Skip to content

Rel=Canonical URL Nedir ve Neden Kullanılır?

Rel-Canonical-URL-Nedir-ve-Neden-Kullanilir

Bir web sitesi büyüdükçe, sayfaların birbirinin kopyaları olmasını önlemek oldukça zorlaşır. Bu, yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir. İki benzer sayfanız varsa ve her ikisi de belirli bir anahtar kelime için uygunsa, arama motoru trafiği iki URL’den hangisine göndermesi gerektiğini bilmez. Bunu çözmek için tercih edilen bir URL seçmelisiniz, kurallı URL olarak adlandırdığımız şey budur.

Canonical Etiket Nedir? (Standart URL) – rel=”canonical”

Standart bir etiket (diğer bir deyişle “rel=canonical”), arama motorlarına belirli bir URL’nin sayfanın ana kopyasını temsil ettiğini söylemenin bir yoludur. Standart etiketi kullanmak, birden çok URL’de aynı veya “yinelenen” içeriğin neden olduğu sorunları önler. Pratik olarak, standart etiket arama motorlarına arama sonuçlarında bir URL’nin hangi sürümünü görmek istediğinizi bildirir.

Standart URL, müşterinizin web sayfasının öğesinde rel=”canonical” bulunan (standart etiket olarak da bilinir) özelliğine sahip bir HTML bağlantı öğesine karşılık gelir <head>. Arama motorlarına tercih ettikleri URL’yi belirtir. Bu, kurallı URL öğesi, Google’a ve diğer arama motorlarına bir web sitesini taramaları ve söz konusu sayfanın içeriğini hangi URL’nin dizine eklemesi gerektiği konusunda bilgilendirir. URL’lerin çeşitli faktörlere dayalı varyasyonları olabileceği, ancak aynı veya benzer içeriği sunabileceği için bu önemlidir. Bu, kurallı URL öğesi, Google’a ve diğer arama motorlarına bir web sitesini taramaları ve söz konusu sayfanın içeriğini hangi URL’nin dizine eklemesi gerektiği konusunda bilgilendirir.

Sitenizin URL’si, evinizin veya işletmenizin adresine benzer. Birisi adresinize sahip olduğunda sizi kolayca bulabilir. Birisi şirketinizin URL’sine sahip olduğunda, web sitenizi veya web sitesindeki belirli bir sayfayı kolayca bulabilir.
URL, İnternet tarayıcınızın üst kısmında görünür ve web sitenizin her sayfasında benzersiz bir URL bulunur. Örneğin, Google için URL “ www.google.com” dur.

İşte burada kafa karıştırıcı hale geliyor: Bazen bir sayfanın birden fazla URL’si olabilir. Standart URL, yinelenen içerik için teknik bir çözümdür. Örneğin, iki kategoriye eklenmiş ve iki URL altında bulunan bir gönderi veya ürününüz olabilir, örneğin:

https://ornek.com/siyah-ayakkabi/siyah-ve-kirmizi-ayakkabi
https://ornek.com/kirmizi-ayakkabi/siyah-ve-kirmizi-ayakkabi

Her URL, kırmızı siyah ayakkabı için aynı ana sayfa içeriğinden bahsediyor, ancak URL’lerin kendileri biraz farklı. Bu, arama motorları için bir sorun olabilir, çünkü motorun kendisi hangi sayfanın gerçeğin kaynağı olması gerektiğini bilmemesi gerekir ve sizin için algoritmik bir URL seçebilir. Bu URL’lerin ikisi de aynı ürün içinse, standart URL’den birini seçmek Google’a ve diğer arama motorlarına hangisinin arama sonuçlarında gösterileceğini bildirir.

Başka bir deyişle, birden çok URL tarafından erişilebilen bir web sayfanız veya benzer içeriğe sahip farklı sayfalarınız (ör. Ayrı mobil ve masaüstü sürümleri) varsa, o sayfa için hangi URL’nin yetkili (standart) olduğu bir arama motoruna belirtmelisiniz.

