Skip to content

Reklam Uzantı Türleri ve Avantajları

google-ads-reklam-uzantilari

Google Ads reklam uzantıları bir süredir ortalıkta, ancak çoğumuz hala bu uzantıların faydalarının farkında değiliz.

Aslında reklamlarınız, reklam uzantıları kullanılmadan eksiktir. Google’ın, reklam uzantılarının bir sonucu olarak TO’da ortalama %10-15’lik bir artış bildirmesiyle, bu, reklam mesajlarınızın sahip olması gereken bir bileşen haline geldi.

Reklamınız daha fazla bilgi sundukça, kullanıcının onu tıklama olasılığı daha yüksektir, yani TO’yu artırır. Örneğin, ziyaret etmek için bir mağaza arayan bir kullanıcıya yer uzantısı göstermek, anında harekete geçilmesine neden olur ve dolayısıyla, bir işletmenin bir iş mağazası olması durumunda kullanılacak uygun bir uzantıdır.

Reklam uzantıları, ek bilgiler, içerik ve bağlantılar ekleyerek Google Ads’inizi geliştiren yararlı özelliklerdir, reklamınızı okuyucular için daha yararlı hale getiren ek bir bilgi parçasıdır. Satıcı incelemeleri, web sitenizdeki diğer bağlantılar ve telefon numaraları gibi bilgiler sağlar, böylece reklamınızı genişletir.

Günümüzün kalabalık çevrimiçi pazarında rakiplerin arasından sıyrılmak kolay bir iş değildir. Neyse ki, Google Ads reklamlarınıza reklam uzantıları dahil etmek, reklam kampanyanıza bir avantaj ekleyerek işletme hedeflerinizin daha iyi karşılanmasına yardımcı olabilir!

Reklam uzantıları aracılığıyla işletmeniz hakkında daha fazla bilgi eklemek, reklamınızı daha görünür hale getirerek daha fazla tıklama ve daha yüksek yatırım getirisi sağlayabilir. Üstelik reklam uzantısı seçeneğini değerlendirmek tamamen ücretsiz olduğu için size hiçbir maliyeti olmayacaktır.

Reklam uzantılarını uygulamanın birçok faydası olsa da en önemlisi, reklamlarınızı kullanıcılar için daha alakalı hale getirerek ek, yararlı bilgiler sağlamasıdır. Sonuç olarak, daha fazla tıklama, telefon araması ve diğer değerli kullanıcı etkileşimleri alırsınız.

İşletmeniz için en çok işe yarayan uzantıları test edip görerek reklamlarınıza eklemek önemlidir.

Bu kolaylıkla, daha iyi reklam performansı ve daha yüksek TO’lar elde etmek demek! Ve reklamlarınız daha iyi performans gösterdiğinde, daha yüksek kalite puanı alırsınız ki, bu da daha fazla dönüşümün kilidini açmak için daha düşük maliyetler ve daha iyi reklam yerleşimleri anlamına gelir!

Bu makalede farklı reklam uzantısı türlerini ve bunların daha fazla Google Ads potansiyelini ortaya çıkarmak için nasıl kullanılabileceğini derinlemesine inceleyeceğiz.

Reklam Uzantısı Nedir?

Google Ads reklam uzantıları, reklam mesajınızda bahsetmeyi kaçırabileceğiniz başka bilgiler sunmanıza olanak tanır. Kullanılabilen çok sayıda reklam uzantısı, kullanıcı incelemelerini göstermek için inceleme uzantısı, işletmenizin aranmasını sağlamak için telefon uzantısı gibi bilgileri uygun şekilde ayırmanızı sağlar.

Reklam sıralamanızı etkiler. Reklam uzantıları eklemek, hem TO’nuz hem de reklam alaka düzeyiniz sonunda reklam sıralamasını iyileştirdiğinden kalite puanınızı etkiler.

Telefon numarası gibi iş detaylarınız ile reklamınızı daha özgün hale getirebilirsiniz. Bu tür bilgilendirilmiş ayrıntılar kullanıcıların size güvenini artırmasını sağlar.

