Skip to content

TikTok Reklamları

Dünya çapında 800 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan TikTok son yılların en trend sosyal paylaşım ağlarından biri. Challengeları ve eğlenceli dans videoları ile dünyayı sallayan TikTok, reklamverenler için de fırsat alanları sunar. 7’den 70’e herkesin içerik üreterek kendi dünyasını yansıttığı bu mecrada hedef kitlenizle buluşabilir, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Markaların pazarlama iletişimi ihtiyaçlarına cevap veren TikTok reklam modelleri ile kampanya KPI’larınızı gerçekleştirebilirsiniz. Webolizma’nın alanında uzman medya profesyonelleri ile birlikte markanız için TikTok reklam stratejileri geliştirebilirsiniz.

%58

Markaların %58’i TikTok üzerinde etkin.

TikTok Platformunda Hedef Kitlemi Nasıl Yakalayabilirim?

Sosyal medya mecraları, tüketicilerin gün içinde en yoğun vakit geçirdikleri platformlar arasındadır.

TikTok Reklamı Nedir?

TikTok Ads paneli üzerinden reklamverenlerin hizmetine sunulan TikTok reklamları markalar için geniş erişim imkanları sunar. Kullanıcıların çektikleri videoları düzenleyip arkasına müzikler ekleyebildiği, yaratıcı filtrelerle eğlenebildiği TikTok, pazarlama iletişimi için önemli potansiyele sahip. Günlük kullanıcı sayısının oldukça yüksek olduğu bu sosyal ağda reklam vererek marka imajınızı güçlendirebilir, hedef kitlenizle etkileşime geçebilirsiniz. Z kuşağı ile birlikte dünyanın en hızlı büyüyen platformunda reklam vererek dijital çağın hızlı ritmine ayak uydurabilir, markanızı dinamik tutabilirsiniz.

TikTok’un sunduğu hedefleme seçeneklerinden faydalanarak, bütçenizi hedef kitlenize ulaşmak için değerlendirebilirsiniz. Farklı kampanya hedefleri için tasarlanan TikTok reklam modelleri ile dijital iletişim stratejinizi besleyebilirsiniz. Uygulama içinde hedef kitlenizi içerik üretmeleri yönünde motive ederek yeni trendler yaratabilirsiniz. Marka mesajınızı kullanıcıların ana sayfasında gösterip sitenize link vererek trafik yaratabilirsiniz.

Webolizma Olarak

Uyguladığımız TikTok Reklam Modelleri

In-Feed Ads

Türkçeye yayın içi reklamlar olarak çevrilen In-Feed Ads, TikTok uygulaması içinde yer alan “Senin İçin” kısmında reklamların gösterilmesidir. Reklamlı içerikler kullanıcılara video geçişleri sırasında izletilerek erişim sağlanır. In-Feed Ads modelinde reklamverenler için farklı satın alma seçenekleri de sunulur:

  • One Day Max: Bu satın alma modelinde reklamveren bir günlük satın alma yaparak 60 saniyeye kadar olan videolarını yayınlayabilir.
  • Brand Premium: One Day Max seçeneğinden farklı olarak Brand premium markalara bin gösterim başına ödeme (CPM) seçeneği sunar.

Brand Takeover

Marka devralma anlamına gelen Brand Takeover, kullanıcılar TikTok’u açıp video izlemeye başlamadan önce yayınlanan reklamlardır.

Top View

TikTok uygulaması açıldığında kullanıcıların karşısına çıkan ilk içeriğe reklam verilmesidir. Tüm ekranı kaplayan reklam 5-60 saniye aralığında olabilir. Kullanıcının uygulamada karşılaştığı ilk içerik olduğundan etkili bir reklam modelidir. Günlük medya satın alımı yapılan bu model erişim KPI’ı için oldukça etkilidir.

Hashtag Challenge

Kitleleri aktive etme konusunda markaları destekleyen hashtag reklamları, uygulamanın keşif bölümünde yer alır. Bu reklam modelini kullanarak TikTok kullanıcılarına eğlenceli videolar çekebilecekleri koreografiler verebilir, marka mesajınızı taşıyan akımlar yaratabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınıza Cevap Verelim

Webolizma sektördeki 20 yılı aşan tecrübesi ile markanız için TikTok stratejileri geliştirir. Uzman ekipler tarafından yapılan detaylı rakip analizi ile strateji beslenir. Kampanya hedefleri, marka kimliği ve bütçe gibi değişkenler hesaba katılarak TikTok’u en etkili şekilde kullanabileceğiniz bir plan hazırlanır. Markanız için mecradaki fırsat alanları genç ve dinamik ekibimiz tarafından incelenir ve projelendirilir. Yaratıcı kullanımlarla rakiplerinizden ayrışabilmeniz için eylem planları oluşturulur. Reklam kurulumları ve satın alma operasyonları markanız adına Webolizma tarafından yönetilir.

