Skip to content

Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

Küçük İşletmelerin Web Sitesi Trafiğini Hızla Artırma Yolları

Kabul edelim, her işletme sahibi web sitesi trafiğini hızlı bir şekilde artırmak ister. Web siteniz henüz yeni veya 5 yıllık olabilir; eğer trafiğinizi artırmak için daha önce hiçbir çalışma yapmadıysanız, insanların sitenizi ziyaret etme ihtimali oldukça düşük olacaktır. İnternette yayınlanan blogların %99’u daha önce hiç görüntülenmemiştir, ancak hedef kitleniz tarafından ulaşılabilir olmak için farklı yollar da var, işte bu 7 teknikle web sitenizin trafiğini hızla artırabilirsiniz.

PPC Reklamları

PPC Reklamları
PPC Reklamları

En hızlı yol ile başlayalım! PPC yani tıklama başına ödeme ile Google gibi bir arama motoruna her ödemenizde reklamlarınızı arama sonuçlarında en özel ve görünür bölümde yayınlarsınız.

İnternette gerçekleşen %50’nin üzerindeki web sitesi trafiği arama motoru üzerinden sağlanır, site trafiğini artırmak istiyorsanız arama motoru sonuçlarının üst sıraları bunun için en doğru yerdir. Arama sonuçlarının neredeyse yarısı reklam içerir, bu alanda reklam yapmayı tercih etmiyorsanız da rakipleriniz reklamlarının yayınlandığından emin olabilirsiniz.

Google Ads platformu, en çok kullanılan ve en gelişmiş PPC platformudur. Şimdi PPC ile sitenize güçlü bir trafik çekmek için kullanabileceğiniz en akıllıca ve etkili yolları detaylı inceleyelim:

Bütçe Oluşturun

Bütçe Oluşturun
Bütçe Oluşturun

Maliyetinizi hesaplayın ve notlar alın. Tabii maliyetinizin sadece reklamları içermeyeceğini bilmelisiniz…

Ayrıca bunlar içinde para ve zaman harcayacaksınız:

  • Display reklamlar (görüntülü reklamlar) ve rekabete uygun metinler için reklam yazarı ve reklam tasarımcısı
  • Dönüşüm oranını optimize olabilecek bir açılış sayfası hazırlayacak bir web sitesi tasarımcısı
  • Araştırma ve Planlama: Bu adım tahmininizden daha fazla zamanınızı alabilir.
  • Kampanya Yönetimi ve Analytics: Çok fazla para harcamaktan kaçınmak adına, kampanyanızın etkili bir şekilde devam etmesi için sürekli olarak takip edecek ve düzenlemeleri yapacak bir yönetici.
  • Reklam Maliyetleri: Reklamınız her tıklama aldığında ödeyeceğiniz maliyet.

Gerektiği kadar bütçe ayırdığınızda uzun vadede maliyetinizi karşılayıp hedefinize ulaşacaksınız. Bu sebeple bütçenizi oluştururken çekingen davranmanız, rakiplerinizin bütçelerini de göz önünde bulundurduğunuzda reklamınızdan verim alamamanıza ve boş yere para harcamanıza neden olabilir.

Bunun haricinde bütçenin tamamının reklam maliyetleri için kullanılması da yaygın bir hatadır. Web site trafiğinin artması için büyük bir reklam maliyeti giderine gerek yoktur. Unutmayın ki yukarıda açıkladığımız diğer giderlere de bütçenizi ayırdığınızda bütünüyle iyi çalışan ve verimli bir kampanya elde edebileceksiniz.

Nasıl Ödeme Yapacağınızı Öğrenin

Bir televizyon reklamı için ödeme önden yapılır çünkü maliyet izlenme bazlıdır. Ancak PPC reklamlarında sadece birisi reklamınıza tıkladığında ödeme yaparsınız. Bu özellik, PPC reklamlarını düşük bütçelerle de dönüşüm sağlayabildiği için küçük işletmelere en uygun reklam haline getirmektedir.

Kampanyanızda günlük maksimum ne kadar harcamak istediğinize siz karar verebilirsiniz. Günlük 10 lira harcamak istiyorum diyebilirsiniz ancak web sitesi trafiğinizi ‘’daha hızlı’’ artırmak için bundan biraz daha fazlası gerekebilir. Daha fazla harcadığınızda hedef kitlenizin sizi görme ve tıklama şansı çok daha fazla olacaktır.

Ayrıca görünür olmak istediğiniz yerlerde her anahtar kelime için bütçenize göre verebileceğiniz en yüksek teklifi vermelisiniz. Bir kullanıcı Google’da ‘’Ankara’daki En İyi Güzellik Salonları’’ şeklinde bir arama yaptığında çıkan sonuçlarda yer alabilmek için anahtar kelimeleri seçer ve kullanırız. Eğer bir güzellik salonunuz varsa, bu aramanın sonuçları yer almanız için en uygun yer olacaktır.

Anahtar kelimelere en yüksek teklifinizin ne kadar olması gerektiğine karar verebilmek için profesyoneller tarafından anahtar kelime araştırması yapılması gerekmektedir. Ama önce…

Reklamlar İçin Gereğinden Fazla Ödeme Yapmayın

Bir PPC reklamında yapacağınız en büyük yanlış reklamlar için gereğinden fazla ödeme yapmaktır. Böyle bir yol izlediğinizde reklam bütçenizin büyük bir kısmını reklamlara yatırarak hedeflediğiniz kitlenin küçük bir kısmına ulaşır ve bütçenizi hızla bitirirsiniz. Bu strateji, PPC reklamları alanında çalışmaya yeni başlayanların yaptığı yaygın bir hatadır.

PPC reklamlarını gazete reklamlarıyla karıştırmamalıyız. Gazete reklamlarında, reklamınızı yayımlar ve beklersiniz. Reklamı gören kişiler beğenir ya da beğenmez. Beğenenler satın alır, almayanlar için endişe etmenize gerek olmaz.

PPC reklamlarında ise kalite her şeyin üstündedir. Google sadece web sitesindeki içeriklerin aramaya uygun olduğu reklamların insanlara ulaşmasına izin verir. Aynı şekilde insanlar da aradığı şeye uygun olduğunda reklamlara tıklar.

Yani Google’ın reklamınızdan istediği kalite standartlarını karşılamanız reklamınızın tıklanmasını, dolayısıyla web sitenizin trafiğini doğrudan etkileyecektir. Eğer Google’ın kalite standartlarında yüksek bir sınıfta yer alırsanız, sizi düşük ücretli reklamlarla ödüllendirecektir. Kalitesi düşük reklamlarla yer almak isterseniz ise reklam ücretlerini %400’e kadar yükseltebilir.

Bu şekilde uçuk bir fiyatla reklam yapmanız neredeyse imkansız hale gelecektir. Gözlem süreci, yüksek bir kalite skoru, uzun bir anahtar kelime araştırması süreci sizi bekliyor olacaktır. Bu noktada, küçük işletme sahibi olarak; bu süreci sizin için yürütecek profesyonel ve deneyimli bir reklam ajansı ile çalışmanız daha sağlıklıdır.

Yolumuz uzun, yazı dizimiz devam edecek…