Skip to content

SEO
(Arama Motoru Optimizasyonu)

İnternet teknolojilerinin yaşamın merkezine yerleştiği 21. yüzyıl, çetin bir rekabet ortamı yarattı. Her geçen gün büyüyen bu rekabet ortamında birkaç adım öne geçebilmek ise bir hayli önemli hale geldi. İnternette görünür olmak ve birkaç adım öne geçebilmek ise arama motorlarında görünür olmaktan hatta üst sıralarda yer almaktan geçiyor. Bu yüzden birkaç adım öne geçmeyi sağlayan temel dijital pazarlama çalışmalarından biri ise SEO; Türkçe açılımıyla Arama Motoru Optimizasyonu. SEO, internetin temel paydaşlarından biri olan web sitelerinin arama motorlarındaki varlıklarını kuvvetlendirmek için tercih ettiği temel bir yöntem. Bir web sitesinin mevcut trafik hacmini büyütmesini ve etkinliğini uzun vadede sürdürülebilir kılmasını sağlayan SEO oldukça kapsamlı bir süreci ifade ediyor.

webolizma-seo-neden-önemlidir

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization), temelde bir web sitesine arama motorlarından gelen organik trafiği geliştirmek amacıyla kullanılan çalışmalar bütünü olarak tanımlanıyor. Bünyesinde siteye özel oluşturulan son derece gelişmiş stratejiler barındıran SEO, bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına imkân tanıyor. İnternet kullanıcıları için pratik bir deneyim yaratmak amacıyla uygulanan SEO çalışmalarından verimli sonuçlar alabilmek için ise belirlenen SEO stratejilerini uygulamak gerekiyor. Bu stratejiler web sitesi özelinde, o sitenin ihtiyaçlarına göre belirlendiği için SEO stratejilerinin deneyimli SEO hizmeti veren şirketler tarafından yapılması önem taşıyor.

Sosyal platformların algoritmaları gereği organik olarak paylaştığınız içeriklerin yayılımı kısıtlı kalır. Hesaplarınızı takip eden kullanıcıların küçük bir yüzdesi paylaştığınız içeriklerden haberdar olur. Bu kitleyi genişletmek için Webolizma’nın tecrübesinden faydalanarak sosyal medya kanallarını etkili bir biçimde dijital pazarlama stratejinize dahil edebilirsiniz.

SEO Neden Önemlidir?

Günümüzün iş dünyasında rakiplerden farklılaşmak, rekabet avantajına sahip olmak, ürün ve hizmetleri iyi şekilde tanıtmak için detaylı bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. SEO tam da bu noktada hedef ve amaçları doğru belirlenmiş bir dijital pazarlama stratejisinin temel bileşeni olarak devreye giriyor. Çevrim içi varlığınızı güçlendirmenizi sağlayan ana unsurlar arasında yer alan SEO çalışması birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Öncelikle web sitenizde yapılandıracağınız SEO ayarları sayesinde SERP (Search Engine Results Page) sıralamalarınızı geliştirmeye başlıyorsunuz. Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) sıralamalarınız geliştikçe de dijital ortamdaki görünürlüğünüz artıyor. Arama motorları ve web ağındaki görünürlüğünüzün artması ise organik trafiğinizin de benzer doğrultuda artacağı anlamına geliyor.

Süreç boyunca organik trafik arttıkça daha fazla kullanıcıyı web sitenize çekebilirsiniz. Böylece şirketinizin değeri artıyor ve ekonomik hedeflerinize ulaşmanız kolaylaşıyor. Sıralama kazanmak istediğiniz ilgili anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirilen SEO analiz çalışmaları ise, web sitenizde yapmanız gereken iyileştirmeler hakkında yol haritası çıkarıyor.

Öncelikle Google olmak üzere tüm arama motorları, arama sonuçlarını şekillendirmek için birçok farklı faktörü dikkate alıyor. Güvenlik, web sitesinin açılış hızı, responsive tasarım gibi hususlar söz konusu faktörler içerisinde önemli yer tutuyor. Bu bağlamda teknik SEO, arama motoru botlarının daha etkin tarama yapmasını ve web sitenizi dizine eklemesini sağlayan optimizasyonlar bütünü anlamına geliyor. Web sitenizin arama motorlarındaki değişikliklere sürekli entegre olabilmesi amacıyla uygulanan teknik SEO etkinlikleri, beş farklı alt bileşenden oluşuyor.

