Skip to content

WhatsApp’ten KOBİ’ler İçin İyi Haber

WhatsApp’ten KOBİ’ler İçin İyi Haber

İlk kullanım amacı kişisel mesajlaşma olarak ortaya çıkan WhatsApp, günümüze kadar bu amacını geliştirmek için çok sayıda güncellemeler ve yeniliklerle karşımıza çıktı. Bugün ise WhatsApp, çok farklı bir alanda kendisini geliştirerek kullanıcılarını daha da memnun etmeye devam ediyor. Bu seferki hizmet kişisel mesajlaşmaya ek olarak KOBİ’ler için çok yararlı bir uygulama!

Günümüzde satış süreçleri ve müşteri ilişkileri küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için WhatsApp üzerinden sürdürülüyor. Bu noktada bu tarz işletmeler için WhatsApp sadece bir kişisel mesajlaşma uygulaması değil. KOBİ’lerin bu ihtiyacını gören WhatsApp onlar için çok avantajlı olan WhatsApp Business Uygulaması’nı geliştirdi.

Geçen sene Eylül ayında Hindistan’daki birkaç işletme tarafından test edilen bu uygulama ilk olarak Endonezya, İtalya, Meksika, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde kullanıma açıldı. Önümüzdeki haftalarda bütün dünya için kullanıma sunulacak olan Android uygulamayı Google Play Mağazalarından ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca ilerleyen dönemlerde uygulamanın Apple Iphone cihazları için versiyonları da geliştirilip hizmete sunulacak.

Peki WhatsApp Business Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

WhatsApp Business, kişisel kullanım amacıyla ortaya çıkmış olan WhatsApp uygulamasından farklı olarak işletmeler için gerekli bilgilerin bulunduğu bir araç olarak karşımıza çıkacak. Bu avantajlar nelerdir diye sorarsanız eğer;

  • İş Profili: İşletmeler uygulama üzerinden kendilerine bir profil oluşturacak ve bu profil bir müşterinin işletme hakkında bilmesi gereken önemli bilgileri içerecek. İşletmenin tanımı, e-mail adresi ve dükkan adresleri bu bilgiler arasında.
  • Mesajlaşma Araçları: Müşterilerin WhatsApp üzerinden işletmeye ulaşması durumunda hızlı cevap seçeneği ile sorulan sorulara hemen yanıt verilebilecek. Bunun yanı sıra karşılama mesajlarını kullanarak müşterilerinize işletmenizi ayrıntılı olarak tanıtabileceksiniz. Son olarak da uzakta mesajları, işletmenizin müsait olmadığı durumlarda müşterilere otomatik yanıt servisiyle cevap verecek.
  • Mesajlaşma İstatistikleri: Bu özellik sayesinde okunmuş mesajların sayısı gibi verileri yorumlayarak müşterilerinizle ilişkinizi kuvvetlendirecek stratejiler geliştirebilirsiniz.
  • WhatsApp Web: WhatsApp Business da web üzerinde kullanılabilecek.
  • Hesap Türü: Facebook, Instagram gibi mecralarda karşılaştığımız Doğrulanmış Hesap özelliği bu uygulamada da karşımıza çıkacak. İşletmenizdeki telefon numarası ile WhatsApp Business uygulamasında açtığınız İşletme Profilinizdeki telefon numarasını eşleştirip doğrulayarak bu hesap türüne sahip olabilirsiniz.

WhatsApp’ten KOBİ’ler İçin İyi Haber

WhatsApp Business Uygulaması, günümüzde WhatsApp’ı işlerinin önemli bir sürecinde kullanan tüm KOBİ’lere büyük avantaj sağlayacak. Uygulama kullanıcıları kişisel ve iş ile alakalı konuşmalarını ayrı gruplandırıp müşteri ile iletişim sürecini kolaylaştıracaklar. Uygulamanın ilerleyen zamanlarda işletmelerden ücret talep edeceği düşünülüyor ancak şu an böyle bir konuyu tartışmak için çok erken.

WhatsApp getirdiği bu en son hizmetiyle birlikte Facebook Messenger gibi diğer mesajlaşma servislerinin de bulunduğu pazarda yerini alacak gibi görünüyor.