Skip to content

YouTube Marka Hesabı Nedir?

youtube-marka-hesabi-nedir

YouTube’un her yaştan kitleye ulaşmak için önemli bir kanal olduğu aşikane. Markanızın YouTube’daki varlığını artırmak içinse bir YouTube marka hesabı oluşturmak günümüzde bir gereklilik halini aldı.

YouTube Marka Hesabı

YouTube, web’deki en büyük ikinci arama motoru olarak Google’ın hemen arkasında yer alan, dünyanın en çok trafiğe sahip web sitelerinden biridir.

Çoğu sosyal medya platformunun, markaların bir iş hesabı oluşturması için özel bir hükmü vardır. Markaların, kim olduklarını ve neye inandıklarını temsil eden benzersiz bir çevrimiçi varlık oluşturmalarına yardımcı olur. Ayrıca, hedef kitlelerinin onları bulmasını kolaylaştırır.

YouTube marka hesabı, kişisel kanalınız üzerinden etkinleştirip yönetebileceğiniz bir işletme hesabıdır. Bu marka hesabı, şirketinizin benzersiz adı, markası ve içeriği ile işletmenize YouTube’da kendine ait bir alan oluşturur. İşletmeniz için ayrı bir kanal oluşturmanıza ve markanızı güçlendirmenize yardımcı olabilir.

En iyi yanı, YouTube’un ekiplerin bir YouTube marka hesabını yönetmesini kolaylaştırmasıdır. Kolay işbirliği için her hesaba birden fazla kanal yöneticisi ekleyebilirsiniz. Marka hesabınızı yönetmesi için sadece bir kişi atamak yerine, tüm ekibinize görevler vermek mümkündür.

YouTube kanalınızı bir marka hesabına bağlarsanız, ona erişimi olan herkes hesabınızı Google hesapları üzerinden yönetebilir. Üstelik farklı bir kullanıcı adı ve şifreye gerek yoktur. YouTube marka hesabınıza da sahipler ekleyebilirsiniz. Diğer sahipleri kaldırmak veya YouTube kanalını silmek de dahil olmak üzere işlem yapabilirler.

Bir YouTube marka hesabı oluşturduğunuzda, Google hesabınızdan veya diğer yöneticilerin Google hesaplarından farklı bir fotoğraf ve ad ekleyebilirsiniz.

Başarılı Bir YouTube Marka Hesabının Püf Noktaları

basarili-youtube-marka-hesabi

1. Yeterli Bir Kanal Adı Seçin

Marka hesap adının kişisel hesabınıza bağlanması gerekmediğinden, seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekleriniz vardır.

Çoğu insan şirketi veya marka adını tercih eder ve bazıları bunun yerine adını ve soyadını seçer. Her iki seçenek de iyidir, ancak bir şirketi yönetirseniz, adını (örn. Elektronik Sanatlar ) seçmeniz daha iyi olur – bu şekilde insanlar onu çok daha hızlı hatırlayacaktır.

Genel olarak, markanızı tanımlayan bir isim seçin ve işinizle hiçbir ilgisi olmayan rastgele sayılar ve harfler kullanmaktan kaçının – alakasız ve profesyonelce de değil. Bunun yerine akılda kalıcı ve akılda kalıcı bir şey seçin.

2. Bilgilendirici Biyografi ve Açıklama Yazın

Markanız hakkındaki bilgiler, kanalınızda görünmesi gereken çok önemli bir bilgidir.

Kanalınızın ayrıntılarını düzenlemek için Hakkında sekmesine tıklayın ve markanızın neyle ilgili olduğuna dair kısa bir açıklama yazın. Açıklamanıza işletmenizle alakalı ana anahtar kelimeleri eklediğinizden emin olun – bu şekilde, insanlar YouTube’da video ararken markanızı çok daha kolay bulabilir.

