Skip to content

Instagram Keşfet Reklamları

instagram-kesfet-reklamlari

Instagram Alışveriş Merkezi’ne Hoşgeldiniz! Alışveriş Şimdi Keşfet Sekmesinde

Sizi çok uzağa değil 4 ay öncesine götürelim ve Haziran ayı başlarında Instagram Hikayeleri’nin Alışveriş ile tanışmasını hatırlayalım. Az sayıda işletme ile yapılan testler olumlu sonuçlanmış ve hikayeler arasındaki gezintilerimize doğrudan alışveriş yapabileceğimiz reklamlar eşlik etmeye başlamıştı. Aslında yapılan küçük değişiklik ile markalar,  ‘branding’ temelli tutundurma faaliyetlerini bir adım öteye taşıyarak ‘doğrudan satın alma’ hedefli story reklamları kullanmaya başlamış oldu.

Neden Stories?

Instagram hikayelerinin bu kadar sevilmesinin farklı sebepleri olduğu biliniyor ama dinamikliği, sıkmayan yapısı ve kolay izlenilebilirliği ile gönderilerin pabucunu dama atalı çok oldu. Haziran 2018’deki verilere göre; Instagram Stories günlük olarak 400 milyon hesap tarafından kullanılıyor yani etkileşim oranı en yüksek alan ve çok görüntülenen hikayelerin 3’te biri işletme hesaplarına ait.

Bu bilgiler şüphesiz ki işletmelerin pazarlama departmanları için de bir yol gösterici konumunda ki birçok markanın sosyal medya reklam planlamasında story reklamlarını atlamadıklarını görüyoruz. Haziran itibariyle de bu hikayelerle hızlı bir alışveriş deneyimi yaşatmak isteyen işletmeler, Instagram hesapları için Alışveriş onayı aldıktan sonra hikayelerin nimetlerinden bol bol faydalanabilir duruma geldi. Kısacası, marka hesabınız Alışveriş onayı aldıktan sonra, ürünlerini hikayelere entegre ederek, dilediği renkte etiket kullanma özgürlüğüne kavuştu. Şu anda hikayelerde dolaşan potansiyel müşterileriniz tıpkı akışta olduğu gibi etikete tıklayarak ilgili ürünün alışveriş sayfasına çok kolay bir şekilde yönlendirilebilir.

Gelelim Keşfet’te Alışverişe

Instagram’da Stories’den sonra yoğun bir etkileşime sahip ikinci alan olan ‘Keşfet’ sekmesi de Instagram Shopping için hazırlıklarını tamamlıyor gibi görünüyor. Son duyuruya göre, hikayelerde marka etiketlerinin eklenmesinin yanında Keşfet sekmesi için de alışveriş konulu bir kanal oluşturulması planlandı ve şu an test aşamasında. Temelde reklam gelirlerini arttırmak amaçlı böyle bir hamlede bulunan Instagram, aslında bir yandan da yeni bir alışveriş platformu olmaya adaylık iddiasında.

Keşfet’te hashtagler aracılığı ile ilgi alanına göre içerik takip etmek oldukça verimli çalışan bir yol olduğundan işletmeler de bunu kullanmaya meraklı görünüyor. Kullanıcılara Keşfet sekmesi üzerinde, meraklı oldukları konularda beğenecekleri işletmelerin Alışveriş etiketli içeriklerini göstererek geniş bir satış hacmi yakalanması hedefleniyor.

Uygulamanın şu anda test aşamasında olduğunu hatırlatmakta fayda var ancak, gelecekte ne olur tahmin etmek zor değil. Dijitalde tek kanala bel bağlamak çok doğru bir yol olmasa da ilerleyen dönemlerde Instagram’ın geniş hacimli bir alışveriş platformu olabileceğini ve e-ticaret siteleriyle yarışacağını düşünmekteyiz. Böyle bir yeniliğin kanaat önderlerinin de kanaldan çok uzaklaşmadan ‘Influencer Marketing’ faaliyetlerine devam etmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce de perakendeciler kişisel alanlarından uzaklaşıp Instagram üzerinden e- ticarete ağırlık verecekler mi?