Skip to content

E-Posta/ SMS Pazarlama

E-posta/SMS pazarlama, en basit tanımıyla ifade etmek gerekirse; kurumsal hedeflerinize ulaşmak için pazarlama aracı olarak e-posta ve SMS araçlarının kullanıldığı bir pazarlama kanalıdır. Bu yazılımlar, hedef kitleniz ve potansiyel müşterileriniz ile etkileşime açık, verimli ve kolay yönetilebilir iletişim süreci yaratmanıza katkıda bulunur; farklı reklam ve pazarlama stratejilerinde şirketinizin iş modeline dahil ettiği e-posta/SMS pazarlama teknikleri ile erişilebilirliğini artırmayı hedefler.

E-Posta Pazarlama Araçları

Dünyada yaygın olarak kullanılan farklı e-posta pazarlama araçları vardır: MailChimp, MailerLite ve Omnisend bu pazarlama araçları içinde çeşitli özellikleriyle öne çıkan araçlardan bazılarıdır. 

MailChimp, bir e-posta pazarlama yazılımı olarak, kişiselleştirilmiş pazarlama deneyimi için biçilmiş kaftan niteliğindedir. Yazılımın ücretsiz versiyonu 2000 kişiye kadar e-posta gönderimine izin verir. Ayrıca otomasyon, davranışsal hedefleme ve uygulama entegrasyonları da yazılımın ücretsiz versiyonuna dahildir. MailChimp, müşteri sadakatini takip etme ve kişiselleştirilmiş veriler üzerinden yeniden hedefleme konusunda son derece başarılıdır.

MailerLite, başlangıç seviyesindeki küçük işletmeler için idealdir. Kullanışlı arayüzü ve iletişim sürecinde basit otomasyonlar kullanması MailerLite’ın en önemli avantajları arasındadır. Ücretsiz versiyonda 1000 abone kaydına izin veren yazılım, ayda 12.000 e-posta gönderimi gerçekleştirebilir. Ek olarak hem MailChimp hem de MailerLite pop-up abone formlarına, A/B testlerine ve mobil için optimizasyon seçeneklerine sahiptir.

Omnisend, e-posta/SMS pazarlama konusunda uzmanlaşmış bir araçtır. Aynı anda birden fazla kanal için kampanyalar oluşturmanıza imkân tanıyan Omnised’in ücretsiz versiyonunda ayda 15.000 e-posta gönderimi yapmanız mümkündür. Özel hedefleme ve zamanlama konusunda oldukça başarılı bir pazarlama aracı olan Omnisend, e-posta ve SMS pazarlamasını bütünleşik şekilde yürütmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin beklentilerine tam anlamıyla cevap verir.

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-posta/SMS pazarlama yapabilmek için ilk olarak GDPR ve KVKK kapsamında kullanıcılardan erişim izni talep etmeniz gerekir. İzinsiz veri erişimi, bir başka deyişle kullanıcı rızası olmadan verilere erişim sağlamanız, şirketinizi yasal yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir.

Kullanıcılardan veri işlemeye yönelik onay aldıktan sonra izinli kullanıcı verilerinden bir e-posta listesi oluşturursunuz. İzin alma zorunluluğu dolayısıyla listeyi oluşturmak biraz zaman alabilir fakat bu listeyi tamamen izin aldığınız kullanıcılardan oluşturduğunuzda erişilebilirlik ve buna bağlı olarak dönüşüm oranınız hatırı sayılır seviyede artar. Söz konusu durum hedef kitle ile şirketinizin doğrudan iletişim kurmasını kolaylaştıran ancak yasal mevzuata uyulması gereken ve biraz sabır isteyen bir süreçtir.

E-posta göndereceğiniz kitleyi çok iyi analiz etmemiz gerektiğinden, ikinci aşama doğrudan kitle analizi ile ilgilidir. Hedef kitleniz en iyi şekilde analiz edildiğinde, e-posta içeriğini ve dilini oluşturma süreci de önemli ölçüde kolaylaşır. Ayrıca doğru analiz, otomatik olarak dönüşüm oranını artırmayı, mevcut müşterileri tutmayı, potansiyel müşterilere ulaşmayı ve satışları yukarı çekmeyi sağlar.

 

Hedef kitle analizinin ardından içeriği ve içerik dilini oluşturma aşaması gelir. Bu aşamada e-postada yer alacak içeriği hedef kitlenizin ilgi alanları ve gereksinimlerine göre üretmeniz çok önemlidir. Hem ilgi alanları hem de gereksinimler açısından hedef kitleyi yakalamak satışlarınıza doğrudan yansır. Bu sebeple hazırladığınız e-postaların çok yönlü olmasına, bir diğer deyişle pek çok açıdan alıcılara hitap etmesine özen göstermelisiniz.

Analiz ve içerik oluşturma aşamalarını tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey, e-posta çalışmanızın dikkat çekmesini sağlayacak vurucu bir başlık ya da slogan hazırlamaktır. En az içeriği hazırlama süreci kadar önemli olan slogan üretiminde e-posta içeriğinde anlattığınız ürün ya da servisin öne çıkan özelliklerini vurgulamanız ve müşterileri etkileşime girmeye çağırmanız çok önemlidir. E-posta ile vermek istediğiniz mesajı görünür kılan ve pekiştiren başlık seçimi dönüşüm oranını artırmanıza katkıda bulunur.