Modern içerik yönetim sistemleri (CMS) ve dinamik, kod güdümlü web siteleri sorunu daha da şiddetlendirir. Birçok site otomatik olarak etiketler ekler, aynı içeriğe birden çok yola (ve URL’ye) izin verir ve aramalar, sıralamalar, para birimi seçenekleri vb. İçin URL parametreleri ekler. Sitenizde binlerce yinelenen URL olabilir ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz.

Aynı İçerik, Birden Çok URL – Çözüm: Kanonik Etiket

canonical-url

SEO her web sitesi için önemlidir ve gördüğünüz gibi e-ticaret mağazaları da istisna değildir. Kanonik URL’ler, müşterinizin web sitesinin arama motorları tarafından cezalandırılmamasını ve SEO’nun güçlü olmasını sağlamada kritik bir rol oynar. Farklı URL’ler aynı içeriği veya web sayfasını işaret ettiğinde arama motorlarının kafalarının karışmamasını sağlar ve hangi URL’lerin aynı veya oldukça benzer içeriğe sahip olduğunu bildirmeye yardımcı olabilirler.

Standart URL’ler Neden Önemlidir?

• Sayfalarınız arama motorlarında birbirleriyle yarışacak!
• Müşteriler için kafa karıştırıcı!
• Yinelenen içerik nedeniyle SEO çabalarınıza zarar verecek!
• Analytics çok daha zorlaşacak!

Standart URL, bir web sayfasının tercih edilen sürümüdür. Bir sayfada bulunan ve arama motorlarına sayfayı nasıl tarayacağını ve içeriğin önemini nasıl sıralayacağını söyleyen küçük bir kod parçası halinde görünür. Farklı URL’lerde aynı içeriğe sahip olmanız durumunda, rel = canonical etiketi olarak adlandırılan bu kodu kullanmak, arama tarayıcılarının hangi içeriğin önemli olduğunu daha iyi anlamalarına, yinelenen içerik sorunlarını çözmelerine, bu içeriğin sıralamasını iyileştirmelerine yardımcı olur ve nihayetinde, sitenize daha fazla müşteri yönlendirebilir.

Yinelenen içerik karmaşık bir konudur, ancak arama motorları aynı (veya çok benzer) içeriğe sahip birçok URL’yi taradığında, bir dizi SEO sorununa neden olabilir. İlk olarak, arama tarayıcılarının çok fazla yinelenen içerikten geçmesi gerekiyorsa, benzersiz içeriğinizden bazılarını kaçırabilirler. İkincisi, büyük ölçekli çoğaltma, sıralama yeteneğinizi azaltabilir. Son olarak, içeriğiniz sıralansa bile, arama motorları “orijinal” olarak yanlış URL’yi seçebilir. Standartlaştırmayı kullanmak, yinelenen içeriğinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

  1. Kullanıcıların arama sonuçlarında hangi URL’yi görmesini istediğinizi belirtmeye yardımcı olurlar.
  2. Tek bir ürün / konu için izleme metriklerini basitleştirir. Çeşitli URL’ler olduğunda, belirli bir içerik parçası için birleştirilmiş metrikler almak zorlaşır. Standart URL’ler, özellikle müşterinize performans raporlaması söz konusu olduğunda işleri basit ve düzenli tutmaya yardımcı olur.
  3. Benzer veya yinelenen sayfalar için bağlantı sinyallerini birleştirir ve sendikasyon içeriklerini yönetir. Standart URL’ler, arama motorlarının tek tek URL’ler için sahip oldukları bilgileri tek bir yetkili URL’de birleştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, içeriğinizi diğer alanlarda yayınlanmak üzere bir araya getirirseniz, standart URL’ler sayfa sıralamasını tercih ettiğiniz URL ile birleştirmeye yardımcı olur. Başka bir deyişle, web sitelerindeki benzer veya yinelenen içeriklerin arama motorlarında trafik / sıralama için rekabet etmesi gerekmez. İçeriğinizi diğer alanlarda yayınlanmak üzere bir araya getirirseniz, standart URL’ler sayfa sıralamasını tercih ettiğiniz URL ile birleştirmeye yardımcı olur.

