Skip to content

İçerik Pazarlaması Nedir?

icerik-pazarlamasi-nedir

İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak ve sonuç olarak karlı müşteri eylemi sağlamak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak yerine, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinizin sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için gerçekten alakalı ve yararlı içerik sağlamalısınız.

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizi çekmek, kazanmak ve onlarla etkileşim kurmak için alakalı içerik oluşturma sürecidir. Bugün alıcılar ve müşteriler, her zamankinden daha fazla pazarlama mesajıyla boğuşuyor – güncel tahminlere göre günde 2.900’ün üzerinde bildirim alıyorlar. Bu, pazarlamacılara statikte kaybolmayacak ilgi çekici içerik üretme görevi ile meydan okuyan bir dikkat kıtlığı ortamı yaratır. İyi hazırlanmış bir içerik pazarlama stratejisi, işletmenizi bir düşünce lideri konumuna yerleştirir ve siz alıcıları bilgilendirip eğitirken marka tercihi oluşturur. Yararlı ve eğlenceli içerik sağlamak, markanız ve müşterileriniz arasında zaman içinde büyümeye ve güçlenmeye devam eden güçlü bir bağ oluşturabilir.

Yararlı içerik, pazarlamanızın merkezinde olmalıdır.

Geleneksel pazarlama her geçen dakika daha az etkili hale geliyor; ileri görüşlü bir pazarlamacı olarak, daha iyi bir yol seçmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz.

Geleneksel olarak, pazarlamacılar web sitelerindeki görüntülü reklamlar, ticaret fuarlarındaki stantlar veya üçüncü taraf listelerine gönderilen e-postalar aracılığıyla diğer insanların medyasından “dikkat çekmek” zorunda kaldılar. Örneğin, bir marka bir Super Bowl reklamı için milyonlarca dolar ödediğinde, TV ağlarının oluşturduğu ilgiyi kiralıyor demektir. İçerik pazarlaması ise, pazarlamacıların kendi kitlelerini oluşturarak ve kendi dikkatlerini çekerek yayıncı olmalarına olanak tanır. Pazarlamacılar, alıcıların yararlı bulduğu içerikler oluşturup dağıtarak, satış hunisinde ilerledikçe tüketicilerle güven ilişkisi kurarak marka bilinirliğini ve tercihlerini artırır. Ek olarak, içerik pazarlaması diğerlerinden daha az maliyetli bir strateji olarak kabul edilir. İçerik kitaplığınız büyürken ve daha geniş bir kitleye ulaşırken biraz daha ekonomik bir başlangıç yapabilir.

Özellikle, içerik pazarlamasını kullanan kuruluşlar için üç temel neden ve fayda vardır:

 • Yükselen Satışlar
 • Tasarruf
 • Daha Fazla Sadakate Sahip Daha İyi Müşteriler

İçerik, pazarlamanın bugünü ve geleceğidir. Harika içerik olmadan pazarlama yapmak imkansızdır. Hangi tür pazarlama taktiğini kullanırsanız kullanın, içerik pazarlaması ayrı değil, sürecinizin bir parçası olmalıdır. Kaliteli içerik, tüm pazarlama biçimlerinin bir parçasıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması: İçerik pazarlama stratejisi, sosyal medya stratejinizden önce gelir.

SEO: Arama motorları kaliteli ve tutarlı içerik yayınlayan işletmeleri ödüllendirir.

PR: Başarılı PR stratejileri, okuyucuların ilgilendikleri konuları değil, işlerini ele alır.

PPC: PPC’nin çalışması için arkasında harika bir içeriğe ihtiyacınız vardır.

Gelen Pazarlama: İçerik, gelen trafiği ve olası satışları artırmanın anahtarıdır.

İçerik Stratejisi: İçerik stratejisi, çoğu içerik pazarlama stratejisinin bir parçasıdır.

İçerik pazarlaması, kârlı müşteri eylemi sağlamak amacıyla açıkça tanımlanmış bir izleyici kitlesini çekmek ve elde etmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturma ve dağıtmanın bir pazarlama tekniğidir. Buradaki anahtar kelime “değerli”dir. Bu tanımı, hemen hemen her tür reklamcılık veya pazarlamadan değiştiren şey budur.

Neden İçerik Pazarlama?

icerik-pazarlamasi-olmadan-dijital-pazarlama-olmaz

Belki de içerik pazarlamanın ne olduğunu anlamaktan daha önemli olan, içerik pazarlamasının işletmeniz için neden önemli olduğunu anlamaktır. Öncelikle satın alma döngüsünün dört adımını anlamamız gerekiyor:

Farkındalık: Bir müşterinin bir ihtiyacı olabilir, ancak bir çözümü olduğunun farkında değildir.

Araştırma: Bir müşteri bir çözüm olduğunu anladığında, kendini eğitmek için araştırma yapacak. Örneğin, bir araba alıcısı hangi farklı otomobil türlerinin bulunduğunu ve hangisinin ihtiyaçlarına uygun olduğunu bulmaya çalışacaktır.

Düşünme: Bu noktada müşteri, makul bir fiyata yüksek kaliteli bir ürün aldıklarından emin olmak için farklı satıcılardan farklı ürünleri karşılaştırmaya başlar.

