Skip to content

GTIN Türleri ve Aralarındaki Farklar

GTIN-Turleri-ve-Aralarindaki-Farklar-1

GTIN Nedir?

Global Ticari Öğe Numarası (GTIN) bir ürünü benzersiz şekilde tanımlayan numaraya verilen addır. Kuzey Amerika’da 12 basamaktır, ancak dünyanın geri kalanında genellikle 13 basamak uzunluğundadır veya bazen çok küçük ürünler için 8 basamaklıdır.

GTIN (Küresel Ticari Ürün Numarası), mağazalarda veya Amazon gibi bir e-ticaret platformunda ürün satmak için gerekli olan, UPC barkoduna gömülü bir ürün tanımlayıcı kodudur.

Ek olarak, bu ürün kimlik numaraları yalnızca envanteri yönetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ürününüzün benzersiz olmasını da sağlar. Ürünleri doğru tanımlayıcı ile verimli bir şekilde etiketlemek ve düzenlemek, perakendecilerin veri çatışmalarını, katalog karışıklıklarını ve daha fazlasını önlemesine yardımcı olur.

GTIN Barkodları

E-Ticaret-Urunleriniz-Icin-Barkodlar-ve-GTIN-Hakkinda-Bilmeniz-Gerekenler_2

GTIN, Global Ticari Kimlik Numarası anlamına gelir. Bu, Global Perakende Sisteminde kullanılan her türlü barkodu ifade eder. Bu nedenle, çeşitli farklı barkod türleri vardır. Bunlardan en yaygın olanlarını aşağıda detaylandırdım:

  1. GTIN-12 – Bu, UPC-A veya UPC-12 barkodlarını ifade eder. Bunlar ürünlerde kullanılır ve ABD ve Kanada’da yaygındır.
  2. GTIN-13 – Bu, bir EAN-13 barkodunu ifade eder. Bunlar, perakende için kullanılan en yaygın barkod türüdür ve tüm ülkelerde yaygındır.
  3. GTIN-14 – Bu, ITF-14 veya TUN Karton Kodlarını ifade eder. Bunlar, ürününüzün 6 veya 12 veya herhangi bir sayıdaki karton kolileri için ve yalnızca şirket tarafından stok takibi için kullanılır. UPC-A veya EAN-13 barkodunu temel alır, bu nedenle kartondaki ITF-14, kutunun içindeki üründeki EAN-13’e karşılık gelir.
  4. ISBN – Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) benzersiz bir ticari kitap tanımlayıcı barkodudur. Her ISBN kodu bir kitabı benzersiz şekilde tanımlar. ISBN, 10 veya 13 hanelidir. 1 Ocak 2007’den sonra atanan tüm ISBN’ler 13 hanelidir. Tipik olarak, ISBN kitabın arka kapağına yazdırılır.
  5. ASIN – Amazon Standart Tanımlama Numaraları (ASIN’ler), Amazon’daki öğeleri tanımlayan 10 harf ve / veya sayıdan oluşan benzersiz bloklardır. Kitaplar için ASIN, ISBN numarasıyla aynıdır, ancak diğer tüm ürünler için, öğe kataloğa yüklendiğinde yeni bir ASIN oluşturulur. Yeni bir ASIN oluştururken, ürününüzün GTIN’lerini veya Global Ticari Öğe Numaralarını bilmeniz gerekir. Kullanılan en yaygın GTIN’ler UPC’ler, ISBN’ler ve EAN’lardır. Bu tür kodlar genellikle ürününüzün ürün paketindeki barkodun yanında bulunur. Amazon, kendi benzersiz ASIN kodlarını oluşturmak ve eşleştirmek için bu evrensel ürün tanımlayıcılarını (GTIN’ler) kullanır.

Sonuç: GTIN bir sayı ailesidir ve UPC’leri, EAN’leri ve Nakliye Konteyneri Kodlarını içerir.

GTIN’ler (UPC’ler ve EAN barkodları) tüm ürünlerde kullanılır. İster bir DVD oluşturmuş olun, ister giyim, yiyecek, donanım, elektronik, aksesuar vb. satmış olun, ürününüz için bir UPC (veya EAN) barkodu kullanacaksınız.

UPC Nedir?

UPC Numarası (Universal Product Code – Evrensel Ürün Kodu), Amerika ve Kanada firmaları tarafından kullanılmakta olan 12 basamaklı bir GTIN’nin standart barkod görüntüsüne verilen addır.

Bir UPC kodunun ilk 6-9 hanesine, sahip olunan herhangi bir UPC numarasında sabit kalan Şirket Öneki denir. Takip eden sonraki numara grubu, alıcı tarafından seçilen benzersiz bir ürüne atanan ürün numaralarıdır. UPC’deki son basamağa, ondan önceki 11 basamağa dayanan bir hesaplama olan kontrol basamağı denir.

EAN Nedir?