Birden Çok URL’yi Standartlaştırmanın Yolları

rel=”canonical” URL’leri standartlaştırmanın birçok yolu vardır. Çoğu durumda, rel=”canonical” arama motorları için yinelenen içeriği birleştirmenin önerilen yoludur, ancak burada dikkat edilmesi gereken birkaç standartlaştırma yöntemi vardır.

Kurallı Etiketler ve 301 Yönlendirmeleri

Yaygın bir SEO sorusu, kanonik etiketlerin 301 yönlendirmeleri gibi bağlantı eşitliğini (PageRank, Otorite vb.) Geçip geçmediğidir. Çoğu durumda, öyle görünüyorlar, ancak bu tehlikeli bir soru olabilir. Bu iki çözümün, arama tarayıcıları ve site ziyaretçileri için çok farklı iki sonuç oluşturduğunu unutmayın. Sayfa A -> Sayfa B’yi 301 yönlendirirseniz, insan ziyaretçiler otomatik olarak Sayfa B’ye yönlendirilir ve hiçbir zaman Sayfa A’yı görmezsiniz. A -> Sayfa B’yi standart olarak kullanırsanız, arama motorları Sayfa B’nin kanonik, ancak kullanıcılar her iki URL’yi de ziyaret edebilecek. Çözümünüzün istenen sonuçla eşleştiğinden emin olun.

1. 301 Yönlendirmesi Kullanın

301 yönlendirmesi bir durum kodudur. Ziyaretçileri ve arama motorlarını, tarayıcılarında ilk istedikleri URL’den farklı bir URL’ye veya bir arama sonuçları sayfasına gönderir. Bu yönlendirmeler ayrıca çeşitli URL’leri birbirine bağlar, böylece arama motorları gelen adreslerden alan adı yetkilisine göre tüm adresleri sıralar.

2. Google Search Console’da Pasif Parametreleri Kullanın

Google Search Console’da, web siteniz doğrulandıktan sonra URL parametrelerini ayarlama seçeneğini bulabilirsiniz. Bunun yaptığı, size Google’a hangi parametreleri pasif olarak değerlendirmek istediğinizi söyleme olanağı sağlamaktır. Bu, Google’a “Bu URL parametresini her gördüğünüzde, mevcut olmadığı gibi davranın” diyebileceğiniz anlamına gelir.

3. Konum Karmaları Kullanın

Parça tanımlayıcıları olarak da bilinen bir parça URL’si, sonunda bir sayfada belirli bir bölümü belirten (genellikle parça tanımlayıcısının adıyla eşleşen bir kimliğe atlayan) bir URL’dir. URL’de bir karma bulunabilir ve diğer arama motorlarıyla birlikte Google bunu tek bir URL olarak kabul eder. Bu, atlanan içeriğin farklı sıralanmayacağı ve bu nedenle farklı şekilde dizine eklenmeyeceği anlamına gelir ve sonuçta aynı URL’ye standartlaştırılacaktır.

4. Kanonik Etiketler Kendinden Referanslı Olabilir

Standart bir etiket geçerli URL’yi gösteriyorsa sorun yoktur. Diğer bir deyişle, X, Y ve Z URL’leri yineleniyorsa ve X standart sürümse, etiketi X URL’sinde X’i işaret etmek uygun olur. Bu kulağa hoş gelebilir, ancak bu yaygın bir karışıklık noktasıdır.

5. Proaktif Olarak Ana Sayfanızı Standart Hale Getirin

Ana sayfa kopyalarının çok yaygın olduğu ve kullanıcıların ana sayfanıza birçok şekilde (kontrol edemediğiniz) bağlantı verebileceği göz önüne alındığında, öngörülemeyen sorunları önlemek için ana sayfa şablonunuza standart bir etiket koymak genellikle iyi bir fikirdir.

