Skip to content

Influencer Marketing

Influencer marketing, dijital dünyanın zorlu rekabet koşullarında kendisine yer edinen etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Bu yeni nesil pazarlama yöntemi özellikle e-ticarette, marka bilinirliğini ve satışı artırmak için etkin olarak kullanılır. Web sitesine trafik sağlamak veya herhangi bir marka mesajını hedef kitleye ulaştırmak için influencer marketingden faydalanmak mümkündür. Peki günümüzün popüler pazarlama tekniklerinden biri olan influencer marketing nedir? 

Influencer Marketing Nedir?

Influencerlar Facebook, YouTube, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayısına ulaşmış kişilerdir. Bu geniş takipçi kitlesi üzerinde etki bırakma ve trend yaratma yetenekleri bulunur. Yemek, seyahat, dekorasyon, dans, sinema gibi pek çok farklı alanda uzman olan influencerlar, ürettikleri içeriklerle kitlelere ilham verir. Özgün içerikleri ve tarzları ile tanınan bu kişilerle yapılan pazarlama ve iletişim çalışmalarına Influencer Marketing denir.

Türkçeye etkileyici pazarlama olarak çevrilen influencer marketing, reklamverenlere geniş kitlelere ulaşmak için pratik ve etkili bir çözüm yolu sunar. Özgün içerik tarzlarına uyumlu bir şekilde deneyimlerini aktaran influencerlar, birer marka sözcüsü gibi tüketicilerle etkileşime geçer. Seçeceğiniz influencerlar ile farklı iletişim kurguları geliştirerek yeni ürünlerinizi tanıtabilir, lansman duyurularınızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Dilerseniz influencer ile hediye çekilişleri düzenleyebilir veya e-ticaret dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. İletişimlerin doğrudan aksiyona veya satışa yönlendirilebildiği kurgularla marka hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Influencer Marketing Etkili Bir Yöntem Midir?

Kullanıcılar gün içerisinde sosyal medya hesaplarında gezinirken yüzlerce marka reklamı ile karşılaşırlar. Bu iletişim yoğunluğu arasında ayrışmak için tüketicilere hitap edecek, onların dikkatini çekecek içerikler üretmek önemlidir. Marka hesaplarınız üzerinden ileteceğiniz mesajlar tüketici tarafından doğrudan reklam olarak algılanıp ilgi çekmeyebilir. Ancak kullanıcıların influencerlar ile kurduğu bağ markalardan farklıdır. Dijital arkadaşlık olarak da tanımlanabilecek bu ilişki sayesinde marka mesajınız daha samimi ve etkileyici bir şekilde hedef kitlenize ulaşır. Hedef kitleniz bu mesajı daha önce bağ kurduğu dijital arkadaşının tavsiyesi olarak değerlendirdiğinden bu mesajla etkileşime geçme olasılıkları yüksektir.

Influencer ve takipçisi arasındaki organik bağa dayanan bu pazarlama tekniği oldukça etkili bir yöntemdir.

Influencer marketing belli bir alana ilgi duyan büyük bir kitleyi tek paylaşım ile hedefleme imkanı sunduğundan da etkili bir yöntemdir. Örneğin spor malzemeleri satan bir markaysanız, farklı spor dallarında uzman influencerlar ile iş birliği yaparak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bebek kıyafetleri satan bir marka iseniz anne-bebek influencerları sizin için idealdir. Annelik deneyimi, bebek sağlığı, beslenmesi ve bakımı konularında içerik üreten influencerlarının takipçileri de annelerdir veya bu tavsiyelere ilgi duyan kişilerdir. Influencer marketing en spesifik alanlarla bile hedef kitlenize doğrudan ulaşma imkanı sağlayan en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir.

Webolizma Olarak

Influencer Marketing Stratejimiz

Kampanya Hedeflerinin Belirlenmesi

Strateji kurulmadan önce ilk aşamada KPI olarak bilinen kampanya hedefleri belirlenir. Hedeflerin belirlenmesi sosyal platformların ve influencerların seçiminde etkili olacağı gibi, kampanya sonuçlarının değerlendirilmesi açısından da önemlidir.  Erişim, etkileşim, trafik ve satış gibi kampanya hedeflerine ulaşmak için etkin bir influencer marketing stratejisi belirlenebilir.

Etkili Platform ve Influencerların Seçilmesi

Kampanya hedefleri belirlendikten sonra, bu hedefe hizmet edecek platform ve influencer seçimi yapılabilir. 20 yılı aşan tecrübesiyle Webolizma, markanızın kampanya hedeflerine en etkin şekilde ulaşabilmesi için platform ve influencerların belirlenmesinde profesyonel destek sağlar. UGC, satış, izlenme gibi farklı kampanya hedefleri için alanında uzman influencerlar ile en etkili mecralarda etkileşim kazanmanıza, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanıza yardımcı olur.

Özgün İçerik Yaratılması ve Stratejik Planlama Yapılması

Platform ve influencer seçiminin ardından mecra dinamiklerine ve seçilen influencerın iletişim diline uygun özgün içerikler üretilir. Üretilen içerikler stratejik planlamaya uygun olarak belirlenen gün ve saatte, ilgili sosyal medya platformları üzerinden paylaşılarak hedef kitle ile buluşur.

