Skip to content

Instagram Sesli Mesaj Özelliği Güncellemesini Duyurdu

Instagram Sesli Mesaj Özelliği Güncellemesini Duyurdu

Google’da yapılan aramaların yaklaşık olarak %20’sinin sesli aramalardan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Ortalama bir insan dakikada 25 – 35 arasında kelime yazabiliyorken, konu konuşulan kelime sayısına geldiğinde bu aralık 125 – 150 bandına yükseliyor. Yani yaklaşık olarak 4,5 katı. Özellikle araç kullanımı esnasında klavyeyi kullanarak mesaj göndermek de kullanıcılar için oldukça zor. Tabi sürüş esnasında kesinlikle cep telefonu kullanımını onaylamıyoruz. Ancak acil durumlarda mesaj göndermek için sesli mesaj bir süredir imdadımıza yetişiyor.

Kullanımda kolaylığı tercih eden kullanıcılar, internette yaptıkları aramaları ve gönderdikleri mesajları da sesleriyle oluşturmak istiyorlar. Bu kullanıcı davranışı teknoloji devleri tarafından fark edildi ve buna yönelik çözümler üretilmeye başlandı. Instagram da bu gelişmede yerini aldı ve Instagram sesli mesaj özelliğini duyurdu.

Instagram Sesli Mesaj Özelliği Güncellemesini Duyurdu

Sesli Mesaj Özelliği Instagram Direct Messages’da!

Sosyal medya yeniliklerine yetişmekte yine gecikti, ama geri kalmadı. Instagram son güncellemesiyle karşımızda! Artık DM üzerinden ses kayıtlarımızı da paylaşabiliyoruz.

Instagram Sesli Mesaj Özelliği Güncellemesini Duyurdu

Durmadan yenilikler çıkararak platformunu geliştiren Instagram, geçtiğimiz günlerde Hikayeler özelliği için eklediği “Yakın Arkadaşlar” eklentisiyle gündeme gelmişti. Konuyla ilgili içeriğimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Dünyanın önde gelen sosyal ağı Instagram’a gelen son sürüm güncellemesiyle milyonlarca kullanıcının da yüzünü güldü. Uzun zamandır beklenen Instagram sesli mesaj gönderme özelliği artık iOS ve Android için eş zamanlı olarak kullanılabilir halde. Bu yenilik ile beraber Instagram, dosya ve konum paylaşma dışında hemen hemen Facebook ve WhatsApp’la aynı özellikleri sunar duruma geldi.

Instagram Sesli Mesaj Nasıl Gönderilir?

Instagram Sesli Mesaj Özelliği Güncellemesini Duyurdu

Eklentiyi kullanmak oldukça kolay. Daha önceden alışkın olduğumuz sesli mesaj özelliklerinden pek de bir farkı bulunmuyor. Başka bir uygulamada daha önce seli mesaj gönderdiyseniz, eklentiye çabuk adapte olacaksınız.

Öncelikle aktif bir sohbet penceresinde olmanız gerekiyor.

Facebook Messenger’da kullanılan ses kaydedici görseline oldukça benzeyen simge, WhatsApp’taki gibi bas-konuş mantığında çalışıyor.

Instagram Sesli Mesaj Nasıl Gönderilir?

Ses kaydı almak için parmağınızı basılı tutmak, mesajı göndermek için tuşu serbest bırakmak yeterli. İptal etmek için ise parmağınızı sola doğru kaydırmak gerekiyor. Eğer kayıt esnasında butona basılı tutmak istemiyorsanız ses kaydını başlattıktan sonra parmağınızı yukarıdaki “kilit ikonuna” doğru sürükleyebilirsiniz. Instagram sesli mesaj bittiğinde ok işaretine dokunarak yine mesajınızı iletebilirsiniz. Bu şekilde 1 dakikaya kadar olan ses kayıtlarınızı karşı taraf ile tek seferde paylaşabilirsiniz.

Eğer hesabınızda Instagram sesli mesaj özelliğini henüz kullanamıyorsanız uygulama mağazasından Instagram’ı güncelleyin.