6. Dinamik Standart Etiketlerinizi Yerinde Kontrol Edin

Bazen kötü kod, bir sitenin URL’nin her sürümü için farklı bir standart etiket yazmasına neden olur (standart etiketin tüm noktasını tamamen kaçırır). URL’lerinizi, özellikle e-ticaret ve CMS tabanlı sitelerde kontrol ettiğinizden emin olun.

7. Karışık Sinyallerden Kaçının

Arama motorları standart bir etiketten kaçınabilir veya karışık sinyaller gönderirseniz yanlış yorumlayabilir. Başka bir deyişle, sayfa A -–> sayfa B ve sonra sayfa B -–> sayfa A’yı standartlaştırmayın. Aynı şekilde, sayfa A -–> sayfa B’yi ve ardından 301 sayfa B -–> sayfa A’yı standartlaştırmayın. Ayrıca, kaçınabiliyorsanız, kanonik etiketleri (A -–> B, B -–> C, C –-> D) zincirlemek iyi bir fikir değildir. Net sinyaller gönderin veya arama motorlarını kötü seçimler yapmaya zorlayın.

8. Yakın Kopyaları Standartlaştırmaya Dikkat Edin

Çoğu insan kanonikleştirmeyi düşündüğünde, tam kopyaları düşünürler. Standart etiketi kopyalara yakın yerlerde kullanmak mümkündür (çok benzer içeriğe sahip sayfalar), ancak dikkatli olun. Bu konuda çok fazla tartışma var, ancak genellikle para birimine, konuma veya bazı küçük ürün özelliklerine göre farklılık gösteren bir ürün sayfası gibi çok benzer sayfalar için standart etiketler kullanmanız uygundur. Bu sayfanın standart olmayan sürümlerinin sıralama için uygun olmayabileceğini ve sayfalar çok farklıysa arama motorlarının etiketi yok sayabileceğini unutmayın.

9. Web Alanları Arası Kopyaları Canlandırın

Her iki siteyi de kontrol ederseniz, standart etiketi alan adlarında kullanabilirsiniz. Diyelim ki, aynı makaleyi genellikle yarım düzine sitede yayınlayan bir yayıncılık şirketidir. Standart etiketi kullanmak, sıralama gücünüzü yalnızca bir siteye odaklar. Standartlaştırmanın standart olmayan sitelerin sıralanmasını engelleyeceğini unutmayın, bu nedenle bu kullanımın işletme durumunuzla eşleştiğinden emin olun.

Rel = Canonical SEO için Neden İyi?

seo-canonical-etiketi

Rel = canonical etiketi arama motorlarında yinelenen içeriklerin oluşturduğu karışıklığı açıklığa kavuşturur, arama motorlarının içeriği anlamasına yardımcı olur, sayfayı görmezden gelmelerini engeller ve içeriğin sıralanma şansını artırır.

Yinelenen içeriği netleştirmek, arama motorlarının içeriği anlamasına yardımcı olmak ve içeriğinizin sıralanma şansını artırmak için rel = canonical etiketlerini kullanın.

Google, yinelenen içeriğe sahip web sitelerini cezalandırmaz; yalnızca daha iyi bir deneyim oluşturmak ve arama amacını karşılamak için yinelenen sonuçları filtreler.

Google, kullanıcıların aynı içeriği birden çok kez görmek istemediğini bilir. Bir kullanıcı ilk girişte istediklerini bulamazsa, ikinci, üçüncü ve dördüncü listelerdeki içerikler farklı olacaktır!

Google aktif olarak en iyi içerik kaynağını bulmaya çalışır, böylece o sayfayı görüntüleyebilir ve kullanıcılar için olumlu bir deneyim oluşturabilir. Bu, kullanıcıların orijinal kaynaklara tıklamaları veya bir başkasına ait olan bir kaynağı hatalı bir şekilde kredilendirmelerini önler.