Satın Alma: Son olarak müşteri kararını verir ve satın alma işlemiyle ilerler.

İçerik pazarlaması, belirli hedef kitlenizin ilgisini çeken ve sorunlarını çözmelerine yardımcı olan yararlı bir hikaye anlatımıdır. İster inanın ister inanmayın, gerçekleştirmesi kolay, Google’a özel hazır yöntemler SEO’nuzu güçlendirebilir ve potansiyel müşterilerinizi büyüleyebilir.

İçerik pazarlaması, diğer dijital pazarlama kanallarını desteklemesi bakımından ek faydalar da sağlar. Sosyal medya pazarlaması için ek içerik sağlar ve doğal gelen bağlantılar oluşturarak ve web sitenizde arama motorlarında bulunan iyi içerikler oluşturarak SEO çalışmalarına katkıda bulunur. Aslında, birçok şirket için SEO çabalarının büyük bir kısmı içerik pazarlamasına odaklanmalıdır.

Doğru içerik pazarlaması, her tür platformda kitlelere ulaşarak dinamik olmakla ilgilidir. İşletmeniz yalnızca bir kanal kullanıyorsa, çok büyük bir potansiyel kitleyi kaçırıyor olabilirsiniz.

Aşağıdakiler gibi başka bir veya birkaç yoldan içerik desteği eklemeyi düşünün:

 • E-Kitaplar
 • Podcast’ler
 • Web Seminerleri
 • Sosyal Medya Gönderileri
 • E-Posta Kampanyaları
 • Influencer Güncellemeleri
 • Çevrimiçi Kurslar
 • Videolar

Yapılan bir 2020 analizi, önümüzdeki 10 yılın içerik pazarlamasının bu temel unsurları da kapsayacak şekilde genişleyeceğini öngörüyor:

 • Canlı Yayın
 • Sesli Arama için optimize edilmiş içerik
 • Artırılmış Gerçeklik (AR) deneyimleri
 • Facebook Messenger gibi araçlar aracılığıyla müşterilerle bire bir görüşmeler
 • Konum, çevrimiçi davranış veya demografik bilgiler gibi toplanan verilere dayalı olarak hedef kitlenize uyarlanan kişiselleştirilmiş içerik

Gördüğünüz gibi, içerik pazarlamasının kapsamı neredeyse sınırsızdır.
Tüm başarılı kanallarda aynı kalan şey, markanın hikayesine izleyicileri dahil etmeye ve bu sayede güvene dayalı bir topluluğun temelini atmaya bağlıdır.

Harika İçeriğin Gücü

Markanız ister büyük ister küçük olsun, okuyucular içeriğinizin derinlemesine, iyi kaynaklara sahip olmasını ve özgün olmasını bekliyor.

Deepfake’ler ve ağır Instagram filtreleri çağında, izleyicileriniz biraz daha özgün bir şey arıyor. Değerli zamanlarına değecek bir şey.

Daha uzun içerik – daha derinlere inen, daha fazla bilgi sağlayan ve daha fazla araştırmadan bahseden içerik – daha kısa içerikten daha yüksek bir değer algısına sahiptir.

Pek çok kullanıcı, algoritmaların ilgi alanlarını doğru bir şekilde takip etmesini ve onları aradıkları şeye yönlendirmesini bekliyor.

Örneğin YouTube‘u ele alalım.

youtube-icerik-pazarlamasi

YouTube’un algoritması, harekete geçirici mesajlar sunmak veya satışları artırmak için tanınmış aktörlerin popülaritesine geleneksel televizyonun çekiciliğini kullanmak yerine, bunun yerine bir veri duvarını dikkate alır ve son derece kişiselleştirilmiş içerik önerir.

Ve çalışıyor.

Google’ın sahip olduğu video devi, her ay oturum açmış 2 milyardan fazla kullanıcıdan, tutkularıyla bağlantılı içerikle etkileşim kurmanın izleyiciler için 3 kat daha önemli olduğunu anladı.

Aynı zamanda kullanıcıların %53’ü, şirketlerin sosyal medyada kurumsal sorumluluk göstermesinin yanı sıra ürün veya hizmetlerdeki değişiklikler konusunda şeffaf olmasını bekliyor. Biraz fazladan çaba gerektirebilir, ancak şeffaflığın buna değdiği açıktır. Günümüz piyasasında yüksek şeffaflık, yüksek kamu güveninin anahtarıdır.

Teknoloji, potansiyel müşterilerinizin bilgilerle etkileşim kurma ve karar verme şeklini de hızla değiştiriyor. Yapılan 2020 araştırmalarından birinde, 2023 yılına kadar dünya çapında 7 milyardan fazla insanın bir akıllı telefona sahip olacağı tahmin ediliyor. Bu, dünyadaki mevcut nüfusun neredeyse tamamı. Artık içeriğiniz her zamankinden daha fazla, gerçekten küresel bir kitleye ulaşma potansiyeline sahip. Her zamankinden daha fazla, tüketici tabanınızla tutarlı bir diyaloğu sürdürme şansı markanızın parmaklarının ucunda.

