Skip to content

Google Duyarlı Görüntülü Reklam Nedir?

Google-Duyarli-Goruntulu-Reklam-Nedir-1

Google duyarlı görüntülü reklam, hedef kitlenizin dikkatini görsel olarak çekici bir şekilde çekmenin, görünürlüğü artırmanın ve gösterimi en üst düzeye çıkarmanın güçlü bir yoludur. Görüntülü reklamlar aracılığıyla dünya çapındaki internet kullanıcılarının %90’ına ulaşabilirsiniz.

Google görüntülü reklam; resimler, başlıklar, logolar, videolar ve açıklamalar gibi sağladığınız öğeler kullanılarak Google tarafından otomatik olarak oluşturulur. Verdiğiniz bilgilere göre Google, reklamlarınızı otomatik olarak derler ve boyutlarını, görünümlerini ve biçimlerini Google görüntülü reklam ağı’ndaki hemen hemen tüm kullanılabilir reklam alanlarına uyacak şekilde ayarlar. Duyarlı görüntülü reklamlar, standart ve akıllı görüntülü kampanyalarda kullanılabilir.

Sizi daha önce duymamış olanlara marka bilinirliğini artırmak için görüntülü reklamları kullanabilir veya sitenizi daha önce ziyaret etmiş olanlara yeniden pazarlama yaparak dikkat çekebilirsiniz.

Peki, Google görüntülenecek duyarlı reklamlar nelerdir? Duyarlı reklamlar ile resim reklamlar arasındaki farklar nelerdir? Etkili ve iyi performans gösteren bir Google duyarlı görüntülü reklam oluşturmak için ne bilmeniz gerekiyor?

Duyarlı Görüntülü Reklamlar ve Görüntülü Reklamlar Arasındaki Farklar

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(2)

Resim Boyutları

Google duyarlı görüntülü reklamlar, statik benzerlerinden farklıdır; çünkü duyarlı reklamlar, boyutlarını ve biçimlerini mevcut reklam alanlarına uyacak şekilde otomatik olarak ayarlar. Statik resim reklamlarda ise birden çok reklam alanına sığdırmak için farklı boyutlarda reklamlar oluşturmanız gerekir. Diğer bir deyişle, farklı boyutlarda çok sayıda görüntülü reklama yatırım yapmazsanız, o kadar fazla görünürlük elde edemezsiniz.

Duyarlı görüntülü reklamlarla ilişkili daha fazla öğe de vardır. Statik görüntülü reklamlarda, yalnızca bir nihai URL girmeniz ve resimlerinizi yüklemeniz gerekiyordu. Duyarlı görüntülü reklamlarla ise, Google’ın aralarından seçim yapabileceği tek bir reklam için 15 adede kadar resim yükleyebilirsiniz.

Başlıklar

Ayrıca 5 adede kadar normal başlık, bir uzun başlık (90 karaktere kadar) ve 5 adede kadar açıklama ekleyebilirsiniz. Bununla, reklamlarınıza daha önce yapabildiğinizden daha fazla değer ve bağlam ekleyebilirsiniz.

CTA’lar

Google, duyarlı görüntülü reklamlarla resminizin dışına harekete geçirici mesaj düğmeleri eklemenize de olanak tanır. Bunlar genellikle bazı reklam biçimlerinde bir düğme olarak görünür. “Daha Fazla Bilgi Edinin” ile “Teklif Al” arasında değişen 12 farklı ön ayar seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, Google’ın sizin için harekete geçirici mesaj metnini seçmesine olanak tanıyan (Otomatik) seçeneğini de belirleyebilirsiniz. Bu, daha önce statik resim reklamlarda bulunmayan bir özelliktir. Bu CTA düğmeleri harikadır çünkü görüntünüze bir CTA düğmesi ekleme ihtiyacınızı ortadan kaldırır ve yine de insanları harekete geçmeye teşvik eder.

Duyarlı Görüntülü Reklamların Yararları

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(14)

Duyarlı Görüntülü Reklamlar Nasıl Kurulur?

1 – Google Ads hesabınızda oturum açın.