Google Ads ile pazarlama konusunda yeniyseniz, reklam uzantılarına aşina olmayabilirsiniz. Uzantılar, daha alakalı bilgiler eklemenize izin vererek reklamınızı “genişletir”. Hatta bazı uzantılar, insanların reklam içeriğiyle etkileşime girmesi için yeni yollar sağlar.

Daha fazla bilgi eklemek her zaman iyidir çünkü potansiyel müşterilere sizinle neden alışveriş yapmalarının iyi olacağını anlatmak için daha fazla açıklama fırsatı sağlar. Uzantılar ayrıca reklamınızı fiziksel olarak büyütebilir ve bu, bir arama motorunun sonuç sayfasında daha belirgindir.

Reklam Uzantıları Performansı Nasıl İyileştirir?

Geleneksel arama reklamları çok küçük ve sınırlı olabilir. Şirketiniz ve ürünleri veya hizmetleri hakkında bilgi aktarmak için çok az yeriniz var. Bu nedenle, reklamlarınız daha büyük olduğunda ve daha fazla bilgi ve etkileşim yolu içerdiğinde, daha iyi performans pratikte bir garantidir.

Çoğu reklam uzantısı, tıklama oranlarını en az birkaç yüzde puanı daha fazla artırır. Bu, daha iyi genel performans ve daha yüksek metrikler anlamına gelen kayda değer bir artıştır. Reklamlar daha yüksek tıklama oranlarıyla karşılaştığında, kalite puanı gibi diğer önemli ölçütler yükselir ve tıklama başına maliyetiniz düşer.

Daha çok kazanırken daha az harcarsınız!

Reklam Uzantılarını Oluşturma

google-ads-reklam-uzantilari

Reklam uzantılarının temel avantajlarından biri daha iyi performans, ikincil faydası reklam uzantılarının kullanım kolaylığıdır.

Google Ads kontrol panelinden “Reklamlar ve Uzantılar” sekmesini tıklayın. Oradan, “Uzantılar” menüsünde olası tüm farklı reklam uzantılarının bir listesi görüntülenir. Herhangi bir seçeneğin tıklanması, uzantıyı reklamlarınıza eklemek için nelerin gerekli olduğu konusunda daha fazla ayrıntı sağlar. (Bazı reklam uzantıları, bir Google My Business hesabı bağlamanızı gerektirir. Bunu henüz ayarlamadıysanız, süreçte birkaç ekstra adım olacaktır.)

Kampanyalarınıza uzantı eklemenin, reklamlarınızın her zaman eklenen bilgiler ve özelliklerle görüneceği anlamına gelmediğini unutmayın. Google Ads, hangi uzantıların ne zaman kullanılacağını belirlemek için bir algoritma kullanır.

Bu nedenle, reklamlarınızla alakalı en az 4 farklı uzantıyı etkinleştirmek akıllıca olacaktır. Bu, Google’ın reklam mesajlarınızı uzantılarla geliştirmeyi seçme şansınızı artıracaktır.

Google Ads’e giriş yaptıktan sonra, uzantıları oluşturmak için aşağıdaki sırayı kullanın:

 1. Kampanyanızı veya reklam grubunuzu seçin.
 2. Soldaki “Reklamlar ve Uzantılar” sekmesini, üstteki “Uzantılar” sekmesini ve ardından yeni bir uzantı oluşturmak için büyük “+” işaretini tıklayın.
 3. Görünen açılır menüden, oluşturmak istediğiniz uzantıyı seçin (her bir uzantının üzerine gelindiğinde, ne işe yaradığına dair kısa bir açıklama gösterilir).
 4. Kurmak istediğiniz her bir uzantı türünü özelleştirin (Google, siz reklamı oluştururken reklamınızın bir önizlemesini sağlayacaktır) ve ardından “Kaydet”i tıklayın.

Reklam Uzantılarını Kaldırma

Manuel Uzantılar

Bir manuel uzantıyı kampanyanızdan kaldırmak için uzantının solundaki kutuyu işaretleyin ve Sil‘i tıklayın. Bir kampanyadan kaldırılan uzantılar diğer kampanyalardan kaldırılmaz.

