Skip to content

Gri Şapka SEO

Gri-Sapka-SEO

Gri şapka SEO’nun tanımlanması zordur. Gri şapka SEO, daha çok Google’dan çıkan yayınlanmış materyal tarafından yanlış tanımlanmış ve makul insanların yapabileceği taktikler / teknikler uygulamasıdır.

Google’ın açıkça kötü olarak tanımladığı taktiklerden daha az riskli olsalar da, yine de sonuç potansiyeli taşıyorlar. Yani bu taktikleri kullanmak da Google cezasına neden olabilir.

Genellikle gri şapka SEO ile ilişkili stratejiler şunları içerir:

  • Doğal Olmayan Yüksek Anahtar Kelime Yoğunluğu (Mutlaka anahtar kelime doldurma değil, ancak yine de kullanıcıya doğal görünmemesi için yeterlidir.)
  • Birkaç Web Sitesinde Yinelenen İçerik (Google bunu spam olarak görür ve buna göre cezalandırır)
  • Alakasız Bağlantı Kurma
  • Üç Yollu Bağlantı
  • Eski Alanların Satın Alınması
  • Link Satın Alma
  • Sosyal Medya Otomasyonu
  • Takipçi Satın Alma

Gri şapka SEO periyodik olarak değişir; bir yıl gri şapka olarak kabul edilenler, ertesi yıl siyah veya beyaz şapka olarak sınıflandırılabilir. Bu nedenle SEO uzmanlarının güncellemeleri sürekli olarak takip etmeleri hayati önem taşır.

Gri Şapka SEO Kriterleri

1. Periyodik Site Yeniden Tasarımı

Gri şapka SEO taktiklerini kullanan web siteleri, sitelerini yeniden tasarlamak istediklerinde sadece birkaç kodu düzenler ve bu arama motorları tarafından taze bir içerik olarak algılanır.

Bir arama çubuğu eklemek veya gezinme öğelerini biraz değiştirmek yeterlidir.

2. Sosyal Medya Platformları

İçeriği öne çıkarmak için Facebook veya Twitter’a bazı sahte siteler eklerler. Beğenilen, paylaşılan ve retweetlenen içerik daha üst sıralarda yer alır, böylece yavaş yavaş birkaç beğeni, takipçi ve sonunda trafik sayılarını artırır.

3. Ticaret Linkleri

Otomatik bağlantı değişimi ünlü bir siyah şapka tekniğidir, ancak manuel olarak yapmak gri şapka tekniğidir.

Başka sitelerden bazı bağlantılarınızı içeriklerine eklemelerini isteyerek, karşılığında sizinkine de onların linklerinden bazılarını eklersiniz. Otorite web sitelerine bağlantı vermek, sizi kısa bir süre içinde haritaya yerleştirebilecek iyi bir SEO tekniğidir.

4. PBN’ler (Performance-Based Navigation)

Özel blog ağları oluşturmak, trafiği artırmak için kullanılan en ünlü gri şapka SEO tekniklerinden biridir. Ana sitenizle aynı nişin altına düşen içeriğe sahip birden çok site oluşturabilirsiniz ve bu siteye bağlantılar içerir.

Gri Şapka SEO Tekniklerine Örnekler

Siyah,-Beyaz-ve-Gri-Sapka-SEO-(7)

Metinde Anahtar Kelime Doldurma: Çoğunlukla arama sorgularından oluşan cümleleri veya hatta tüm paragrafları yazma.

Alt Etiketlerinde Anahtar Kelime Doldurma: Bu etiketleri gerçek amaçları yerine SEO oyununu kazanmak için kullanmak (görüntülenemediklerinde alternatif olarak kullanılabilecek açıklamalar yazmak).

Bağlantı Metinlerinde Anahtar Kelime Doldurma: Bağlantılı sayfaların sıralamasını yükseltmek için bağlantılarda aşırı anahtar kelime açısından zengin bağlantı metinleri kullanma.

Alan Adlarında Anahtar Kelime Doldurma: Birden çok anahtar kelimeden oluşan bir alan adı kaydetme.

Tüm Geri Bağlantılarda Aynı Bağlantı Metni: Geri bağlantıların çoğunda veya tümünde kullanarak bir anahtar kelime için site sıralaması yapmaya çalışmak.

Tam Eşleme Bağlantı Metni: Bağlantıların URL bilgisiyle eşleşen bağlantı metinleri ile dahili ve harici bağlantılar oluşturma.

Bir Sayfada Birden Fazla H1 Etiketi Kullanmak: En iyisi tek bir H1 üst bilgisi kullanmak veya hiç kullanmamaktır. Sıralanmanıza gerek olmayan önemli olmayan bir sayfa olmadığı sürece hiçbirinin kullanılması önerilmez.

Yinelenen İçerik: İntihal içeren metinler, orijinalinden daha az alakalı olarak kabul edilecektir.

Yetersiz Biçimlendirilmiş İçerik: Dil bilgisi hataları, yanlış yazılmış kelimeler veya anlamsız kelimeler, düzensiz bir şekilde renklendirilmiş veya boyutlandırılmış metinler, çok büyük veya başka bir şekilde dikkat dağıtıcı resimler içeren sayfalar.

Olumlu İncelemeler Satın Almak: Bir ödül (para, ürünler veya hizmetler) karşılığında olumlu müşteri incelemeleri almak.

Bağlantı Satın Alma: Bir ödül karşılığında bir etki alanından geri bağlantıları elde etmek (gerçekte, Google, görünüşte yasal halkla ilişkiler firmalarına ve içerik / listelemeler için geçerli dizinlere ödeme yapan kişilere uygundur).

Bağlantıları Satma: Bir ödül karşılığında kendi sitenizdeki başka bir etki alanına yetki veren bağlantılar yerleştirmek.

Yetkisi Düşük Dizin Listeleri: Web sitenizi düşük kaliteli ve otoriteye sahip dizinlere göndermek ve onlardan geri bağlantı almak.

Köprü Sayfaları: Kullanıcıları, onları otomatik olarak ilgisiz sayfalara yönlendiren iyi optimize edilmiş, yüksek sıralamalı sayfalarla cezbetmek.

Etki Alanı Kapma: Onlardan geri bağlantı oluşturmak için süresi dolmuş yüksek yetkili etki alanlarını satın almak.

SEO Çökertme: Bir kişinin, yalnızca yetkilerini sıfırdan inşa etme sürecini atlamak için süresi dolmuş alan adlarını satın aldığı alan kapma.

Google Bombalaması: İlgisiz bir anahtar kelime için o anahtar kelimeyi içeren bağlantı metinleri ile çok sayıda geri bağlantı oluşturarak bir sayfa sıralaması yapmak.

Özel Blog Ağları: Yetki biriktirmek ve ana etki alanına aktarmak için çok sayıda blog oluşturmak.

Sponsorlu İçerik: Otorite geçiren geri bağlantılar içeren ücretli konuk makaleler.

Geriye Dönük Spam: Kendi sitenize geri bağlantılarla birlikte diğer kullanıcılara bildirimler göndermek için blog platformlarında TrackBack özelliğini kullanmak.

Otomatik Google Sorguları: Sitenizin onlar için daha üst sıralarda yer alması amacıyla belirli anahtar kelimeler için otomatik aramalar oluşturmak üzere yazılım kullanmak.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin!

Önceki Yazı: Siyah Şapka SEO

Sonraki Yazı: Beyaz Şapka SEO