Skip to content

Sosyal Medyada Canlı Yayın Yapmak İstiyorum!

sosyal-medyada-canli-yayin-yapmak

Canlı yayın yapmanın sadece ünlülere ve fenomenlere özel bir yetenek olduğunu sandıysanız, yanıldınız.

Canlı bir şey yayınlamanın zorlukları var, buna ne şüphe. Çok yönlü ve hızlı düşünmeyi gerektiriyor. Ayrıca içeriğinizin kontrolünüzden çıkması da an meselesi. Aslında bu da, canlı bir yayın yapmayı ilginç kılmanın bir parçası!

Şimdi derin bir nefes alın ve cesaretinizi toplayın. Çünkü sosyal medyada canlı yayın yapmak için küçük bir giriş yapıyorum.
Malzemeler:

1. Akış Alanınızı Ayarlama

Canlı video tamamen kameranın konumuyla ilgilidir. İster kişisel dokunuşlara ve dekora sahip bir ev stüdyosu, ister perde veya tuğla duvar gibi çekici bir zemin olsun; görüntüleyenlerinize ilginç bir şey verin. Her yerden akış yapabilirsiniz, ancak alanınızın dekorunu ve görüntüleyenlerinize hangi mesajı ilettiğini düşünmek önemlidir.

2. Kamerada İlk İzlenimler

Akışınızın konumuna ek olarak kamerada yaşarken, görüntüleyenlerinizi etkileşimde tutmak için enerjinizi yüksek tutmanız gerekir. Ne giydiğinizi, markanızı nasıl temsil ettiğinizi, ne hakkında konuştuğunuzu düşünmelisiniz. Yoga veya meditasyon mu öğretiyorsunuz? O zaman yoga pantolonu ve atlet giymek mantıklı olur. Pazarlama hakkında profesyonel uygulamaları mı paylaşıyorsunuz? Güzel ütülenmiş bir gömlek harika görünür. Dekorunuz gibi, görünümünüz ve tavrınız da konuşma konusuyla eşleşmelidir.

3. Duruş, Göz Teması ve “Gülümseme Konuşması”

Canlı yayın yaparken, normal bir yüz yüze görüşmede yaptığınız gibi kitlenizle uygun miktarda göz temasını sürdürmek çok önemlidir. Ayrıca yüz ifadelerinizin ve duruşunuzun otorite, güven ve ilgiyi ilettiğinden emin olmalısınız. Konuşurken gülümserseniz, doğal görünmese bile, çevrimiçi kitlenize heyecan ve güven aktarmış olursunuz.

Instagram’da Canlı Yayın Yapmak – Bilinmeyenler

 1. Instagram uygulamasını başlatın.
 2. Instagram Hikayelerine erişmek için profil fotoğrafınızın simgesinin üstünde sayfanın üst kısmındaki kamera simgesini bulun.
 3. Instagram Hikayeleri’nde kaydırarak alt kısımdaki seçenekler arasında geçiş yapın ve “Canlı”yı (Live) bulun.
 4. Instagram’da canlı yayına geçmek için “Canlı Yayına Geç” e dokunun.
 • Yayınız en fazla 1 saat sürebilir.
 • Canlı yayını başlattığınızda bütün takipçilerinize otomatik bildirim gönderilir.
 • Kullanıcılar hesaplarında canlı video akışları yayınladığında, takipçileri canlı akışı izleyebilecekleri konusunda uyarmak için Instagram Hikayeleri’ndeki profil resimleri bir halka ile vurgulanır.
 • Canlı yayın esnasında gelen yorumları kapatabilirsiniz. Bunun için: Instagram > Hikayeler > (Üç Nokta Simgesi) > Yorum Yapmayı Kapat
 • Canlı yayınınıza bir kişi daha almanız da mümkündür. Bunun için: Canlı Yayın > Alt Bölmedeki İkili Icon > Şu Kişiyle Canlı Yayına Geç > (Davet Edilecek Kişi Seçilir) > Davetiniz kabul edildiğinde iki kişilik canlı yayınınız başlayacaktır.

YouTube’da Canlı Yayın Yapmak – Bilinmeyenler

Bilgisayarda:

 1. YouTube adresine gidin ve hesabınızda oturum açın.
 2. Üst araç çubuğundaki kamera simgesini tıklayın (içinde artı işareti vardır) ve “Canlı Yayınla” yı seçin.
 3. Ekranın üst kısmındaki “Web Kamerası”nı seçin.
 4. Başlığınızı ve açıklamanızı girin ve gizlilik ayarlarını belirleyin (bu ekranda canlı akışı daha sonraki bir tarih için de planlayabilirsiniz).
 5. “Kaydet” i tıklayın – web kameranız bu noktada canlı akış için küçük bir resim alacaktır, hazırlanın.” Geç” i tıklayın.

Yayınınız bittiğinde, ekranın altındaki “Akışı Sonlandır”ı tıklamanız yeterlidir.