Otomatik Uzantılar

Otomatik uzantıyı devre dışı bırakmak için:

 • Ads hesabınızda oturum açın.
 • “Reklam Uzantıları” sekmesini tıklayın.
 • Görünüm açılır menüsünü tıklayın ve “Otomatik Uzantılar Raporu”nu seçin.
 • Otomatik uzantı seçenekleri “Gelişmiş”i tıklayın.
 • “Bu Hesap İçin Tüm Otomatik Uzantıları Göster”in yanındaki “Düzenle” seçeneğini tıklayın.
 • “Bu Hesap İçin Belirli Otomatik Uzantıları Hariç Tut” seçeneğini tıklayın.
 • Devre dışı bırakmak istediğiniz otomatik uzantının yanındaki kutuyu işaretleyin.
 • “Kaydet”i tıklayın.

Not: Devre dışı bırakılan bir otomatik uzantı artık ilgili hesaptaki hiçbir reklamla birlikte gösterilmez.

Reklam Uzantılarının Maliyeti Nedir?

‘Reklam uzantılarının temel faydalarından biri nedir?’ sorusuna üçüncü olası cevap maliyet düşüklüğüdür. Reklam içeriğinize uzantı eklemek, maliyetlerinizi artırmaz. Reklamlarınıza yapılan tüm tıklamalar (bir arama veya harita uzantısına yapılan tıklama bile) normal şekilde ücretlendirilir. Herhangi bir yüksek meblağ ödemeyeceksiniz.

Reklam Uzantılarınızı Nasıl Yüksek Kaliteli ve Daha Alakalı Yapabilirsiniz?

Google Ads, reklam uzantılarınızı her açık artırmada en iyi kombinasyonda gösterilecek şekilde otomatik olarak optimize eder. Mevcut alanda kabul edilebilir olanlardan en kullanışlı ve en yüksek performanslı format kombinasyonunu gösterme eğilimindedirler. Potansiyel müşterileriniz için mantıklı olan uzantıları etkinleştirin ve işin geri kalanını Google Ads’e bırakın. Sayfadaki kullanılabilir alana, kullanıcı bağlamına ve önceki performansa göre en iyi seçeneği seçecektir.

Reklam uzantılarının, reklam alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yolu olduğunu söylemek doğru olur. Oldukça sade ve doğrusal olacak olan reklamlara ekstra, hayati bilgiler eklemenize olanak tanırlar. Ayrıca işletmeniz ile potansiyel bir müşteri arasında bilinçaltı güven oluşturmanıza da olanak tanır.

Uzantılar Ne Zaman ve Nerede Gösterilebilir?

Google Ads, uzantılarınızı gösterirken şu faktörleri hesaba katar:

1. Teklifinizi, reklamınız ile açılış sayfanızın kalitesini ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisini birleştiren reklam sıralamanız. Ads, uzantıları göstermeden önce minimum bir reklam sıralaması gerektirir. Bu yüzden, uzantılarınızın gösterilmesi için teklifinizi veya reklamınızın kalitesini (ya da her ikisini) artırmanız gerekebilir.

2. Reklamınızın Google arama sonuçları sayfasındaki konumu. Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta aşağıda açıklanmıştır:

 • Google arama sonuçları üzerinde reklam uzantıları için sınırlı bir uygun alan bulunur ve uzantılar için bu alanı ilk kullanma fırsatını daha yüksek konumdaki reklamlar elde ederler.
 • Her düşük konumun alacağı sınırlı bir uzantı sayısı vardır ve genel olarak reklam uzantılarında, reklam konumunu yukarı taşımada gerçekleşenden daha fazla görünürlük elde edemeyebilirsiniz. Örneğin, diyelim ki reklamınız şu anda ikinci konumda. Pozisyonu bir basamak yukarı taşımak size %30 kadar daha fazla bir görünürlük sağlayabilir diye düşünün. Fakat reklamınıza ikinci bir uzantı eklemek size %40 kadar daha fazla görünürlük sağlayabilir. Bu durumda, ikinci uzantı için uygun olamayabilirsiniz ve daha fazla tıklama elde etmek amacıyla pozisyonu bir basamak yukarı taşımak için teklifinizi veya kalitenizi (ya da her ikisini) artırmanız gerekebilir. Daha yüksek bir konumdan kazanacağı bir görünürlük olmadığı için arama sonuçlarının üstünde, ilk sırada yer alan reklama bu sınırın uygulanmayacağını unutmayın.
 • Bazı uzantılar yalnızca arama sonuçlarının üzerindeki reklamlarda gösterilir.

