Skip to content

Youtube Reklamları

Google’ın video izleme platformu YouTube detaylı hedefleme seçenekleri, farklı pazarlama hedeflerine hitap eden etkili reklam modelleri ile reklam verenler için fırsat alanları sunar. Yerel firmalardan uluslararası şirketlere her işletmenin kullanabileceği YouTube reklamları bu sebeplerden dolayı etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Ürün ve hizmetlerinizden hedef kitlenizi haberdar etmek, satışlarınızı artırmak, web sitenize trafik sağlamak için YouTube reklamlarından faydalanabilir, etkili bir reklam stratejisi ile dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Webolizma Youtube Reklam 2

Video tüketiminin her gün biraz daha arttığı dijital ekosistemde mesajlarınızı tüketicilerinize YouTube aracılığı ile etkili şekilde ulaştırabilirsiniz. YouTube’un hedefleme seçeneklerinden faydalanarak uygulamınızı indiren kullanıcıları hedefleyebilir, yaşadıkları bölgelere göre hedef kitlenizi gruplayabilir, ilgi alanlarına göre hedef kitlenize özelleştirilmiş reklamlar ile ulaşabilirsiniz. Webolizma’nın alanında uzman ekibinin deneyimlerinden faydalanarak pazarlama ihtiyaçlarınıza hitap eden bir YouTube reklam stratejisi oluşturabilir, hedef kitlenize rahatlıkla ulaşarak pazarlama hedeflerinize ulaşabilir, dönüşüm oranlarınızı ve ürün veya hizmetlerinizden elde etmek istediğiniz kazancı etkili şekilde artırabilirsiniz.

YouTube Reklamı Nedir?

YouTube reklamı, YouTube uygulaması, web sitesi veya anlaşmalı uygulamalarda yayınlayabileceğiniz, marka mesajınızı hedef kitlenize ulaştıran video içeriklerdir. YouTube dijital ekosistemde reklam verebileceğiniz en etkili platformlardan biridir. Google’dan sonra arama hacminde 2. sırada yer alan YouTube geniş kitlelere, bütçe avantajı sağlayarak ulaşmanıza imkan verir. Görsel ve işitsel olarak marka mesajını iletme fırsatı veren YouTube reklamları, detaylı hedefleme seçenekleri ve ölçümlenebilir kampanya sonuçları ile reklam verenler için etkili bir medya platformudur.

Tüketicilerin dikkat eşiklerinin günden güne düştüğü günümüzde, onların dikkatini çekmek ve marka mesajınızı ulaştırmak için video içerikler oldukça önemlidir. Her gün binlerce uyarana maruz kalan hedef kitlenizin zihninde yer etmek, onlarla bağ kurmak, hedef kitlenizin amaçladığınız aksiyonları almasını sağlamak için YouTube’un etkili reklam modellerinden faydalanabilirsiniz.

Webolizma’nın uzman ekibi ile birlikte etkili bir strateji kurabilir, bütçenizi en verimli şekilde kullanarak pazarlama hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

YouTube Reklam Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

Pek çok dijital platform gibi YouTube da reklam verenler için sabit bir ücretlenme sunmaz. Yayınlayacağınız reklam için birim maliyet reklam tipine, teklif stratejisine, yayınladığınız reklamın ilgi çekiciliğine, hedefleme seçeneklerine göre değişiklik gösterir.  Panelde seçimlerinizi yaptığınızda minimum reklam tutarı platform tarafından belirlenir, bu bütçeyi baz alarak dilediğiniz şekilde bütçenizi artırabilirsiniz. YouTube reklamları için dilerseniz günlük harcama bütçesi belirleyebilir, dilerseniz toplam bütçe için yayın aralığı tayin ederek belirli bir periyotta bütçenin harcanmasını planlayabilirsiniz.

Yerel işletmelerden uluslararası şirketlere her boyutta reklam verenin ihtiyaçlarına çözüm sunan YouTube reklam modelleri izlenme, gösterim, tıklama gibi farklı ölçütlerle bütçelendirilir. Bin gösterim başına maliyetle satın alma yapabileceğiniz gibi, tüketicilerinizin yapacağı tıklama başına da ödeme yapabilirsiniz. Farklı reklam türleri ve hedefleme seçenekleri birim maliyetinizi doğrudan etkileyeceğinden, Webolizma’nın alanında uzman ekibi ile çalışarak size en uygun stratejiyi kurabilir, bütçenizi en verimli şekilde değerlendirebilirsiniz.

