Skip to content

Reklam Ajansı Seçiminde 14 Kriter

reklam-ajansi-seciminde-14-kriter

Reklamın iyisi kötüsü OLUR!

Hiçbir şey iyi olan ürününüzü kötü reklamlardan daha hızlı öldürmeyecektir.
Bütün iş girişimlerinde başarı için reklam zorunludur. Reklamcılık, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi vererek potansiyel tüketicilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Ürün tanıtımı, iş pazarlama ve reklamcılık bütçenizin sınırları dahilinde istenen sonuçları elde edebilen bir ajansın başarılı reklam ajansı seçimini gerektirir. Etkili reklam kampanyaları yoluyla ürünlerinizin bilinirliğini, popülerliğini ve satış hacmini artırmak için önemli bir süreçtir.

Herhangi bir pazarlama kampanyasının etkinliği, dijital ajansın seçimiyle belirlenir. Müşterilere ulaşmak için kullanılabilecek bir dizi geleneksel yöntem olsa da, dijital medya günümüzün önde gelen pazarlama stratejisidir. Çünkü internet her gün milyonlarca insana ev sahipliği yapmakta. Bu kadar büyük bir müşteri tabanının küçük bir yüzdesine bile ulaşmak her işletme için haliyle büyük bir artı.
Dikkate alınması gereken çok sayıda seçenekle, bir firmanın büyümesine gerçekten yardımcı olabilecek pazarlama ortakları arasında ayrım yapması zorlaşıyor.

Bir reklam ajansı seçmek için ne gerekir? Ön incelemelerden son karara kadar, ajans seçim süreci göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Öyleyse gelin dijital reklam ajansı seçiminde dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım:

1. Yılların Tecrübesi

Çalışmak istediğiniz dijital ajansın geçmiş kaydı, bakılması gereken en önemli kriterdir. Ajansın geçmiş kaydı yoksa, çalışmalarının kalitesinden emin olamazsınız. Bir reklam ajansı seçmeden önce, önceki projelerini ve daha önce çalıştıkları müşteriler için referanslarını mutlaka inceleyin. Müşterilerle iletişime geçin ve ajanstan aldıkları hizmetlerin kalitesi hakkında dürüst fikirlerini alın. Aynı zamanda ajansın sizin sektörünüzde bulunduğu yıllara bakmanızı da tavsiye ederim. Deneyim sadece yeni şeyler öğretmekle kalmaz, aynı zamanda müşterinin gerçekten ne aradığını tanımasına da yardımcı olur. Bu hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar.

2. Yerel Reklam Ajansı

Gelişen teknolojide artık gözden ırak olan gönülden ırak değil, doğru. Ancak hesap yöneticinizle düzenli olarak yüz yüze görüşmek istemez misiniz? Ancak yerel bir reklam ajansı ile böyle etkili bir iletişim kurulabilir. Ayrıca her seferinde seyahat masrafları ödemek istemiyorsanız, yerel bir pazarlama ajansı en iyi tercihtir.

3. Müşteriler

İlk aşamada güven oluşturmak için, mevcut ve geçmiş müşterilerden reklam ajansı hakkında bilgi almak akıllıca bir fikir. Hem geçmiş performanslarına bakarak sundukları hizmetlerin türlerini de öğrenebilirsiniz.

4. Geçmiş Performanslar

Gösterilen başarı, ihtiyacınız olan tek kanıttır. Az önce bahsettiğim gibi, reklam ajanslarının geçmiş performansına bakmak, çalışma biçimleri ve elde edilen sonuç hakkında kapsamlı bir fikir verir, buna göre fiyat teklifinde bulunabilir ve bir maliyet yapısı belirleyebilirsiniz.

5. Pazar Segmenti ve Ürün Deneyimi

Her zaman pazar segmentinizde veya endüstrinizde deneyimi olan bir ajans seçmelisiniz. Sektörünüzde uzmanlığa sahip bir ajans bulmak, öğrenme eğrisini en aza indirecek ve kategori bilgisi sağlayacaktır. Neyin işe yaradığını zaten biliyorlar, deneyime sahipler ve mesajınızı iyi yerleştirebilirler. Sizinkine benzer kuruluşlarla çalışmak, ajansın sektörünüze aşina olduğunu gösterecektir. Bu, benzer pazarlara ve kitlelere yönelik benzer kampanyalar gerçekleştirdikleri ve bu deneyim nedeniyle kampanyaların alaka düzeyi nedeniyle başarılı olma şansını artırdığı anlamına gelir. Ajans ayrıca rakiplerinizin ve pazarlama yollarının farkında olabilir, yani bu sektördeki ajansların sağlayabileceği ekstra istihbarat ile daha önde olabilirsiniz.

6. Hedef Pazar Araştırması

Hedef pazar hakkında ek bilgi edinmek gerekirse, reklam kampanyasıyla etkili bir şekilde bağlantı kurabilmeleri için bu tür çalışmaların nasıl tasarlanıp değerlendirileceğini reklam ajansının biliyor olması gerek. Aynı şekilde anket araştırma yöntemlerini de etkili bir şekilde kullanabilmeli.

7. Tutum ve Yaklaşım

Başlangıçtaki iletişim aşamaları, reklam ajanslarının tutumu hakkında kabaca bir fikir verecektir. Yaratıcılık söz konusu olduğunda reklam ajansının esnek olması ve olumlu bir tutum sergilemesi çok önemlidir. Reklam ajansının birincil hedeflerinize odaklanması gerekiyor. Reklamın bu hedefleri karşılayıp karşılamadığını belirleyebilmek için reklamın etkinliğini değerlendirmek çok önemli. Ölçülebilir sonuçlar ile kampanyanın başarısı konusunda size garanti verecek güçte olmalı.