3. Etkinleştirdiğiniz diğer reklam uzantıları. Her bir açık artırmada genellikle, uygun olanlar arasından en yüksek performansı gösteren, en yararlı uzantı ve biçim kombinasyonunuz kullanılır.

Reklam uzantıları, arama ağındaki reklamlarla görünür ve aynı zamanda uzantıya bağlı olarak görüntülü reklam ağındaki reklamlarla birlikte görünebilir.

Not: Reklam uzantılarının kullanılabildiği ülkeler, uzantı türüne göre değişiklik gösterir.

Reklam Uzantısı Türleri

Artık reklam uzantılarının temel avantajlarının ne olduğunu anladığınıza göre, Google Ads platformunda bulunan farklı reklam uzantılarına bakma zamanı.

Otomatik ve Manuel Uzantılar

Google Ads’de kullanılabilen iki tür reklam uzantısı vardır: manuel uzantılar ve otomatik uzantılar.
İkisi arasındaki temel fark, otomatik uzantıların hem otomatik olarak etkinleştirilmesi hem de dinamik olması ve uzantının içeriğini sağlamak için belirli bir arama terimiyle alakalı bir uzantı oluşturmak için web sitenizden veri çekmesidir. Manuel uzantılar, aksine, otomatik olarak etkinleştirilmez ve çoğunlukla statiktir.

Google Ads kullanıcı arayüzünde devre dışı bırakabileceğiniz mevcut otomatik uzantılar telefon uzantıları, mesaj uzantıları, dinamik yer uzantıları, satıcı değerlendirme uzantıları gibi sitenizdeki bilgilerden otomatik olarak çekilir. Otomatik uzantılar varsayılan olarak etkindir ve otomatik uzantıların ana yararı dinamik olmalarıdır. Böylece uzantı tarafından görüntülenen bilgi veya bağlantı bir arama sorgusuyla daha statikten daha alakalı olacaktır.
İşletmenize bağlı olarak, bu benzersiz manuel veya otomatik uzantılar, reklamlarınız için yararlanmak isteyeceğiniz değerli ek bileşenler olabilir.

Ancak otomatik uzantıların avantajları olsa da, bazen bunları kullanmak, reklam mesajınızı doğrudan kontrol etmekten vazgeçmeniz anlamına gelebilir. O yüzden uzmanlar, manuel uzantıları kullanmanın daha faydalı olduğunun üzerinde sıklıkla duruyor.

Bu, arama reklamcılığının (özellikle marka reklamları) trafik için organik aramaya güvenmeye kıyasla temel avantajlarından birinin, mesajlarınız üzerinde tam kontrol sahibi olabilmeniz olduğu düşünüldüğünde büyük bir dezavantajdır. Dinamik otomatik uzantılar bu kontrolün bir kısmını siler ve dizginleri Google’a devrederek arama reklamınızı organik bir arama sonucuna yaklaştırır.

Yer Uzantısı

google-ads-reklam-uzantilari

Reklam mesajlarınıza bir adres eklemek, yerel işletmeler için alışveriş yapan müşteriler için çok fazla değer sağlar. “Yakınımdaki” aramaları çok popülerdir ve genellikle mağaza içi ziyaretlerle sonuçlanır.

Bir kullanıcı reklamınızın yer uzantısını tıkladığında, Google Haritalar’a getirilir ve işletmenize ulaşmak için adım adım yol tariflerini görebilir.

Şimdi, reklam kampanyalarınızda yer uzantılarını kullanmanın birkaç avantajından bahsedelim:

Artan TO: Yer uzantılarını kullanmak, TO’yu (Google’a göre) ortalama %10 artırır ve bu da kalite puanının artmasına yardımcı olur.

Reklam Sıralamasını İyileştirir: Kalite puanının artmasının bir sonucu olarak, reklamınız arama motorlarında daha üst sıralarda yer alır.

Daha İyi Kullanıcı Deneyimi: Müşterilerinizin size ulaşmasını kolaylaştırarak kullanıcılarınızın deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Geniş Kapsama: İşletmenize ülke çapında ve yerel kapsam sağlar.