Webolizma Olarak

YouTube Kanalına Nasıl Reklam Verilir?

İster büyük ister küçük ölçekli bir işletmeniz olsun, YouTube reklam stratejinizi doğru kurgulayarak gelirlerinizi artırabilirsiniz. YouTube’un reklam verenler için sunduğu bütçe avantajı ve detaylı hedefleme fırsatlarından yararlanarak dönüşümlerinizi artırmak için ekibimizle çalışarak etkili bir reklam stratejisi oluşturabilirsiniz. Baştan sona her aşaması incelikle tasarlanmış bir medya planını uygulayarak pazarlama hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Peki ekibimizle birlikte uygulayabileceğiniz medya planının adımları nelerdir?

YouTube reklamcılığından faydalanırken izlemeniz gereken adımlara birlikte göz atalım.

1. Reklam HedefiniziBelirleyin

Tüm iletişim çalışmalarında olduğu gibi ilk adım reklam hedeflerini belirlemek olmalı. Marka bilinirliğinizi artırmak, web sitenize trafik sağlamak, hedef kitlenizi ürün satışına yönlendirmek, kampanya mesajını geniş kitlelere duyurmak için YouTube reklamlarından faydalanabilirsiniz. Reklam hedefini belirledikten sonra 2. aşama olarak bu amaca hizmet eden etkili reklam modellerini plana ekleyebilirsiniz.

2. Reklam Modellerini Seçin

İletişim hedeflerinize hizmet eden birçok farklı reklam modeli arasından sizin için en uygun modelleri Webolizma’nın alanında uzman ekibi ile belirleyebilirsiniz. Dönüşümlerinizi verimli şekilde artırmak için birden fazla modeli bir arada kullanabilir, mesajlarınızı en etkili şekilde tüketicilerinize ulaştırabilirsiniz.

3. Detaylı Hedefleme Seçeneklerini Değerlendirin

YouTube’un reklam verenler için sağladığı en önemli avantajlardan biri detaylı hedefleme seçenekleridir. Lokasyon, ilgi alanı, davranış analizi gibi parametreleri kullanarak hedef kitlenizi içerecek bir havuz oluşturabilir, reklamınızı bu kitleye ulaştırabilirsiniz.

Örneğin bir uygulamanız varsa uygulamanızı indirip silmiş kullanıcıları yeniden hedefleyerek onları geri kazanabilir, bir tekstil firmanız varsa hedef kitlenizi gruplayarak ürünlerinizi etkili şekilde pazarlayabilirsiniz. Spor giyim ürünlerinizi fitness videosu izleyen ve sağlıklı tarifler arayanlara gösterirken, çocuk giyim ürünlerinizi annelere ve anne adaylarına gösterebilirsiniz.

4. Teklif Stratejinizi ve Bütçenizi Gözden Geçirin

Kullanacağınız  reklam modellerini ve hedefleme seçimlerinizi yaptıktan sonra bütçenizi belirleyebilirsiniz. Yayınlarınız başlamadan önce toplam veya günlük bütçe atayabileceğiniz gibi, gerçek zamanlı bütçe optimizasyonu da yapabilirsiniz.

5. Yayını Optimize Edin

Ekibimizle birlikte yayındaki reklamların performanslarını gerçek zamanlı olarak takip edebilir, gerekli optimizasyonları vakit kaybetmeden yaparak bütçe verimliliği sağlayabilirsiniz. Düşük maliyetle yayınlanan reklamlarınıza bütçe aktarabilir, maliyetlerinizi artıran kreatiflerin yayınlarını durdurarak birim maliyetinizi düşürebilirsiniz.

6. Sonuçları Değerlendirip Stratejinizi Geliştirin

Kampanya sonuçlarını incelikle değerlendirerek hedefleri ne kadar tutturduğunuzu belirleyin. Kampanya sonuçlarından içgörüler çıkarak YouTube reklam stratejinizi geliştirin ve dönüşümlerinizi artırın

Neden YouTube Reklamı Vermeliyim?