Ortalama olarak, içerik pazarlamasının, diğer stratejilere bağlı kalan pazarlamacılara göre içerik pazarlamacıları için 6 kat daha fazla dönüşümden sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? Bu, içerik pazarlamasında %2,9’a karşılık geleneksel pazarlama için %0,5’tir. Bakışınızı pastanın B2B dilimine çevirdiğinizde içerik pazarlaması tüm B2B dönüşümlerinin %0,8 ila %1,1’ini oluşturur. Tüketici tabanınıza bir göz atın. İster B2B ister B2C olsun, beklentileriniz gürültüden sıyrılan değerli içeriklere can atıyor.

Bugün, B2B pazarlamacılarının% 41’i bir müşterinin satın alma yolculuğuna bağlı içeriğe odaklanıyor, ancak birçok işletme satın alma döngüsünün her aşamasına özel kişiselleştirilmiş içerik üretemiyor. Kişiselleştirilmiş mesajlaşma, yalnızca demografik veya firma bilgisi kriterlerine göre hedefleme anlamına gelmez, aynı zamanda alıcının yolculuğunun her aşamasına uygun içeriği proaktif olarak üretmek anlamına gelir. Tüketicilerin yüzde seksen beşi, sadece kendileri için bu seçimi yapmaya çalışmak yerine, kararlara doğru çeşitli yollardan geçmeleri için zaman alan çözümlere güveniyor. Bu tür içerik tüketicilere, değerlendirme ve kendileri için karar verme yeteneklerini kabul ettiğinizi ve buna değer verdiğinizi gösterir.

İçerik Pazarlama Para Tasarrufu Sağlar ve Satışları Artırır

Her işletme, boyutu ne olursa olsun, maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor.

İçerik pazarlaması, para tasarrufu sağlayan bir güç merkezidir: maliyeti net %72 daha azdır ve geleneksel pazarlamadan 3 kat daha fazla potansiyel müşteriye ulaşır.

Geçtiğimiz 10 yıl, içerik pazarlaması alanında şaşırtıcı bir büyüme gördü. Google Trends’e göre, dünya çapında içerik pazarlamasına olan ilgi son 16 yılda neredeyse %100’e yükseldi ve popülerliğin zirvesine ulaştı.

İçerik pazarlaması yalnızca pazarlama bütçenizi kısmakla kalmaz, aynı zamanda zaman içinde daha yüksek kaliteli potansiyel müşterilerden daha fazla satış sağlar.

Seçmeli Reklamcılık (diğer adıyla Abonelik Tabanlı Reklamcılık) sayesinde, müşteri adayı oluşturmada tasarruf edeceksiniz ve zamanla bir karar verme zamanı geldiğinde markanızı ilk önce düşünecek olan satın alma öncesi takipçilerden oluşan bir ağ geliştireceksiniz. Yeni teknolojinin gelişmesi ve sürekli büyüyen potansiyel bir izleyici kitlesiyle, içerik pazarlaması yalnızca daha önemli olmaya devam edecek.

Markanızın değerini göstermeye, bir topluluk oluşturmaya ve nihayetinde hedef kitlenizi adanmış eylemlere dönüştürmeye hazır mısınız? Pazarlamayı yeniden insan yapmanın zamanı geldi. İşletmeniz için bir içerik pazarlama stratejisi geliştirme zamanı.

İzleyici üyelerini rahatsız eden geleneksel pazarlama biçimlerinin, potansiyel müşterilere ulaşmak ve potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek için eskisinden daha az etkili olduğu bir sır değil. Bu nedenle içerik pazarlaması, işletmelerin hedef kitlelerine ulaşması ve onlarla etkileşim kurması için popüler bir yol haline geldi. İzleyici üyelerine, onları ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında eğitmek için yararlı içerikler sağlayarak ve onlara bu ürün ve hizmetlerin sorunlu noktaları ve zorlukları nasıl etkili bir şekilde çözdüğünü göstererek dönüşümleri artırabilir, marka bilincini artırabilir, geliri artırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

İçerik pazarlaması, hedef kitlenize ulaşmak için içerik planlama, oluşturma, dağıtma, paylaşma ve yayınlama sürecidir. Bir işletme olarak bu taktik, marka bilinirliğini artırmanıza, satışları artırmanıza, hedef kitle üyelerinizle bağlantı kurmanıza ve potansiyel müşterilerle müşterilerle etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Bill Gates 1996 yılında: “İçerik kraldır.” sözünü söylediğinde kimse içerik pazarlamasının bu kadar değer kazanacağını tahmin edemiyordu.

Bir markanın 7/24 erişim sağlayabildiği kişilerle sürekli iletişim halinde olması gerekir. Bildik örneklerden gidelim, dürüst olmak gerekirse televizyon izlerken reklam başladığında hemen zaplıyoruz, radyoda müzik dinlerken reklamlar başladığında başka bir frekansa geçiyoruz, yine internet sitelerinde de reklamla karşılaştığımızda kapatıyoruz ya da es geçiyoruz.