Daha Hızlı Dönüşümler: İşletmenize en yakın olan potansiyel müşterileri hedeflemenize yardımcı olur ve size satış sürecini hızlandırma (onları müşteriye dönüştürme) fırsatı verir.

Ücretsiz: Ziyaretçinin, bulunduğunuz yeri görmek için haritayı tıklayıp genişletirse, sizden herhangi bir ücret alınmaz. Standart TBM tutarı ancak kullanıcı reklamı tıklarsa geçerlidir.

Güveni Artırır: Adresiniz ve iletişim numaralarınız reklam metninin yanında göründüğünden müşterilerin işletmenize olan güvenini artırır.

Satış Ortağı Yer Uzantıları

Satış ortağı yer uzantısı müşterilerin ürünlerin satıldığı bağlı mağazaları bulmak için izin verir. Müşterilerinizi ürünlerinizin bulunduğu diğer mağazalara yönlendirebilirsiniz!

Telefon Uzantıları

İşletmeniz arayan ve bir randevu ayarlayan müşterilere ihtiyaç duyuyorsa, arama uzantısı sahip olunması gereken bir faktördür. Bu, reklam mesajlarınıza müşterilerin tıklayabileceği bir telefon numarası ekler. Ardından, tıklamayla aramayı tamamlayabilecekleri telefon uygulamalarına getirilirler. Arama uzantıları bir adım öne geçmenize yardımcı olur ve telefon numarasını tıklanabilir hale getirir. Harika, değil mi? Bu, izleyicilerinizin orada akıllı telefonları veya tabletleri kullanarak sizi hemen arayabileceği anlamına gelir.

Bu, potansiyel müşterileri yakalamanın, soruları yanıtlamanın ve bilgi aktarmanın son derece hızlı ve kullanışlı bir yoludur. Servis sağlayıcılardan gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalara kadar çoğu işletme için telefon uzantıları önerilir.

Arama uzantıları reklam metninizin yanında bir “Tıkla ve Ara” telefon numarası sağlar ve kullanıcılarınızın sizinle veya işletmenizle tek bir tıklama ile iletişim kurmasını kolaylaştırır.

Artan Dönüşümler: Yalnızca bir tıklamayla doğrudan sizinle iletişime geçmenizi sağlar ve böylece dönüşüm oranlarınızı önemli ölçüde artırır.

Ekstra Ücret Yok: Diğer uzantıların çoğu gibi, burada da gerçek işletme numaranız üzerinden (dizüstü bilgisayarlardan, bilgisayarlardan, cep telefonlarından vb.) yapılan aramalar için standart TBM oranları geçerlidir.

Mesaj Uzantısı

Bu uzantı, bir arama uzantısıyla aynı şekilde çalışır, ancak müşterileri bir telefon görüşmesi gerçekleştirmek yerine kısa mesaj göndermeye teşvik eder.

Açıklama Metinleri Ek Bilgi Uzantıları

Açıklama metni reklam uzantıları, reklamlarınıza işletmenizin ürünleri ve hizmetleri hakkında önemli bilgileri vurgulamak için kullanılabilecek ek metin eklemenize olanak tanır. Bu uzantı genellikle promosyon tekliflerini vurgulamak için kullanılır. Ek bilgileri nereye ekleyeceğinizi ve bunların ne zaman görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz. Site bağlantılarına benzer şekilde, bunları hesap, kampanya ve reklam grubu düzeyinde ekleyebilirsiniz, ayrıca cihaza ve diğer faktörlere bağlı olarak çeşitli şekillerde gösterilirler. Google, iyi performans göstermeleri için 4 açıklama metni oluşturmanızı önerir. Gösterim kazanmaları için minimum 2 açıklama metnine sahip olmalısınız.

Popüler reklam uzantıları söz konusu olduğunda, açıklama metni uzantısı listenin başındadır. Açıklama metni uzantıları evrenseldir; herhangi bir işletme bu formattan yararlanabilir. Reklamınızı, iletmek istediğiniz ek metin bilgileriyle genişleterek çalışır.