2 – Kampanyaları Görüntüle’yi ve ardından mavi +’yı tıklayın.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(1)

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(12)

3 – Kampanyanızın hedefini seçin ve ardından ‘Görüntülü Reklam Kampanyası’ türünü seçin.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(4)

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(3)

4 – Duyarlı görüntülü reklam kurmak için kampanya alt türünüzü seçerek devam edin. Kullanıcılar e-postalarına göz attıklarında gösterilen standart bir görüntülü reklam kampanyası veya bir G-Mail kampanyası seçebilirsiniz. İşletmenizin web sitesini ekleyin ve Devam’ı tıklayın.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(5)

5 – Bir sonraki ekranda, duyarlı görüntülü reklam kampanyanıza isim verecek ve yeri ve dili onaylayacaksınız.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(17)

6 – Önceden doldurulmuş olan varsayılan teklif ayarlarını koruyabilir veya gerektiğinde değişiklik yapabilirsiniz. Ardından, her gün reklamlarınız için harcamak istediğiniz ortalama olan günlük bütçenizi doldurun. Reklam grubunuzu adlandırın ve terim, kelime öbeği veya URL ile aranabilen hedef kitlelerinizi seçin veya çeşitli kitlelere göz atabilirsiniz.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(11)

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(7)

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(8)

7 – Demografik özellikleri yaşa, cinsiyete, ebeveynlik durumuna veya gelire göre daraltarak potansiyel müşterileri daha fazla hedefleyebilirsiniz. Daha sonra, reklamınız her tıklandığında ödemek istediğiniz tutar olan reklam grubu teklifinizi belirlersiniz.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(9)

8 – Artık Duyarlı Görüntülü Reklamınızı oluşturmaya ve yüklemeye hazırsınız. Resimlerinizi yüklemeye tam olarak hazır değilseniz, Daha Sonra Reklam Oluşturabilirsiniz; bu, siz hazır olana kadar kampanya ayarlarınızı kaydeder. Burada en fazla 15 resim ve 5 logo yükleyeceksiniz. Google Görüntülü Reklamların aşağıdaki boyut gereksinimlerine sahip olduğunu unutmayın:

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(4)

Yatay: 1,91: 1 oranı. 600 x 314’ten büyük. Dosya boyutu sınırı 5120 KB’tır.

Kare: 300 x 300’den büyük. Dosya boyutu sınırı 5120 KB’tır.

Logo (isteğe bağlı): Önerilen kare logo 1200 x 1200. Önerilen yatay logo 1200 x 300’dür. Dosya boyutu sınırı 5120 KB’tır.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(10)

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(5)

9 – İsteğe bağlı olarak en fazla 5 pazarlama videosu reklamı da yükleyebilirsiniz (YouTube’da barındırılmalıdır). Başlığı, uzun başlığı, açıklamayı ve işletme adını doldurun. 5 adede kadar başlık ve 5 adede kadar açıklama ekleyebilirsiniz. Bu alanları doldururken, sağda Google duyarlı görüntülü reklamınızın nasıl görünebileceğinin bir önizlemesini göreceksiniz.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(11)

10 – Bu bölümü bitirmeden önce, “Diğer Seçenekler”i tıkladığınızdan ve reklamınıza bir harekete geçirici mesaj metni eklediğinizden emin olun. Örneğin, şimdi başvurun, bizimle iletişime geçin, şimdi alışveriş yapın, indirin, abone olun, bize ulaşın, siteyi ziyaret edin vb. adımları tamamladıktan sonra, “Reklam Grubuna Ekle”yi tıklayın.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(8)

11 – Reklamın son halinden memnun olduğunuzda, sayfanın altındaki “Kampanya Oluştur”u tıklayın.

NOT: Duyarlı Görüntülü Reklamınız artık yayında ve potansiyel müşterilere gösterilmeye hazır. Metrikleri görüntülemek için Kampanyalara dönebilirsiniz, ancak reklamın veri toplaması için en az bir hafta beklemelisiniz.

Duyarlı Görüntülü Reklamlarınızı Optimize Etme İpuçları

  1. Reklamları tasarlamaya gelince, iletmek istediğiniz ana mesajın / değer teklifinin resimde öne çıkan mesaj olduğundan emin olun. Başlıklar ve açıklamalar, görüntüye bağlam sağlamaya yardımcı olmak için oradadır, ancak ilk önce insanların dikkatini çekecek olan görüntüdür.
  2. Google’ın resmi yatay olarak %5’e kadar kırpabileceğini unutmayın. Resminizin etrafında bir kenar boşluğunuz olduğundan emin olun, böylece metniniz kesilmez.
  3. Daha önce bahsettiğimiz gibi, duyarlı görüntülü reklamlarınıza CTA düğmeleri ekleyebilirsiniz, böylece resminizin çok fazla metin ağırlıklı olduğunu fark ederseniz bunları resminize eklemenize gerek kalmaz. Bu özelliği duyarlı reklamlarınıza eklemek için, kurulum sayfasının altındaki mavi “Diğer Seçenekler” bağlantısını tıkladığınızdan ve “Harekete Geçirici Mesaj Metni” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.
  4. Uygun başlıkları ve açıklamaları seçmek söz konusu olduğunda, trafik çekmek istediğiniz sayfanın içeriğine bakın. Görüntülü reklam kalite puanları, Arama Ağı reklamlarıyla aynı şekilde hesaplanmasa da, Google yine de başlıklarınızdaki ve açıklamalarınızdaki metinle karşılaştırıldığında açılış sayfasının ne kadar alakalı olduğuna bakar. Reklamlarınız açılış sayfasıyla ne kadar alakalı olursa, reklamlarınızın beklenen TO’su o kadar yüksek ve TBM’si o kadar düşük olur.
  5. Şu anda metin reklamlar yayınlıyorsanız veya bunları son birkaç ay içinde yayınladıysanız, bunları da inceleyin. Hangi reklamların en yüksek tıklama oranlarına sahip olduğunu görün ve en yüksek performans gösterenleri analiz ederek, insanların en çok beğendiği ve tıkladığı başlıkları ve açıklamaları belirleyin. Google duyarlı görüntülü reklamlarınıza ne kadar çok başlık ve açıklama ekleyebilirseniz, reklamın daha iyi performans gösterme olasılığı o kadar yüksektir.