YouTube reklam modelleri, hedefleme seçenekleri ve ölçülebilir sonuçları ile reklam verenler için avantaj sağlar. Dijital dünyanın yoğun rekabet ortamında işletmelerin elini güçlendiren YouTube’a neden reklam vermelisiniz?

  • YouTube’u kullanarak mevcut müşterilerinize ulaşabileceğiniz gibi yeni müşteriler de edinebilirsiniz.
  • İşitsel ve görsel olarak etkili bir reklam ile tüketicilerinizin dikkatini hemen çekerek rakiplerinizden ayrılabilirsiniz.
  • Detaylı hedefleme seçenekleri ile bütçenizi etkili şekilde değerlendirebilir, hedef kitlenizin dışında kalan kullanıcılar için kaynaklarınızı kullanmazsınız.
  • Reklamlarınızın performansına dair detaylı sonuçlar alabilirsiniz, izleyicilerin tam olarak hangi noktada reklamlarınıza olan ilgisini yitirdiğini görebilirsiniz.
  • Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar YouTube reklamlarında gördükleri ürünleri satın alma olasılıklarının 2 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.
  • İzleyicilerin %70’i yeni ürün ve markaları tanımalarında YouTube’un etkili olduğunu paylaşıyor.
  • İzleyiciler bir marka, ürün veya hizmet hakkında bilgiye ulaşmak için YouTube’u yoğun olarak kullanıyor. YouTube’un bilgi kaynağı olarak kullanılma olasılığı diğer platformlara oranla 4 kat daha fazla.
Webolizma Youtube Reklam Nasıl Verilir

YouTube Reklam Modelleri

YouTube, reklam verenlerin farklı pazarlama ihtiyaçlarına cevap veren birçok reklam modeli sunar. Bu modelleri medya planınıza en etkili şekilde dahil ederek dönüşümlerinizi artırabilirsiniz

YouTube Görüntülü Reklamlar (YouTube Display Ads)

Görüntülü reklamlar hedef kitlenizin izlediği videonun içerisinde belirli bir süre için yayınlanır. Web sitesi ve uygulama üzerinde yayınlanan görüntülü reklamlar kullanıcının izlediği videonun sağ tarafında, önerilen videoların üzerinde yer alır.

Yer Paylaşımlı Reklamlar (Overlay Ads)

Yer paylaşımlı reklam kullanıcının izlediği videonun alt kısmında, videonun %20’lik bir kısmını şerit şeklinde kaplayan reklamdır. Kullanıcılar bu reklamlara tıklandığında belirlenen adrese yönlendirilir.

Atlanabilir Video Reklamlar (Skippable Video Ads)

Atlanabilir video reklamların uzunluğu en az 12 saniyedir ve izleyici 5. saniyeden itibaren “Reklamı Geç” butonuna tıklayarak reklamı kapatabilir. Bu modelde reklam verenler “Reklamı Geç” butonuna basan izleyiciler için ödeme yapmazlar.

Atlanamayan Video Reklamlar (Non-skipable Video Ads)

Yer paylaşımlı reklam kullanıcının izlediği videonun alt kısmında, videonun %20’lik bir kısmını şerit şeklinde kaplayan reklamdır. Kullanıcılar bu reklamlara tıklandığında belirlenen adrese yönlendirilir.

Bumper Reklamlar (Bumper Ads)

Bumper reklamlar 6 saniyelik kısa videolardan oluşur ve bu modelde reklamın tamamı hedef kitlenize izletilir. Kısa ve etkili bir model olduğundan reklam verenler tarafından yoğun olarak tercih edilir.

Sponsorlu Kart Reklamları (Sponsored Card Ads)

Mobil ve masaüstü cihazlarda görüntülenebilen sponsorlu kart reklamları ekranda kısa süreliğine belirir. Özellikle e-ticaret tarafında yoğun olarak kullanılan bu model kullanıcının izlediği içerikle ilgili ürünleri gerçek zamanlı olarak pazarlama imkanı sunar.

TrueView Keşfet Reklamları (TrueView Discovery Reklamları)

Reklam içeriğinizin keşfedilmesini hedefleyen bu reklam modeli arama sonuçları sayfasında, video izleme sayfası ve ana sayfada dönüşümlü olarak yayınlanır.

Aklınıza Takılan Diğer Her Şey İçin

Bize Ulaşın