Açıklama metinleri, ücretsiz gönderim, 7/24 hizmet, %100 garanti, hızlı indirme hızları gibi müşterilere bildirmeye değer ürün ve şirket avantajlarını vurgulayan kısa ifadelerdir. Bu, reklamlarınıza değer katmakla ilgilidir!

Site Bağlantısı Uzantıları

site-baglantisi-uzantisi

Site bağlantısı uzantıları da oldukça evrensel ve popülerdir. Site bağlantıları, potansiyel müşterilerin web sitenizin en alakalı bölümlerine ulaşmak için kullanabileceği ek bağlantılar ekler.

Bu genellikle ana sayfaya yönlendirmekten çok daha iyidir; çünkü reklam trafiğinizin tamamı aynı değildir. Bazı müşteriler hemen satın almakla ilgilenebilir, ancak diğerleri hala araştırma aşamasındadır.

Site bağlantıları, müşterilerinizi ürünlerinizin ve hizmetlerinizin farklı özellikleriyle; veya işletmenin kendisi hakkında daha fazla bilgi vererek bağlamak için de kullanılabilir.

Şimdi, reklamlarınızda reklam site bağlantıları uzantılarını kullanmanın faydalarını tartışalım:

Site Sayfalarına Kısayollar: Kitlelerinizin web sitenizin popüler ve yüksek dönüşüm sağlayan sayfalarını ziyaret etmeleri için kısa yollar oluşturmanıza yardımcı olur.

Düzenli Güncellemeler: Bu site bağlantılarını (test ve URL’ler), performans istatistiklerini kaybetmeden satış ve özel tekliflere göre istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Kolay Özelleştirme: Site bağlantıları, mobil cihazlar için özelleştirilebilir ve ayrıca belirli başlangıç ve bitiş tarihleri planlayabilir.

Özel Promosyon Reklamları: Yeni bir reklam oluşturmak yerine, özel bir promosyonun reklamını yapmak için bir açılış sayfası seçmeyi de seçebilirsiniz.

Sosyal Uzantılar

Sosyal medya, sizi dünyadaki en çok sayıda izleyiciye bağlayabilecek tek platformdur. Öyleyse neden işinizi bu sosyal platformlara bağlamıyorsunuz? Müşterilerinize (hem yeni hem de eski) birbirleriyle etkileşim ve paylaşım şansı vermek istemez misiniz?

Reklamlarınızda sosyal uzantıları kullanmanın avantajları:

Kimlik Doğrulama: Web sitenizi, Google hesabınızı ve reklam kampanyalarınızı entegre etmek, işletmenizin ayrıntılarını doğrulamanıza yardımcı olur ve bunun meşru olduğunu kanıtlar.

Daha Fazla Görünürlük: Sosyal uzantıları bağlamak, Google’ın sosyal ağına dahil olurken arama motorlarında görünürlüğü artırmaya ve sıralamaya yardımcı olur.

Öne Çıkan Öneriler: Aldığınız tüm +1’leri gösterir ve izleyicilerinizin markanıza veya hizmetinize olan güvenini artırmaya yardımcı olur.

Satıcı Puanı Uzantıları

satici-degerlendirme-reklam-uzantisi

Hepiniz işinize ve pazarlama görevlerine gerçekten büyük çaba sarf ediyorsunuz. Ama bekleyin, müşterileriniz bunu biliyor mu? İşletmenizin ne kadar verimli olduğunu veya mevcut müşterilerinizin ne kadar memnun olduğunu göstermenin bir yolunu hiç düşündünüz mü?

Görüntüleyenlerinizin işletmeniz için aldığınız tüm bu incelemeleri ve yorumları görme şansı elde etmesi gerçekten önemlidir (işletmenizi olumlu yönde etkiler) . Satıcı puanları uzantıları, bunu başarmanın tam doğru yoludur.

Görünen URL’nizin hemen yanında görüntülenen 5 yıldızlı değerlendirme, hizmetiniz için artan saygınlığı ve olumlu yorumları vurgular. Tüm yıldızlar sarı renkte ise bu, müşterilerinizin hizmetinizden / ürününüzden çok memnun olduğu anlamına gelir.

