Skip to content

Kullanıcı Arama Niyeti Nedir?

Kullanıcı Arama Niyeti Nedir

Örneğin, akşam yemeği için biraz lahana pişirmek istediğinizi varsayalım.

Ama açsınız ve şimdi yemek istiyorsunuz.

Google’a gidip “hızlı lahana tarifleri” yazarsınız.

Tıkladığınız ilk sonuç ilk başta iyi görünüyor olabilir.

Ancak tarifin bir saatten fazla sürdüğünü çabucak anladınız. Yani tıklanan ilk sonuç, arama niyetini karşılamıyor.

Böylece, başka bir şey bulmak için geri gelir ve hızlı bir şekilde diğer arama sonuçlarına tıklarsınız.

Ve bir dahaki tıklama tam isabet! Bu sonuç, baştan sona 10 dakika süren bir tariftir…

Tıklanan ikinci sonuç arama niyetini karşılıyor. İşte bu makalede de tam olarak aradığınız şey bu!

Kullanıcı Arama Niyeti – Search Intent 

kullanici-arama-niyeti-nedir_4

Arama niyeti veya anahtar kelime arama niyeti, insanların belirli bir arama yapmalarının nedenidir. Neden arıyorlar? Arayışlarıyla neyi edinmeye çalışıyorlar?

Bir sorunun cevabını mı bulmaya çalışıyorlar yoksa belirli bir web sitesine mi ulaşmak istiyorlar?

Google’a yazdığınızda, özellikle sorunlarınıza bir yanıt, bilgi bulmak veya istediğiniz belirli ürün veya hizmeti sağlamak için bir şey ararsınız. Bu nedenle, işletmenizin potansiyel müşteriler tarafından keşfedilmesini istiyorsanız, içeriğinizin kullanıcı amacına göre optimize edilmesi gerekir.

Arama motorları, bir kişinin kullanıcı niyetinin ne olduğunu anlar ve sonuç olarak, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) kullanıcının aradığı şeyle en alakalı web sayfalarını görüntüler. Bu nedenle, sıralama şansınıza yardımcı olmak için, bir kişinin arama niyetini anlamak ve kullanıcıyı göz önünde bulundurarak içerik oluşturmak çok önemlidir. Doğrusu, doğru içeriği yazmak, bir şirkete rakiplerine göre önemli bir avantaj sağlayabilir ve bu da web sitenizin SEO’sunu ve sıralamasını iyileştirmeye önemli ölçüde yardımcı olabilir.

En iyi performans gösteren şirketler, müşterilere tam olarak istediklerini sağlama konusunda takıntılıdır.

Arama motoru optimizasyonu için teknik hususlardan daha fazlası vardır. Anahtar kelimelerin ve hatta yüksek kaliteli içeriğin ötesine geçer. Dönüştüren trafik elde etmek, okuyucunuzun tam olarak aradığını sağlamakla mümkün olur.

Arama Sonuçları Gerçekçi Olmalıdır 

‘Kullanıcı Arama Niyeti’, tüm içerik oluşturucular için ana öncelik olmalıdır. Çok daha yüksek sıralamaları ve dönüşüm oranlarını getirir. Ayrıca, ziyaretçilerin içeriğinizi okumaya devam edip etmeyeceğini veya daha iyi bir yanıt bulmak için arama motoru sonuç sayfasına (SERP) ‘geri’ tıklayıp tıklamayacağını da belirler.

Bazen şirketler yanıltıcı başlıklarla organik trafiği artırmaya çalışır. Genellikle bunlar popüler anahtar kelimelere dayanır. Başlık, makale alakalıymış gibi görünmesini sağlar. Ancak sayfadaki içerik tamamen farklı bir şey olarak ortaya çıktığında çoğu okuyucu şüphesiz uyumsuzluğu fark edecektir. Siteniz sıralamalar, yüksek hemen çıkma oranı ve sayfada harcanan sürenin kısalması gibi çok sayıda faktör nedeniyle olumsuz etkilenebilir.

Başlangıçta trafik artabilir, ancak ziyaretçiler çok uzun kalmaz. Güven, sayfanın yanıltıcı olduğunun farkına vardıklarında aşınır. Bir dahaki sefere geldiğinde, web sitemizi diğer seçenekler arasından seçme olasılıkları daha düşük olacaktır.

Kullanıcı amacına hitap etmeyen içerik, dönüşmeyen trafikle sonuçlanır. Hem kısa hem de uzun vadede zararlıdır.

Kullanıcı amacına başarılı bir şekilde uyum sağlamak, içerik ve arama sorgusu ile eşleşen bir başlık oluşturmakla başlar. Bu, tıklama oranlarını en üst düzeye çıkarmak için gereken SEO stratejisinin gerekli bir parçasıdır.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Sonraki yazılar:

Kullanıcı Arama Niyeti Türleri ve Optimizasyon

Kullanıcı Arama Niyetini Bilmek SEO İçin Neden Önemli?