Raporlama ve Süreç Optimizasyonu

Kampanya süresince eş zamanlı olarak sonuçları değerlendirebileceğiniz gibi, kampanya sonunda analitik bir rapor da talep edebilirsiniz. Influencerlardan hesap verilerini alarak kampanya sonuçlarını değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra satış sonuçlarını değerlendirmek adına UTM linkerinden ve influencera özel olarak belirlenmiş indirim kuponlarından faydalanabilirsiniz. Bu verileri birlikte değerlendirerek influencer marketing stratejinizi optimize edebilir, sosyal medya kanalı ve influencer seçimlerinizi bu sonuçlar doğrultusunda gözden geçirebilirsiniz.

Influencer Marketing'de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital pazarlamanın sunduğu fırsatlardan yararlanmak için influencer marketing en etkili yöntemlerden biridir. Webolizma’nın profesyonel kadrosundan destek alarak pazarlama iletişimin her basamağını eksiksiz bir şekilde tasarlayabilir, markanızın dijitaldeki görünürlüğünü büyütebilir ve erişiminizi artırabilirsiniz. Webolizma, başarılı bir influencer marketing stratejisi yaratmak ve kampanya hedeflerinize ulaşmak için incelikli bir şekilde çalışır ve dikkatle takip ettiği bazı noktalar bulunur:

  • Webolizma’nın profesyonel ekibi, kampanya hedeflerinizi en doğru şekilde belirlediğinizden emin olur. Bu sayede en doğru isimler ile en uygun strateji çerçevesinde çalışmanızı sağlar.
  • Kampanya hedeflerine hizmet edecek doğru kanalları da Webolizma sizin için belirler. Her platformda bulunmak ve bütçenizi yanlış noktalara yönlendirmek yerine Webolizma sizin için en doğru mecrayı tespit eder. Böylece hem enerji hem de bütçe doğru yönlendirilmiş olur.
  • Her influencer, markanız ile uyumlu değildir. Bu sebeple ürün ve hizmet ile örtüşen isimler ile çalışmanız daha verimli erişim almanızı sağlar. Webolizma markanızın karakteri ve kampanya stratejiniz ile en uyumlu olacak influencerları belirler. Böylece en doğru kitleyi avucunuzun içine almış olursunuz.
  • Webolizma aynı zamanda kampanya stratejinize ve bütçenize göre kaç adet influencer ile çalışmanız gerektiğini belirler. Bu influencerlara verdiği net, detaylı ve anlaşılır brief ile onları yönlendirir. Bu brief içerisinde markanın karakteri, içerikte mutlaka bulunması istenen detaylar, story üzerinden link yönlendirmesinin nasıl yapılacağı, ürünün nasıl görünmesi gerektiği, içerikte mutlaka söylenmesi ya da asla söylenmemesi gerekenler gibi detaylar en incelikli haliyle verilir. Böylece influencerlar ürün ve hizmetle örtüşen içerikler paylaşması sağlanır.
  • Webolizma influencerlar ile brief paylaşımını gerçekleştirdikten sonra reklamın doğal bir yapıda durması için sürecin devamında da yönlendirme yapmaya devam eder. Influencerın kendi organik iletişim tonalitesine uygun içerik üretebilmesi için ona alan sağlar ve böylece içeriğin samimiyetini, dolayısıyla da kitle üzerindeki etkisini artırır.
  • Webolizma’nın influencer iletişim sürecinde dikkat ettiği en önemli detaylardan biri de rakip analizidir. Influencerların profilleri detaylı bir şekilde analiz edilir ve yakın dönemde rakip firmalar ile herhangi bir marka iş birliği yapmadığından emin olunduktan sonra adım atılır. Böylece bu isimler zaman içerisinde markanın sözcüsü haline gelir ve reklamların etkisi de artış gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınıza Cevap Verelim

Influencer ücretleri takipçi kitlesinin büyüklüğü, etkileşim oranı, paylaşılacak içerik sayısı, etkinlik katılımı gibi farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Takipçi kitlesi bakımından influencerlar mega, makro ve mikro olmak üzere üç ana gruba ayrılır. Mega influencerlar 1.000.000 ve üzeri takipçi sayısına sahiptir ve etki alanları oldukça geniştir. Makro influencerlar 50.000-1.000.000 arasında takipçiye sahiptir ve bütçe bakımından orta segmenttedir. Mikro influencerların takipçi sayısı 10.000-50.000 arasında değişiklik göstermektedir. Daha sınırlı bir kitleye seslendikleri için mikro influencerlar ile makro ve mega influencerlara harcanan bütçeye nazaran daha ekonomiktir.

Influencer ücretleri, takipçi kitlesinin büyüklüğünün yanı sıra iletişim stratejisine göre belirlenir. İş birliğinin kapsamı bütçeler üzerinde belirleyicidir. Seçilecek influencerın  ürün veya hizmet hakkında bir içerik paylaşması ile lansman partisine katılarak gün boyu paylaşımlar yapması kapsam bakımından ayrışır. Influencer marketing stratejisinin yıl boyunca devam edecek şekilde kurgulanması veya özel bir kampanya dahilinde iletişime dahil edilmesi bütçe üzerinde etkilidir. Bütçe konusunda belirleyici konulardan bir diğeri de iletişime dahil edilecek platform sayısıdır. Bir influencerdan birden fazla platformda içerik paylaşımı talep ediyorsanız bu durum, influencer ücretleri üzerinde değişiklik yaratabilir.

Tüm Talep ve İstekleriniz İçin

Bize Ulaşın