Skip to content

Medya Planlama ve Satın Alma

Marka bilinirliğini artırarak dijital varlığını güçlendirmek ve potansiyel müşterilere ulaşarak dönüşümü artırmak için dijital medya satın alma önemli bir araçtır. Tüketicilerin satın alma kararları üzerinde etkili olan dijital kanallarda görünürlüğü artırmak iş sonuçlarına olumlu olarak yansır. 

Dijital medya satın alma, dijital pazarlamanın bir alt kolu olan e-ticaret alanında da markalara fırsatlar sunar. Gelişmiş hedefleme seçenekleri ve farklı reklam modelleri ile potansiyel müşterilerinizi doğrudan hedefleyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza ve hedeflerinize karşılık veren bir dijital medya planı ile rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz. Dijital medya planlama ajansı Webolizma, markanıza uygun medya planları hazırlayarak satın alma operasyonunu yönetir.

Dijital Medya Satın Alma Nedir?

Pozitif iş sonuçları yaratan dijital reklam kampanyaları, güçlü dijital medya planlama ile mümkündür. Markaların kendilerine ait genel bir medya planlama stratejisi olduğu gibi her kampanya özelinde ihtiyaçlara yönelik medya planları da çalışılır. 

Sektördeki 25 yılı aşan tecrübesi ve uzman kadrosu ile Webolizma, kampanya hedeflerinize ulaşmanızı sağlayan etkili medya planları hazırlar. Mevcut konumunuzu, hedeflerinizi, kaynaklarınızı birlikte değerlendirerek en etkili medya stratejilerini hayata geçirir.

Dijital medya planlama, bir strateji doğrultusunda markanın yatırım yapacağı kanalların ve medya karmasının belirlenmesidir. Medya karmasını belirlemek için dijital medya stratejisi kurgulanır. 

İlk aşama kampanya hedeflerinin açık bir şekilde tanımlanmasıdır. Hedefler tanımlandıktan sonra sektördeki rekabet incelenir ve markanın rakiplerine göre konumu değerlendirilir. Yapılacak kampanya için KPI’lar belirlenir; bu KPI’lar hem stratejinin geliştirilmesinde hem de kampanya sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılır. 

Ürün veya hizmetin ulaşması istenen hedef kitle tanımlanır. Hedef kitleye ve kampanya amacına karşılık gelen dijital kanallar değerlendirilerek medya karması oluşturulur. Tüm bunlar dijital medya stratejisini oluşturur ve her aşamada takip edilerek optimizasyonlar yapılır.

Dijital Medya Satın Alma

Yöntemleri

Display Reklamlar

Türkçeye görüntülü reklam olarak çevrilen display reklamlar, internette karşınıza çıkan banner’ları kapsar. Doğru kanal seçimi ile pozitif iş sonuçları yaratabileceğiniz banner reklamları, bilinirliğinizi veya satışınızı artırmak için kullanabilirsiniz.

Video Reklamları

Online izleme platformlarında yayınlanan video içeriklerdir. Marka mesajlarınız YouTube gibi global video platformlarında yayınlanabileceği gibi lokal bir online TV kanalında da yayınlanabilir.

Programatik Reklamlar

Programatik reklamcılık, veri analizi ve otomatik teknoloji kullanarak medya satın alımını hızlandırır ve akıllı hâle getirir. Bu yöntemle markalar, doğru zamanda doğru kitleye ulaşır, iş yükü ve maliyetleri azaltırken verimliliği artırır. Çeşitli kanallardan elde edilen verilerle hedefleme yapılır, şeffaf fiyatlandırma ve gerçek zamanlı takip imkânı sunar.

Oyun İçi Reklamlar

Mobil oyunlar dijital pazarlama için önemli fırsat alanlarından biridir. Oyun içi reklamlarla marka bilinirliğinizi artırabilir, etkileşimli modellerle hedef kitleniz ile bağ kurabilirsiniz.

E-mail Reklamları

E-mail reklamları en eski dijital medya satın alma türlerinden biri olsa da etkinliğini korumaktadır. Özellikle pazarlama otomasyonunda yoğun olarak kullanılan e-mail reklamları, dönüşümlerinizi artırmaya yardımcı olur.

Native Content / Advertorial Reklamlar

Doğal Reklam olarak adlandırılan Native Reklam, zamanla tüketici dikkatinin azalması, klasik reklamlara karşı gösterilen direnç ve dikkatsizlik ile birlikte geliştirilen, dijital pazarlamanın trendleri arasına girmiş bir reklam türüdür. Reklamların yayınlandığı yere ve hedef kitlenin ilgi alanlarına göre, reklamın doğallığına dikkat edilerek özelleştirilmesi, her açıdan verimliliği arttırmıştır.

Hepsiemlak.com Reklamlar

Emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturan Hurriyetemlak.com, kesintisiz ve yüksek kaliteli hizmeti, güncel ve detaylı ilanları ve haberleri ile emlak sektörünün nabzını tutuyor. Hepsiemlak.com reklamları hakkında daha detaylı bilgi için sayfamızı inceleyiniz.

