Skip to content

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya mecraları, tüketicilerin gün içinde en yoğun vakit geçirdikleri platformlar arasındadır. Kullanıcılar, sosyal medyayı sadece sosyalleşmek ve bağ kurmak için değil, yeni markaları ve ürünleri keşfetmek için de kullanırlar.

Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya kanallarında yer almak ve onlarla aynı dili konuşmak; pozitif marka algısı yaratmada etkilidir. Marka mesajlarınızı geniş kitlelere duyurmak, web sitenize trafik sağlamak, e-ticaret gelirlerini artırmak için sosyal medya reklam ajansı hizmetlerinizden yararlanmanız gerekir.

%84

Tüketicilerin %84’ü sosyal medyayı aktif olarak kullanarak dijital dünyadaki varlıklarını güçlendirmektedir.

Sosyal Medyada Yer Almalı mıyım?

Sosyal medya kanalları, her geçen gün kullanıcı sayısını artıran platformlar olarak bilinirler. Bu noktada dijitalde var olmanın, bilinirliği artırmanın ve satış yapmanın en etkili yollarından biri sosyal medya reklamları hizmetidir. Markanıza özel olarak üretilen stratejiler ve doğru bütçe planlaması ile sosyal medyada yer alarak dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşması için bütçe ile desteklenmesi işlemlerini kapsar.

Marka kimliğine, kampanya hedeflerine ve mecra dinamiklerine uygun, sosyal medya reklam ajansı tarafından hazırlanan içerikler; platformlarda medya bütçesi ile desteklenir.

Kullanıcıların Instagram’da hikâye izlemesi, Facebook ana sayfasında gezinmesi ve Twitter’da güncel tweetleri okuması sonucu markalarla tanışması gerçekleşir. Bu noktada sosyal medya reklamları farklı amaçlara sahip olabilir.

Video içeriklerinizi izletmek, lead toplamak, etkileşim kazanmak, web sitenize trafik yaratmak için bu reklamları tercih etmeniz fayda sağlar. Bununla birlikte lokasyon, cinsiyet, ilgi alanı ve davranış hedefleme seçenekleri ile sosyal medya reklamları dünyasından en etkili sonuçları görebilirsiniz.

Başarı Hikâyeleri

Markalarımızı Hedeflerine Ulaştırdık

Google Ads ajansı olarak iyi bir stratejiye sahip sosyal medya reklam kurgusu ile kısa sürede çok güzel başarılar yakaladık.

%101

Marka Gelirine Artış Oranı

%85,61

E-ticaret Dönüşüm Oranındaki Artış Miktarı

Webolizma Sosyal Medya Reklam Ajansı Olarak

Etkili Sosyal Medya Reklamlarını Nasıl Kurguluyoruz?

Hedef Kitle Analizi

Ürün veya hizmetinizin duygusal ve rasyonel faydaları göz önünde bulundurularak hedef kitle net bir şekilde tanımlanır. Tanımlama yapıldıktan sonra sosyal medya platformlarında bu kitleyi yakalayacak bir hedefleme çalışılır. Hedef kitlenin yaş aralığı, ilgi alanları ve lokasyonları reklam panelinde filtrelenerek reklamlar bu kişilere gösterilir.

Reklam Modelinin Seçilmesi

Kampanya amacına uygun olarak reklam modelleri belirlenir. Kampanya amacı erişim, etkileşim, trafik, uygulama indirme ve video izletme olabilir. Sosyal medya platformlarının sunduğu onlarca reklam modelinden bu amaca hizmet edenler, sosyal medya reklam ajansı Webolizma’nın uzman ekibi tarafından belirlenir.

İçerik Üretimi

Marka imajına, mecra dinamiklerine ve reklam modeline uygun olarak kreatif reklam içerikleri üretilir. Dikkat süresinin kısalığı ve kullanıcıların her gün yüzlerce içeriğe maruz kalması düşünülerek dikkat çekici ve özgün içerikler hazırlanır. Kullanıcıdan siteyi ziyaret etme, oylamaya katılma ve ürünü inceleme gibi aksiyonlar bekleniyorsa bunlar içerikte belirgin olarak kullanılır.