Görüntüleyenleri hemen müşterilere dönüştürmek için işletmenizde müşteri tarafından gönderilen derecelendirmelerden (müşterilerin satın alma deneyimlerinin ölçümleri) yararlanın. Bu derecelendirmeler, Google tarafından toplanan müşteri puanlarına dayanır. Google, görünen URL’nizin alanını kullanarak yorumları reklamlarınızla eşleştirir. Bu incelemeler masaüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve ileri teknoloji mobil cihazlarda da görünebilir.

Ancak bu derecelendirmelerin reklam kampanyalarınızın yanında görünmesini sağlamak için, aşağıdaki gibi belirli kriterleri (Google tarafından belirtilen) karşılamanız gerekir:

 • Reklam kampanyanızın türü “Arama ve Görüntülü Reklam Ağları” veya “Yalnızca Arama Ağı” olmalıdır.
 • Müşteri Google.com, Google.co.uk, Google.de, Google.fr veya Google.nl’de arama yapıyor olmalıdır.
 • Müşterilere ücretli ürünler veya hizmetler sağlayan ya da bir pazar aracılığıyla ürün veya hizmetlerin satın alınmasını veya satılmasını sağlayan bir reklam veren olmalısınız.
 • İşletmenizin, her biri son 12 aya ait en az 30 benzersiz yorumu ve Google Alışveriş’te 3,5 yıldız veya daha yüksek bir bileşik puanı olmalıdır.
 • Bu incelemelerden en az 10 tanesi müşterinin Google arayüz dilinde olmalıdır.
 • Google Alışveriş satıcı puanları, üçüncü taraf sitelerdeki ve Google Cüzdan’daki müşteri yorumlarından parçalarla birlikte toplu bir değerlendirme puanından oluşur.
 • Reklamlarınızın satıcı puanlarına uygun olması için bir Google Merchant Center hesabınızın olması gerekmez.

Reklamlarınızda Satıcı Puanı Uzantılarını kullanmanın birkaç avantajından bahsedelim:

Müşteri Yorumları: Derecelendirmeler, alıcılarınızın veya müşterilerinizin önerilerini ve deneyimlerini arayanlara ve ziyaretçilere göstermenize yardımcı olur.

Görüntüleyenlerin Güvenini Kazanın: Daha yüksek puanlar, arama yapanların ürün ve hizmetlerinize olan güvenini artırmaya yardımcı olur, böylece TO (%17’ye kadar) ve dönüşüm oranlarını artırır.

Ücretsiz: Bu uzantı, ziyaretçi işletmenizle ilgili incelemelerinizi ve yorumlarınızı görmek için derecelendirmeleri tıklarsa ekstra ücret almaz.

Ek Açıklamalı Snippet Uzantısı

aciklamali-snippet-reklam-uzantisi

Bazen, arama kullanıcıları Google’da yanıt ararken çok özel bir niyete sahiptir. Bu, arama motorlarında alışveriş yaptıklarında bile geçerlidir. Ek açıklamalı snippet uzantıları, markalar, modeller, stiller, hizmetler gibi önceden tanımlanmış bir kategori kullanarak bu kullanıcıların dikkatini çekmeyi amaçlamaktadır.

Fiyat Uzantıları

Tüketicilerin hızlı karşılaştırmalar yapmasına yardımcı olan, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında fiyat bilgisi ekleyen başka bir popüler seçenek de Google Ads reklamlarınıza fiyat uzantıları eklemektir.

Promosyon Uzantıları

google-ads-reklam-promosyon-uzantisi

Bir satış veya sınırlı süreli bir teklif yürütüyorsanız, bu bilgileri reklam mesajlarınıza promoyon uzantılarıyla ekleyebilirsiniz. Bu da en iyi fırsatları arayan müşterilerin ilgisini çekmeye yardımcı olur.

Uygulama Uzantıları

google-ads-reklam-uygulama-uzantisi

İşletmeniz bir uygulama tarafından destekleniyorsa, insanları doğrudan reklam mesajlarınız aracılığıyla bu uygulamayı indirmeye teşvik edebilirsiniz. Bu sadece indirmelerinizi artırmanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda uygulama hizmetini kullananlar için harika bir müşteri deneyimi yaratabilir.

