Skip to content

Videolarınızın Aramalarda Görünmesini Sağlamak İçin Birkaç İpucu

Videolarinizin Aramalarda Gorunmesini Saglamak

Video içeriğinizi arama için optimize etmiyorsanız, çok sayıda görüntülemeyi kaçırıyor olabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırmasıyla Başlayın

YouTube için anahtar kelime beyin fırtınasına başlamak kolaydır. YouTube’a gidin ve arama kutusuna bir anahtar kelime yazmaya başlayın. Yazarken, YouTube’daki arama kutusuna yerleşik otomatik tamamlama özelliği olan YouTube Suggest tarafından önerilen popüler aramaları alacaksınız. Ücretsiz Ubersuggest aracını kullanarak bunu başka bir düzeye taşıyabilirsiniz, bu araç, arama ifadenizin bir sonraki kelimenin ilk harfini alfabede yineler. Varsayılan “Web” yerine “YouTube”u seçmeyi unutmayın.

İçerik Kraldır, Ancak Tutarlılık Kraliçedir

Açıkçası, YouTube’un hızlı tempolu, agresif dünyasında diğer tüm içerik oluşturucularla rekabet edebilmek için kalabalıktan sıyrılan harika içeriklere ihtiyacınız var. Viral bir hit elde etmek harika olsa da, YouTube’un yalnızca görüntülemelerden ibaret olmadığını unutmayın: Bir abone tabanı oluşturmak ve izleyicilerle uzun vadeli ilişkiler kurmak istiyorsunuz.

Düzensiz gönderi yapmak yalnızca size zarar verir ve abonelerin kaybedilmesine neden olur. Her gün gönderi paylaşıyorsanız, her gün mutlaka paylaştığınızdan emin olun. Haftada bir salı günü saat 09:00’da yayınlıyorsanız, asla bir haftayı atlamayın veya geç bir video yayınlamayın (yalnızca birkaç saat veya sonraki gün olsa bile aksatmayın).

Sadece Kısa Videoyla Tekne Yürümez

Video-Icerik-Hazirlamanin-Puf-Noktalari_7

Siz siz olun, YouTube’da yalnızca kısa, bir ila iki dakikalık videolar izlenildiğini söyleyen ajanslara ve prodüksiyon şirketlerine aldırış etmeyin. Unutmayın, YouTube’un nihai hedefi televizyonla rekabet etmek; böylece TV benzeri reklam ücretleri alabilirler. Aradıkları şey, daha fazla reklam yayınlamalarına ve kullanıcıları sitede daha uzun süre tutmalarına olanak tanıyan yüksek kaliteli, uzun biçimli içeriktir. En az beş dakika uzunluğundaki videolar daha iyi performans gösterme eğilimindedir ve Google aramalarında daha yüksek bir sıralama şansı vardır.

Oynatma Listelerinin Gücü

İnsanların kanalınızda ne aradığını bulmak için anahtar kelime araştırmanızı kullanın ve bu konulara göre oynatma listeleri oluşturun. Çok fazla içeriğiniz yoksa, izleyicileri YouTube kanal sayfanıza çekmek için başkalarının videolarını kullanarak oynatma listeleri bile oluşturabilirsiniz.

İlk 48 Saat Kritiktir

Google ve YouTube’un algoritmaları herkesin bildiği gibi ‘affetmez’! Yeni bir video yüklediğinizde, tüm optimizasyonlarınızın kullanıma hazır olduğundan emin olun. Kapıdan ya güçlü çıkın ya da hiç çıkmayın. Daha sonra optimize etme niyetiyle bir video yayınlamayın. Google ya da YouTube, videonuzun neyle ilgili olduğunu net bir şekilde anlayamazsa veya izleyicilerden herhangi bir ilgi görmüyorsanız, sıralamada toparlanması zor zararlar görürsünüz.

Videolarınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Video-Icerik-Hazirlamanin-Puf-Noktalari_5

Biz bunları daha detaylı anlattık =) YouTube’da Kitle Oluşturmanın Yolları

Başlık

Video başlığı çarpıcı, keskin olmalı ve kullanıcıyı yakalamalıdır. Çok uzun olmamalı – bunun yerine, kullanıcının videonuzu neden izlemesi gerektiğini kısaca açıklamalıdır.