Takip Kodları ve Piksel Analizleri

Kullanıcının sosyal medya platformlarından web sitesine yönlendirildiği reklam modelleri; takip kodları ve piksellerle analiz edilir. Bu analizler kreatif içeriklerin, hedeflemenin ve reklam modelinin performansı konusunda geri bildirim sağlar.

A/B Testleri

Sosyal medya reklamları için ayrılan bütçenin daha etkili kullanılması için A/B testleri yapılır. A/B testlerinde kreatif içerik, eylem çağrısı, hedef kitle, yayın frekansı gibi birçok reklam bileşeni test edilebilir. Testin sonuçlarına dayanarak iyi performans gösteren reklama bütçe aktarılır.

Raporlama ve Optimizasyon

Sosyal medya reklamlarının etkili olmasının nedenlerinden biri de ölçülebilir sonuçlar sunmasıdır. Son adımda kampanya sonuçları somut veriler üzerinden değerlendirilir ve kampanya çıktılarının kampanya amaçlarına ne kadar hizmet ettiğine bakılır. Çıktılar doğrultusunda sosyal medya reklamları optimize edilerek bütçe verimli şekilde değerlendirilir.
Hedef Kitlene Bugün Ulaşmaya Başla!
1
Doğru Hedef Kitle
Hedef kitle analizi ile ürün veya hizmetlerin daha etkili bir şekilde pazarlanması sağlanır. Stratejilerin belirlenmesine yönelik ortaya çıkan süreçte demografik, sosyoekonomik, coğrafi ve psikografik veriler incelenir.
2
Uygun Reklam Modeli
İşletmenin veya markanın pazarlama hedeflerine en uygun reklam strateji belirlenir. Sosyal medya reklamları, dijital reklamlar veya etkinlik sponsorlukları gibi pek çok reklam modeli arasından seçim yapılır.
5
Testler ve Optimizasyon
A/B testleri ile bütçe gibi reklam bileşenleri test edilir ve performans karşılaştırması yapılır. Testlerin ve optimizasyonun düzenli olarak yapılması, daha etkili pazarlama sonuçları ortaya çıkarır.
4
Reklam Analizi
Takip kodları ve piksel analizleri ile kampanyaların etkinliği ölçülür ve izlenir. Kullanıcı davranışını anlamak, dönüşüm oranlarını ölçmek ve pazarlama stratejilerini optimize etmek için kullanılır.
3
Dijital İçerik Stratejisi
Hedef kitleyle etkileşim kurmak ve değerli bilgiler sunmak için içerik oluşturan süreci yansıtır. İçerik; blog yazıları, sosyal medya gönderileri, videolar veya infografikler gibi çeşitli formatlarda olabilir.

Reklam Hizmeti Verdiğimiz

Sosyal Medya Kanalları

Sıkça Sorulan Sorular

Merak Ettikleriniz

Sosyal medya reklam maliyetleri pek çok değişkene göre belirlenir, standart bir birim maliyet yoktur. Reklam amacına uygun olarak izlenme, gösterim, etkileşim veya aksiyon başına bütçelendirme yapılabilir. Yayın süresi, sıklığı, kreatif, yayın dönemi ve hedefleme doğrultusunda maliyetler sistem tarafından belirlenir.

Marka, kreatif ve hedef kitle aynı olsa da farklı dönemlerde yayınlanan reklamların birim maliyetleri değişiklik gösterebilir. Yılbaşı, indirim dönemleri ve özel günler gibi pek çok markanın yayında olduğu dönemlerde rekabet yoğun olduğu için birim maliyetler yükselir.

Hedef kitlenin genişliği de maliyet üzerinde etkilidir. Ürün veya hizmetiniz çok niş bir hedef kitleye hitap ediyorsa algoritma, birim maliyetinizi yükseltecektir. Reklam kreatifi kullanıcıların ilgisini çekmiyor, izlenme, etkileşim gibi belirlenen kampanya KPI’ı gerçekleşmiyorsa birim maliyetler artacaktır.

Reklam bütçenizi verimli kullanmak ve birim maliyetlerinizi düşürmek için A/B testleri yapabilirsiniz. Böylelikle kötü performans gösteren reklam kreatifi veya hedeflemeyi tespit edip gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Maliyeti artıran reklamları kapatıp iyi performans gösterenlere bütçenizi aktararak etkili bir sosyal medya reklamları ve iletişimi kurgulayabilirsiniz.

