Top

Duyarlı Görüntülü Reklamlarınızı Optimize Etme İpuçları

Duyarlı Görüntülü Reklamlarınızı Optimize Etme İpuçları
  1. Reklamları tasarlamaya gelince, iletmek istediğiniz ana mesajın / değer teklifinin resimde öne çıkan mesaj olduğundan emin olun. Başlıklar ve açıklamalar, görüntüye bağlam sağlamaya yardımcı olmak için oradadır, ancak ilk önce insanların dikkatini çekecek olan görüntüdür.
  2. Google’ın resmi yatay olarak %5’e kadar kırpabileceğini unutmayın. Resminizin etrafında bir kenar boşluğunuz olduğundan emin olun, böylece metniniz kesilmez.
  3. Daha önce bahsettiğimiz gibi, duyarlı görüntülü reklamlarınıza CTA düğmeleri ekleyebilirsiniz, böylece resminizin çok fazla metin ağırlıklı olduğunu fark ederseniz bunları resminize eklemenize gerek kalmaz. Bu özelliği duyarlı reklamlarınıza eklemek için, kurulum sayfasının altındaki mavi “Diğer Seçenekler” bağlantısını tıkladığınızdan ve “Harekete Geçirici Mesaj Metni” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.
  4. Uygun başlıkları ve açıklamaları seçmek söz konusu olduğunda, trafik çekmek istediğiniz sayfanın içeriğine bakın. Görüntülü reklam kalite puanları, Arama Ağı reklamlarıyla aynı şekilde hesaplanmasa da, Google yine de başlıklarınızdaki ve açıklamalarınızdaki metinle karşılaştırıldığında açılış sayfasının ne kadar alakalı olduğuna bakar. Reklamlarınız açılış sayfasıyla ne kadar alakalı olursa, reklamlarınızın beklenen TO’su o kadar yüksek ve TBM’si o kadar düşük olur.
  5. Şu anda metin reklamlar yayınlıyorsanız veya bunları son birkaç ay içinde yayınladıysanız, bunları da inceleyin. Hangi reklamların en yüksek tıklama oranlarına sahip olduğunu görün ve en yüksek performans gösterenleri analiz ederek, insanların en çok beğendiği ve tıkladığı başlıkları ve açıklamaları belirleyin. Google duyarlı görüntülü reklamlarınıza ne kadar çok başlık ve açıklama ekleyebilirseniz, reklamın daha iyi performans gösterme olasılığı o kadar yüksektir.

1. 15 Görüntü ve 5 Logo kullanın

1 resim ve 1 logo kullanma veya 15 resim ve 5 logo kullanma seçeneğiniz var. Daha fazla görüntüyü ve farklı logo renklerini ve boyutlarını test etmenin bir dezavantajı yoktur. En iyi uygulama, duyarlı görüntülü reklamlarınızla olabildiğince çok reklamı test etmektir.

2. Yüksek Kaliteli Görüntüler Kullanın

Google’ın boyutlarını büyütmek yerine küçültmesi daha kolay olduğundan, daha yüksek kaliteli resimler yüklemenizi önemle tavsiye ederiz. Küçük resimler veya düşük kaliteli resimler yüklemek, bulanık resimlere ve düşük kaliteli reklamlara neden olabilir.

3. Son Görüntüleri Kullanın

Ayrıca “Son Kullanılan” sekmesini kullanma seçeneğiniz de vardır; özellikle daha önce herhangi bir Google Görüntülü Reklamı yayınladıysanız. Bir görüntüye karar verdiğinizde, “Farklı Kullan”ı, ardından “Görüntü”yü seçin ve “Devam Et”i tıklayın. Aynı adımlar logo kullanımınız ve seçiminiz için de geçerlidir.

4. Test Videoları

Videolar isteğe bağlıdır, ancak mevcut bir YouTube videosunu reklamlarınızda kullanabilirsiniz ve Görüntülü reklamınızın bir parçası olarak oynatılır. Yine, duyarlı görüntülü reklamlarınızda videoları test etmenin dezavantajı yoktur.

5. 5 Başlığın ve Açıklama Satırının Tümünü Doldurun

Daha fazla metin kombinasyonu, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yayınlanan daha fazla reklam anlamına gelir. 5 adede kadar başlık ve 5 adede kadar açıklama satırı oluşturabilirsiniz, bu nedenle her alanı doldurmalısınız.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(9)

Duyarlı Görüntülü Reklamların Performansını Ölçme

Varlık Performansı

Duyarlı Görüntülü Reklamlarınızı başlattıktan sonra, öğe performansını görüntüleyebilirsiniz:

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(3)

Google, geçmiş verilere göre başlıkları, açıklamaları ve resimleri iyi, en iyi veya düşük olarak derecelendirir. RDA performansını iyileştirmek için düşük performanslı varlıkları yeni varyasyonlarla değiştirin.

Artımlılık

Varlık performansına ek olarak, BKA’lar tarafından yönlendirilen artımlı trafiği ve dönüşümü de ölçebilirsiniz. Dönem içindeki verileri görüntülemeyi veya BKA’ların faydalarını görmek için bir deney oluşturmayı deneyin.

Duyarlı Görüntülü Reklamlarla Akıllı Tekliften Yararlanma

Akıllı Reklamları (Duyarlı Arama ve Görüntülü Reklamlar) Akıllı Teklif ile eşleştirmek, kullanıcı düzeyinde teklif vermeye ve güçlü bir kombinasyon olan reklam öğesi optimizasyonuna olanak tanır.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Google Duyarlı Görüntülü Reklam Nedir? 

Duyarlı Görüntülü Reklamlar Nasıl Kurulur?

Paylaş:
Bu yazı 3 Mart, 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faaliyetlerimiz