Kabul etmek gerekiyor ki insanlar reklamlara çok fazla ilgi göstermiyor. İnsanlar reklamlardan ziyade çevresindekilerin yorumlarına daha fazla güveniyor ve satın alım kararlarını tavsiyeler çok fazla etkiliyor. Bu sebeple “insanlarla iletişim kurmak” için ilk stratejimiz reklam olmamalı.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?
İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlaması, markanızı ve kendinizi hedef kitlenize “reklam kokmadan” tanıtmanın en keyifli yollarından biridir. İçerik pazarlaması diyor olmamız sizi yanıltmasın, aslında klasik pazarlama yöntemlerinin tam zıttıdır. İçerik pazarlamasında doğrudan satış elde etme amacı güdülmez.

İçerik pazarlama dediğimizde aklımıza ilk ve hatta çoğu zaman tek gelen şey “metin” paylaşımı. Ancak metin kullanımının öneminin yanı sıra Facebook, Instagram, Twitter gibi sitelerin büyümesiyle fotoğraf,  kısa süreli ya da anlık video paylaşımlarının önemi de oldukça arttı.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?
İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Ama ister metin ister görsel paylaşım olsun, içerik pazarlamasının asıl amacı markanızı tanınır hale getirebilmek ve sayfayı takip eden, içerikleri merakla bekleyen ve etkileşime geçen bir kitle oluşturmak. Bir blog adresi, bunun için iyi bir başlangıç olacaktır, herhangi başka kısıtlamalara bağlı kalmadan kendi içerik pazarlama çalışmalarınızı yürütmenize olanak sağlar. Böylece marka sayfaları insanlar için sadece reklam paylaşan bir sayfa olmaktan çıkıp, takip ettikleri bir mecra haline gelecektir.

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
 • Gelelim bir içerik oluştururken ilk dikkat etmeniz gereken noktaya. Muhatap aldığınız hedef kitleyi, yani bu yazıyı okuyacak kişileri tanımak, içeriğinizin başarılı olması için ilk adımdır. Yazı dilinizi ve hitabınızı yaş, cinsiyet ya da ilgi alanına göre düzenleyebilir, okurlarınızın daha fazla keyif almasını sağlayabilirsiniz böylece.
 • Unutulmaması gereken ikinci nokta samimi olmak! Edebi bir Türk klasiği ortaya koymadığınızın siz de farkındasınız, okuyucularınız da. O yüzden içten bir anlatım kullanmalısınız.
 • Reelde var olan okuyucularınızı kaybetmemek ve yeni okurlara ulaşmak için trendleri takip etmeli ve sürekli üretmelisiniz.
 • Uzun uğraşlar sonucu oluşturduğunuz içeriklerinizde direk satışa yönelik sonuçları da kısa vadede göremeyeceğinizin bilincinde olmalısınız. Hatırlayın, ilk hedefimiz bir kitle oluşturmaktı!
 • Rotanızı değiştirmeniz gerekiyor olabilir mi? Kendinize aylık, 3 aylık, yarım yıllık planlar yaparak aldığınız etkileşimleri mutlaka değerlendirmelisiniz.

İçerik Pazarlamasıyla;

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
 • Ziyaretçilerinizin ilgisini çekersiniz; sizin, ürün ve hizmetlerinizin, markanızın hakkında detaylı bilgiler edinirler.
 • Kaliteli içerikleriniz ve faydalı bilgilerinizle ziyaretçilerinizin güvenini kazanırsınız.
 • Arama motoru devi Google, kullanıcılarını en iyi içeriği sunan adreslere yönlendiriyor, bunu biliyoruz. Her seferinde daha kaliteli içerikler sunmaya çalıştıkça ve bunu bir süreklilik haline dönüştürdükçe markanız arama sonuçlarında daha görünür hale gelir. Sitenizi ne kadar güncel tutarsanız sitenize tekrar tekrar gelecek kişi sayısı, yani site trafiğiniz de bir o kadar fazla olur.
 • Hazırlamış olduğunuz içerikleri markanızın diğer platformlardaki sosyal medya hesaplarında paylaşarak daha büyük bir kitleye ulaşma imkanı elde edersiniz.
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar

Önce keşfedilip sonra tüketilen içeriğiniz en sonunda da paylaşılıyorsa, mükemmel olmuş demektir! Hedef kitlenizin sizi nasıl keşfettiğini ve nerelerde paylaştığını öğrenmeniz, yeni içeriklerinizi daha anlamlı üretmenize yardımcı olur. Eğer içerikleriniz yaratıcı ve dikkat çekiciyse viral olarak yayılma ihtimali çok yüksektir. Unutmayın ki yaratıcı içeriklerinizin getirileri ödüller değil, etkileşimlerdir. Bu şekilde sadık okurlarınızı sadık müşterilere dönüştürebilir ve işinizi ancak böyle büyütebilirsiniz.

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar

Son olarak “reklamla da desteklenen” çabalar sonucunda hedef kitlesinin büyük bir kısmına ulaşan markalar, içerik pazarlaması sayesinde sahip oldukları kitleye fayda ve değer sağlamanın yanında, oluşturacakları etkileşimle kitlenin çevresine de birer tavsiye vermesini sağlarlar. Bununla birlikte markalar kitleyi yönlendirme kabiliyetleriyle sektörel gündemi belirleyebilecek düzeye de ulaşabilirler.

