Skip to content

Video Pazarlamanın Önemi

Video Pazarlamanin Onemi

Deneyimli bir dijital pazarlamacıysanız, içerik söz konusu olduğunda videonun giderek daha önemli hale geldiğini biliyor olmalısınız. YouTube, Instagram veya Facebook’ta olsun, tüketiciler videoyu sever. Üstelik sadece sosyal medyada da değil. E-postalar bile konu satırında “video” kelimesi bulunduğunda %7 daha fazla açılırlar.

Video, hikaye anlatımı için güçlü bir içerik aracıdır. Promosyon kampanyalarınızın ve içerik pazarlama çabalarınızın başarısı üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Aynı zamanda insanlarla bağlantı kurmanın ve sizinle hedef kitleniz arasında daha tatmin edici ve daha derin ilişkiler kurmanın etkili bir yolu olarak hizmet eder.

Videonun içerik pazarlama stratejinizin önemli bir bölümünü oynadığını kanıtlamak için işte birkaç önemli istatistik:

  • 2019’da video içeriği, tüm tüketici internet trafiğinin %80’ini oluşturdu.
  • 2022’ye kadar, çevrimiçi videolar tüm tüketici internet trafiğinin %82’sinden fazlasını oluşturacak.
  • Sosyal medya videoları, görseller ve metinlerle karşılaştırıldığında %1200 daha fazla paylaşım getiriyor.
  • Çevrimiçi pazarlamacıların %87’si video içeriği kullanıyor, bu geçen yıldan bu yana %63 artış demek.
  • Pazarlamacıların %97’si ürünlerinin veya hizmetlerinin kullanıcıları tarafından daha iyi anlaşıldığını söylüyor.
  • Mobil video tüketiminin hacmi her yıl %100 artmaktadır.
  • Kullanıcılar, video içeren web sitelerinde %88 daha fazla zaman geçiriyor.
  • İnsanların %78’i her hafta, %55’i her gün çevrimiçi videolar izliyor.
  • YouTube, Google’dan sonra en çok trafik yapılan ikinci sitedir.

Neden Video Pazarlama?

Video-Icerik-Hazirlamanin-Puf-Noktalari_3

1. Video, Dönüşümleri ve Satışları Artırır

Videolar size ciddi para kazandırabilir. Açılış sayfanıza bir ürün videosu eklemek, dönüşümleri %80 artırabilir.

Video ayrıca doğrudan satışla sonuçlanabilir. Bir ürün hakkında bir video izleyen kullanıcıların %74’ü ürünü satın alıyor.

2. Video Büyük Yatırım Getirisi Gösteriyor

İşletmelerin %83’ü videonun iyi bir yatırım getirisi sağladığını söylüyor. Video prodüksiyonu henüz en kolay veya en ucuz iş olmasa da, büyük bir zaman kazandırıyor. Ayrıca, çevrimiçi video düzenleme araçları sürekli olarak gelişmekte ve daha uygun fiyatlı hale gelmektedir. Ve hatta akıllı telefonunuzla bile oldukça iyi videolar oluşturabilirsiniz.

Bir başka iyi haber de videolarınızın mükemmel olması gerekmemesidir. Önemli olan içeriktir!

3. Video Güven Oluşturur

Güven, dönüşümlerin ve satışların temelidir. Ancak güven inşa etmek başlı başına bir hedef olmalıdır. İçerik pazarlamasının tüm kavramı, güvene ve uzun vadeli ilişkiler kurmaya dayanır. Satmayı bırakın ve insanların size ilginç ve yararlı bilgiler sunduğunuz için gelmelerine izin verin.

Tanıtım videoları da güveni artırabilir. Çünkü bazı tüketiciler, dolandırıcılık ve hileden korktukları için internet üzerinden ürün ve hizmet satın alma konusunda hala şüphelidir.

4. Google Videoları Seviyor

Videolar, ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği zamanı artırmanıza olanak tanır. Bu nedenle, daha uzun süre sitede kalma Google’da güven oluşturur ve arama motorlarına sitenizin iyi içeriğe sahip olduğunu işaret eder: Web sitenize gömülü bir videonuz varsa, Google’da ilk görünme olasılığınız 53 kat daha fazla.

5. Mobil Kullanıcılara Yönelik Videolar

Video ve mobil bir aradadır. Tüketicilerin %90’ı mobil cihazlarında video izliyor. 2013’ün 3. çeyreğinden itibaren mobil video görüntülemeleri %233’ün üzerinde arttı. YouTube, mobil video tüketiminin her yıl %100 arttığını bildirdi.

6. Video Pazarlama Her Şeyi Açıklayabilir

Yeni bir ürün veya hizmet mi başlatıyorsunuz? Nasıl çalıştığını göstermek için bir video oluşturun. Kullanıcıların %98’i, bir ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için açıklayıcı bir video izlediklerini söylüyor.

7. Video En Tembel Alıcıları Bile İlgilendiriyor

Video, öğrenmek için harika bir araçtır, kullanımı da çok kolaydır. Günümüz hayatı, uzun ürün açıklamalarını okumak veya hizmetleri derinlemesine incelemek için zamana sahip olamayacak kadar meşgul. Modern müşteri, ürünü çalışırken görmek ister. Video tercihi, içerik pazarlamanızda videoyu kullanmanın en önemli itici güçlerinden biridir.

8. Video Reklamlar Harikalar Yaratır

Video reklamların ortalama tıklama oranı %1,84’tür. Bu, tüm dijital reklam biçimlerinin en yüksek TO’sudur! 15 saniyelik atlanamayan bir YouTube video reklamı için tamamlanma oranı %92’dir. Atlanabilir video reklamlar için oran %9’dur.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Sonraki yazılar:

2021’de Başarılı Video İçerik Oluşturmak

Videolarınızın Aramalarda Görünmesini Sağlamak İçin Birkaç İpucu