  1. Tarama ve indeksleme
  2. Site haritası
  3. Durum kodları
  4. Hız
  5. Mobil uyumluluk (Responsive)

Teknik SEO’nun ilk adımı olan tarama ve indeksleme, arama motoru örümceklerinin bir web sitesini nasıl taradığını ve indekslediğini açıklıyor. Sitenizde yer alan sayfaları site haritası üzerinden botlara sunmak sayfalarınızın botlar tarafından daha kolay keşfedilmesini ve indekslenmesini sağlıyor. Botların sitenizin hangi sayfalarını tarayabileceğini robots.txt dosyası içinde belirlemek, indeks kalitesini artırmaya ve tarama bütçesini verimli yönetmeye yardımcı oluyor. Durum kodları ise arama motoru tarayıcılarına sitenizde yer alan sayfaların yanıt vermelerini ifade ediyor. Hız ve mobil uyumluluk da teknik SEO aracılığıyla web sitenizi arama sonuçlarında öne atan unsurlar arasında yer alıyor. Son olarak önemli bir husus ise gelişmiş bir SEO yapılandırması için üst düzey güvenlik önlemleri sunan HTTPS sertifikasını tercih etmek olarak öne çıkıyor.

Başarı Hikayeleri

Markalarımızı Hedeflerine Ulaştırdık

Kepez Yapı Market ile Ocak ayında çalışmaya başladık. Ocak ayından itibaren gösterim ve tıklama sayılarında büyük artış yakaladık. Bu başarıda içerik üretiminin de çok büyük katkısı oldu.

%122

Gösterim Sayısındaki  Artış Oranı

Ocak -Temmuz 2021

%381

Tıklama Sayısındaki
Artış Oranı

Ocak – Temmuz 2021

SEO Ajansı Olarak

Webolizma Ne Yapar

1997 yılında kurulmuş olan Webolizma, dijital pazarlama ve SEO alanında farklı sektörlerden farklı web sitelerine hizmet vermektedir. Webolizma olarak Türkiye’de Google  Premier İş Ortakları arasında %3’lük dilimde yer almaktayız. Bize bu yolda eşlik eden tüm markalarımız ile birlikte bu başarıya imza attık

SEO Süreci Adımları

Bizimle Çalışmaya Bugün Başla!
1
Anahtar Kelime Araştırması ve Rakip Analizi:

Anahtar kelime araştırmasını kullandığımız güçlü araçlarla yapıyoruz. Hem rakiplerinizi inceliyoruz hem de kapsamlı bir anahtar kelime analizi yapıyoruz.

2
Kategori Ağacı Çalışması:

Anahtar kelime araştırmasından sonra mevcut durumdaki kategori ağacınızın eksiklerini çıkartıp uygun bir yapıya geçiriyoruz. Böylelikle daha fazla kelimeye odaklı detaylı bir ağaç yapısı çıkmış oluyor.

5
Off Page SEO:

Off Page SEO daha çok sonraki aşamaları kapsayan bir çalışmadır. Site içindeki sıkıntılar çözüldükten sonra backlink çalışmaları ve PR çalışmaları başlamaktadır.

4
On Page SEO:

On Page SEO kapsamında eksikleri detaylı analiz sonucunda çıkartıyoruz. Buradaki hataları hızlıca çözüyor ve iyileştirme önerileri sunuyoruz. Teknik SEO ve On Page SEO süreçleri aynı zamanda ele alınıyor.

3
Teknik Hatalarının Giderilmesi:

Teknik hatalar, bir web sitesinin en büyük SEO problemlerine yol açabilecek hatalarıdır. Bu hataları detayları ile inceleyip çözüm noktasında yazılım ekibiniz ile ilerliyoruz.

