Skip to content

Yandex Reklamları

Yandex, Google’dan sonra en çok kullanılan arama motorlarından biridir. Yandex’in kullanıcı sayısının çokluğu, gelişmiş hedefleme seçenekleri, farklı ihtiyaçlara cevap veren reklam modelleri reklamverenler için fırsatlar sunar. Yandex reklamları ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, ölçülebilir sonuçlarla reklam performansınızı değerlendirebilirsiniz. Webolizma’nın sektördeki 20 yılı aşan deneyiminden faydalanarak markanız için Yandex reklam stratejileri kurgulayabilirsiniz. Alanında uzman, dinamik ekibimizin yönlendirmeleri ile birlikte potansiyel müşterilerinizle doğru yerde, doğru mesajla etkileşime geçerek dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Yandex Kullanma Oranları Nasıl?

Yandex’in Türkiye’de büyük bir kullanıcı kitlesi olmasa da dünyanın geri kalanında öyle değil. Özellikle Rusya pazarı için rolü büyük.

%58

Yandex, Dünya’da %23 oranında kullanılıyor. Rusya’da ise bu oran %58.

Yandex Reklamlar Neden Önemlidir?

Arama motoru reklamcılığı sunduğu maliyet avantajı ve performans odaklı reklam modelleri ile oldukça önemlidir. Özellikle Rusya pazarına giriş yapmak istiyorsanız Yandex arama motoru sizin için biçilmez bir kaftan. Veriye dayalı pazarlamanın önemli araçlarından biri olan arama motoru reklamcılığı, ölçülebilir sonuçları ile geleneksel medyadan ayrışır. Kampanyanız yayınlanmadan önce somut öngörülerde bulunan yapı, yayın esnasında da optimizasyon imkanı sunar. Her bir kuruşunuzun değerli olduğu bu sistemde etkili sonuçlar alıp işletmenizi hızla büyütebilirsiniz.

Dijital çağın yoğun rekabet ortamında geleneksel reklam modelleri etkisini yitirmektedir. Kitlesel mesajlar, yerini kişiselleştirilmiş pazarlama iletişimine bırakmaktadır. Yandex reklamlar ile spesifik bir kitleyi hedefleyebilir, ilgi alanlarına dokunan reklam mesajları ile daha fazla etki yaratabilirsiniz. Pazarlama otomasyonuna izin veren reklam modelleri ile iş gücü tasarrufu sağlarken dönüşümlerinizi etkili bir biçimde artırabilirsiniz.

Sosyal platformların algoritmaları gereği organik olarak paylaştığınız içeriklerin yayılımı kısıtlı kalır. Hesaplarınızı takip eden kullanıcıların küçük bir yüzdesi paylaştığınız içeriklerden haberdar olur. Bu kitleyi genişletmek için Webolizma’nın tecrübesinden faydalanarak sosyal medya kanallarını etkili bir biçimde dijital pazarlama stratejinize dahil edebilirsiniz.

Webolizma Hangi

Yandex Reklam Modellerini Kullanıyor?

Yandex Arama Reklamları

Bu reklam modelinde kullanıcıların Yandex’te yaptığı arama kelimelerini hedefleyebilirsiniz. Aranan kelimeye karşılık olarak kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizin reklamlarını gösterebilirsiniz. Yandex arama reklamları desktop ve mobil arama sonuçlarının yanı sıra Yandex reklam ağına dahil olan web sitelerinde de gösterilir. Yandex Ads arama reklamları için farklı modeller sunar:

  • Arama ve İçerik Reklamları

Aktif satışlar için uygun olan bu formatta kullanıcılara metin, video ve görseller reklam olarak gösterilir.

  • Arama Banner

Yandex Arama Banner’ı belli ilgi alanına sahip bir kitleyi maksimum derecede kapsamayı sağlayan etkili bir yöntemdir. Hedeflediğiniz kelime Yandex’te arandığında arama sonuçlarının sağ tarafında banner’ınız gösterilir. Sonuç sayfasında tek bir banner gösterildiği için oldukça etkili bir reklam modelidir.

  • Mobil Uygulama Reklamları

Yandex Direct’in uygulama indirmelerini artırmayı hedefleyen reklam modelidir. Belirlediğiniz kelimeler Yandex’te arandığında reklamınız tetiklenir. Reklama tıklayan kullanıcılar cihaz tipine göre doğrudan uygulama mağazasına aktarılır.

Yandex Reklam Ağı

Yandex arama sonuçlarının yanı sıra reklam ağındaki on binlerce site, mobil uygulama ve akıllı TV’ye de reklam verebilirsiniz. Yandex Direct’teki her 3 tıklamadan birini oluşturan reklam ağı yayınları, önemli bir trafik kaynağıdır ve reklamverenlere gelişmiş hedefleme seçenekleri sunar. Bu reklam modelinde kullanıcının ilgi alanına, internetteki davranışlarına ve ziyaret edilen web sitesinin temasına göre reklam verilebilir.