Ayrıca, e-posta adresi, sosyal medya profilleri gibi iletişim bilgilerinizi ve gerekli gördüğünüz diğer bağlantı veya bilgileri eklemeyi unutmayın.

3. Etkileyici Bir Kanal Simgesi Oluşturun

Kanalınızda ve yayınladığınız videonun altında adınızın yanında görünen simge veya fotoğraf ilgi çekici, anlaşılır ve markanızla alakalı olmalıdır.

Simge, markanızın logosunu veya kendi fotoğrafınızı içerebilir – kural, ad için olduğu gibidir – markanızı tanımlamayan rastgele resimlerden uzak durun.

Ayrıca, fotoğrafınızın her boyutta ve şekilde iyi göründüğünden emin olun – YouTube, kanal simgesini birden çok yerde kullanır, bu nedenle ideal olarak hem kare hem de daire şeklinde kırpılmış görünmesini sağlayın.

4. Sezgisel Bir Kanal Şeridi Ekleyin

Kanal başlığı veya kanal resmi, YouTube marka hesabınızın bir tür kapak fotoğrafıdır. Markanızı tanımlar ve kanalınıza önemli miktarda yaratıcılık ve gelişmişlik katar. Çoğu marka, yeni bir ürünü veya yaklaşan etkinliği duyurmak için banner’ı kullanır; bu, YouTube pazarlamasının uygulamalarını geliştirmenin mükemmel bir yoludur.

5. Hesabınıza Yöneticiler Ekleyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, başkalarının hesabımızı yönetmesine izin vermek, kişisel ve marka kanalı arasındaki temel farktır.

Kanalın sahibi olarak yönetici ekleyebilir veya kaldırabilir, işletme bilgilerini düzenleyebilir, tüm videoları yönetebilir ve incelemelere yanıt verebilirsiniz. Kanala eklediğiniz yöneticiler, yeni yöneticiler eklemek veya mevcut olanları kaldırmak dışında neredeyse her şeyi yapabilir.

YouTube Marka Hesabı Oluşturma Adımları

Bir YouTube marka hesabı oluşturmanın ilk ön koşulu, bir Google profiline sahip olmaktır. Çok kolay ve sadece birkaç dakika sürüyor. Bir Google profili oluşturmak için yapmanız gerekenler:

 1. Hesabınızda oturum açın ve Google Hesap Kurulumu sayfasına gidin.
 2. Adınız, e-posta adresiniz ve şifreniz dahil gerekli ayrıntıları girin.
 3. Doğum tarihi, menşe ülke, cep telefonu numarası ve daha fazlası gibi diğer ayrıntıları ekleyin.
 4. Şartları ve koşulları kabul edin ve “İleri” yi tıklayın.

Tüm yapmanız gereken bu. Bu adımları tamamladığınızda, Google yeni hesabınızı onaylayacaktır. Sonraki adım, YouTube marka hesabınızı oluşturmaktır.

youtube-marka-hesabi-olusturma-adimlari

Hali hazırda kendi YouTube kanalınız olduğunu varsayarak adımların geri kalanına bakacağız. YouTube hesabınıza giriş yapın ve verilen adımları izleyin:

Adım 1: YouTube ana sayfanıza gidin ve sağ üst köşede gördüğünüz avatarı veya simgeyi tıklayın.

Adım 2: Açılır menüden “Ayarlar”ı tıklayın.

Adım 3: YouTube hesap ayarlarınıza gidin ve “Yeni Bir Kanal Oluştur”u tıklayın.

Adım 4: Bu adımda marka hesap adınızı ekleyeceksiniz. Bir isim seçerken, bu hesabın markanızı kamuya açık alanda temsil edeceğini unutmayın. Seçtiğiniz adı girdikten sonra, “Oluştur”u tıklayın. Kendi YouTube marka hesabınızı oluşturmak için gereken tek şey bu. “Oluştur”a tıkladıktan sonra, özelleştirme için bir seçenek görebilirsiniz.

