Skip to content

Viral İçeriğin Faydaları Nelerdir?

Viral-Icerigin-Faydalari-Nelerdir

Viral içerik, sosyal medya ağları, haber web siteleri, toplayıcılar, e-posta haber bültenleri ve arama motorlarındaki paylaşımlar ve maruziyet nedeniyle yüksek düzeyde farkındalık sağlayan çevrimiçi içeriktir.

  • Tek bir viral içerik parçası, web sitenize önemli miktarda trafik oluşturabilir.
  • Viral içerik, marka bilinirliği oluşturabilir.
  • Ve aldığınız trafiğin çoğu sosyal paylaşımlardan geldiğinden, viral içerik ücretli reklamlara kıyasla nispeten ucuzdur.
  • Ama bir sorun var: Viral içerik oluşturmak epey zordur.

Daha Geniş Erişim

İçeriğin viral hale gelmesi, birçok paylaşım ürettiği anlamına gelir. Diğer bir deyişle, çok daha geniş erişime sahip bir mesajdır. Etkisi, her zamanki kitlenizle sınırlanmaz; markanızı bile bilmeyen kullanıcılara ulaşır. Bu, işinizi genişletmek için bir fırsattır.

Örneğin e-ticaret için, daha uzak şehirlerdeki potansiyel tüketicilerle iletişim kurma şansı olabilir.

Doğal Yaklaşım

Tüketiciler artık şirketlerden agresif yaklaşımlar istemiyor. Potansiyel tüketicilerin tepkisi çok daha iyi olma eğilimindedir.

Markanızın belirli bir kitle arasında varlığını zorlamadan, izlenim daha da olumlu hale gelir. Örneğin, müşteri sadakati oluşturmayı planlayanlara, viral içerik bir ilişki başlatmak için büyük bir kolaylaştırıcı olabilir.

Daha Düşük Maliyetler

Bir viral içerik üretmenin en büyük sırrı, tam olarak organik büyümesidir. Pratikte, geniş bir kitleye ulaşmak için yaptığı yatırımların daha küçük olduğu anlamına gelir.

Örneğin paylaşım doğal olduğu için şirketinizin ücretli reklamlara ihtiyacı yoktur.

Fazla çaba harcamadan şirketinizin mesajı, iletişim kurabileceğinizi bile düşünmediğiniz kullanıcılara ulaşabilir.

Marka Bilinirliği

Viral içeriğin birincil odağı her zaman dahil olan şirket olmasa da, bu strateji markanızın kendi segmentinde bir otorite olarak konumlanmasına da yardımcı olur. Bazı kullanıcılar şirketiniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir.
Markanızı referans olarak belirlemenin bir yoludur. Böylesine rekabetçi bir pazarda, kendinizi dijital kanallarda göstermeniz ve rekabette farklılaşmanız güçlü görünmenizi sağlayabilir.

Hikayeler

Bilgi açısından düşünmüyoruz – anlatı açısından düşünüyoruz. Birisi bize bir hikaye anlattığında, biz ondan zevk alırız ve sadece hikayeyi dinleriz. Bununla birlikte, onunla birlikte gelen bilgiler de aklımızda kalır. Hikayeyi ve dolayısıyla hikayenin içinde yer alan bilgileri hatırlıyoruz.

O halde ilgi çekici bir hikaye oluşturabilir ve içine değerli bilgiler ekleyebilirseniz, kazanan olursunuz. Hatta bazı hikayeler yüzlerce yıl sürer.

Basitçe söylemek gerekirse, viral içerik oluşturmak, insanların birbirine DM’den iletme, yorumlara etiketleme gibi etkileşimler istemesine neden olan bir şey yaratmakla ilgilidir.

Akıllı, ölçeklenebilir promosyon stratejileri ile viral olma şansınızı daha da artırabilirsiniz.

Viral içerik, büyülü bir fenomendir. Kısa bir an tanıdığınız tanımadığınız herkes şirketinizin kurguladığı tek bir olayla birbirine bağlanır.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Viral İçerik Nedir?

Viral İçerik Oluşturmak İstiyorum, Ama Nasıl?