Yandex Reklam Ağı’ndaki alanlarda metin, video ve banner yayınları yapabilirsiniz. Yandex Reklam Ağı’ndaki kullanıcıların %50’sinden fazlası arama sonuçlarının dışından gelir ve yeni kullanıcılardır. Bu durum size yeni müşterilerle buluşma imkanı sağlar.

Yeniden Pazarlama (Re-Marketing)

Yeniden pazarlama daha önce web sitenizi ziyaret etmiş, uygulamanıza girmiş, ürünlerinize bakmış tüketicileri yeniden hedefleme imkanı sunar. Yeniden pazarlama reklamlarından faydalanarak müşterilerinizi alışverişlerini tamamlamaları yönünde motive edebilirsiniz. Maliyetleri azaltan ve dönüşümleri artıran bu reklam modelini kullanarak performans pazarlaması faaliyetlerinizi destekleyebilirsiniz. Bir giyim markasıysanız sitenize girip elbise modellerini inceleyen bir kullanıcıyı yeniden hedefleyebilirsiniz. İlgili kullanıcı gün içinde reklam ağınızdaki web siteleri ziyaret ettiğinde ona dinamik ürün görselleri ile yarım kalan alışverişini hatırlatabilirsiniz. Satın almayı teşvik etmek adına özel fiyat teklifleri de sunabilirsiniz.

Yandex Navigasyon Reklamları

Lokasyon bazlı hedefleme imkanı sunan Yandex Navigasyon ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Hareket halindeki potansiyel müşterilerinizi hedefleyebileceğiniz Yandex Navigasyon reklamları ile mağazalarınıza trafik sağlayabilir, yaratıcı reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Yandex’teki farklı reklam modelleri arasından dilediğinizi seçebilir, standart birim maliyetlerle kampanya sonuçları ile ilgili somut öngörülerde bulunabilirsiniz. Bu modeller; Branded Pop-Up Pins, Cursor Model, Custom Category, Digital Billboard, Zero Speed Banner ve Ads on Route modelleridir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sorularınıza Cevap Verelim

Webolizma olarak sektördeki 20 yılı aşan tecrübemizden güç alarak markanızın ihtiyaçlarını dinler, rekabeti inceler ve markanıza özel stratejiler geliştiririz. Genç ve dinamik ekibimizle bütçenizi en etkili şekilde kullanabileceğiniz reklam modellerini belirler ve medya satın alımını gerçekleştiririz. Yoğun rekabet ortamında sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacak fırsat alanlarını keşfeder, yaratıcı uygulamalarla işinizi büyütmenize destek oluruz. Gerçek zamanlı reklam takibi ve detaylı analiz raporları ile iş sonuçlarımızı somut şekilde bilginize sunarız.

Arama motoru reklamcılığından faydalanarak web sitenize trafik sağlamak, satışlarınızı artırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman ekibimizin geliştirdiği Yandex reklam stratejileri ile maliyet avantajı sağlayarak dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Yandex ve Google, arama motoru reklamcılığının avantajlarından yararlanabileceğiz iki farklı reklam kanalıdır. Kullanıcı kitleleri farklı olduğundan daha kapsayıcı bir dijital pazarlama iletişimi için medya planlarında birlikte yer alabilir. Google’da hedeflediğiniz kelimeleri ve ilgi alanlarını benzer formatlarla Yandex üzerinden de hedefleyebilirsiniz. Reklam modelleri ve ödeme sistemleri bakımından farklılıkları bulunan bu iki arama motoru farklı fırsat alanları da sunar. Yandex’in en önemli farklılaşma noktası Yandex Navi üzerinden sağlanan lokasyon bazlı hedefleme seçenekleridir. Yaratıcı kampanya kurgularına imkan tanıyan reklam modelleri ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, mağazalarınıza trafik yaratabilirsiniz.

Yandex reklamlar, reklamverenlere arama motoru sonuçlarında, Yandex Navigasyon’da ve Yandex reklam ağında ürün ve hizmetlerini tanıtma imkanı sunan bir sistemdir. İşletmenizin veya markanızın büyüklüğü ne olursa olsun, arama motoru reklamlarından faydalanabilirsiniz. Yandex Direct aracılığıyla verilen reklamlar ile hedef kitlenize düşük maliyetlerle ulaşabilir, ölçülebilir sonuçlarla işinizi büyütebilirsiniz. Kârlı reklam yatırımları için gelişmiş hedefleme seçeneklerinden faydalanabilir, kampanya amacınıza hizmet eden reklam modellerini keşfedebilirsiniz. 

Yandex Ads ile markanızla ve ürünlerinizle ilgili yapılan arama kelimelerine reklam verebilirsiniz. Arama sonuçlarında en üst sırada yer alarak müşterilerinizin dikkatini çekebilir, dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. Görüntülü reklam seçeneklerinden faydalanarak ürün ve hizmetlerinizi görsel materyaller ile tanıtabilirsiniz. Lokasyon bazlı pazarlamanın sunduğu fırsatlardan yararlanarak gerçek zamanlı bir pazarlama iletişimi kurgulayabilirsiniz.

Aklınıza Takılan Diğer Her Şey İçin

Bize Ulaşın