Skip to content

YouTube Hikaye Özelliği İle Tanışın

youtube-hikaye-ozelligi-ile-tanisin

Gördük Görmedik Demeyin!

O harika sunumlu yemeği, sevimli kedimizi ve filtreli en güzel selfielerimizi galerimizde saklamaya gönlümüz el vermedi; Snapchat’te paylaştık, Instagram’a story attık, WhatsApp durumumuza koyduk, yetti mi tabi ki hayır! Hikayeler şimdi de YouTube’da. Tabi ufak bir şartla, 10k takipçisi olana. (Aaaa!)

Sosyal paylaşım uygulamaları arasındaki savaş gitgide kızışıyor. Kullanıcısı tarafından beğenilen her yeni özelliği peşi sıra devreye sokan mecralar arasında, günümüzde revaçta olan kaybolan fotoğraflar. Snapchat’in en önemli özelliği olan anlık paylaşımları sanki ilk günden beri onunmuş gibi sahiplenen Instagram’ın ardından, şimdi de YouTube Hikaye özelliğini fenomen kullanıcılarına sundu.

Aslında YouTube Hikaye özelliği sinyalleri, 1 yıl öncesinde “YouTube Reels” adı altında verilmişti. Geçtiğimiz günlere kadar test aşamasında olan değişiklik Aralık itibariyle kullanıma hazır. Artık YouTube’da en az 10.000 aboneye sahip olmak koşuluyla herkes “Hikayeler” özelliğini kullanabilecek.

Şimdilik maksimum 30 saniye uzunluğundaki videoların yayınlanabildiği YouTube Hikaye özelliği alışılandan biraz farklı. Yayınlanan fotoğraf ve videolar 24 saat sonra kaybolmadığı gibi 1 hafta boyunca da kanalın hikayeler sekmesinden görüntülenebiliyor. Paylaşım yapanların bunu mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor.

Peki YouTube Hikaye Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

YouTube uygulamasında ana sayfaya giriyoruz.

İlk olarak sağ üst köşede bulunan kamera butonuna dokunuyoruz.

YouTube Hikaye Özelliği İle Tanışın

Açılan pencerede Story (Hikaye) butonuna basıyoruz.

YouTube Hikaye Özelliği İle Tanışın

Devamında paylaşmak istediğimiz hikayeler tamamen hayal gücümüze kalmış.

YouTube Hikaye Özelliği İle Tanışın

Paylaştığımız hikayeler, takipçilerimizin akış sayfasında şu şekilde görünecek:

YouTube Hikaye Özelliği İle Tanışın

Ayrıca bu son güncellemeyle gelen özellik, kullanıcıların hikayelerine efekt, etiket ve metin eklemesini de mümkün kılıyor.

YouTube Hikaye Özelliği İle Tanışın

Aslına bakarsanız Google’ın temel amacı kullanıcıların platformda kalma süresini arttırmak ve daha fazla etkileşime geçmesini sağlamak. Yeni özellik sayesinde Google cephesi aslında Google+ ile başarılamayan sosyal medya platformu projesini YouTube üzerinden gerçekleştirmeyi hedefliyor. İlk adımı da video yorumlarına sıkışıp kalan topluluk etkileşimlerinin yönünü değiştirerek atıyor.

Öte yandan YouTube’un Instagram Story reklam modeline benzer şekilde, reklamlarını akış videoları yerine YouTube Hikaye özelliği ile kullanıma sunup sunmayacağı ise merak konusu.

YouTube Hikaye özelliğinin bütün kullanıcılar için ne zaman kullanılabilir olacağına dair henüz resmi bir açıklama maalesef yapılmadı 🙁 Görünen o ki bu yeni özelliği kullanabilmek için biraz daha bekleyeceğiz…