Skip to content

Contextual Advertising Nedir?

Contextual Advertising Nedir?

İçeriğe dayalı reklamcılık (içeriğe dayalı pazarlama olarak da bilinir), genellikle web sitelerinde ve uygulamalarda görünen, hedeflenmiş bir reklam biçimidir. Reklamı daha etkili hale getirmek için çoğunlukla kişiselleştirilmiş pazarlamayı içerir.

İçeriksel reklamcılık, reklamları web sitesinin anahtar kelimelerine, içeriğine veya temasına göre web sitelerinde görüntüleyen bir dijital reklam biçimidir. Bloglarda, web sitelerinde ve diğer çevrimiçi medyadaki reklamlarda yaygın olarak kullanılan, hedeflenen bir reklam tekniğidir. İçeriksel reklamcılık, arama motorları tarafından aranan anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini temel alan reklamları görüntülemek için de kullanılır. Belirli konuları seçerek ve bunları web sitenizdeki içerikle eşleştirerek, reklamlarınızın alakalı yayınlarda, bloglarda ve web sitelerinde görünmesini sağlar.

İçeriksel reklamcılık, promosyon mesajının ilgili dijital içeriğe uygun olduğu otomatik bir süreçtir. Temelini oluşturan algoritmalar, reklamları içeriğe dahil olan anahtar kelimelere ve diğer meta verilere dayalı olarak seçer. Ortaya çıkan reklam alakalı ve hedeflidir; bu da kullanıcıları reklamı tıklamaya teşvik eder. Bu tıklama etkinliği, içeriğin yayıncısı için gelir ve reklam veren için daha fazla trafik oluşturur.
Genellikle bir afiş üzerinde veya bir web sitesinde açılan reklamda gerçekleşir. Doğru zamanda doğru yerde olmaktır bir bakıma.

 

İçeriğe Dayalı Reklamcılık Nasıl Çalışır?

İçeriğe Dayalı Reklamcılık Nasıl Çalışır?

Bir web tarayıcısı web sitesinin her URL’sini tarar ve içeriği ve yerleşimleri sınıflandırır.
Bir kullanıcı belirli bir sayfayı ziyaret ettiğinde, URL ile ilgili bilgiler istek üzerine reklam sunucusuna iletilir. Reklam sunucusu, tarayıcı tarafından belirli bir URL için toplanan verilerle eşleşebilir ve alakalı kampanyaları konu kategorileri, anahtar kelimeler vb. ile eşleştirebilir.
Çevrimiçi davranışsal hedefleme, hangi reklamın gösterileceğini belirlemek için kullanıcıyla ilgili bilgileri kullanır.
Evet, içeriğe dayalı hedefleme, kullanıcının gerçek ilgisine dayanır!
Ancak bu sürekli dikkat gerektiren bir süreçtir. Örneğin, bazı bağlamlar kesin hedefleme için çok geniştir ve reklam alanları bir rakibin reklamları tarafından bile alınabilir.

İçeriksel reklamcılık, normal ücretli katılımın dışında bir kavramdır. Arama motoru sonuç sayfalarında tıklama başına ödeme ve diğer bağlantılar gibi yöntemlerin göründüğü yerlerde, içeriğe dayalı reklam kampanyaları, satılan ürün veya hizmetle içeriğe dayalı bir ilişkisi olan web sayfalarına afişler ve bağlantılar yerleştirir. Örneğin, pişirme tavaları için bir banner reklam, üzerinde bir kek tarifi olan bir web sayfasına yerleştirilebilir. İçeriğe dayalı reklamcılık, reklamı getirmek için bir anahtar kelime araması gerektirmez; belli bir sayfa her görüntülendiğinde oradadır. Öncelikle bir reklam verenin, kullanıcının ilgi alanlarına veya genel olarak erişilen konularına göre reklamlar göstermesini sağlar. Bir ziyaretçi bir web sayfasına girdiğinde çalışır – web sitesinin içeriğini, içeriğini, anahtar kelimelerini ve konusunu kullanarak, reklam ağları kendisiyle ilgili reklamlar görüntüler. Bir örnek daha: Televizyonla ilgili bir web sitesinde, içeriğe dayalı reklamcılık büyük olasılıkla TV üreticilerinden, tedarikçilerinden, çevrimiçi elektronik mağazalarından, televizyon programlarından ve benzeri ürünlerden ve hizmetlerden gelen reklamları görüntüler.

İçeriksel reklamlarla reklam vermek, Google’ın ana gelir kaynaklarından biridir. Reklam içeriğe dayalı ve aslında web sayfasının konusu ile ilgili olduğu için, insanların reklamı tıklamaları ve başka bir web sitesini ziyaret etmeleri, hatta bir dönüşüm yaratmaları daha olasıdır. Arama motorları, içeriğe dayalı reklamcılığın ne kadar iyi çalıştığını ve bağlamsal reklamları da arama motoru sonuç sayfalarına yerleştirmeye başladığını görmüştür. Bir kullanıcı belirli bir anahtar kelimeyi aradığında, banner reklamlar ve anahtar kelimeyle eşleşmeyebilecek, ancak doğrudan ona ait olabilecek diğer içeriksel reklamlar görünebilir. Üçüncü taraf bağlantılarıyla spam göndermeye yer varken, içeriğe dayalı reklamcılık hala büyümekte olan bir işletmedir ve ücretli katılım konusunda düşünen birçok şirket için iyi bir seçimdir.

