Skip to content

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya mecraları, tüketicilerin gün içinde en yoğun vakit geçirdikleri platformlar arasındadır. Kullanıcılar sosyal medyayı sadece sosyalleşmek ve bağ kurmak için değil, yeni markaları ve ürünleri keşfetmek için de kullanırlar. Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya kanallarında yer almak, onlarla aynı dili konuşmak pozitif marka algısı yaratmada etkilidir. Marka mesajlarınızı geniş kitlelere duyurmak, web sitenize trafik sağlamak, e-ticaret gelirlerini artırmak için sosyal medya platformlarında bulunmalısınız.

%84

Tüketicilerin %84’i sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor.

Sosyal Medyada Yer Almalı Mıyım?

Sosyal medya mecraları, tüketicilerin gün içinde en yoğun vakit geçirdikleri platformlar arasındadır.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşması için bütçe ile desteklenmesidir. Marka kimliğine, kampanya hedeflerine ve mecra dinamiklerine uygun olarak hazırlanan içerikler sosyal platformlarda medya bütçesi ile desteklenir. Kullanıcılar Instagram’da hikaye izlerken, Facebook ana sayfasında gezerken, Twitter’da güncel tweetleri okurken marka mesajları ile karşılaşırlar.

Sosyal medya reklamları farklı amaçlara sahip olabilir. Video içeriklerinizi izletmek, lead toplamak, etkileşim kazanmak, web sitenize trafik yaratmak için sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz. Lokasyon, cinsiyet, ilgi alanı, davranış hedefleme seçenekleri ile sosyal medya reklamcılığından en etkili şekilde faydalanabilirsiniz.

Başarı Hikayeleri

Markalarımızı Hedeflerine Ulaştırdık

İyi bir sosyal medya reklam kurgusu ile kısa sürede çok güzel başarılar yakaladık.

%101

Marka Gelirine Artış Oranı

%85,61

E-ticaret Dönüşüm Oranındaki Artış Miktarı

Webolizma Olarak

Etkili Sosyal Medya Reklamlarını Nasıl Kurguluyoruz?

Hedef Kitle Analizi

Ürün veya hizmetinizin duygusal ve rasyonel faydalarını göz önünde bulundurarak hedef kitle net bir şekilde tanımlanır. Tanımlama yapıldıktan sonra sosyal medya platformlarında bu kitleyi yakalayacak bir hedefleme çalışılır. Hedef kitlenin yaş aralığı, ilgi alanları, lokasyonları reklam panelinde filtrelenerek reklamlar bu kişilere gösterilir.

Reklam Modelinin Seçilmesi

Kampanya amacına uygun olarak reklam modelleri belirlenir. Kampanya amacı erişim, etkileşim, trafik, uygulama indirme, video izletme olabilir. Sosyal medya platformlarının sunduğu onlarca reklam modelinden bu amaca hizmet edenler Webolizma’nın uzman ekibi tarafından belirlenir.

İçerik Üretimi

Marka imajına, mecra dinamiklerine ve reklam modeline uygun olarak kreatif reklam içerikleri üretilir. Dikkat süresinin kısalığı, kullanıcıların her gün yüzlerce içeriğe maruz kalması düşünülerek dikkat çekici içerikler hazırlanır. Kullanıcıdan siteyi ziyaret etme, oylamaya katılma, ürünü inceleme gibi aksiyonlar bekleniyorsa bunlar içerikte belirgin olarak kullanılır.

Takip Kodları ve Piksel Analizleri

Kullanıcının sosyal medya platformlarından web sitesine yönlendirildiği reklam modelleri; takip kodları ve piksellerle analiz edilir. Bu analizler kreatif içeriklerin, hedeflemenin ve reklam modelinin performansı konusunda geri bildirim sağlar.

A/B Testleri

Sosyal medya reklamları için ayrılan bütçenin daha etkili kullanılması için A/B testleri yapılır. A/B testlerinde kreatif içerik, eylem çağrısı, hedef kitle, yayın frekansı gibi pek çok reklam bileşeni test edilebilir. Testin sonuçlarına dayanarak iyi performans gösteren reklama bütçe aktarılır.

Raporlama ve Optimizasyon

Sosyal medya reklamlarının etkili olmasının nedenlerinden biri de ölçülebilir sonuçlar sunmasıdır. Son adımda kampanya sonuçları somut veriler üzerinden değerlendirilir ve kampanya çıktılarının kampanya amaçlarına ne kadar hizmet ettiğine bakılır. Çıktılar doğrultusunda sosyal medya reklamları optimize edilerek bütçe verimli şekilde değerlendirilir.

Hedef Kitlene Bugün Ulaşmaya Başla!
1
Hedef Kitle Analizi

Ürün veya hizmetinizin duygusal ve rasyonel faydalarını göz önünde bulundurarak hedef kitle net bir şekilde tanımlanır.

2
Reklam Modelinin Seçilmesi

Sosyal medya platformlarının sunduğu onlarca reklam modelinden bu amaca hizmet edenler Webolizma’nın uzman ekibi tarafından belirlenir.