Siz de dünyanın en trend uygulamalarından biri olan TikTok’ta yerinizi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Markanızın ihtiyaçlarına ve kampanya hedeflerinize ulaşmak için TikTok For Business altında sunulan imkanlardan faydalanabilirsiniz. Etkileşimli reklam modelleri ile hedef kitlenizle bağınızı güçlendirebilir, trafik sağlayan modeller ile e-ticaret gelirlerinizi artırabilirsiniz. Marka mesajınızı yaratıcı yollarla potansiyel müşterilerinize iletebileceğiniz TikTok ile markanızın dijital varlığını büyütebilirsiniz.

TikTok’ta farklı kampanya hedeflerine hitap eden reklam modelleri bulunur. Mecra kampanya amacı olarak temelde 3 seçenek sunar: Farkındalık (Awareness), düşünme (Consideration), dönüşüm (Conversion). Pazarlama iletişiminin 3 ana basamağı olarak da okunabilecek bu kampanya hedefleri reklamverenlerin ihtiyaçlarına cevap verir.

Farkındalık yaratmak için oluşturulan kampanyalar KPI olarak erişimi kullanır. Erişim, mevcut bütçe ile mümkün olduğunca çok insana ulaşmayı hedefleyen reklam modelidir. Yeni ürün lansmanlarında, marka imajını yansıtan video içeriklerde, promosyon duyurularında kullanılabilir.

2.aşama olan düşünme, farkındalık yarattıktan sonra kullanıcıya aksiyon aldırmayı hedefleyebileceğiniz basamaktır. Burada tüketiciden web sitenizi ziyaret etmesini, uygulamanızı indirmesini bekleyebilirsiniz. Bu kampanya hedefini gerçekleştirmek üzere tasarlanmış reklam modelleri ile hedef kitlenizi motive edebilirsiniz.

Dönüşüm ise hedef kitlenizin bir aksiyonu tamamlaması üzerinden ölçümlenir. Örneğin TikTok reklamına tıklayıp web sitenize ulaşan kullanıcılar alışverişlerini tamamlarsa dönüşüm gerçekleşmiş olur. Bunun dışında form doldurtmak veya abonelik kazanmak da dönüşüm hedefleri olabilir.

TikTok reklamları alanında uzman profesyoneller tarafından TikTok Ads paneli kullanılarak verilir. Kampanya hedeflerine ve marka bütçesine en uygun reklam paketleri tercih edilerek kampanyalar desteklenir. Kampanya dönüşümlerini ölçümleyebilmek, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları TikTok’ta hedefleyebilmek için TikTok Pixel’i web sitenize yerleştirilir. Global hazırlık ve onay süreçlerinden geçen reklamlarınız onaylanarak yayına alınır. Yayın sonuçları analiz edilerek kampanya sonuçları değerlendirilir.

Dijital pazarlama iletişimindeki gelişmeleri, yeni reklam modellerini, kullanıcıları peşinden sürükleyen akımları takip etmek markalar için önemlidir. Yeni mecralar konusunda açık olmak yoğun rekabet ortamında pazardaki yerinize tutunmanıza veya rakiplerinize fark atmanıza katkı sağlar. Hedef kitlenizin bulunduğu mecralara yatırım yapmanız markanızın samimi algısını güçlendirir ve kitlenizin sizinle bağ kurmasını sağlar. Marka mesajlarınızı iletmenin yeni ve etkili yollarını keşfedebilir, kampanya hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcılarına kendilerini ifade edebilecekleri eğlenceli bir platform sunan TikTok bu anlamda markalara fırsat alanları açan bir platformdur. Farklı demografik kitlelerin bir arada bulunduğu TikTok’ta reklam vererek geniş kullanıcı kitlesine ulaşabilirsiniz. Yaratıcı kurgulara imkan tanıyan reklam modelleri sayesinde markanızla akımlar yaratabilir, kitleleri peşinizden sürükleyebilirsiniz. Ölçülebilir sonuçlar ve maliyet avantajı ile bütçe verimliliği sağlayabilirsiniz.

TikTok reklam fiyatları kullanılan reklam modeline göre değişiklik göstermektedir. Diğer sosyal paylaşım ağlarından farklı olarak TikTok reklamverenlere minimum kullanım tutarı şart koşmaktadır. Bu durum KOBİ’ler için TikTok kullanımını zorlaştırsa da pek çok farklı sektörden marka aktif olarak dijital pazarlama iletişiminde TikTok’u kullanmaktadır.

Reklam vermek için kullanılan TikTok Ads diğer sosyal mecraların aksine herkesin kullanımına açık bir panel değildir. TikTok reklamları vermek istiyorsanız alanında uzman ekibimizden destek alabilir, eğlenceli kampanya kurguları ile dijital varlığınızı güçlendirebilirsiniz. TikTok reklamverenlere toplam bir bütçeye sahip paketler sunar. Bu paketlerde kullanılacak reklam modelleri, öngörülen dönüşümler ve yayın süresi marka ile paylaşılır. Birim maliyetler değişiklik gösterse de aynı anda iki farklı marka için yapılan TikTok reklamının bütçesi aynı olabilir. Ancak bir marka hashtag challenge kurgusu ile 2000 UGC toplarken, diğeri 5000 toplayabileceğinden UGC başına ödenen tutar değişiklik gösterebilir.

Aklınıza Takılan Diğer Her Şey İçin

Bize Ulaşın