Artık işletmenizin içerik pazarlamasına neden yatırım yapması gerektiğini anladığınıza göre, hangi tür içerik oluşturmak istediğinize karar verebilmeniz için bazı örnekleri inceleyelim.

İçerik Pazarlama Türleri

1. Sosyal Medya İçerik Pazarlaması

sosyal-medyada-icerik-pazarlama

3,7 milyardan fazla küresel kullanıcıyla, neden bu kadar çok işletmenin sosyal medya içerik pazarlamasına yatırım yaptığını anlamak kolaydır. Çalışabileceğiniz bir dizi platform (Facebook, Instagram, Pinterest, LinkedIn ve Snapchat gibi) ve her birinde sosyal medya içeriği oluşturup paylaşabileceğiniz çeşitli yollar (fotoğraflar, hikayeler, canlı ve önceden kaydedilmiş videolar gibi) vardır.

Tüm bu platformlar ve içeriğinizi paylaşmanın yollarıdır ve hedef kitlenizle bağlantı kurmanız için size çok sayıda fırsat sunar.

Sosyal ağlar, hedef kitlenizi bulabileceğiniz ve onlarla etkileşime geçebileceğiniz yerdir, bu da onu içeriğinizi yaymak için tercih edilen araç yapar. Bu nedenle, blogunuzu veya web sitenizi, insanların makalelerinizi sosyal medyada paylaşabilmesi için optimize etmeyi unutmamalısınız.

Ayrıca, her gün kendi içeriğinizi oluşturmanın ve bunu sosyal ağlarda yayınlamanın mümkün olmadığı için, kanallarınızda paylaşmak üzere alakalı makaleler alabileceğiniz nitelikli kaynaklar bulmak önemlidir.
Hesaplarınızı her zaman güncel tutmak için, yayınlarınızı haftalık veya aylık olarak planlamak ve sosyal ağlarda otomatik olarak paylaşılmasını sağlamak gibi bir araç kullanmanız önerilir. Bu şekilde çalışma süresinden tasarruf edersiniz ve artık tüm gün çevrimiçi olmanıza gerek kalmaz.

Ve son olarak, sosyal platformlar yalnızca bir yayılma aracı olarak görülmeli, daha çok etkileşim için kullanılmalıdır. Uzun ömürlü ilişkilerin inşa edildiği iletişimle ilgilidir ve bu nedenle, izleyicilerinizle yorumlar gibi şeylerle, mesajlara yanıt vererek ve elinizden geldiğince bir “Beğen” vermeyi unutmazsınız.

2. İnfografik İçerik Pazarlaması

İnfografikler, içeriği, bilgileri ve verileri anlaşılması kolay bir grafik biçiminde görüntüler. Basit ifadeler, kısa ifadeler ve net resimlerin bir karışımıyla infografikler, içeriğinizi etkili bir şekilde iletmenin harika bir yoludur. Eğitici ve / veya karmaşık bir konuyu tüm izleyici üyelerinin anlayabilmesi için iyi çalışırlar.

IBM, Bulut pazarını başlattığında bir infografik oluşturdu. İnfografikleri markaya uygun, iyi organize edilmiş ve okunması kolay. Bulut pazarında ne yaptıklarını ve müşterilerin bundan nasıl yararlanabileceğini açıkça açıklıyor. Ayrıca izleyici üyelerine pazara nasıl erişebileceklerini ve kullanmaya nasıl başlayabileceklerini anlatır.

Grafik Parçaları

İçerik Pazarlamasının bir diğer ayağı, hem bloglarda hem de sosyal ağlarda grafik parçaların üretilmesi ve yayılmasıdır. Söz konusu içerik, görsel çekiciliği sayesinde sosyal medyada oldukça sık söylenmekte ve infografikler ve animasyonlu GIF’ler, fotoğraflar, illüstrasyonlar ve metinli görsellerin oluşturulmasını içermektedir.

3. Blog İçerik Pazarlaması

Bloglar, gelen pazarlama ve müşterileriniz ve hedef kitlenizle (eğitimsel, müşteri ile ilgili veya ürünle ilgili) bilgi paylaşmak için çok güçlü bir içerik türüdür. Bloglar, okuyucuları müşterilere dönüştürmek, marka bilinirliğini artırmak ve / veya hedef kitlenizle ilişkiler kurmak için kullanılır.

Belirli blogunuzun amacına bağlı olarak, çeşitli gönderilere bağlantı vererek, sosyal medya sayfalarınıza bağlantılar paylaşarak, ortaklarınızın web sitelerine ve ürünlerine bağlantı vererek veya ürün grubunuz hakkında yazarak diğer blog içeriğini tanıtmayı seçebilirsiniz.

Neden? Çünkü bu, sitenize gelen web trafiğini artırmanıza ve izleyicilerinize orijinal ve alakalı içerik sunmanıza olanak tanır.

Size harika bir blog sayfası öneriyoruz, tıklayın. =)

4. Podcast İçerik Pazarlaması

ABD’de şu anda 6 milyondan fazla kişinin Podcast dinlediğini biliyor muydunuz? Podcast’ler, kolaylıkları nedeniyle popüler bir içerik ortamı haline geldi – dinlenirken veya hareket halindeyken bunların keyfini çıkarabilirsiniz. Bu yüzden pek çok işletme Podcast oluşturmaya başladı. Bu sayede marka bilincini geliştirmeye, izleyicilerle ilişkiler kurmaya ve ürünlerini, hizmetlerini ve ortaklarını tanıtmaya yardımcı oluyorlar.

