Skip to content

Mailing Nedir?

Mailing Nedir?

Şirketlerin, müşterilerine ulaşmak için kullandığı birçok yöntem vardır. Düşük ya da yüksek maliyetle müşterilerinize ulaşabileceğiniz gibi daha genel veya spesifik kitlelere de ulaşabilirsiniz. Öyleyse mailing hangi kategoriye giriyor? Mailing maliyeti yüksek bir çalışma mıdır? Tasarım açısından mailing yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Şimdi sorularınızı bir kenara not edin ve yazımıza dikkatle kulak (göz) verin.

Mailing Ne Demek?

Mailing Ne Demek?


Müşterilerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz verimli, düşük maliyetli ve hızlı yöntemlerden birisi olan mailing, toplu e-posta gönderimi ya da e-posta pazarlamacılığı olarak da bilinir.

 

Maliyeti düşük olduğu için tasarıma ve kullanılan dile ağırlık vermemek gibi bir hataya düşmemenizi tavsiye ederiz. “Aman! Zaten gayet ucuz bir yöntem. Gönderelim gitsin.” derseniz böylesine etkili iletişim yöntemini boşa kullanmış olursunuz ve hiçbir etkisi olmaz. Bu konuda size önemli ipuçları vereceğiz elbette. Önce mailing nasıl yapılır konusuna değinelim.

 

Mailing Nasıl Yapılır?

Mailing Nasıl Yapılır?


Bir mail listeniz var mı? Sakın yok demeyin. Diyecekseniz bile acilen bir mailing listesi edinin. Bu mailing listesinin izin aldığınız kişiler olmasına da ayrıca dikkat edin. Kimse daha önce mail almayı talep etmediği bir marka ya da şirketten mail almaktan hoşlanmaz. Belki içerik kişinin hoşuna gidebilir ama siz yine de mutlaka izin alın. Sonra başınıza daha büyük dertler açılmasın.

 

Diyelim bir mailing listeniz var (ya da artık var). Bu listede mevcut müşterileriniz olduğu gibi potansiyel müşterileriniz de olabilir. Periyodik şekilde bu listeye bir bülten, yeni bir haber, önemli bir ürün ya da hizmetin tanıtımı gibi birçok konuda bilgi ekleyebilirsiniz. 

 

Elbette mailinizde kullanacağınız konunun sınırları tamamen sizin düşüncelerinizle eşdeğerdir. Yani sınırsız dersek abartmış ya da yalan söylemiş olmayız. Burada önemli olan yaptığınız listedeki mevcut ya da potansiyel müşteri kitleniz bu bilgiyle ne kadar ilgilenecek? Alakasız bir kitleye alakasız bir tasarım ve metin göndermek çok da akıllıca bir hamle olmayacaktır. Bu hem vakit kaybı olur hem de bir nevi nakit kaybı. Öncelikle kitlenizi belirlemeli ve buna göre tasarım ile metni birleştirmelisiniz.

 

CSA sertifikanız var mı? Mutlaka olmalı. Mailing gönderimi için servis sağlayıcınızın spam filtrelerini azaltmaya yarayan CSA sertifikası, maillerinizin başarılı bir şekilde hazırladığınız listedeki kişilere ulaşmasını sağlar. Dolayısıyla servis sağlayıcınızı iyi tanımalısınız ve her konuda destek alabilmelisiniz.


Mailing Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mailing Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Göz tırmalayan ya da doğru mesajı vermeyen reklamlar sizi ne derece etkileyebilir? Bu tür reklamlar aklınızda bile kalmaz değil mi? Mailing de bir tür reklam aracıdır. Hal böyle olunca hem kullandığınız metin hem de tasarım özenli olmalıdır.

 

Tasarımın ve metnin hazır olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yanılıyor olabilirsiniz. Mümkünse çevrenizden görüş alın. Bunun bir zararı olmayacaktır. Hatta yakın çevrenizde bu mailin içeriğine ilgi gösterecek biri varsa tam da o kişinin fikrini almanız gerekir. Defalarca tasarıma ve metne göz gezdirin. Bir şeyler fazla, anlamsız ya da farklı bir manaya gelecek şekilde olabilir.

 

Tasarımı kötü, kullanılan dili yanlış bir mailing, mevcut ya da potansiyel müşterilerinizin olumsuz düşüncelerini anında olumsuza, hiçbir düşünceleri yoksa da direkt olarak negatif fikre sahip olmalarına yol açabilir. 

 

Şimdi size tasarımınızda kullanabileceğiniz bazı önemli noktalardan bahsetmenin vakti geldi diye düşünüyoruz.

 

  1. Son dönemlerde kişiselleştirilmiş pazarlama tekniğini duymuşsunuzdur. Bunu mailinizde de kullanabilir, listenizdeki kişilere direkt olarak ismiyle ya da marka adıyla seslenebilirsiniz. Bu, etkileyici bir yöntem olacaktır. Bize inanın.
  2. Konu başlığınıza özen gösterin. Dikkat çekmeyecek bir başlık, mail listesinde kaybolup gidecek ve kimse o maile değer vermeyecektir. İlgi çekici olmak için biraz beyin fırtınasına ihtiyacınız olabilir mi? Dilerseniz bir kahve molası verip dostlarınızla biraz laflayın. Belki de ilham tam o anda gelecek.
  3. Hayatta her şey bir denge, değil mi? Kişisel gelişim kitapları gibi konuştuğumuzun farkındayız. Fakat söz konusu metin ve görsel dengesi olunca biraz kişisel gelişimden esinlenmiş olmamızın bir sakıncası yoktur diye düşünüyoruz. Şaka bir yana, bu durum kritir bir nokta. Ne sadece görsel ne de sadece metin. İkisini harmanlayarak güzel bir tasarım çıkarırsanız o maili okumamak imkansız bir hal alacaktır.
  4. Artık insanlar mobil cihazlarından daha fazla mail okumaya başladı. Yoldayken, kahvelerini yudumlarken, belki de sırf yanlış yola gittiği belli olmasın diye telefon ile uğraşıyormuş gibi yaparken…İnsanlar maillerine her koşulda mobil üzerinden ulaşabiliyorlar. Hal böyle olunca tasarımlarınızı hem mobil hem de masaüstü için uygun hale getirmelisiniz. Göndermeden önce test etmeyi unutmayın.
  5. Mailinize link eklemesi mi yaptınız? Peki bu mail doğru adrese gidiyor mu? Her şeyden önemlisi o link açılıyor mu? Kimse yanlış bir adrese gitmekten ya da doğru bir adrese gidiyor olsa bile eli boş dönmekten hoşlanmaz. Lütfen biraz özenli olalım.

 

Bonus Bilgi!

 

Konu ile ilgili dünyaca ünlü metin yazarı Joseph Sugarman’in “Reklam Yazarının El Kitabı” isimli eserinden faydalanabilirsiniz. Kendisinden direkt olarak bilgi almanız oldukça zor. Belki kitabı okuyacak vaktiniz de yoktur. Webolizma Dijital Reklam Ajansı’nda bu kitabı okumuş metin yazarlarımız yer alıyor. Hatta bu yazıyı da yine metin yazarlarımızdan birisi yazıyor. Takdir edersiniz ki konu ile ilgili oldukça geniş bir bilgiye sahip.

 

Sizin için kusursuz bir mailing süreci başlatıp başarılı e-posta pazarlamacılığına ilk adımı atmak istemez misiniz? Bizler heyecanla sizleri bekliyoruz. Buradan Webolizma iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Şimdiden tanıştığımıza memnun olduk. 🙂