“E-posta/SMS pazarlama nasıl yapılır?” sorusuna yanıt verirken değinilmesi gereken son konu gönderim zamanını ve sıklığını doğru belirlemek, gönderimin tamamlanmasının ardından da sonuçları doğru analiz etmektir. Analiz sürecinde benimsenecek doğru yaklaşımlar e-posta/SMS pazarlamasında yaptığınız hataları ya da geliştirebileceğiniz yönlerinizi keşfetmenize olanak tanır.

E-Posta Pazarlama Süreçleri​

E-posta/SMS pazarlama süreçleri, bu araçlar kullanılarak pazarlama stratejisi nasıl geliştirilir sorusuna verilen yanıtların kavramsal olarak ifade edilmesi anlamına gelir. E-posta/SMS pazarlama süreçlerinde aşağıda yer alan konu başlıkları sürecin işleyişinde yapılması gerekenlerle aynı doğrultuda düşünülmelidir.

  • Kitle tanımı yapmak
  • Mevcut müşteriler ile ilgili araştırma yapmak, potansiyel müşterilere yönelik içgörüler oluşturmak
  • E-posta içeriği oluşturmak
  • Verileri dönüşüm oranını artıracak şekilde işlemek
  • Müşterileri etkileşime geçmeye çağırmak
  • E-posta gönderimi için bir örüntü oluşturarak alışkanlık yaratmak
  • Analiz

Diğer pazarlama stratejilerine kıyasla daha düşük maliyetli bir model olan e-posta/SMS pazarlama doğru kullanıldığında yüksek yatırım getirisi (ROI) sağlar. Dijital ayak izlerinizden yola çıkarak kişiselleştirilmiş e-posta/SMS içerikleri oluşturma kabiliyetine sahip olan e-posta/SMS pazarlama araçları mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardım ederek kalıcı ve sürdürülebilir bir etkileşim süreci yaratmanıza imkân tanır.

E-Posta/SMS Pazarlama Faydaları

 ✓ E-posta/SMS pazarlaması sayısız faydayı bünyesinde barındırır. Öncelikle her iki yöntem de anlık iletişim sağladığı için etkileşimin hiç kesilmeden kalıcı hâle gelmesini mümkün kılar. Yine her iki yöntem de mobil kullanım için son derece idealdir.

 ✓ Öte yandan e-posta/SMS pazarlama yazılımlarının şirketler için en önemli avantajlarından biri de uygun maliyetli olmasıdır. Üstelik her iki araç da satış odaklı olduğu için e-posta/SMS pazarlamasına ayırdığınız bütçeyi elde ettiğiniz dönüşüm oranı ile rahatça karşılayabilirsiniz.

 ✓ E-posta/SMS pazarlama araçlarını kullanarak yürüttüğünüz pazarlama stratejilerini analiz etmek diğer yöntemlere göre daha kolaydır. E-postalar ve SMS’ler üzerindeki müşteri hareketlerini (e-posta/SMS açma, okuma, silme vb.) takip edebildiğiniz için pazarlama stratejinizde değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca e-posta/SMS pazarlama araçlarının kullandığı metrikler müşteri profilinin demografik açıdan tespit edilmesini de kolaylaştırır.

 ✓ Bu iki aracın en temel faydaları ise hedefleme ve kişiselleştirmedir. Dijital çağın en önemli kaynağı olan veri yığınlarını işleme prensibi ile çalışan söz konusu yazılımlar, e-posta ve SMS içeriklerinizi farklı kriterler ışığında sınıflandırarak farklı kitlelere ulaşmanızı mümkün kılar. Hedefleme avantajı sürecin analiz kısmıyla da doğrudan ilgilidir. Zira değiştirilebilir yapıdaki hedefleme metrikleri, hedef kitlenin analizinden elde edilen sonuçların değişmesi durumunda güncellenebilir ve yeni müşteri davranışlarına göre düzenlenebilir.

 ✓ Kişiselleştirme de hedefleme ve analiz ile doğrudan bağlantılıdır. Mevcut ve potansiyel müşterilerin verilerinden yola çıkarak belirli gruplara ve hatta kişiye özel gönderimler yapabilirsiniz. Böylece sadece hedef kitlenizi yakalamakla kalmaz, hedef kitle içindeki kişilere ve gruplara da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 ✓ Dijital pazarlama stratejinizi geliştirmek için hedefleme ve kişiselleştirme özelliklerinden yararlanan ilgili araçlar yardımıyla dönüşüm oranınızı önemli oranda artırabilirsiniz. Siz de e-posta/SMS pazarlama yazılım araçlarının hedefleme ve kişiselleştirme merkezli işlevsel özelliklerinden faydalanmak, pazarlama stratejinize bu araçları da dahil ederek dijital ortama yönelik çalışmalarınızı güçlendirmek  ve destek almak isterseniz Webolizma ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Tüm Talep ve İstekleriniz İçin

Bize Ulaşın