Skip to content

Negatif Bir SEO Saldırısı Geçirdiğinizi Düşünmenize Neden Olabilecek Belirtiler

Negatif-Bir-SEO-Saldirisi-Gecirdiginizi-Dusunmenize-Neden-Olabilecek-Belirtiler

Bunlar Sizi Yanıltabilir!

Saldırıya Uğramış Siteyi Belirleme

Siteniz arama motoru sıralamalarından kaybolduysa ve son zamanlarda bazı şüpheli bağlantılar fark ettiyseniz, ilk tepkinizin negatif SEO korkusu olması normal. Ancak gerçek şu ki, tamamen farklı türde bir cezaya maruz kalıyor olabilirsiniz.

Gerçek sorun, sitenizin saldırıya uğraması ve istemeden diğer web sitelerine zarar vermemesi için arama motoru sonuçlarından kaldırılmış olması olabilir.

Bilgisayar korsanlığı, spam veya kötü amaçlı yazılımla ilgili Web Yöneticisi Araçlarını kontrol ederek doğrulayabilirsiniz. Google’ın burada, bilgisayar korsanlığı hakkında bilgilerin yanı sıra kötü amaçlı dosyaları kaldırmanıza ve sitenizin incelenmesini istemenize yardımcı olacak bilgiler sunan bir yardım sayfası vardır.

Zararsız Bağlantılar

Daha önce de bahsettiğim gibi, aşina olmadığınız sitelerden gelen tuhaf bağlantılar internetin normal bir parçasıdır. Bu bağlantılar spam içerikli bağlantı metni kullanmıyorsa çok da endişelenecek bir durum yoktur. Size zarar verdiklerini düşünebilirsiniz, ancak korkmayın; Google tarafından görmezden gelindiklerini söyleyebilirim.

Bu bağlantıların gelecekte zararlı olabileceğinden endişeleniyorsanız reddedebilirsiniz. Ancak dikkatli olun, sıralamanıza yardımcı olan bağlantıları reddetmek sizin için büyük sorunlara neden olabilir ve hatta görünürlüğünüze ve trafiğinize ciddi zararlar verebilir.

Birisi Size “Yardımcı Olmak” İçin Bağlantılar Kuruyor

Bu olay, diğer ikisinden daha sık meydana gelir ve genellikle işletmelerin rakipleri tarafından saldırıya uğradığını düşünmelerine neden olan şeydir.

Ne yazık ki, çoğu durumda, SEO ajansları, çalışanları ve hatta iyi niyetli arkadaşlar ve aile üyeleri, bir web sitesinin sıralamasını yükseltmeye yardımcı olacağını düşündükleri için bağlantılar oluşturacak veya satın alacaktır. Bu bağlantıların aslında firma için zararlı olabileceğinin farkında değiller.

Burada öğrenilecek bir ders var: Birinin sizin için bağlantılar oluşturmasına izin vermeden önce, her zaman hangi yöntemleri kullanacaklarını sorun. Cevapları çok düşük bir maliyetle hızlı sonuçlar vaat ediyorsa, kesinlikle REDDEDİN.

Negatif arama motoru optimizasyonunun gerçek ve geçerli bir durumunu belirlemek zor olabilir. Bununla birlikte, yukarıdaki üç senaryo tamamen reddedilmişse, söz konusu web sitesi bir ceza almışsa veya son derece düşük bir sıralamaya sahipse ve kötü bağlantı akışının başka bir nedeni bulunamazsa, artık gerçekle yüzleşebilirsiniz: negatif SEO.

Bu aşamada, tüm zamanınızı ve kaynaklarınızı sitenizi saldırıdan kurtarmak için harcamaya hazırlanmalısınız. Google sıralamanızı kurtarmanın ve trafiğinizi geri almanın tek yolu budur.

Başarılı Bir Negatif SEO Saldırısı Nasıl Tespit Edilir 

Negatif-SEO-Nedir_5

1. Arama Trafiğinde Ani Düşüş

Negatif SEO’nun amacı arama trafiğinizi azaltmaksa, bir saldırının başarılı sayılması için tam olarak bunu yapması gerekir.

Bu nedenle, arama trafiğinizde ani bir düşüş fark ederseniz – kendi kendinize tehlikeli bir şey yapmadığınızı varsayarsak – negatif SEO’nun bir işareti olabilir.

2. Manuel Ceza Bildirimi

İki tür Google cezası vardır: manuel ve algoritmik.

Genelde algoritmik bir cezayı yalnızca trafikte (ve sıralamalarda) bir düşüşle fark edebilirsiniz.

Ancak ceza manuel ise, Google’dan sitenize karşı önlem aldıklarını söyleyen sevimli küçük bir mesaj alacaksınız.

3. Bireysel Anahtar Kelime Sıralamasında Düşüş

Arama trafiğiniz düşükse, sıralamalarınız da düşüktür.

İzlemek istediğiniz anahtar kelimeleri araca ekleyin ve zaman içinde SERP’leri nasıl yukarı ve aşağı hareket ettirdiklerini kolayca görebilirsiniz.

Bu, tek tek sayfalara veya anahtar kelimelere yönelik daha ayrıntılı negatif SEO saldırılarını tespit etmek için kullanışlıdır.

Belirli bir anahtar kelime SERP’lerden başarıyla çıkarıldıysa, genel site trafiğine bakarken bunu hemen fark edemeyebilirsiniz.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin!

Önceki Yazı: Negatif SEO ve Türleri

Sonraki Yazı: Negatif SEO Saldırısından Nasıl Kurtulabilirim?