Adım 5: “Kanalı Özelleştir”i tıklayın.

Adım 6: Bu sayfada “Hakkında” seçeneğine tıklayın.

Adım 7: Bu seçeneğe tıkladığınızda, kanal açıklaması, iş e-postası, konum ve daha fazlası gibi ayrıntıları ekleyebileceğiniz bir sayfa göreceksiniz.

 • Kanal açıklamanız için, kullanıcıları markanızla tanıştırmak için şirket değerlerinizi vurgulayabilirsiniz. Alternatif olarak, şirketinizin web sitesinden kısa bir açıklama seçebilirsiniz. İşletmenizle alakalı anahtar kelimeler kullanmak da iyi bir fikirdir. Yalnızca işletmenizin misyonunu net bir şekilde iletmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda YouTube’daki keşfedilebilirliğinizi de artırabilirler.
 • Benzer şekilde, bir iş e-posta adresi eklemek, kullanıcıların sizinle kolayca iletişim kurmasını sağlar. Açık bir iletişim hattı, müşterilerinizle ilişkilerinizi beslemek için uzun bir yol kat edebilir. Aynı zamanda sizi kolayca ulaşılabilir hale getirir. Bu, periyodik olarak kontrol ettiğiniz standart bir “[email protected]” e-postası olmalıdır. Hedef kitlenizle açık bir iletişim hattını sürdürmeyi küçümsemeyin. Sizinle etkileşime girdiklerinde bir fark yaratabilir. Daha gerçekçi görünürsünüz ve sizinle doğrudan iletişim kurma seçeneğini takdir ederler.
 • Konumunuzu eklemek, yerel müşterilerin sizi kolayca bulmasını sağlayabilir. Bu ayrıntıların her biri, YouTube’daki varlığınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Adım 8: Ardından, sosyal medya profillerinize bağlantılar ekleyin. Kanal resminize özel bağlantılar da ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz profil bağlantıları, kanal resminin üzerine yerleştirilmiş simgeler olarak görünecektir. İlk bağlantının bir metin başlığı olarak göründüğünü unutmayın. Eklediğiniz diğer tüm bağlantılar yalnızca simge olarak görünür. Bu nedenle, önce en alakalı sosyal medya profillerinizi eklemek iyi bir fikirdir.

Adım 9: Seçtiğiniz öne çıkan kanalları ekleyin. Öne çıkan kanallar ekleme seçeneğini profilinizin sağ üst köşesinde bulabilirsiniz. Kanalları öne çıkararak, kullanıcıları yönettiğiniz diğer YouTube kanallarına yönlendirebilirsiniz. Ek olarak, bağlantılarınızın olduğu tüm YouTube etkileyicilerini vurgulayabilirsiniz. YouTube varlığınız büyüdükçe öne çıkan kanalları daha sonra da ekleyebilirsiniz.

Adım 10: Son olarak, YouTube banner’ınızı ve kanal simgenizi markanıza göre özelleştirebilirsiniz. Banner’ınız için standart boyutların 2560 x 1140 ve simge için 800 x 800 olduğunu unutmayın.
Bir YouTube afişine ve kanal simgesine sahip olmak da, marka oluşturma çabalarınızı artırabilir ve markanızın daha güvenilir görünmesini sağlayabilir.

YouTube Marka Hesabınıza Birden Fazla Yönetici Nasıl Eklenir?

Kişisel bir YouTube hesabıyla birden fazla kişinin kanalı yönetmesi mümkün değildir. Birden fazla kişi kanalı yönetmek için şifreleri paylaşsa bile, bu, içeriğinizi yönetmenin çok etkisiz bir yolu olabilir.

Bir YouTube marka hesabının kullanışlı olduğu yer burasıdır. Daha önce tartışıldığı gibi, bir YouTube marka hesabına sahip olmanın en iyi yanı, birden çok yöneticinin kanalınızda çalışabilmesidir.