1. 15 Görüntü ve 5 Logo kullanın

1 resim ve 1 logo kullanma veya 15 resim ve 5 logo kullanma seçeneğiniz var. Daha fazla görüntüyü ve farklı logo renklerini ve boyutlarını test etmenin bir dezavantajı yoktur. En iyi uygulama, duyarlı görüntülü reklamlarınızla olabildiğince çok reklamı test etmektir.

2. Yüksek Kaliteli Görüntüler Kullanın

Google’ın boyutlarını büyütmek yerine küçültmesi daha kolay olduğundan, daha yüksek kaliteli resimler yüklemenizi önemle tavsiye ederiz. Küçük resimler veya düşük kaliteli resimler yüklemek, bulanık resimlere ve düşük kaliteli reklamlara neden olabilir.

3. Son Görüntüleri Kullanın

Ayrıca “Son Kullanılan” sekmesini kullanma seçeneğiniz de vardır; özellikle daha önce herhangi bir Google Görüntülü Reklamı yayınladıysanız. Bir görüntüye karar verdiğinizde, “Farklı Kullan”ı, ardından “Görüntü”yü seçin ve “Devam Et”i tıklayın. Aynı adımlar logo kullanımınız ve seçiminiz için de geçerlidir.

4. Test Videoları

Videolar isteğe bağlıdır, ancak mevcut bir YouTube videosunu reklamlarınızda kullanabilirsiniz ve Görüntülü reklamınızın bir parçası olarak oynatılır. Yine, duyarlı görüntülü reklamlarınızda videoları test etmenin dezavantajı yoktur.

5. 5 Başlığın ve Açıklama Satırının Tümünü Doldurun

Daha fazla metin kombinasyonu, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yayınlanan daha fazla reklam anlamına gelir. 5 adede kadar başlık ve 5 adede kadar açıklama satırı oluşturabilirsiniz, bu nedenle her alanı doldurmalısınız.

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(9)

Duyarlı Görüntülü Reklamların Performansını Ölçme

Varlık Performansı

Duyarlı Görüntülü Reklamlarınızı başlattıktan sonra, öğe performansını görüntüleyebilirsiniz:

Duyarli-Goruntulu-Reklamlar-Nasil-Kurulur-(3)

Google, geçmiş verilere göre başlıkları, açıklamaları ve resimleri iyi, en iyi veya düşük olarak derecelendirir. RDA performansını iyileştirmek için düşük performanslı varlıkları yeni varyasyonlarla değiştirin.

Artımlılık

Varlık performansına ek olarak, BKA’lar tarafından yönlendirilen artımlı trafiği ve dönüşümü de ölçebilirsiniz. Dönem içindeki verileri görüntülemeyi veya BKA’ların faydalarını görmek için bir deney oluşturmayı deneyin.

Duyarlı Görüntülü Reklamlarla Akıllı Tekliften Yararlanma

Akıllı Reklamları (Duyarlı Arama ve Görüntülü Reklamlar) Akıllı Teklif ile eşleştirmek, kullanıcı düzeyinde teklif vermeye ve güçlü bir kombinasyon olan reklam öğesi optimizasyonuna olanak tanır.

Sonuç

Görüntülü reklamlara, web sitesinde, mobil uygulamada ve Google’a ait olan tüm platformlarda (Ör. YouTube ve Gmail) denk gelebilirsiniz. Sizde potansiyel müşterilerinize ulaşmak için Google Ads reklam hizmetimizden faydalanarak internette ki görünürlüğünüzü artırınız. Google Ads yeni reklam kampanya modeli ile performansı en üst düzeye çıkarmak için Google’ın 2021 Kasım’da sunduğu Performance Max. reklam kampanyaları, reklamcılık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.