Mobilde:

 1. Telefonunuzdaki YouTube uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
 2. Bir kamera simgesi olan çekim düğmesine dokunun, ardından “Canlı Yayına Geç”i seçin.
 3. Gerekirse, YouTube’un telefonunuza ses kaydetmesine izin verin; kameranız, mikrofonunuz ve konumunuz gibi şeylere erişime de izin vermeniz gerekebilir.
 4. Üst kısımda, canlı akışı kaydetmek üzere kameranızı kullanmak için kamera simgesini veya ekranınızdakileri yakalamak için telefon simgesini seçin.
 5. Başlığı oluşturun ve gizlilik ayarlarını belirleyin.
 6. İsterseniz, izleyicilere zamanlama, canlı sohbetler ve yaş kısıtlamaları gibi şeyler ekleyerek canlı akışınızı daha da özelleştirmek için “Diğer Seçenekler”i seçebilirsiniz.
 7. Küçük resim fotoğrafınızı çekmek için “İleri” ye dokunun (veya küçük resim yüklemeyi seçebilirsiniz).
 8. Canlı akışınızı başlatmak için “Paylaş”ı ve ardından “Canlı Yayınla”yı seçin.

Cep telefonundan canlı yayını sonlandırmak için “Son” ve ardından “Tamam”a hafifçe vurun.

 • İlk canlı yayınınızın YouTube tarafından onaylanması ve sonrasında etkinleştirilmesi için 24 saat beklemeniz gerekir.
 • Canlı yayınınızın başlığını belirleyebilirsiniz. Bununla beraber yaş kısıtlaması, hedef kitle, para kazanma amaçlı gibi temel ayarları kontrol edebilirsiniz.
 • Mobil cihazınızdan canlı yayın yapabilmeniz için ne yazık ki en az 1.000 aboneniz olması gerekiyor. Tabii bir de kanalınız doğrulanmış olmalıdır.

Twitter’da Canlı Yayın Yapmak – Bilinmeyenler

 1. Twitter hesabınızda oturum açın ve “Yeni Tweet Oluştur”u tıklayın.
 2. Video akışına eklemek istediğiniz metni ekleyin.
 3. Metin alanının altındaki kamera simgesine dokunun.
 4. Takipçilerinize video akışına başlamak için “Canlı” (Live) kelimesine dokunun ve ardından “Canlı Yayına Geç” (Go Live) tuşuna basın.

Twitter’daki canlı oturumunuzu sonlandırmak için kırmızı X işaretine dokunun ve ardından onaylamak için “Yayını Durdur” a hafifçe vurun.

 • Canlı yayın akışını başlattığınız anda Twitter ve Periscope’taki herkes canlı videonuza katılabilir.

Canlı yayın makinesi ayağınıza geldi!

Artık hazırsanız işte size evden, ofisten, okuldan ya da herhangi bir yerden canlı yayın yapabilmek için 30 ipucu!

Ekipman ve Kurulum

1. Her zaman bilgisayar, kablo, kamera gibi ekipmanlarınızın yedeğini bulundurmaya çalışın. Özellikle ses kabloları ve konektörler çok önemli. Ucuzdur, ancak aniden ihtiyaç duyduğunuzda ha diyince bulmak kolay olmuyor. O yüzden bir kablo veya konektör satın aldığınızda, en az bir tane de stoğa satın alın.

2. Cihazlarınızı her zaman şarjlı tutun. Her zaman yedek pil bulundurun. (Canlı yayın, piller için ağır bir tüketimdir.)

3. Depolama alanınızda ses, video, USB kabloları, mikrofonlar, araçlar gibi materyalleri ayırın ve hepsini etiketleyin. Böylelikle siz yayındayken kamera arkasında size yardımcı olabilecek herhangi birinin işini kolaylaştırmış olursunuz.

4. Yüksek kaliteli bir görünüm ve ses üretmek için kaliteli bir web kamerası, bir yaka mikrofonu ve aydınlatma yatırımına ihtiyacınız olacak.

5. Ekipmanınızdaki teknik özelliklerin canlı yayın için uygunluğunu kontrol edin.

6. Mümkünse Wi-Fi ağ bağlantısını kullanın.

7. Yayından önce speedtest.net gibi bir sitede internet yükleme hızınızı kontrol edin. Arka planda çalıştırdığınız tüm Dropbox / Google Drive uygulamalarını devre dışı bırakın veya duraklatın.

8. Sıcak bir günde dışarıda çalışıyorsanız, aşırı ısınmayı önlemek için bilgisayarınızı serin tutun. Üzerine bir şemsiye koyun veya bir soğutma fanı kullanın.

9. Her şeyin iyi çalıştığından ve kullandığınız canlı akış uygulamasının denetimlerini anladığınızdan emin olmak için canlı yayına geçmeden önce bir test yapın. Gerçek bir deneyim için test çalışmasında bir arkadaşınızdan geri bildirim isteyebilirsiniz.