Başlıklar, videonuzun sıralamasında büyük bir rol oynar, bu nedenle başlıkların en az beş kelime uzunluğunda olduğundan ve başroldeki anahtar kelimeyi içerdiğinden emin olun.

Küçük Resim

Bir videonun küçük resmi, YouTube arayıcılarından gelen tıklamayı çekmek açısından aslında başlıktan daha önemlidir. SEO’nuz için diğer her şeyi doğru yapabilirsiniz, ancak çekici olmayan bir küçük resminiz varsa, kimse videonuzu tıklamayacaktır.

Açıklama

Çoğu insan, açıklama için yalnızca birkaç cümle yazma hatasını yapar. Bu, videodaki bilgileri bağlantılar, harekete geçirici mesajlar ve sanatçı biyografileri ile genişletme şansınızdır. Kullanıcıların web sitenize giden bir bağlantıyı tıklamasını istiyorsanız, bunu “Daha Fazla Göster” isteminden önce ekranın üst kısmına ekleyin. Ayrıca, bu ilk cümleye, insanların videonuzun açıklamasının geri kalanını görmek için “Daha Fazla Göster”i tıklamasını sağlayacak bir tür cazip ifadeler ekleyin.

Transkript

Video transkripti (yani altyazılar), arama motorlarının sıralama algoritmasında dikkate alınan ek kopya görevi görür. Google ve YouTube’un otomatik transkripsiyon sürecine güvenmeyin – bu konuşma metninde garantili hatalar olacaktır. Otomatik transkripti düzeltin veya videonun bir transkriptini oluşturmak için bir transkripsiyon hizmeti veya VA (Virtual Assistant) kullanın.

Çeviriler

Videolarınızı yeniden çekmek zorunda kalmadan içeriğinizi küreselleştirmenin harika bir yolu. Yabancı dil izleyicilerinin videonuzu altyazılı olarak izlemesine ve videonuzun o yabancı dildeki anahtar kelimeler için sıralanmasına olanak tanır. Örneğin, videonuzu İspanyolcaya çevirebilir ve çevrilmiş transkripsiyonu yükleyebilirsiniz.

Etiketler

Tek tek anahtar kelimelerin yanı sıra kelime öbekleri de kullandığınızdan emin olun; örneğin, videonuz İstanbul’daki Çin restoranlarıyla ilgiliyse, “İstanbul”, “Çin restoranı” ve “İstanbul Çin restoranı” olarak etiketleyin.

Bağlantılar

Açıklamada, potansiyel hayran kitlenizin gitmesini istediğiniz her yere bağlantı verdiğinizden emin olun: tüm sosyal kanallarınız, siteniz, diğer videolarınız (genel görüntülemeyi artırmak ve daha fazla abone kazanmak için) ve istediğiniz her yerde görüntüleyenleri bir sayfaya gönderin. Açıklamada ekranın üst kısmında görüntülenecek en önemli bağlantınızı seçin. Ayrıca bu destinasyonlardan bazılarını YouTube kartlarıyla da tanıtabilirsiniz, bu da bir sonraki başlık için mükemmel bir adımdır.

Eylem Çağrısı

Videonuzun sonu, pratik olarak kullanıcı için abonelik olmalıdır. Onlara abone olmaları için tek tıklama seçeneği verin ve ardından neden yapmaları gerektiğini söyleyin: “Bu videoyu beğendiyseniz ve ipuçlarını faydalı bulduysanız abone olun!”.

Bonus: YouTube Analytics

YouTube Analytics, youtube.com/analytics adresinde mevcuttur. YouTube Analytics, videolarınızı kimlerin izlediği hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar. Bulabileceğiniz verilere bazı örnekler trafik kaynakları, demografik bilgiler ve izleyicilerinizin yüzde kaçının abone olduğudur. Bu, enerjilerinizi ve kaynaklarınızı nereye odaklayacağınızı tespit etmenizi sağlar.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Video Pazarlamanın Önemi

2021’de Başarılı Video İçerik Oluşturmak