Dijital reklam sektöründe 25 yılı aşan tecrübesi ve alanında uzman ekibi ile Webolizma, sosyal medya reklamlarınızı en etkili şekilde kurgular. Sosyal medya reklamları, kampanya hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşmanız ve iş sonuçlarını geliştirmeniz için ideal bir yöntemdir. Webolizma, markanızı hedef kitlesiyle doğru yer ve doğru zamanda buluşturur. Bunu sağlamak için kampanyayı besleyecek ve destekleyecek en etkili reklam modellerini seçer. Bu reklam modelinin ve hedef kitlenin belirlenmesinin ardından kampanyaya en uygun sosyal medya platformunun hangisi olacağına karar verir. Sosyal medya reklamlarının yayınlanacağı platformlar ve reklam modelleri, markanızın dijital pazarlama stratejisiyle birlikte Webolizma tarafından belirlenir. Webolizma’nın alanında uzman ekibi, A/B test kurguları ile kampanyayı besler. Bu da kampanya için ayırdığınız bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Kampanyalar, Webolizma ekibi tarafından gerçek zamanlı olarak takip edilir. Bu sayede hedef kitle ve bütçe yönlendirmesi konusunda da anlık adımlar atılabilir. Platformlardan alınan veriye dayalı sonuçlar, medya planlama profesyonelleri tarafından incelenerek kampanya çıktılarına dönüştürülür. Bu çıktılar doğrultusunda oluşturulan raporlar ise kampanyanın hangi kitleye ulaştığı, ne kadar verimli olduğu ve hangi adımların daha etkili olduğunu gözler önüne serer. Kampanyaların sonucunda incelenen bu raporlar ışığında ise sosyal medya kampanyaları gerekli görüldüğü noktalarda yeniden planlanır ve daha yüksek bir verimlilik sağlanır.

Sosyal medya platformları farklı kampanya kurguları için özel olarak geliştirilmiş reklam modelleri sunar. Webolizma, medya karmanızı oluştururken farklı modelleri değerlendirir ve hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yollarını belirler.

Facebook ve Instagram reklam ajansı Webolizma, reklamları ortak kurgulayarak her kanal için mecra dinamiklerine uygun özel reklam modelleri sunar. Medya planlama profesyonelleri, onlarca reklam modeli arasından bütçenizi en etkili şekilde değerlendirebileceğiniz modelleri belirler. Bahsedilen sosyal medya reklamları türleri şunlardır:

 • Facebook reklamları
 • Twitter reklamları
 • Instagram reklamları
 • YouTube reklamları
 • LinkedIn reklamları
 • TikTok reklamları

Facebook günümüzde hâlâ en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alır. Reklam konusunda daha geniş bir filtreleme imkânı sunan Facebook, kullanıcılarından topladığı birçok veriye erişmenizi sağlar. Böylece sizin için en doğru hedef kitleyi daha keskin hatlarla belirlemenize yardımcı olur.

Facebook reklam ajansı Webolizma, sunduğu reklam modellerini içerik türü ve hedef kitle ile eşleştirerek yayınlar. Böylece doğru içerik, doğru hedef kitleye erişir ve bu da sizi potansiyel müşterilere ulaştırarak satışlarınızı artırır.

Facebook reklam modelleri aşağıdaki gibidir:

 • Erişim, tıklanma veya gösterim reklamları
 • Statik ve video reklamlar
 • Carousel reklamlar
 • Mobil uygulama reklamları
 • Dinamik ürün reklamları
 • Katalog reklamları

Twitter, takipçilerinizle hızlı bir şekilde iletişim kurabileceğiniz ve viral etkisi yüksek kampanyalar kurgulayabileceğiniz bir mecra olarak öne çıkar. Burada vereceğiniz bir reklam, etkileşiminizi ciddi oranda artırabilir.

Hesabınızın yeterli takipçisi yoksa ve potansiyel müşterilerinize ulaşmakta zorlanıyorsanız Twitter reklam ajansı Webolizma’nın uzmanlığından yararlanabilir, kreatif ekibin oluşturacağı kampanya kurguları ve doğru stratejiler ile markanız için en etkili sonuçları alabilirsiniz.