Kanalınıza erişimi olan herkes, kanalınıza içerik yükleyebilir ve içerik tanıtabilir. Bu, ekip işbirliği için harika bir özelliktir.

Bir YouTube marka hesabının sahibi olarak bilgilerinizi düzenleyebilir, hedef kitlenizle etkileşime girebilir ve yönetici ekleyip düzenleyebilirsiniz. Kanalınıza kimin erişeceğine siz karar verirsiniz.

YouTube kanalınıza eklediğiniz her yönetici, yönetici kaldırma ve ekleme dışında yapabileceğiniz her şeyi yapabilecektir.

Daha büyük ekipler için, ekip yöneticilerinin YouTube marka hesabını oluşturmasına izin vermek de iyi bir fikirdir. Bu şekilde, gerekirse kolayca yöneticileri kanala ekleyebilir veya kaldırabilirler.

Yönetici Eklemek İçin İzlenecek Adımlar

Not: İlk üç adım, YouTube marka hesabına henüz giriş yapmamış olanlar içindir. Eğer YouTube marka hesabınızdaysanız, dördüncü maddeden devam edin.

 1. Kendi YouTube marka hesabınızı oluşturmak için kullandığınız YouTube hesabına giriş yapın.
 2. Ana sayfanın sağ üst köşesinde gördüğünüz avatarı / simgeyi ve ardından “Hesabı Değiştir”i tıklayın.
 3. Gördüğünüz seçeneklerden marka hesabınızı seçin.
 4. Ana sayfanızın sağ üst köşesindeki avatar / simgeye tıklayın ve “Ayarlar”a tıklayın.
 5. “Kanal Yöneticileri” bölümünden, “Yönetici Ekle veya Kaldır”ı tıklayın.
 6. Penceredeki “Kullanıcılar” seçeneklerinde, “İzinleri Yönet”i tıklayın.
 7. “İzinleri Yönet” seçeneklerinde, sağ üst köşede gördüğünüz simgeye tıklayın.
 8. Açılan pencerede, YouTube marka hesabınız için yönetici olarak yeni kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Onlara erişim vermek için e-posta adreslerini veya adlarını girebilirsiniz.
 9. E-posta adreslerini ekleme seçeneğinin hemen altında, onlara atamak istediğiniz rolleri ekleme seçeneği de bulabilirsiniz. Açılır menüde üç seçenek göreceksiniz: Sahip, Yönetici ve İletişim Yöneticisi.

Tüm yöneticileriniz için, onlara atamak istediğiniz sorumluluk türlerine göre farklı seçenekler seçebilirsiniz.
Markalı bir hesap oluşturmak, ekibinizin işletmenizin YouTube’daki varlığını işbirliği içinde yönetmesine olanak tanır. Kanala birden fazla yönetici ekleyerek, belirli kişilere görevler (küçük resimler oluşturma, açıklama yazma ve yorumları yanıtlama gibi) atayabilirsiniz, böylece video yayınlama süreci sorunsuz ve verimli olabilir.

İpucu: İşletmeniz için bir YouTube Marka Hesabı oluştururken, onu oluşturan kişi ekip yöneticisi olmalıdır. Gelecekteki yöneticileri ekleyebilecek ve kaldırabilecek tek kişi onlar olacak.

Verilen seçeneklerin her biri için sorumluluklar şunlardır:

Sahipler: YouTube marka hesabınız üzerinde en fazla kontrole sahipler olan ekiptir. Ek olarak, hesabı kimin yöneteceğine de karar verirler. Her hesabın bir birincil sahibinin olması gerekir.

Yöneticiler: Bu yetki seviyesine sahip herkes video yükleyebilir, düzenleyebilir, kanal analizlerini kontrol edebilir ve daha fazlasını yapabilir. Ancak, diğer yöneticilerin YouTube marka hesabına sahip olduğu erişimi yönetemezler.