Avrupa Makale Numarası anlamına gelen EAN Kuzey Amerika hariç, İngiltere’deki ve dünya genelindeki mağazalardan satın aldığınız çoğu üründe 13 haneli GTIN’yi temsil eden standart barkod görüntüsüne verilen addır.

ISBN Nedir?

E-Ticaret-Urunleriniz-Icin-Barkodlar-ve-GTIN-Hakkinda-Bilmeniz-Gerekenler_4

Uluslararası standart kitap numarasının kısaltması olan bir ISBN, genellikle 10-13 basamak uzunluğundadır ve bir barkoda gömülüdür. Bir UPC veya EAN’den farklı olarak, ISBN benzersiz bir kitap veya kitap benzeri ürünü tanımlar. Ve adından da anlaşılacağı gibi, uluslararası düzeyde bir başlığa atıfta bulunmak için kullanılabilir.

ISBN almak için, bunu UABN (Evrensel Kitap Numarası Ajansı) veya isbn.org gibi dünyadaki 160 ISBN acentesinden birine başvurmanız gerekir.

JAN Nedir?

Japonya da aynı standardı kullanır ve buna Japon Ürün Numarası (JAN) adını verir. Japonya’da kullanılan kodlar, Avrupa’da kullanılanlardan farklı rakamlarla başlar, bu nedenle küresel olarak benzersizdirler.

EAN ve UPC Arasındaki Fark Nedir?

Bir UPC, çoğu ürünü tanımlamak için Kuzey Amerika’da kullanılan 12 basamaklı bir barkoddur. Dünyanın geri kalanı, ürünleri tanımlamak için 13 haneli EAN barkodları kullanıyor. Bununla birlikte, her iki sayı ve barkod türü uluslararası standartların GS1 Sisteminin bir parçasıdır, bu nedenle her ikisi de küresel olarak kabul edilir.

GTIN ile UPC, EAN, ISBN Bağlantıları

UPC veya EAN gibi GTIN barkod numaraları, tüm dünyadaki işletme sahiplerine ve şirketlere kataloglarını korumalarına ve yönetmelerine yardımcı olan temel veri yapılarıdır.

GTIN, Global Ticari Ürün Numarası anlamına gelir. Daha spesifik olarak, GTIN, bir barkodla ilişkili sayı dizisidir. GTIN kodları, bir şirketin benzersiz ürününü tanımlamaya yardımcı olan daha büyük küresel veri yapılarının parçasıdır.

Teknik olarak, GTIN ile UPC arasında hiçbir fark yoktur çünkü bunlar tek ve aynıdır. Aynı şekilde, UPC, EAN ve ISBN’nin tümü GTIN’lerdir. Bunun nedeni, GTIN’nin UPC, EAN veya ISBN barkoduna kodlanmış sayı olmasıdır.

FNSKU Nedir?

E-Ticaret-Urunleriniz-Icin-Barkodlar-ve-GTIN-Hakkinda-Bilmeniz-Gerekenler_7

FNSKU, bir ürün listesi oluşturduğunuzda oluşturulan Fulfillment Network Stok Tutma Birimi’nin kısaltmasıdır. Bir lojistik merkezine ürün gönderdiğinizde, bir FNSKU’nun ürününüze görünür şekilde etiketlenmesi gerekir.

Tıpkı bir GTIN gibi, bir FNSKU, bir ürün için belirli bir barkoda bağlanan benzersiz bir sayı kümesidir.

GTIN ile FNSKU Arasındaki Fark Nedir?

Ürünlerinizi Amazon’da satmaya yeni başlıyorsanız, ya da diğerleriyle aynı ürünleri satan bir üçüncü taraf satıcı veya distribütörseniz, ürün etiketlerinizde görünen bir FNSKU’ya ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, yeniden kullanılabilir bir Starbucks bardağı.

Amazon’da satış yaparken FNSKU’lar genellikle gereklidir çünkü ASIN’ler (belirli bir ürün) farklı satıcılar tarafından satılabilir ve / veya birden fazla SKU’ya sahip olabilir. Starbucks kupası gibi bir ürün birden fazla “ek satıcı” tarafından satıldığında, hem ürünü hem de satıcıyı Amazon’un personeline tanımlayan şey bir FNSKU’dur.
Bu şekilde, siz ve diğer satıcılar tarafından satılan bir ürünün sahte veya başka bir şekilde satılamaz olduğu belirlenirse, Amazon hangi satıcının hatalı olduğunu belirleyebilir.

Halihazırda Amazon’da başka hiç kimsenin satmadığı markalı bir ürününüz varsa, ürünlerinizi UPC veya EAN kodlarıyla etiketleyebileceğiniz için bir FNSKU gerekli değildir.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin!

Önceki Yazı: E-Ticaret Ürünleriniz İçin GTIN Nedir? Nasıl Çalışır?

Sonraki Yazı: Amazon, e-Bay ve Google İçin GTIN’ler Hakkında Nihai Kılavuz