Yol Haritası

SEO Süreci Detayları

Anahtar Kelime Araştırması

SEO sürecinin ilk aşaması olan kelime analizi, sürdürmekte olduğunuz iş kolunda, bulunduğunuz sektörde aranma potansiyeli yüksek anahtar kelimelerin tespit edilmesini sağlıyor. Web sitenizin organik trafiğini artıracak anahtar kelimeler belirlenirken farkı araçlar ve metrikler kullanılıyor.

Rakip Analizi

Kelime analizi aşamasında saptadığınız anahtar kelimeler özelinde, rakiplerinizin ne durumda olduğunu gösteren rakip analizi, yol haritanızı oluşturmaya katkıda bulunuyor. Rakip analizi ile sektördeki diğer paydaşların anahtar kelime yoğunluklarını, trafiklerini, stratejilerini ve backlinklerini mercek altına alıyorsunuz.

Site Analizi

Web sitenizin daha önce belirlenmiş olan anahtar kelimelere uygun olup olmadığı bu aşamada analiz ediliyor. Tüm içerik sayfalarınızın kontrol edildiği süreçte H etiketleri (H1, H2, H3 vs.), başlıklar, açıklamalar ve mobil uyumluluk göz önünde bulunduruluyor. Site analizinde de Screaming Frog, Semrush, Ahrefs benzeri SEO araçları tercih ediliyor.

Kategori Ağacı Çalışması

Anahtar kelime araştırması sonucunda kullanıcı niyeti göz önüne alınarak kategori ağacında hatalar veya eksikler var ise bunlar düzenlenir. Kategori ağacı yapısı detaylı ve istediğimiz anahtar kelimelere odaklı bir hale getirilir.

Teknik SEO

Teknik SEO aşaması SEO açısından çok önemlidir. Teknik SEO’da tarama problemleri, site hızı optimizasyonları, durum kodu hataları, tarama bütçesinin optimize edilmesi, sitemap (site haritası) ve robots.txt dosyasının optimize edilmesi, canonical URL kontrolleri, yapılandırılmış veriler gibi konular incelenir ve hatalar giderilir.

On Page SEO

Web sitesinin arayüzü, başlık etiketlerinin düzenlenmesi ve sitede kalma süresini artırma çalışmaları gibi iş kalemleri site içi optimizasyonun temelini oluşturuyor. SEO sürecinin yapı taşı konumundaki site içi optimizasyon, arama motorlarından gelen internet kullanıcısının aradığı içeriği bulmasını sağlıyor. On Page SEO’da meta etiketlerinin ve H etiketlerinin düzenlenmesi, içerik kontrolü ve içerik hizmeti, iç linkleme yapısı, crawl depth iyileştirmeleri, URL yapılarının kontrolü gibi maddeler ele alınır.

Yerel SEO

Harita küçük ya da büyük fark etmeksiniz tüm işletmelerin dijital izinin artmasına ve buna bağlı olarak daha fazla kullanıcıya ulaşılmasını sağlayan en önemli araçtır.

Google Harita Kaydı
Yandex Harita Kaydı

Sem (Arama Motoru Pazarlama)

SEM, sunduğunuz ürünleri ya da hizmeti arama motorlarında arayan, sizi tanıyan ya da henüz tanışmadığınız müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz bir dijital pazarlama metodudur. SEM, bir bakıma SEO niteliği taşıyan tüm içeriklerinizi pazarlama yöntemidir. Özgün ve kaliteli içeriklerin belirlenen kişilere, belirlenen zamanlarda ulaşmasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınıza Cevap Verelim

Hayır. Bazı ajanslar ya da kişiler SEO paketleri sunsa bile biz bunu yanlış buluyoruz. SEO’da 3 anahtar kelime belirleyip bunları yükseltmeye çalışmak bize göre doğru değil. Biz SEO’ya bütünsel bakıyoruz ve sitenizin hepsini ele alıyoruz. Böylelikle de uzun vadede organik trafik artışı sağlamış oluyoruz.