İletişim Yöneticisi: Bu tür yetki, kullanıcıların videolardaki yorumlara yanıt vermesine olanak tanır. Ancak video yükleyemezler ve hatta kanal analizlerini kontrol edemezler.

Bir marka hesabı uygulamak, işletmenizin çevrimiçi varlığının zaman içinde büyümesine yardımcı olacaktır, bu nedenle hemen yayına başlayın!

Bir YouTube marka hesabı oluşturmak, ekibinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Hesabınıza birden fazla yönetici eklemenizi sağladığından, ekip işbirliği kolaylaşır. Ayrıca, her yöneticinin sorumluluklarına göre erişimi kısıtlayabilirsiniz.

Yeni marka kanalınızın sahibi siz olduğunuz için, yönetici ekleyip kaldırabilecek, iş bilgilerinizi düzenleyebilecek, videoları yayınlayıp yönetebilecek ve hedef kitlenizle etkileşim kurabileceksiniz. Yönetici ekleyen ve onlara yönetici ekleme ve kaldırma dışında yukarıda listelenen her şeyi yapma erişimi veren kişi siz olacaksınız.

Rolleri Değiştirin veya Kişileri Kaldırın

Yalnızca bir YouTube marka hesabı sahibi, sahipleri veya yöneticileri bir YouTube kanalından kaldırabilir.

 1. YouTube’da marka hesabı sahibi olarak oturum açın.
 2. Sağ üstteki hesap simgesine tıklayın ve yönetmek istediğiniz kanalı seçin.
 3. Kanal simgesi > ardından Ayarlar veya ayarlar simgesini tıklayarak kanalın hesap ayarlarına gidin.
 4. “Yönetici Ekle veya Kaldır”ı tıklayın. “Marka Hesabı Ayrıntıları” sayfasına yönlendirileceksiniz.
 5. “İzinleri Yönet”i tıklayın. Hesabı yönetebilecek kişilerin bir listesini göreceksiniz.

Buradan şunları yapabilirsiniz:

Birinin rolünü değiştirin: Kişi adının yanında, mevcut rolünü seçin, ardından yeni bir rol seçin.

Birini YouTube marka hesabından tamamen kaldırın: Kişi adının yanında Kaldır’ı seçin, seçiminizi onaylayın.

Kendinizi sahip veya yönetici olarak kaldırabilirsiniz. Birincil sahipseniz ve hesaptan ayrılmak istiyorsanız, önce başka bir kişinin rolünü “Birincil Sahip” olarak değiştirmeniz gerekir

YouTube Marka Hesabınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Yönetebilirsiniz?

youtube-brand-account

Günümüzde markanızı ve işletmenizi sunmanın ve tanıtmanın sonsuz yolu var. Markanızı insanlar tarafından görünür ve tanınır hale getirmenin yollarından biri YouTube marka hesabıdır – size YouTube’da başarılı bir dijital pazarlama için ileri bir adım olan sanal bir işletme markası kurma fırsatı verir.

Video paylaşım platformları söz konusu olduğunda, YouTube kesinlikle en popüler olanıdır – YouTube kanalı olan 23 milyondan fazla kullanıcı vardır ve bu platformu bir iş tanıtımı kaynağı olarak kullanan insanlar da vardır.

Devamında, YouTube marka hesabının temelleri ve faydaları açıklanacak – oluşturulması ve geliştirilmesi çok fazla zaman ve çaba gerektirmez ve büyüyen işinize önemli miktarda iyileştirme sağlayacaktır.

YouTube marka hesabını silmek istediğinizde de uygulama basit bir ayar sunar – şu altı adımı izleyin:

1. Adım: Google Hesabınızda bulunan Marka Hesapları bölümünü seçin.

2. Adım: Silmek istediğiniz hesabı seçin.

3. Adım: “Hesabı Sil”e tıklayın.

4. Adım: Şifrenizi girin.

5. Adım: “Hüküm ve Koşullar”ı okuyun ve kabul edin.

6. Adım: “Hesabı Sil”i tıklayın.

YouTube marka hesabını geri yüklemek de mümkün. Yakın zamanda bir hesabı sildiyseniz, kurtarmayı denemek için yaklaşık 2–3 haftanız vardır.