İçeriksel reklamcılık, internet reklamcılığının büyük bir bölümünü temsil eder. İçeriksel reklamcılıkta en büyük oyuncu, elbette, AdSense platformuyla Google’dır (şimdi Alphabet Inc). AdSense, bir yayıncının reklamların AdSense tarafından sunulduğu bir siteye kod eklemesine izin verir. Site anahtar kelimeler ve içerik için taranır ve alakalı reklamlar yerleştirilir. Site sahibi, reklamların nerede ve nasıl gösterileceği ve reklamı yapılan ürün veya hizmet türleri gibi belirli özellikleri özelleştirebilir.

İçeriğe dayalı hedefleme, hangi reklamın gösterileceğini belirlemek için web sitesi ve sayfa hakkındaki bilgileri kullanır.
Reklamların önceden atanmış kategorilere giren sayfalara hedeflendiği kategoride içerik hedefleme ve reklamların belirli anahtar kelimelerle eşleşen sayfalara hedeflendiği anahtar kelime bağlamsal hedeflemesi vardır. Semantik hedefleme, içeriğe dayalı hedeflemenin en gelişmiş şeklidir ve yalnızca bir sayfadaki eşleşen anahtar kelimeleri belirlemek yerine, her bir içerik sayfasının anlamını anlamak için makine öğrenmeyi kullanmayı içerir.
Bir tarayıcı webi tarar ve sayfaları bağlam ve anlambilim temeline göre kategorilere ayırır. Bir kullanıcı bir sayfayı ziyaret ettiğinde, o sayfa içeriği bilgileri reklam sunucusuna gider ve ardından bu anahtar kelimeler ve içerikle alakalı reklamlarla eşleşir.

İçeriksel Reklamcılığın Avantajları

İçeriksel Reklamcılığın Avantajları

İçeriksel reklamlar, belirli içerik türleri için çok etkilidir. Bazı çalışmalar, satın alma niyetini %63 artırabildiklerini gösteriyor.

Reklam sunma sürecinin otomasyonu, çevrimiçi reklam veren birçok çevrimiçi yayıncı ve şirket için bir nimet olmuştur. Otomasyon, büyük sitelerden küçük bloglara kadar yayıncıların, reklamları görüntülemek ve izlemek için alıcılar veya bir reklam satış departmanı işletmek zorunda kalmadan reklamlar sunmalarına olanak tanır. Reklam verenler için, daha fazla seçenek ve arama yapmak zorunda kalmadan kârlı ziyaretçilerin kulağına kar suyu kaçırma olanağı sağlar.
Teknoloji aynı zamanda, reklamların yalnızca sayfadaki içeriğe değil, kullanıcının demografik bilgilerine ve coğrafi konumuna göre daha da özelleştirilebileceği şekilde gelişmektedir.

İçeriksel Reklamcılığın Geleceği

İçeriksel Reklamcılığın Geleceği

İçeriksel reklamcılık alanı hala nispeten yeni bir kavramdır. Web sayfalarının ötesinde, içeriksel reklamcılık video ve video oyun içeriğini bütünleştiriyor. Dinamik bir reklam panosu kavramı, izleyicinin cinsiyetini ve yaşını tanımlayabilen ve toplanan verilere göre görüntülenen reklamı değiştirebilen bir kamera ile önerilmiştir.
Ancak, içeriksel reklamlar şimdilik mükemmel olmaktan bir hayli uzak. Arama geçmişi ve kullanıcı bilgilerinin artan entegrasyonuyla, yasal gizlilik kaygıları var. Pratik düzeyde, içeriğe dayalı reklam sunma makinesine yeni veri akışlarının uygulanması, siteden siteye yüksek değerli aramaların izlenmesine neden oluyor. Örneğin, çoğu internet kullanıcısı haftalarca hatta aylarca oyalanmak için aradıkları bir uçuş fiyatına aşinadır. Benzer şekilde, bir nişan yüzüğü etrafındaki anahtar kelimeleri aramak bir kullanıcının peşinden yıllarca gelebilir.
İçeriğe dayalı hedefleme, reklam verenlerin, ziyaretçiyle ilgili verileri kullanmak yerine, web sitesinin içeriğine göre alakalı reklamlar göstermesini sağlar.
İçeriksel reklamlar, kullanıcı verilerine aşırı ihtiyaç duymadan reklamı hassas bir şekilde hedeflemenin bir yoludur.

Diğer tekniklere göre daha az ayrıntılı olmasına rağmen, içeriğe dayalı hedefleme, kişisel verilere daha az güven duyulması nedeniyle bugünlerde ivme kazanmaya başladı diyebilirim.

Gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

Takipte kalın!