SEO çalışmalarında ihtiyaca göre birçok ücretli/ücretsiz araç kullanmaktayız. Bu araçlardan bazıları: Ahrefs, Semrush, Screaming Frog SEO Spider, Moz, Majestic, Search Metrics, Keywordtool.io, GTMetrix.
SEO çalışmalarında hiçbir kişi veya ajans size sıralama garantisi veremez. Sıralama garantisi veren kişi ve ajanslardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca Google’ın bununla ilgili dokümanına buradan ulaşabilirsiniz.

Web sitesine tek başına SEO çalışması yapılması istediğimiz ölçüde başarıyı ne yazık ki getirmiyor. SEO’nun dijitalin tüm kanallarıyla beslenmesi gerekmektedir.

Optimizasyon süreci hakkında sık sorulan sorulardan biri olan “SEO çalışması ne kadar sürer” sorusuna şöyle cevap verilebilir: Firmanıza ait web sitesinin gelişimini sürdürülebilir kılan SEO çalışmaları ortalama 3 – 6 ay arasında faydalı sonuçlar vermeye başlıyor. Bununla birlikte arama motorlarında görünürlük kazanmak ve organik trafik üzerinden gelir elde etmek isteyen sitelerin her zaman SEO çalışmaları yapması gerektiği söylenebilir.

SEO yapma işi özverili bir takım çalışması ile ortaya çıkabilecek bir süreci işaret ediyor. Birinci adımda danışmanlık hizmeti aldığınız firmayla birlikte web sitenizi geliştirmek amaçlı hedefler bütünü belirlemelisiniz. Daha sonra belirlediğiniz hedeflerle örtüşen, detaylıca düşünülmüş bir SEO planına ihtiyacınız doğuyor. Doğru SEO plan ve stratejilerini oluşturmak önemli. Doğru SEO planını oluşturamadığınız takdirde ise hedeflerinize ulaşamayabilir ve önemli maddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları on-page SEO ve off-page SEO olmak üzere iki ana grupta ele alınıyor. On-page SEO, web sitesinin kurulum aşamasında tercih edilen altyapıdan sistem eklentilerine varana kadar birçok farklı unsuru içeriyor. Off-page SEO da (site dışı SEO) şirketinizin görünürlüğünü artırmak gayesiyle yapılacak SEO backlink, sosyal medya ve PR çalışmalarını kapsıyor.

Her iki SEO çalışmasında da sürdürülebilir gelişim ilkelerini destekleyen yönergeleri daima takip etmeniz gerekiyor. Örneğin web sitenizde özgün içerikler bulunması, internet deneyimini bir adım öteye taşımanız ve kullanıcı odaklı temel inşa etmeniz açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan danışmanlık hizmeti almadan önce işleyişe daha iyi hakim olmanız için SEO temelleri üzerine araştırma yapmanız da faydalı olabilir.

İlk önce sizin taleplerinizi dinliyoruz. Daha sonra sitedeki hatalara, site büyüklüğüne ve araç maliyetlerine göre bir teklif dosyası hazırlıyoruz.

Evet. Sitenizi araçlardan detaylı bir şekilde taratıp hataları size raporluyoruz. Bu tek seferlik çalışma fiyatı ise yine site büyüklüğüne göre değişiyor. Detayları SEO Analizi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

SEO çalışmalarına başladıktan 2 ay sonra aylık raporları tarafınıza sunuyoruz. 

Sözleşme ve teklif dosyamızı sizi dinleyerek oluşturuyoruz. Eğer içerik üretimi hizmeti de isterseniz teklif dosyamızı ona göre düzenliyoruz. İçerik üretim hizmetimiz hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Webolizma, Ankara profesyonel en iyi SEO ajansı, alanında uzman SEO ekibi ile sizlere hizmet vermektedir. Size özel atanan hesap uzmanı ile yeni başarı hikayeleri yazabilirsiniz. Kurumsal SEO ajansı, markanızı daha üst sıralarda yer almasını, organik trafiğinizi artırmayı sağlar. Kurumsal ve e-ticaret web sitesi SEO reklam hizmetleri için aşağıdaki form aracılığıyla bizimle iletişim kurun.

Tüm Talep ve İstekleriniz İçin

Bize Ulaşın