1. Adım: “Hesabım”da “Marka Hesapları” sayfanıza gidin.

2. Adım: Geri yüklemek istediğiniz hesabın yanında “Geri Yükle”yi seçin.

Geri yüklenen hesap, “Marka Hesapları” listenizde görünecektir.

YouTube Marka Hesabının Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler

YouTube marka hesabına sahip olmanın temel yararı, YouTube’da marka tanıtımı ile ilgili görevleri yerine getirmenize yardımcı olacak daha fazla kişiyi “işe almak”tır.

İşletmeniz gelişmeye ve büyümeye başladıysa ve diğer, daha kritik konulara daha fazla odaklanmanız gerekiyorsa, bu tür bir hesap sizin için doğru seçimdir. Daha fazla insanı video yüklemeye, afişler, küçük resimler ve YouTube ile ilgili benzer kavramlar oluşturmaya davet ederek, iş dünyasında önemli olan diğer şeylere ayırmak için daha fazla zamanınız olacak.

Bir diğer hayati faydası da, kullanıcıların parolayı onlarla paylaşmadan hesabınızı yönetmelerine izin verme olanağıdır – YouTube dahil tüm Google hesapları birbirine bağlı olduğundan, birinin e-posta verilerinizi, fotoğraflarınızı, veya Google Drive’da tuttuğunuz tüm önemli şeyler de bunun içinde!

Hesabınızın sahibi olduğu tüm YouTube kanallarının bir listesini görmek için YouTube Kanal Değiştiriciyi ziyaret edin. YouTube kanalları arasında geçiş yapmak veya yeni bir tane oluşturmak için istediğiniz zaman Kanal Değiştiriciye erişebilirsiniz.

YouTube Kanal Değiştirici, tüm hesaplarınızı gösterir. Sahip olduğunuz veya yönettiğiniz tüm marka hesaplarını YouTube Marka Hesabı kontrol panelinden görebilirsiniz.

Yeni bir hesap oluşturduğunuzda, URL’yi özelleştirme seçeneğinizin henüz olmadığını fark edeceksiniz. YouTube, özel YouTube kanalı URL’lerinin kullanımını en az 30 videosu ve 100 abonesi olan kanallarla kısıtlar. Yeni hesaplar en az 30 gün var olana kadar uygun değildir.

G-Suite Education haricinde, hem standart bir Google Hesabı’ndan hem de G-Suite hesabından bir YouTube kanalı oluşturulabilir. G-Suite Education hesaplarının YouTube kanalları oluşturmasına izin verilmez.

Bir YouTube marka hesabının nasıl oluşturulacağını öğrenmek Instagram, Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal ağlardan bazılarına giriş yapmaktan daha zor görünebilir. Aslında bir YouTube marka hesabı oluşturmak kolaydır, ancak kazancınızı artırırken markanızı büyütmek için kanalınızı optimize etmek planlı stratejiler gerektirir.

itlenizin daha fazlası için geri gelmesini sağlayacak yeni video içeriklerini sürekli olarak nasıl oluşturacağınızı bilmeniz gerek. Bir marka kimliği oluşturabildiğiniz zaman, ürünlerinizi sergilemeye veya bağlı kuruluş pazarlaması yapmaya başlayabilirsiniz.

Ama kesinlikle buna değer!

Ayrıca YouTube, markanız hakkında farkındalık yaratmanın ve işinizi büyütmenin en mükemmel yoludur. Her gün farklı YouTube videoları izleyen bir milyardan fazla insanla, kendi YouTube marka hesabınızı buluşturmak ve bundan para kazanmaya başlamak için daha fazla beklemeyin. Hemen arayın!