5
A/B Testleri ve Optimizasyon

Sosyal medya reklamları için ayrılan bütçenin daha etkili kullanılması için A/B testleri yapılır. A/B testlerinde kreatif içerik, eylem çağrısı, hedef kitle, yayın frekansı gibi pek çok reklam bileşeni test edilebilir.

4
Takip Kodları ve Piksel Analizleri

Kullanıcının sosyal medya platformlarından web sitesine yönlendirildiği reklam modelleri; takip kodları ve piksellerle analiz edilir.

3
İçerik Üretimi

Marka imajına, mecra dinamiklerine ve reklam modeline uygun olarak kreatif reklam içerikleri üretilir.

Reklam Hizmeti Verdiğimiz

Sosyal Medya Kanalları

Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınıza Cevap Verelim

Sosyal medya reklam maliyetleri pek çok değişkene göre belirlenir, standart bir birim maliyet yoktur. Reklam amacına uygun olarak izlenme, gösterim, etkileşim veya aksiyon başına bütçelendirme yapılabilir. Yayın süresi, sıklığı, kreatif, yayın dönemi ve hedefleme doğrultusunda maliyetler sistem tarafından belirlenir. Marka, kreatif ve hedef kitle aynı olsa da farklı dönemlerde yayınlanan reklamların birim maliyetleri değişiklik gösterebilir. Yılbaşı, indirim dönemleri, özel günler gibi birçok markanın yayında olduğu dönemlerde rekabet yoğun olduğu için birim maliyetler yükselir.

Hedef kitlenin genişliği de maliyet üzerinde etkilidir. Ürün veya hizmetiniz çok niş bir hedef kitleye hitap ediyorsa algoritma birim maliyetinizi yükseltecektir. Reklam kreatifi kullanıcıların ilgisini çekmiyor, izlenme, etkileşim gibi belirlenen kampanya KPI’ı gerçekleşmiyorsa birim maliyetler artacaktır. Reklam bütçenizi verimli kullanmak ve birim maliyetlerinizi düşürmek için A/B testleri yapabilirsiniz. Böylelikle kötü performans gösteren reklam kreatifi veya hedeflemeyi tespit edip gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Maliyeti artıran reklamları kapatıp iyi performans gösterenlere bütçenizi aktararak etkili bir sosyal medya iletişimi kurgulayabilirsiniz.

Sosyal medya platformları farklı kampanya kurguları için özel olarak geliştirilmiş reklam modelleri sunar. Webolizma medya karmanızı oluştururken farklı modelleri değerlendirir ve hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yollarını belirler. Facebook ve Instagram reklamları ortak olabilirken her kanal için mecra dinamiklerine uygun özel reklam modelleri de sunulur. Medya planlama profesyonelleri onlarca reklam modeli arasından bütçenizi en etkili şekilde değerlendirebileceğiniz modelleri belirler.

Hedef kitlenin genişliği de maliyet üzerinde etkilidir. Ürün veya hizmetiniz çok niş bir hedef kitleye hitap ediyorsa algoritma birim maliyetinizi yükseltecektir. Reklam kreatifi kullanıcıların ilgisini çekmiyor, izlenme, etkileşim gibi belirlenen kampanya KPI’ı gerçekleşmiyorsa birim maliyetler artacaktır. Reklam bütçenizi verimli kullanmak ve birim maliyetlerinizi düşürmek için A/B testleri yapabilirsiniz. Böylelikle kötü performans gösteren reklam kreatifi veya hedeflemeyi tespit edip gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Maliyeti artıran reklamları kapatıp iyi performans gösterenlere bütçenizi aktararak etkili bir sosyal medya iletişimi kurgulayabilirsiniz.

Artık birçok marka için ana mecra haline gelen Instagram, hedef kitlenizi bulmanız ve onlara etkili bir şekilde ulaşmanız konusunda iyi bir yol göstericidir. Özellikle görsel açıdan oldukça etkili olması, ürün ve hizmetlerin öne çıkarılması konusunda da yardımcı olur. Webolizma öncelikle Instagram üzerindeki hedef kitlenizi belirler. Instagram; kişileri yaş, cinsiyet, coğrafi konum, dil, kullandıkları uygulama, tıkladıkları reklam ve takip ettikleri hesaplara göre kategorize eder ve hedef kitleyi belirlerken doğru soruları sormamıza yardımcı olur. Webolizma da bu sorulara en verimli yanıtları vererek reklamlarınızın doğru kitleye ulaşmasını sağlar. Sonrasında kullanılacak Instagram reklam modeli belirlenir ve bu reklam yayınına eklenen harekete geçirme butonu yardımıyla erişim sağlanan kullanıcıların direkt olarak ürün ya da hizmete ulaşması sağlanır. Instagram’da kullanılan reklam modelleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Statik ve Video Reklamlar
 • Carousel Reklamlar
 • Story Reklamları
 • Mobil Uygulama Reklamları
 • Erişim, Tıklanma ya da Gösterim Reklamları

