Skip to content

Ve Sonunda WhatsApp Reklamları Geliyor!

ve-sonunda-whatsapp-reklamlari-geliyor

Merhabalar, biz WhatsApp uygulamasını reklamsız kullanan efsane neslin son temsilcileri…

Uygulamayı çok eski kullananlar hatırlar, yıllık küçük bir ücret istendiği dönemler olmuştu. Fakat Facebook şirketi satın aldıktan sonra, gelen 5 yıl için tamamen ücretsiz olacağına ve reklam gelmeyeceğine dair bir nevi teminat vermişti.

Dünya üzerinde WhatsApp’ın bu kadar yaygın kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri şüphesiz ki ücretsiz olmasıydı. Şimdi ise; beklenen oluyor ve WhatsApp durumları arasına reklamlar geliyor. Reklam modeli olarak; WhatsApp durum reklamlarının Facebook ve Instagram’dan benzeri bir model olacağı düşünülüyor.

Açıklama doğrudan WhatsApp yetkililerinden geldiği için bu özelliğin kısa bir süre içerisinde karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. Dünyanın en popüler mesaj uygulaması WhatsApp’ın yetkilileri, reklam dışında gelir getirecek iki model daha geliştirmişler. Durum reklamları dışında şirketlere yönelik; müşterilerine mesajla ulaşabilecekleri farklı özelliklerde uygulamada yerini alacak.

Belki reklamlar şirketin sonunu getirmeyecek ancak; çoğu kullanıcı tarafından büyük tepkiyle karşılanacağı tahmin ediliyor. Özellikle WhatsApp uygulamasıyla ilgili veri hırsızlığı skandalı ve dinlenme korkusunun da olduğu düşünülürse kullanıcıların reklamlara karşı tahammülsüzlük göstermesine çok da şaşırmamalı.

Kimileri yeni özellikleri oldukça olağan karşılıyor ve sunulan hizmetin bedeli olarak görüyor kimileri ise şimdiden alternatif uygulamaları araştırmaya başladı bile.

Ne dersiniz WhatsApp Türk kullanıcılar için gelecekte de popülerliğini koruyacak mı, yoksa 3 yıl sonra “eski bir tanıdık köşesi”nde yerini alacak mı?