Örneğin Harvard Business Review (HBR), hem iş hem de yönetimde endüstri liderlerini içeren HBR IdeaCast adlı haftalık bir Podcast’e sahiptir. Podcast markadır ve HBR’lerin yayınlanan içeriğinin geri kalanını tamamlar. Aynı zamanda, HBR’nin hedef kitlesi ile bağlantı kurması, marka farkındalığını artırması ve tipik işlerinden (bir podcast dinlemek veya bir HBR makalesi okumak) farklı bir ortam aracılığıyla izleyici üyelerini takip etmesi için harika bir yoldur.

5. Video İçerik Pazarlama

Yakın tarihli bir HubSpot araştırmasına göre, tüketicilerin %50’den fazlası etkileşime girdikleri markaların videolarını görmek istediklerini söylüyor. Ek olarak video içerik pazarlama, dönüşümleri artırabilir, yatırım getirisini artırabilir ve izleyicilerle ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Video pazarlama içeriğinizi sosyal medya platformlarında, site sayfalarında veya ortaklarınızın web sitelerinde paylaşmayı seçebilirsiniz – hatta viral olabilirsiniz!

Videoların oluşturulmasını herhangi bir içerik pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline getirmek çok avantajlıdır, çünkü bu içerik sınıfı sosyal ağlarda en çok paylaşılanlardan biridir. Bu nedenle, bir YouTube kanalı (şu anda en önemli video platformu) oluşturmanız ve videolarınızı oradan paylaşmanız önerilebilir.

6. Ücretli Reklam İçeriği Pazarlaması

Daha önce de bahsettiğim gibi, içerik ve gelen pazarlamanın yarattığı organik trafik, her tür işletme arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Ancak bu, ücretli içeriğin ve reklamların hedef kitlenize ulaşmak için yararsız veya etkisiz olduğu anlamına gelmez. Ücretli içerik reklamları, çok daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir ve kendinizi görülmek istediğiniz tüm yerlerde konumlandırmanıza olanak tanır.

Ücretli içerik reklamlarınızı oluşturmanın ve yayınlamanın birçok yolu vardır. Ücretli reklamları sosyal medyada paylaşabilir veya web sitelerinde afiş veya sponsorlu içerik şeklinde dijital reklamlar olarak yayınlayabilirsiniz.

İçerik reklamları, kitleleri web sitelerine çekmek ve onları müşterilere dönüştürmek için ücretsiz gönderim ve iade politikalarıyla ilgili bazı ürünleri ve ayrıntıları da içerir.

7. E-Posta Pazarlama

E -posta yoluyla hedef kitlenize haber bültenleri ve promosyonlar gönderen e-posta pazarlama da, kamuyu içeriğiniz ve haberleriniz hakkında bilgilendirmenin ve ticari tekliflerinizi yaymanın mükemmel bir şeklidir.

İçerik Pazarlama Stratejisi

icerik-pazarlama-stratejisi

1. SMART hedeflerini belirleyin.

İçerik pazarlama stratejinizin ilk kısmı, SMART hedefleri belirlemektir. Bunlar işletmenize özgü olmalıdır – muhtemelen daha geniş pazarlama ve şirket hedeflerinizi tamamlayacaklardır. İçerik pazarlama stratejiniz için belirlediğiniz bazı hedef örneklerini inceleyelim.

 • Marka bilinirliğini artırın.
 • Geliri artırın.
 • Dönüşümleri artırın.
 • Marka sadakatini artırın.
 • Müşteri katılımını artırın.
 • Potansiyel müşteriler ve müşteriler arasında yakınlık ve güven oluşturun.
 • Stratejik ortaklar çekin.

2. KPI’larınızı belirleyin.

Ardından, SMART hedefleriniz için temel performans göstergelerini (KPI’ler) ayarlayın. KPI’lar, hedefinize göre gerçek performansınızı ölçmek için kullanabileceğiniz ölçülebilir veri noktalarıdır.

Marka Bilinirliği: Site trafiği, sosyal medya takipçileri, abonelik kayıtları, bahisler (müşteriler ve ortaklar tarafından)

Gelir: Günlük satışlar, site trafiği

Dönüşümler: Dönüşüm oranı, alışveriş sepeti terk oranı, ilgili gönderim oranı trendleri, rekabetçi fiyat trendleri

Marka Sadakati: Geri dönen müşteriler, destekçiler, ürün incelemeleri, tavsiyeler

Müşteri Etkileşimi: Beğeniler, paylaşımlar, takipler, bahsetmeler, geri bağlantılar

Uyum ve Güven: Geri dönen müşteriler, destekçiler, takipçiler, bahsedenler

Stratejik Ortaklar: Yeni ortaklıklar, bahsedenler, geri bağlantılar

3. İçeriğin türüne karar verin.