Twitter reklam modelleri ise şu şekildedir:

 • Sponsorlu gündem
 • Sponsorlu tweet
 • Sponsorlu hesap
 • Web Sitesi tıklamaları
 • Uygulama yükleme ve etkileşim
 • Video izletme reklamları

Artık birçok marka için ana mecra hâline gelen Instagram, hedef kitlenizi bulmanız ve onlara etkili bir şekilde ulaşmanız konusunda iyi bir yol göstericidir. Özellikle görsel açıdan oldukça etkili olması, ürün ve hizmetlerin öne çıkarılması konusunda da yardımcı olur.

Instagram reklam ajansı Webolizma, öncelikle bu platform üzerindeki hedef kitlenizi belirler. Bilindiği üzere Instagram, kişileri; yaş, cinsiyet, coğrafi konum, dil, kullandıkları uygulama, tıkladıkları reklam ve takip ettikleri hesaplara göre kategorize eder ve hedef kitleyi belirlerken doğru soruları sormanıza yardımcı olur.

Webolizma Instagram reklam ajansı da bu sorulara en verimli yanıtları vererek reklamlarınızın doğru kitleye ulaşmasını sağlar. Sonrasında kullanılacak Instagram reklam modeli belirlenir ve bu reklam yayınına eklenen harekete geçirme butonu yardımıyla erişim sağlanan kullanıcıların direkt olarak ürün ya da hizmete ulaşması sağlanır.

Instagram reklam modelleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Statik ve video reklamlar
 • Carousel reklamlar
 • Story reklamları
 • Mobil uygulama reklamları
 • Erişim, tıklanma veya gösterim reklamları

Video içeriklerin hayatımızda çokça yer aldığı günümüzde YouTube, hem reklamverenlerin hem de içerik üreticilerinin en çok kullandığı mecralar arasındadır. YouTube ayrıca dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak da tanımlanır. Bu sebeple bu mecrada etkili bir şekilde yer almak, çok daha fazla kişiye erişmenizi sağlar.

Webolizma YouTube reklam ajansı, kitlenizi en iyi şekilde analiz ederek belirler. Böylece marka veya ürün ile ilintili içeriklerin öncesinde ve YouTube reklam alanlarında reklamınız yer alır.

YouTube bütçe yönetimi açısından da maliyeti düşüren özelliklere sahiptir. Bu platformda ücret ödemeniz için yayınladığınız reklamın en az %90’lık kısmının izlenmiş olması gerekir. YouTube reklam ajansı Webolizma, anlık takip yaparak bütçenizi en iyi şekilde yönlendirmenize yardımcı olur ve maksimum verim elde etmenizi sağlar.

LinkedIn reklam modelleri, özellikleri ile markaların hedef kitleye ulaşmasını, marka bilinirliğini güçlendirmesini ve iş fırsatları yaratmasını sağlar. Webolizma LinkedIn reklam ajansı bu reklamlarda demografik, iş unvanı ve ilgi alanı hedefleme gibi opsiyonları kullanır.

LinkedIn reklam ajansı olarak kullanılan reklam modelleri şu şekildedir:

 • Sponsorlu içerik reklamları
 • Mesaj reklamları
 • Metin reklamları
 • Dinamik reklamlar

TikTok reklamları ile markalar, geniş bir kullanıcı tabanına erişim sağlayarak ilgi çekici içeriklerle etkileşime geçerler. Bu reklam formatları aracılığıyla Webolizma TikTok reklam ajansı olarak öne çıkar.

Doğru stratejiyle beslenen kampanyalar ile kreatif videolar oluşturulur, demografik, lokasyon ve ilgi düzeyi hedefleme gibi özelliklerden yararlanılır.

TikTok reklam ajansı kullandığı reklam çeşitleri şöyledir:

 • In-Feed Ads (Feed içi reklamlar)
 • Brand Takeover (Marka devralma)
 • TopView (Üstten görünüm)
 • Branded Hashtag Challenge (Markalı hashtag yarışması)
 • Branded Effects (Markalı efektler)

Tüm Talep ve İstekleriniz için

Bize Ulaşın