Ne Zaman Kurallı Bir URL Kullanırım?

Mevcut İçeriği Yeniden Yayınladığınızda

Bir franchise veya ulusal kuruluşun parçası olan bir web siteniz varsa, o zaman ana ulusal web sitesinde yayınlanan bildirimleri, basın bültenlerini ve hatta blog içeriğini paylaşabilirsiniz. Yalnızca orijinal içeriğe bağlantı vermek ve ziyaretçilerin tıkladığı siteyi ummak yerine, içeriği kendi sitenizde yayınlayabilirsiniz. Bu, standart bir etikete ihtiyaç duyan yinelenen içeriktir. Sayfayı kopyalıyormuş gibi görünmemesi için arama tarayıcılarını orijinal yayına yönlendirmek için standart bir URL kullanabilirsiniz.

Blog İçeriğini Birleştirdiğinizde

Pazarlama stratejilerinizden biri, mevcut içeriğinizi diğer web sitelerinde paylaşmayı içerebilir. Blog sendikasyonu, yayıncı sayfaları için içerik alırken marka bilinirliğinizi ve erişiminizi artırmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, birleştirilmiş içerik, kelimelerinizin artık İnternet’e birden çok sayfaya yayıldığı anlamına gelir. Standart URL’ler olmadan, arama tarayıcıları hangi içeriğin önce geldiğini ve neye öncelik verileceğini bilemeyebilir. Neyse ki, içeriği birleştiren birçok blog kanonik bir URL oluşturmayı biliyor, böylece birlikte çalıştıkları markaların SEO veya arama otoritesinden ödün vermiyorlar.

A / B Farklı Sayfaları Test Ettiğinizde

A / B testi, pazarlamacıların bir sayfadaki hangi öğelerin en iyi sonucu verdiğini görmek için kullandıkları bir stratejidir. Çeşitli düğmelerin rengi gibi küçük ayrıntıları veya sayfa düzeni veya içeriği gibi büyük değişiklikleri test edebilirsiniz. Bazı durumlarda, Google her iki sayfayı da tarar ve hangisinin orijinal olarak dizine ekleneceği konusunda şaşkın olabilir. Standart URL’ler orijinal içeriğe bir yol haritası görevi görür.

Birden Çok URL Varyasyonu Kullandığınızda (Genellikle E-Ticaret Sitelerinde)

Standart URL’ler, siteleri değiştikçe farklı hiyerarşiler ve URL’ler ayarlayan e-ticaret web siteleri için sıklıkla kullanılır. Bir e-ticaret web sitesinde, ürün listelemeleri olan ayakkabılar için ayrılmış bir kategori olabilir ve ardından kategoriyi kadın ve erkek ayakkabılarına veya sandaletlere ve koşu ayakkabılarına ayırmak için hiyerarşiyi değiştirebilir. Bu, sayfaların kendileri aynı kalsa bile bu ürün sayfalarının URL’lerinin değiştiği anlamına gelir. Sonuç olarak, aynı içeriğe sahip iki URL vardır. Standart URL’ler, arama motorlarını en üst sayfalara yönlendiren e – ticaret SEO en iyi uygulamalarının bir parçasıdır.

Sitenizde İstenmeyen Yinelenen İçerik Varsa

Daha önce de belirtildiği gibi, web sitenizde yinelenen içeriğe sahip olabilir ve hatta bilmiyor olabilirsiniz. İstemeden yinelenen içeriğe yol açabilecek düzinelerce durum vardır. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:
• Sitenizde ayrı HTTP ve HTTPS veya WWW sürümleri ve WWW olmayan sayfalar var
• Başka bir site içeriğinizi kazdırarak yeniden yayınladı
• SEO meta açıklamaları ve başlıkları birden çok sayfa için aynı
• Sayfalandırma sorunları veya yazdırılabilir ve salt metin sayfalarının birden çok sürümü gibi teknik sorunlar var