Sahibinden.com Reklamlar

Sahibinden.com ayda 48 milyon tekil ziyaretçinin yarattığı 7 milyar sayfa görüntülemesi, 5 milyondan fazla aktif ilanı ve on binlerce ürün çeşidiyle kendi faaliyet alanındaki standartların belirleyicisi olmaya devam ediyor. Sahibinden.com reklamları hakkında daha detaylı bilgi için sayfamızı inceleyiniz.
Hedef Kitlenize Bugün Ulaşın
1
Medya Stratejisinin Kurulması

Güçlü bir medya stratejisi üzerine çalışılır ve yol haritası çıkartılır.

2
Rakip ve Hedef Kitle Analizi

Rakip analizi yapılır. Aynı zamanda hedef kitleniz analiz edilir ve hangi platformlarda nasıl bir davranış içinde olduğu çıkartılır.

5
Optimize İşlemi ve Raporlama

Hedef kitlenizin olduğu platformlarda doğru bir şekilde aktif olduktan sonra arkamıza yaslanıp izlemiyoruz. Sürekli optimize işlemi yapıyoruz ve bunları sizinle paylaşıyoruz.

4
Bütçe Dağılımı ve Yayın Süreleri

Hangi kanallara ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği çıkartılır. Bu kanallarda ne kadar aktif olunacağı da tespit edilir.

3
Medya Kanallarının Belirlenmesi

Hedef kitlenize ve rakiplerinize göre hangi medya kanallarında olmanız gerektiği uzman arkadaşlarımız tarafından çıkartılır.

Verileri

Nasıl Yorumluyoruz?

Dijital medya kanallarının pazarlama iletişimine en önemli katkısı ölçülebilir sonuçlar sağlamasıdır. Webolizma veriye dayanan bu sonuçları uzman ekibi ile birlikte yorumlayarak marka adına öğretiler çıkarır. Bu veriler kampanya hedefleri doğrultusunda ve önceki kampanyaların benchmarkları ile birlikte yorumlanır.

Birim maliyetler ve kampanya sonuçları birlikte değerlendirilir, hedeflere ulaşmak için iyileştirme gerekiyorsa optimizasyon yapılacak alanlar belirlenir. Alanında uzman dijital medya satın alma ekiplerimiz kampanya süresince ve sonunda analizler yapar. Veriye dayanan bu analizler markanın medya stratejisinde bir yol haritasına dönüşür.

Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınıza Cevap Verelim

Dijital çağda rekabetin içinde kalabilmek için dijital medya planlama ve satın alma oldukça önemlidir. Dijital medya kanallarının sağladığı gelişmiş hedefleme imkanı ve ölçülebilir sonuçlar marka hedeflerinize ulaşabilmeniz için yardımcı olur. Güçlü bir planlama ile bütçenizi daha verimli yönetebilir, kampanya hedeflerinizi gerçekleştirerek pozitif iş sonuçları alabilirsiniz. Dijital varlığınızı güçlendirmek, hedef kitlenize doğru yer ve zamanda ulaşmak marka imajı ve satış açısından önemlidir. Dijital medya planlama ve satın alma sayesinde çağın dinamizmini yakalayabilir, finansal gücünüzü hedeflerinizi gerçekleştirmek için verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

  • Kampanya hedeflerini somut olarak tanımlayın. Buradaki tanımlamanın netliği medya karmasını ve kampanya başarısını etkileyeceği için önemlidir.
  • Başarılı bir kampanya kurgulamak için hedeflerinizi basitleştirin, bir kampanya için farklı KPI’lar koymayın. Örneğin bir FMCG markasıysanız ürünün renklendirici ve koruyucu içermediğini anlatmak ve yeni promosyonlarınızdan bahsetmek için iki ayrı kampanya kurgulayın. Tüm mesajları tek bir kampanyada vermeye çalışmak tüketici tarafında karmaşaya ve mesajın anlaşılmamasına neden olabilir.
  • Rekabeti iyi analiz edin, rakibinizi taklit etmek yerine yeni fırsat alanları bularak tüketicinizi yakalayın.
  • Hedef kitlenizi derinlemesine inceleyin. Kitlenizin dijital ayak izlerini takip ederek bağ kurabilecekleri içeriklerle karşılarına çıkın.
  • Seçtiğiniz medya kanallarında yer almak için bütçenizin yeterli olup olmadığını değerlendirin. Fiyat – performans değerlendirmesi ile yüksek fiyat/düşük dönüşüm vadeden kanalları listenizden çıkarın.
  • Önceki kampanyalarınızdan elde ettiğiniz çıkarımları yeni kampanyanızda uygulayın. Aynı hataları tekrarlamayın.
  • Sektördeki yenilikleri takip edin. Yeni iletişim kanallarını, reklam modellerini medya planınıza dahil ederek öncü marka olun.
  • Sürecin her aşamasında testlerle yeni öğretiler elde etmeye çalışın, planınızı optimize ederek bütçe verimliliği sağlayın.

Tüm Talep ve İstekleriniz İçin

Bize Ulaşın