Skip to content

Amazon, e-Bay ve Google İçin GTIN'ler Hakkında Nihai Kılavuz

Amazon e Bay ve Google Icin GTINler Kilavuz

GTIN Google Merchant Center İçin Neden Bu Kadar Önemli?

E-Ticaret-Urunleriniz-Icin-Barkodlar-ve-GTIN-Hakkinda-Bilmeniz-Gerekenler_8

GTIN sayesinde Google, ürünü doğru bir şekilde sınıflandırabilir ve sonuç olarak reklamı daha alakalı müşteri sorgularıyla eşleştirir. Ürün reklamlarınıza ne kadar bilgi eklerseniz, alakalı aramalarda görünme olasılığınız o kadar artar. GTIN’ler, Google’ın ürünlerinizi kataloglarında daha iyi sınıflandırmasına ve doğru tüketicilerin önüne çıkarmasına yardımcı olur. Bu, dönüşümler için daha fazla potansiyel yaratır.

Bir mağaza GTIN ekleme koşulunu karşılamazsa, Google reklamlarını etkinleştirmez. Teşhis sekmesinde ürünün onaylanmamasının nedenlerinden biri olarak eksik veya yanlış GTIN görünür. Google, satıcıya gerçekten hizmet ettiği gerçeğiyle her ürüne GTIN ekleme zorunluluğu kılar. Bu tür öğeler, Google’ın dışında, örneğin YouTube veya Google’ın ortaklarının sitelerinde de tanıtılabilir. GTIN, dolaylı olarak bir reklamın kalitesini artırır ve dönüşüm oranını olumlu yönde etkiler.

Ürün Tanımlayıcıları Nasıl Çalışır?

Ürün tanımlayıcı, ürününüzü benzersiz bir şekilde tanımlamanıza olanak tanıyan bir sayıdır.

GS1 ürün tanımlama sistemi, ürününüze verdiğiniz numaranın benzersiz olmasını sağlar. Perakendeciler 40 yılı aşkın süredir envanterlerini yönetmek için GS1 ürün tanımlayıcılarını (GTIN) kullanıyor.

Bugün, web sitelerinde ve e-ticaret pazarlarında çevrimiçi olarak listelenen 100 milyonlarca ürünle bu, her zamankinden daha hayati önem taşıyor. Pazar yerleri, ürün kataloglarını yönetmek için ürün tanımlayıcıları kullanır; bu nedenle, ürününüz yanlış numaralandırılırsa ve başka bir ürünle aynı tanımlayıcıya sahipse, veri çatışmasına neden olur.

Zaten Bir UPC’ye Sahipsem, Bir EAN Almam Gerekir Mi?

E-Ticaret-Urunleriniz-Icin-Barkodlar-ve-GTIN-Hakkinda-Bilmeniz-Gerekenler_9

Hayır. Bir UPC barkodu ve 12 basamaklı GTIN, EAN barkodu ve 13 basamaklı GTIN ile aynı işi yapar. UPC, ABD’de ortaya çıkmıştır, ancak küresel GS1 Sisteminin bir parçasıdır. Dolayısıyla, bir GS1 kuruluşundan UPC’leri lisanslarsanız, bunları küresel olarak kullanmakta sorun yaşamazsınız. 13 basamaklı bir sayı gerektiğinde, 12 basamaklı GTIN’nizin önüne sıfır ekleyebilirsiniz.

Ürün Tanımlayıcıya İhtiyacım Var Mı?

Evet. Amazon, e-Bay veya Google Alışveriş gibi bir pazarda çevrimiçi işlem yapıyorsanız mutlaka barkoda ihtiyacınız olacaktır. Artık hepsi, ürününüzü listelediğinizde bir ürün tanımlayıcı girmenizi gerektiriyor.

Ürünümü Çevrimiçi Satmak İçin Neden Bir Ürün Tanımlayıcıya İhtiyacım Var?

Pazar yerleri web sitelerini geliştirirken, kataloglarında listelenenlerle ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarlar. Geleneksel perakendede olduğu gibi, e-ticaret kataloglarında nelerin satın alınabileceğini bilmek, müşterileri mutlu etmek ve ürünlerinizi satmak için çok önemlidir.

Ürün Tanımlayıcıları, e-Bay ve Amazon Gibi Çevrimiçi Satıcılar İçin Neden Önemli Hale Geliyor?

E-Ticaret-Urunleriniz-Icin-Barkodlar-ve-GTIN-Hakkinda-Bilmeniz-Gerekenler_10

Girişlerinize gelen trafiği iyileştirmenin harika bir yoludur. Bunun nedeni, Google ve Bing gibi arama motorlarının da ürün tanımlayıcılarını ürününüzle ilgili bilgileri yapılandırılmış bir şekilde birbirine bağlamanın bir yolu olarak kullanmasıdır – bu, ilgili arama sonuçlarında listelenmenizi sağlar.

Benzersiz şekilde tanımlanmış ürünler, pazar yerlerinin kataloglarında neler olduğunu daha iyi anlamalarına da olanak tanır. Amazon ve e-Bay gibi ticaret siteleri, alışveriş yapanların deneyimini iyileştirebilmeleri için web sitelerinde ürün verilerini yapılandırmak için ürün tanımlayıcıları kullanıyor. Ayrıca ürün tanımlayıcıları, ürün incelemeleri gibi özellikleri yönlendirmek ve alışveriş yapanlar için daha akıllı teklifler oluşturmak için de kullanılır.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

E-Ticaret Ürünleriniz İçin GTIN Nedir? Nasıl Çalışır?

GTIN Türleri ve Aralarındaki Farklar