8. Teknikler ve Beceriler

Ajansların uzmanlıklarını ve daha önce verdikleri hizmetleri araştırmaya çalışın. Ancak bir reklam ajansının geçmişte ne kadar başarılı olduğu her zaman sizin için de başarı sağlayabilecekleri anlamına gelmez, bunu da unutmayın. O nedenle denemeli ve sahip oldukları becerileri bulmaya çalışmalısınız. Böylelikle gereksinimlerinize uygun olup olmadığını görmüş olursunuz. Örneğin, bir kampanya geliştirmek için etkili bir zaman çizgisi sağlıyorlar mı? Alternatif stratejiler düşünüyorlar mı? Beklenmedik durum planları var mı? İnsanları nasıl ikna edeceklerine dair kapsamlı araştırma bulgularına aşinalar mı? Evet ise, bu araştırmanın reklam kampanyasında yer almasını nasıl sağlarlar? Toplantılarınızı etkin bir şekilde planlayabiliyorlar mı? Resmi planlama tekniklerinin bir kuruluşun performansını artıracağı bir gerçek.

9.Yaratıcılık

Müşteri olarak bir teklifin yaratıcılık düzeyinin yararlı olup olmadığına karar verebilmeniz gerekir. Bu yüzden ajanslardan bu prosedürleri açıklamalarını istemelisiniz. Bir grubun, teklif için yaratıcı bir fikir bulmaları nedeniyle başka bir yaratıcı fikir üretip üretmeyeceğini tahmin etmek zordur. Daha da kötüsü, belirli bir fikrin yaratıcılığını yargılamak zordur. Ancak yapılandırılmış yaratıcılık teknikleri yapılandırılmamış grup süreçlerinden daha üstündür.

10. Reklam Maliyeti

Maliyet ve fiyatlandırma, pazarlama veya tanıtım faaliyetlerinin çok önemli bir parçasını oluşturur. Toplam masrafı ve masrafların dağıtılması ile ilgili düzenlemeleri dikkate aldığınızdan emin olun. Her iki tarafın ödemenin nasıl olmasını istediğini önceden planlayın. Bu dikkate alınması gereken tuhaf bir ölçüt gibi görünebilir, ancak bütçenizin diğer müşterilerle nasıl karşılaştırılacağını bilmek önemlidir. Bütçenizin sizi ilk üç müşteriye yerleştireceği acenteleri aramak en iyisidir. Bu sayede, daha fazla dikkat, daha fazla trafik ve daha fazla satış elde edersiniz. Maliyet, dijital bir ajans seçmek konusunda insanların hata yaptığı bir alandır. Projenin başında beyan edilmeyen çok fazla gizli maliyeti olan bir ajans kesinlikle iyi bir iş ortağı değildir.
Seçim sürecinde ajansı ve ajansın kuruluşunuzu tam olarak anlamasını sağlamak projenin başarısını, gelecekteki projeleri, kampanyaları ve ortaklık ilişkisinin sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
Ajans ücretini değerlendirirken incelemeniz gereken detaylar:

  1. Verilen işin kapsamına karşı ajansın kaynak seviyeleri
  2. Ajans kaynak maliyetleri (maaşlar)
  3. Faturalandırılabilir saatler, genel giderler ve kar çarpanları dahil olmak üzere ajans ücret temelleri
  4. Projelerde üretim maliyetleri
  5. Hesaptaki genel ajans karlılığı

11. Etik Kurallar

Ajans, şirketinizi çıkar gruplarına, boykotlara veya yasal veya etik sonuçlara karşı suçlara karşı korumak için gerekli tüm prosedürleri uygulamalıdır. Örneğin, yasal uzmanlığa sahip olan ve etkilenebilecek grupların çıkarlarını tanıyan resmi bir inceleme kurulları oluşturmalıdır. Her kampanyaya resmi olarak uyguladıkları yazılı etik kuralları olmasına dikkat edin.

12. Şirket ASA Standartlarına Uygun mu?

Reklam Standartlarına Uyum Otoritesi açık bir ön koşuldur. Reklam Uygulamaları Komitesi kodlarına uymayan bir firma ile çalışmayı seçmek, gelecekte sorunları beraberinde getirecektir. CAP, dijital reklamcılık alanında dengeli bir oyun alanı sağlar ve temel olarak reklam içeriğinin öngörülen standartları karşılamasını sağlar. Örneğin, dürüst olmayan bir mesaj veya rahatsız edici olarak derecelendirilmiş içerik gönderen bir reklam ASA tarafından yasaklanabilir.

13. Yetenekli Ekip

İşte sizi doğru ve kısa yoldan sonuca ulaştıracak üç soru: Hesabınız üzerinde çalışacak kişilerin yetenekleri nelerdir? Herhangi bir çıkar çatışması var mı? Başarısız ve başarılı ilişkilerin incelenebilmesi için sunulan tam bir müşteri listesi var mı?

14. Alkışlar Webolizma’ya!

Güvende olmak istiyorsanız, zaten tanınmış ve iyi hizmet verdiği bilinen bir reklam ajansı ile anlaşmak akıllıca olacaktır. Artık hazırsanız, madalyalarımızı göstermeye ve kendimizi kanıtlamaya geliyoruz.
Size ulaşalım!