Facebook günümüzde hala en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alır. Reklam konusunda daha geniş bir filtreleme imkanı sunan Facebook, kullanıcılarından topladığı birçok veriye erişmenizi sağlar. Böylece sizin için en doğru hedef kitleyi daha keskin hatlarla belirlemenize yardımcı olur. Webolizma, Facebook’un sunduğu reklam modellerini içerik türü ve hedef kitle ile eşleştirerek yayınlar. Böylece doğru içerik, doğru hedef kitleye erişir ve bu da sizi potansiyel müşterilere ulaştırarak satışlarınızı artırır. Facebook’ta kullanılan reklam modelleri aşağıdaki gibidir:

 • Erişim, Tıklanma ya da Gösterim Reklamları
 • Statik ve Video Reklamlar
 • Carousel Reklamlar
 • Mobil Uygulama Reklamları
 • Dinamik Ürün Reklamları
 • Katalog Reklamları

Video içeriklerin hayatımızda çokça yer aldığı günümüzde YouTube, hem reklamverenlerin hem de içerik üreticilerinin en çok kullandığı mecralar arasında yer alır. YouTube ayrıca dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak da konumlanır. Bu sebeple bu mecrada etkili bir şekilde yer almak, çok daha fazla kişiye erişmenize olanak tanır. Webolizma, YouTube kitlenizi en iyi şekilde analiz ederek belirler. Böylece marka ya da ürünle ilintili içeriklerin öncesinde ve YouTube reklam alanlarında reklamınız yer alır. YouTube bütçe yönetimi açısından da maliyeti düşüren özelliklere sahiptir. YouTube’da ücret ödemeniz için yayınladığınız reklamın en az %90’lık kısmının izlenmiş olması gerekir. Webolizma anlık takip yaparak bütçenizi en iyi şekilde yönlendirmenize de yardımcı olur.

Twitter, takipçilerinizle hızlı bir şekilde iletişim kurabileceğiniz ve viral etkisi yüksek kampanyalar kurgulayabileceğiniz bir mecra olarak öne çıkar. Burada vereceğiniz bir reklam, etkileşiminizi önemli oranda artırabilir. Ancak hesabınızın yeterli takipçisi yoksa ve potansiyel müşterilerinize ulaşmakta zorlanıyorsanız Webolizma’nın uzmanlığından yararlanabilir, kreatif ekibimizin oluşturacağı kampanya kurguları ve doğru stratejiyle markanız için en etkili sonuçları alabilirsiniz. Twitter’daki reklam modelleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Sponsorlu Gündem
 • Sponsorlu Tweet
 • Sponsorlu Hesap
 • Web Sitesi Tıklamaları
 • Uygulama Yükleme ve Etkileşim
 • Video İzletme Reklamları

Sosyal medya reklamlarınızı planlamak, etkili bir iletişimle dönüşümlerinizi artırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Markanıza ve kampanya hedeflerinize özel hazırlanmış reklam planlaması ile markanızın dijital varlığını güçlendirebilir, satışlarınızı yükseltebilirsiniz. Reklam yatırımlarınızın sonuçlarını uzman ekiplerle birlikte değerlendirebilir, kampanyalarınızı optimize ederek bütçe verimliliğini artırabilirsiniz.

Dijital reklam sektöründe 20 yılı aşan tecrübesi ve alanında uzman ekibi ile Webolizma, sosyal medya reklamlarınızı en etkili şekilde kurgular. Sosyal medya reklamları, kampanya hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşmanız ve iş sonuçlarını geliştirmeniz için ideal bir yöntemdir. Webolizma, markanızı hedef kitlesiyle doğru yer ve doğru zamanda buluşturur. Bunu sağlamak için kampanyayı besleyecek ve destekleyecek en etkili reklam modellerini seçer. Bu reklam modelinin ve hedef kitlenin belirlenmesinin ardından kampanyaya en uygun sosyal medya platformunun hangisi olacağına karar verir. Sosyal medya reklamlarının yayınlanacağı platformlar ve reklam modelleri, markanızın dijital pazarlama stratejisiyle birlikte Webolizma tarafından belirlenir.

Webolizma’nın alanında uzman ekibi, A/B test kurguları ile kampanyayı besler. Bu da kampanya için ayırdığınız bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Kampanyalar, Webolizma ekibi tarafından gerçek zamanlı olarak takip edilir. Bu sayede hedef kitle ve bütçe yönlendirmesi konusunda da anlık adımlar atılabilir. Platformlardan alınan veriye dayalı sonuçlar, medya planlama profesyonellerimiz tarafından incelenerek kampanya çıktılarına dönüştürülür. Bu çıktılar doğrultusunda oluşturulan raporlar ise kampanyanın hangi kitleye ulaştığı, ne kadar verimli olduğu ve hangi adımların daha etkili olduğunu gözler önüne serer. Kampanyaların sonucunda incelenen bu raporlar ışığında ise sosyal medya yatırımları gerekli görüldüğü noktalarda yeniden planlanır ve daha yüksek bir verimlilik sağlanır.

Tüm Talep ve İstekleriniz İçin

Bize Ulaşın