Kurallı URL’ler ve 301 Yönlendirmeleri: Fark Nedir?

canonical-url-nedir

Bazı durumlarda standart URL yerine 301 yönlendirmesi ayarlamak isteyebilirsiniz. 301 yönlendirmesi, site ziyaretçilerini eski bir bağlantıyı tıkladıklarında otomatik olarak yeni bir URL’ye gönderir. Çoğu zaman, içeriği arşivlerinizde birleştirirseniz veya URL’nizi veya web sayfanızı güncellerseniz 301 yönlendirmesi kullanırsınız. Bununla birlikte, içerik çoğaltılmış olsa bile kullanıcıların yine de sayfaya erişmesini istiyorsanız, bunun yerine standart bir URL’ye ihtiyacınız vardır.

Kurallı URL Nasıl Ayarlanır

Kurallı bir etiketi neden kullanmak istediğinizi ve bunun size nasıl yardımcı olabileceğini anladığınıza göre, bu etiketi kendi sitenize eklemenin zamanı geldi demektir. Kullandığınız eklentilere ve web sitenize kod ekleme rahatlığınıza bağlı olarak bunu yapmanın birden fazla yolu vardır.
Standart etiketi eklemenin en iyi yolunu seçmenin birçok yöntemi olsa da, web sitenizde birleştirilmiş bir biçimi izlemeniz önemlidir. Birden fazla kişi sayfalara erişebiliyorsa, etiketleri farklı şekillerde ekleyebilir ve bu da daha fazla SEO sorununa yol açabilir.

1. Yoast Kullanarak Kurallı URL’ler Ekleme

Yoast SEO, WordPress için en popüler SEO eklentilerinden biridir ve kanonik etiketler eklemek için basit ve kolay bir araçtır. Bir WordPress siteniz varsa, ücretsiz eklentiyi yükleyin ve düzenleme sayfası veya gönderi bölümüne kolayca standart bir etiket ekleyin. Sayfanızın koduna veya teknik öğelerine dokunmak istemiyorsanız, bu ideal bir seçenektir.

2. Yerinde Kod Kullanarak Kurallı URL’ler Ekleme

Standart bağlantı sağlayan belirli bir eklenti olmadan (veya yalnızca bu amaçla kullanmak istemiyorsanız), küçük kod parçacıkları kullanarak web sitenize rel = canonical etiketleri ekleyebilirsiniz. Tarayıcılar sayfanıza gelir gelmez standart URL’yi oluşturmak için kodu sayfa başlığınıza yerleştirebilirsiniz:
<link rel=”canonical” href=”inserturl.com<?php echo $_SERVER[‘REQUEST_URI’];?>”>

3. Google Etiket Yöneticisi ile Canonicals Ekleme

Web sitenizde birden fazla etiket varsa, bunları Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla yönetebilirsiniz. Bu, sayfanız düzinelerce yerine yüklendiğinde bir etiketi tetiklemenize olanak tanır, hızı artırır ve sorunları gidermeyi kolaylaştırır.

4. Yinelenen İçerik Bulma ve Kurallı URL Ekleme

Standart bir URL ayarlamak, sitenizdeki yinelenen içerikle birlikte gelen SEO sorunlarını çözmenin hızlı bir yoludur. İçeriğinizin arama tarayıcılarıyla dikkat çekmek ve iletişim kurmak için optimize edildiğinden emin olmak için sitenizdeki yinelenen içerik sorunlarını bulmak ve düzeltmek için standart bir URL denetleyicisi kullanın.

Bonus: Webolizma ile

SEO uzmanlarından oluşan deneyimli ekibimiz, müşterilerimiz için site sorunlarını belirleme ve çözme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir ve sizin için de aynısını yapacaktır. Bir stratejistle konuşmak için bugün bize ulaşın!