10. Hazırlıklarınızı canlı yayından mümkün olduğunca erken tamamlayın. Böylelikle karşılaşabileceğiniz aksiliklere çözüm üretme fırsatı bulursunuz.

11. Hedefinizi arkadan aydınlatmaktan kaçının ve yayına geçmeden önce, konum aydınlatmasını kontrol edin.

12. Dışarıda çekim yapıyorsanız, güneşe dikkat edin. Güneş parlaması, videonuzun görülmesini engelleyebilir. Aynı şekilde kapalı ortamlarda da güneşin camdan yansıması aynı olumsuz etkiye neden olur.

13. Konuşmayı planlıyorsanız, arka plandaki gürültüyü en aza indirin. Bir yaka mikrofonu veya tipik bir kulaklık-mikrofon kombinasyonu bunu başarabilir. Çekiminiz dışarıda ve hava rüzgarlıysa, rüzgarı engellemek için bir tür örtü bulun. Yaka mikrofonundaki köpük rüzgar kapağı da size yardımcı olabilir.

14. Kameranın taramasına engel olmak için çizgili ve kareli kıyafetler yerine düz renkler tercih edin.

15. Telefonunuzla canlı akış için: Çerçevenizi, aydınlatmanızı, sesinizi ve ortamınızı istediğiniz efektle eşleştirin. Telefonunuzu elinizle tutun, dahili mikrofonu kullanın veya kulaklıklarınızı mikrofonla takın. Ortam sessiz değilse telefonunuz için bir tripod ve bir yaka mikrofonu kullanın ve aydınlatmanın sizi vurguladığından emin olun.

16. Birden fazla kamera kullanmanız mümkünse, izleyicinin bakış açısında büyük fark yaratabilirsiniz.

Hazırlık ve Süreç

17. Canlı yayında bir sürprizle karşılaşmamak için günler önce yapılması gerekenler hakkında kontrol listelerini, prova listelerini gözden geçirin.

18. Bir post-it notu alın ve canlı akışınızda ele almak istediğiniz üç noktayı not alın. Yayın esnasında gergin hissederseniz, notlarınıza geri dönebilirsiniz.

19. Yayında yalnız değilseniz, her etkinlikten önce ekibinizle mutlaka buluşun. Herkesin görevlerine öncelik verebilmesi için en önemli unsurlarını vurgulayarak yayının zaman çizelgesini gözden geçirin.

20. Hangi platformda olmak istediğinize karar verin. Mümkün olduğunca geniş kitleye ulaşmaya çalışıyorsanız, YouTube veya Facebook harika bir fikir olabilir.

21. Canlı akışınızı önceden pazarlayın. Başlamadan iki hafta önce, daha sonra bir hafta önce, sonra bir gün önce ve son olarak yayınlanmadan bir saat önce reklam verin. Canlı programınızı kaydedin, böylece onu tekrar izlemek isteyen herkesi daha sonra tekrar sayfanıza çekebilirsiniz.

22. Sosyal medyada canlı akış için potansiyel izleyicilere içerik hakkında bir ipucu verin. Akıma eşlik edecek etkileyici bir açıklama yazın.

23. Mümkünse tüm şovu prova edin.

24. Yayınınıza görsellik kazandırmak için grafikler veya sunumlar hazırlayabilirsiniz.

25. 30 dakika içinde canlı olacağınızı söyleyen, etkinlik zamanlaması, etkinlik adı, logo veya metin içeren bir resim gibi canlı akışınız için çevrimdışı ekran grafikleri hazırlayın. Aralar sırasında veya akış başlamadan önce bunları gösterin.

26. İzleyicilerinizle sohbet yoluyla, yayın yoluyla veya yayının kendisinden önce ve sonra etkileşim kurmak kitlenizle ilişki kurmanın harika bir yoludur, unutmayın.

27. Canlı yayın kitleleri, kişiliğinizden çok verdiğiniz bilgiler ve açtığınız tartışmalarla ilgilenirler. Konuklara bakış açılarını paylaşmaları, diğer kişileri veya markaları tanıtmaları için geniş zaman verin. Hatta imkanınız varsa, yorumları okuyarak ve cevaplayarak izleyiciyi yayına dahil edin.

28. Mükemmel olmak için çabalamayın. Kendinizden emin olun.

29. Yaratıcı olun. Olası aksiliklerde kriz yönetimini elinizde tutabilmek için B planlarınızı elinizde tutun.

30. Ve son olarak eğlenmeye bakın! Yayınınızdan en az izleyicileriniz kadar keyif almalısınız. Gerginliğinizi üstünüzden atın. Unutmayın, bu gerçek zamanlı bir video, bu yüzden hatalar ve aksilikler de işin bir parçası.

Bonus:
Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür etmeyi unutmayın!

Sevgiler.