Ardından, oluşturacağınız içerik türünü seçin. Bunu yapmak için, hedef kitlenizi ve alıcı personelinizi düşünerek başlayın. Onlar için doğru içerik türlerini daraltmanıza yardımcı olması için hedef kitleniz hakkındaki soruları yanıtlayın.

4. İçerik kanallarınızı seçin.

Pazarlayacağınız içerik türüne karar verdikten sonra, özel içerik kanallarınızı seçme zamanı. Bazı içerik türleri için, birlikte çalışmanız gereken kanal açık olacaktır. Örneğin, blog içeriği oluşturuyorsanız, kanalınız blogun kendisi olacaktır.

Ancak, bazı kanallar daha az açıktır. Örneğin, sosyal medyayı seçerseniz, hangi platform veya platformlarda (Instagram, Facebook, Twitter, vb.) pazarlama yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Bir infografik seçerseniz, onu hangi kanalda paylaşacağınıza (sosyal medya, web sitesi vb.) karar vermeniz gerekir.

5. Bir bütçe belirleyin.

Şimdi bütçenizi belirleyin. Oluşturduğunuz içerik türünü ve bu içeriği hangi kanallarda pazarladığınızı düşünün.
Ardından, bütçenizi belirlemek için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 1. İçeriği oluşturmak için herhangi bir yazılım veya teknoloji satın almanız gerekiyor mu? ( Adobe Photoshop gibi grafik tasarım yazılımı, Canva aboneliği, yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar çekmek için bir kamera gibi)
 2. Herhangi bir içerik ekibi üyesini (sanatçılar, yazarlar, editörler, tasarımcılar gibi) işe almanız gerekiyor mu?
 3. Reklam alanı için ödeme yapmanız gerekiyor mu?
 4. Belirli içerik türünüzü geliştirmek veya ölçmek için belirli araçlara veya kaynaklara erişmeniz gerekiyor mu?

Bu soruları yanıtlarken, yanıtlarınızın beklenen bütçenizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

6. İçeriği oluşturun ve dağıtın.

Kitlenizin onu tüketebilmesi ve dönüştürebilmesi için içeriğinizi oluşturun ve dağıtın. Tutarlı bir şekilde içerik ürettiğinizden ve potansiyel müşterileriniz arasında paylaştığınızdan emin olmak için bir sosyal medya takvimi veya editoryal içerik takvimi kullanın. Bu, ekibinizin oluşturulan tüm içeriğin üzerinde kalmasına ve hatta önceden planlamasına yardımcı olabilir.

Dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacak tüm pazarlama içeriğinizi planlamak ve optimize etmek için ücretsiz bir editör takvimi kullanın.

7. Sonuçları analiz edin ve ölçün.

Son olarak, sonuçlarınızı analiz edin ve ölçün. Bu, içerik pazarlama çabalarınızı geliştirmek ve daha fazla izleyici üyesine ulaşmak için gerekli değişiklikleri yapmanızı sağlayacaktır.

İçerik pazarlaması, stratejik olarak içerik oluşturma, yayınlama ve tanıtma (blog gönderileri, e-postalar, videolar ve podcast’ler dahil) içeren bir pazarlama türüdür. İçerik pazarlaması genellikle marka bilinirliğini ve katılımını artırmak, ziyaretçileri veya kullanıcıları çekmek, satış fırsatları oluşturmak veya satın almaları ve geliri artırmak için kullanılır.

Bu şekilde, yazarlardan editörlere ve SEO uzmanlarına kadar içerik oluşturmaya dahil olan herkes, içeriğin kime hizmet etmesi gerektiğini bilir.

8. Kitlenizin seveceği içerikler oluşturun.

Artık hedef kitlenizin kim olduğunu anladığınıza göre, özellikle onlar için içerik oluşturmanın zamanı geldi.
Tecrübelerime göre, bunu yapmanın en iyi yolu izleyicilerinizin acı noktalarını bulmaktır. Bu sorunları çözmelerine yardımcı olacak içerikler oluşturun. Hedef kitlenizin sorunlarını, hedef kitlenizin takıldığı alt diziler, forumlar ve Facebook gruplarında bulabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin çözmek istediği sorunları belirlemenin bir başka harika yoludur.
Artı, SEO muhtemelen içerik pazarlama çabalarınızın büyük bir parçası olacaktır. Bu nedenle, arama motorlarında sıralanacak şekilde tasarlanmış içerik oluşturmaya başlamak akıllıca bir fikirdir.

İçerik Pazarlamasını Gerçekleştirmenin En İyi Yolları Nelerdir?

Bir Bloga Düzenli Olarak Gönderi Yapmak: Bu, müşteri yolculuğunun herhangi bir aşamasında müşterilerle ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

İndirilebilir İçerik (E-Kitaplar, Şablonlar): Geçitli indirilebilir içerik, huninin üstünde veya ortasında potansiyel müşterileri çekmek için iyi çalışabilir.

Zengin Medya (Videolar ve Podcast’ler): Zengin medya, hedef kitlenizle etkileşim kurmanın popüler bir yoludur ve SEO, sosyal ve PPC stratejileri dahil olmak üzere birçok pazarlama stratejisinde kullanılabilir.

