Top

Gönderilen Maili Geri Alma

Gönderilen Maili Geri Alma

“Kahretsin, eki koymadan gönderdim!”
“Olamaz bilgiye genel müdürü eklemeyi unuttum!”
“Hayır! Müşteriye yanlışlıkla rakip firmanın teklifini gönderdim!” dertlerine artık son!

Hepimiz yoğun ve koşuşturmalı iş temposunda yanlışlıklar yapabiliyoruz. Teknoloji çağında yapılan yanlışlıkların başında ise hatalı gönderilen ve karmaşaya neden olan mailler geliyor.

WhatsApp’ta gönderdiğimiz mesajları geri alma imkanını bir süredir kullanıyoruz. Peki, bu özelliği maillerimiz için de kullanabileceğimizi biliyor muydunuz?
İster G-Mail ister Outlook olsun gönderilen maili geri almak mümkün. Üstelik herhangi bir güncelleme ya da eklenti gerekmeden.

Gönderilen Maili Geri Alma Özelliği Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Evet, bu soruyu duyar gibiyiz. Cevabı için sizi içeriğin devamına alalım 🙂

G-Mail’de Gönderilen Maili Geri Alma

G-Mail üzerinden gönderilen maili geri almak oldukça basit. G-Mail’in sunduğu bu hizmet sayesinde yanlış EK ile, yanlış kişiye veya eksik içerikle hazır olmadan gönderdiğiniz mailleri iptal edebilirsiniz.
Bunun için öncelikle G-Mail üzerinden gönderilen maili geri alma özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. G-Mail üzerinde bu özellik “Göndermeyi Geri Al” olarak tanımlıdır.
Göndermeyi geri almayı aktif hale getirmek için:

• G-Mail “Ayarlar” bölümüne girin. (G-Mail “Ayarlar” bölümü G-Mail içinde sağ üst köşede G-Mail “Ayarlar” simgesi ile gösterilir.)

Gönderilen Maili Geri Alma

• G-Mail size bunun için 5, 10, 20 veya 30 saniyelik bir süre belirleme imkanı sunuyor. Örneğin sistemi 20 saniye olarak ayarladığınızda “Gönder” butonuna tıkladıktan sonra 20 saniye içinde gönderilen maili geri almanız mümkün. G-Mail “Ayarlar” bölümünde “Göndermeyi Geri Al” bölümünün karşısındaki değeri 20 saniye olarak ayarlayın.

Gönderilen Maili Geri Alma

• “Ayarlar” sayfasının en alt bölümüne inin ve “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayın.

Gönderilen Maili Geri Alma

“Göndermeyi Geri Al” ayarını aktif hale getirdikten sonra sol alt köşede: “İleti Gönderildi. Geri Al/İletiyi Göster” uyarısı 20 saniye boyunca gösterilecektir. “Geri Al”a tıkladığınızda mailiniz geri alınacaktır.

Gönderilen Maili Geri Alma

G-Mail İle Gönderilen Maili Geri Almadan Önce Karşı Taraf Maili Okuyabilir Mi?

Aslında G-Mail ile gönderilen maili geri alma denilen bir işlem yok. Çünkü gönderilen bir mail yok. Yani “Göndermeyi Geri Al” ayarını aktif hale getirdikten sonra ayarladığınız süre boyunca mailiniz G-mail sunucusunda bekletiliyor. Mailiniz ancak süre dolup ileti ekrandan kaybolduğunda gönderiliyor. Sonuç olarak maili gönderip geri almıyorsunuz, bu nedenle de karşı tarafın okuması mümkün değil. Bu süre içinde de hatalı maillerinizi fark edip düzeltme imkanı buluyorsunuz. Çok iyi, değil mi? 🙂

Outlook’ta Gönderilen Maili Geri Alma

Öncelikle şunu belirteyim; Outlook 2010, Outlook 2013 ve Outlook 2016 için gönderilen maili geri alma yöntemleri tamamen aynı.

• İlk olarak “Gönderilmiş Ögeler” sekmesinden geri almak istediğimiz mailin üzerine çift tıklayarak maili açıyoruz.

• Menü çubuğundaki “İleti” menüsünden “Eylemler” ve devamında “Bu İletiyi Geri Çek” yönlendirmelerine tıklıyoruz.

Gönderilen Maili Geri Alma

• Açılan uyarı penceresinde “Bu iletinin okunmamış kopyalarını sil.” butonunu işaretleyip dilerseniz “Her alıcı için geri çekmenin başarılı veya başarısız olduğunu bildir.” kutucuğunu da aktif hale getirerek “Tamam” diyorsunuz.

Gönderilen Maili Geri Alma

Outlook için G-Mail’de olduğu gibi herhangi bir sunucuda bekletme durumu söz konusu olmadığından, Outlook üzerinden gönderilen mail gönderilmiştir 🙂 Yani gönderilen maili geri alma işleminin yapılabilmesi için alıcı ya da alıcıların mailinizi henüz okumamış olması gerekmektedir.

Hepsi bu kadar!

Yazımızı sonlandırmadan önce sizlere G Suite’den de bahsetmek isteriz. Özellikle kurumsal Gsuite (Gmail) hesabı kullanmayı tercih edenlerdensiniz bizler Webolizma olarak bu konuda sizlere hizmet vermekteyiz. G Suite hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:
Bu yazı 9 Ocak, 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

“Gönderilen Maili Geri Alma” için 4 cevap

 1. Jedi dedi ki:

  Merhaba,
  Outlooktan bir maili recall etmek istediğimde sadece 1 alıcıdan recall edebilir miyim, yoksa recall işlemi sadece tüm alıcılar için mi yapılabiliyor?

  • Ezgi Deligöz dedi ki:

   Merhabalar, toplu gönderilen bir maili geri çekme işlemini de toplu olarak gerçekleştirebilirsiniz. Gönderimi iptal ettiğinizde mail, okunmamış tüm alıcıların gelen kutusundan silinecektir, sevgiler.

 2. ÇİĞDEM dedi ki:

  MERHABA YANDEX İÇİN BU SEŞENECEK VARMI? İKİ GÜNDÜR ARIYORUM BULAMADIM.GÖNDERDİĞİM MAİLİ YANDEX DE NASIL GERİ ÇEKECEĞİM.

  • Ezgi Deligöz dedi ki:

   Çiğdem hanım merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz.
   Ne yazık ki Yandex, iCloud, Zoho Mail vb. e-mail sağlayıcılarının şu an için gönderilen maili geri alma ya da iptal etme seçenekleri bulunmuyor. Yalnızca Yandex’te maili eğer mobilden gönderiyorsanız yaklaşık 5 saniye boyunca ekranın altında default olarak “Bunu yanlışlıkla mı gönderdiniz?” sorusuyla ‘Gönderimi İptal Et’ seçeneği sunuluyor. Bu seçeneği ayarlar kısmından yönetemiyorsunuz. Ekranın altında beliren bu bildirim kaybolduktan sonra maalesef gönderdiğiniz bir maili iptal etmek mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faaliyetlerimiz