İnceleme Uzantıları

Yeni müşteriler üzerinde iyi bir etki bırakan yıldız puanınızı göstererek sosyal kanıtlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca reklamlarınıza geri bildirim olarak müşterinizin tam sözlerini de ekleyebilirsiniz. (Bu uzantı belirli ülkeler için mevcuttur.)

Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı

Bu uzantı, formlarınızı gönderen kişilerden müşteri aday bilgileri (isim, iletişim bilgisi vb.) almanıza olanak tanır. Potansiyel müşteri formu uzantısı, reklamlarınıza yüksek niyeti olan müşterilere sahip olmanın avantajını sağlar.

—-

Reklam uzantılarının temel avantajlarından biri nedir sorusuna cevaben sadece bir tane söylemek gerçekten zor. Bu kullanışlı özellikler yalnızca reklam performansını önemli ölçüde artırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanımı kolay, düşük maliyetli ve çok yönlüdür!

Çevrimiçi reklamcılık çok rekabetçidir ve işletmeler rekabette avantaj sağlamak için her şeyi yapar. Bu, özellikle PPC reklamcılığı için geçerlidir. Sonuçta, her arama sonuçları sayfası yalnızca sınırlı sayıda PPC reklamına izin verir, bu nedenle nitelikli tıklamalar değerlidir.

Google, reklam sıralamasını ve tıklama oranını artırmaya yardımcı olmak için reklam verenlere çeşitli reklam uzantıları sunar. Uzantılar, reklamınız uygunsa, arama sonuçları sayfasında size etkili bir şekilde daha fazla alan sağlar. Veya Google Ads’in belirttiği gibi: “Uzantılar reklamınızı tıklamak için daha fazla neden oluşturur.”.

Google Ads, tüm organik listelerin üzerinde sol tarafta bulunan uzantıları görüntülerken en üstteki reklam konumlarına öncelik verir.

Bu uzantıların size ekstra bir maliyeti olmadığını belirtmekte fayda var. Görünürlüğünüzü, tıklama oranınızı ve tıklama sonrası açılış sayfası görüntülemelerini artırmanıza yardımcı olan yerleşik özelliklerdir. Bu nedenle, bir uzantı tıklandığında, bir kullanıcı başlığınızı tıkladığında ödeyeceğiniz tutarın aynısını ödersiniz. Bazı uzantılar köprülerle tıklanabilir, diğerleri değildir. Ancak bunların tümü, doğru kullanırsanız, reklamınızın kullanıcıların tıklaması için daha cazip olma şansı sunar.

Google Reklam uzantıları, tamamen kazançlı, kayıp olmayan bir durumdur. Size ekstra bir maliyeti yoktur ve kampanyalarınızı iyileştirmekten başka bir şey yapabileceklerine dair hiçbir kanıt yoktur. Reklamınızın kapladığı alan miktarını artırarak, daha fazla görünürlük sağlayarak ve hedef kitlenize daha alakalı bilgiler sağlamasına izin vererek, kampanyalarınızın her birinde kullanmanız gereken gerçekten değerli kaynaklardır.

Belirli bir kampanyaya hangi reklam uzantılarını dahil etmek istediğinizi seçmekte zorlanıyorsanız, aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

Her kampanyaya birden çok uzantı ekleyebilirsiniz.

Uzantı, bilgileri hedef kitleniz için daha kolay erişilebilir hale getirerek ulaşmak istediğiniz belirli bir hedefi gerçekleştirmenize yardımcı olacaksa, onu kullanın.

Kitlenizle hemen alakalı olmayan uzantıları eklemeyin. Telefon görüşmeleri almayan küçük bir işletme düşünün, muhtemelen bu telefon uzantısını kullanmamaları gerekir.

Gerçekten kafanız karıştıysa, reklam kampanyalarınızda her zaman A / B testleri çalıştırabilirsiniz. Belirli uzantılara sahip bir kampanya çalıştırın ve ardından diğerlerinden farklı olanları reklamlayın, böylece herhangi birinin harekete geçip geçmediğini görebilirsiniz.

Kampanyalarınıza hangi uzantıları ekleyeceğiniz ve bunları nasıl optimize edeceğiniz konusunda yardım ister misiniz? Hemen bizi arayın!