Web Seminerleri: Web seminerleri, hedef kitlenizi eğitmenize ve müşterilerle daha derin, daha kişisel bir bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Etkileşimli Araçlar: Etkileşimli araçlar, ürününüzün sunduğu şeyleri sergileyebilir veya sadece hedef pazarınızla etkileşim kurmanın bir yolu olarak hizmet edebilir.

E-Postalar: E-postalar, şirketlerin, içeriklerine veya işlerine ilgi gösteren müşterileriyle ve potansiyel müşterileriyle düzenli olarak yeniden etkileşim kurmasına yardımcı olur.

Açılış Sayfaları: İyi açılış sayfası içeriği, site ziyaretçilerinin ürününüzü veya hizmetinizi anlamasına, değerini görmesine ve daha fazlasını öğrenmek istemesine yardımcı olmak için çok önemli olabilir.

İçerik Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

 1. Hedef kitlenize alakalı ve kaliteli içerik sunarak ulaşmanın en iyi yolu budur.
 2. İçeriğinizi, web sitenizi ve ticari tekliflerinizin web konumlandırmasını iyileştirmek için mükemmel bir tekniktir.
 3. Markanızın değerlerini aktarmanızı sağlar.
 4. Hedef kitlenizle alakalı makaleler ve içerik oluşturmak, Google aramalarında ilk birkaç sonuçta görünmenize yardımcı olan SEO tekniklerini kullanmanızı mümkün kılar.
 5. Sosyal ağlarda potansiyel müşterileri çekmenize ve elde tutmanıza yardımcı olur.

İçerik pazarlaması, özellikle dijital alanda günümüzün en büyük sorunlarından bazılarını atlatan potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için tamamen benzersiz bir yaklaşımdır.

Sorun: Organik aramamın hacmini artırmam gerekiyor.

İzleyicileriniz sizi bulamazlarsa sizden satın alamazlar ve bugün satın alma döngülerinin yaklaşık %93’ü bir arama motorundan başlıyor. Ek olarak, araştırmalara göre, içerik tüketiminin %51’i organik aramadan geliyor. Bu nedenle içerik pazarlaması organik farkındalık oluşturmanın harika bir yoludur. Değerli içeriğiniz arama motorlarında üst sıralarda yer aldığında veya sosyal ağlarda yaygın olarak paylaşıldığında, hiçbir ücret ödemeden marka bilinirliği oluşturursunuz ve içeriğiniz yalnızca alakalı olduğunda paylaşılacağından, kitleniz onu terk etmeye daha az meyilli olacaktır.

Sorun: Marka tercihi oluşturmam gerekiyor.

İlgi çekici içerik pazarlaması, sizi güvenilir bir bilgi ve eğitim kaynağı haline getirerek düşünce liderliği yoluyla tercih yaratır. Ayrıca, içeriğiniz alıcılarınızı eğlendirdiğinde veya onlara yardım ettiğinde güçlenen ilişkiler yoluyla da tercih oluşturabilirsiniz. İnsanların ilişki içinde oldukları şirketlerden alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir.

Sorun: Bir içerik pazarlama planım var ama müşterilerimin ilgisini çekmiyor.

İçerik pazarlaması müşterilerinize satış yapmamalı, onlara yardımcı olmalıdır. Hedef kitlenize, bedelini ödemeye istekli olacak kadar değerli bir şeyi özgürce verdiğinizde, nihayetinde en güçlü satış aracınız olan güveni inşa edersiniz.

Sorun: Maliyetlerimi düşük tutarken daha fazla müşteriye ulaşmam gerekiyor.

Forrester’in araştırmasına göre, günümüzün müşterileri, onları kesintiye uğratan veya engelleyen pazarlamaya güvenmiyor ve içerliyor. İlgi çekici içerik pazarlaması, mevcut ve potansiyel müşterilerle doğal bir sohbetin parçası olmalı, ilgi alanları ve davranışlarıyla alakalı olmalı ve zaman içinde sürekli bir hikaye oluşturmalıdır. İçerik pazarlaması, çok uzun bir süre kâr payı ödüyor ve bu etki, içerik kitaplığınızı oluştururken katlanıyor.

Sorun: İçerik pazarlama kampanyamın yatırım getirisini (YG) nasıl göstereceğimden emin değilim.

Genel olarak, içerik pazarlaması web trafiğini artırmaya, potansiyel müşteri niteliğini desteklemeye (özellikle içerik aşamalı olarak üretildiğinde) ve nihayetinde satışlara dönüşüme yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Günümüzde, işletmelerin hedef kitlesini bulmak için kullandığı strateji, birkaç 10 yıl öncesinden tamamen farklı. İçerik pazarlama, potansiyel müşterileri bulmak ve hali hazırda bir şey satın almış olanları elde tutmak açısından dijital çağın en etkili tekniklerinden biri.

İçerik pazarlama, yalnızca ilgilenen kişileri markanızın tekliflerine çekmek için kullanılmaz, aynı zamanda sosyal ağları kullanarak bu kişilerin günlük yaşamlarında bir yer edinmenizi sağlarken işletmenizin kimliğini ve değerlerini iletmenin de en iyi yoludur.

Eğer daha iyi bir yolu varsa, o da burada. =)