Skip to content

Google Reklam Modelleri Neler?

Google Reklam Modelleri Neler?

Google Ads üzerinde bir reklam kampanyası oluşturmadan önce verimli bir reklam yönetimi için panel üzerinde bulunan kampanya modelleri ve kullanım amaçları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Google Ads üzerinde amaç ve hedeflere göre kullanılabilecek 5 farklı Google reklam modelleri şöyle:

  • Arama Ağı Reklamları
  • Görüntülü Reklam Ağı
  • Alışveriş Reklamları
  • Video Reklamlar
  • Evrensel Uygulama Reklamları

Şimdi bu Google reklam modellerini detaylıca inceleyelim:

Arama Ağı Reklamları

Reklamlarınızın Google arama sonuçlarında görünmesini istiyor ve yalnızca kendi ürün veya hizmetinizi arayan müşterilere ulaşmak istiyorsanız arama ağı reklamlarını kullanmalısınız.

Reklamlar, birinin aradığı terimleri veya ifadeleri temel alarak sonuç sayfalarında arama yapmak için eşleştirilir. Yalnızca arama ağı reklamları insanların reklamınızı tıklatma veya işinizi arama gibi işlem yapmalarına odaklanır. Bu kampanyalar, aktif olarak bilgi arayan kişilere reklam gösterir. Örneğin, Google’da “ev tesisat onarımı” için yapılan bir aramaya, bu ifadeyi anahtar kelime olarak kullanan bir reklam gösterebilir.

Google arama ağı reklamları, kullanıcılar ürün ve hizmetleri ararken Google arama sonuçlarının üstünde ve altında görünür. Google arama ağı reklamları, aranan terimlere veya kelime öbeklerine bağlı olarak arama sonuç sayfalarıyla eşleştirilir. Yalnızca potansiyel kullanıcı web sitenizi ziyaret etmek veya işinizi aramak için arama reklamını tıkladığında ödeme yaparsınız. Bir sorgu için toplam arama reklamı sayısı, anahtar kelimenin popülerliğine bağlı olarak bir ila yedi arasında değişir.

Google, arama anahtar kelimelerini Ads açık artırmasına dayalı olarak sıralar. Rekabet eden reklam verenler, bir tıklama için ödemek istedikleri maksimum TBM’yi (tıklama başına maliyet) belirleyerek anahtar kelimelerine teklif verir. Bu maksimum teklif, Google’ın algoritması tarafından atanan kalite puanıyla birlikte reklamların arama sonuçlarındaki konumunu belirler.

En kritik noktalardan biri de reklam metninde vurguladığımız özelliklerin hedef URL ile yönlendirdiği sayfanızda mutlaka yer alması gerektiğidir.

Google Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları

Google, görüntülü reklam ağlarının tüm internet kullanıcılarının %90’ından fazlasını karşıladığını, bunun yalnızca sizin kullanmanızın yeterli olmasının yeterli olduğunu tahmin ediyor. Ancak, onu bu kadar etkileyici kılan sadece ağın erişimi değil, kullanıcıları Google görüntülü reklam ağını reklam verenler için potansiyel olarak kazançlı bir platform yapan çeşitli şekillerde bölümlere ayırma ve hedefleme yeteneğidir.

Google Ads, arama ağı ve görüntülü reklam ağı olmak üzere ikiye bölünmüştür. Arama ağında reklam yayınlarken işletmeler metin reklamlarını arama motoru sonuçlarına yerleştirir. Görüntülü reklam ağında işletmeler bunun yerine görüntülü reklamlarını internetteki büyük bir site ağına yerleştirir.

Görüntülü reklamlar, reklam destekli sitelerde gördüğünüz görsel afiş reklamlardır.

Google görüntülü reklam ağının yalnızca size resim reklam gösterme seçeneği sağlaması yaygın bir yanılgıdır. Aslında, Google görüntülü reklam ağı, metin reklamlar, animasyonlu resim reklamlar, zengin medya ve video reklamlarla çeşitli biçimlerde ve boyutlarda reklam vermenize olanak sağlar.

Metin Reklamlar  - Görüntülenen metin reklamlar, arama ağındakiyle aynıdır. Metin reklamlar, bir başlık ve iki metin satırından oluşur ve reklam verenlerin, metnin en çok tıklama aldığı metne yönelik bir dizi reklam oluşturmalarına olanak tanır.

Resim Reklamlar  - Göründüğü web sitesinde tüm reklam bloğunu dolduracak banner adı da verilen statik bir resimdir. Resimlerinizi, düzenlerinizi ve arka plan renklerinizi resim reklamlarda özelleştirebilirsiniz.

Zengin Medya İçeren Reklamlar – Reklama bakanlar ve reklamlarla nasıl etkileşimde bulunduklarına bağlı olarak değişen etkileşimli öğeler, animasyonlar veya diğer özellikleri içerir. Örneğin hareket eden bir atlıkarınca olabilir.

Video Reklamlar  - YouTube görüntülü reklam ağına dahil edildiğinden beri daha popüler hale gelmiştir. Artık reklamlarınızı YouTube videolarının yanına yerleştirmek için Google Ads Görüntülü Arama Reklamcılığını kullanabilirsiniz.

Google görüntülü reklam ağında 20’den fazla farklı reklam bloğu boyutu var. Google reklamlarını görüntülemek için imzalayan her site web sitesi düzenine en uygun reklam bloğunu seçer. Bir de sitenin anasayfasında en üstte bulunan alanda en büyük ölçülerde boyutlandırılmış reklamlar vardır ki; bunlara da masthead denir.

Ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenmesi daha olası olan kişilere erişiminizi daraltmak için, görüntülü reklam ağındaki kitleleri çeşitli yöntemlerle hedefleyebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Hedeflemeleri Nelerdir?

Yerleşim Hedefleme: Yerleşim hedefleme, hangi web sitelerinde görünmek istediğinizi seçerek, Google görüntülü reklam ağında nerede görüneceğinizi en iyi şekilde kontrol etmenizi sağlar. Bu, belirli bir demografiyi hedeflemek için etkilidir ve reklam verenlere, hedef kitleleriyle yakından eşleşen özel ilgi alanlarına yönelik web siteleri arama fırsatı sunar. Bu nedenle, işinizle alakalı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir endüstriye özgü web sitesi ve forum varsa ve insanların ziyaret etmenin muhtemel olduğunu düşündüğünüz hizmetlerinizle ilgileniyorlarsa, o zaman reklam verebilirsiniz.

İçeriğe Dayalı Hedefleme: Bu, en yaygın hedefleme türüdür, çünkü sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili anahtar kelimeleri kullanır. Öncelikle bir anahtar kelime listesi oluşturmanız gerekecektir. Bu sayede Google, görüntülü reklamlarınızı sağladığınız anahtar kelimelerle ilgili sitelerde görünecek şekilde optimize eder. Bir arama ağı kampanyasında yapacağınız gibi olası arama sorgularını bir araya getirmek yerine, reklamlarınızın konusuyla yakından ilgili 5-20 kelime veya kısa kelime öbekleri yazmalısınız.

Konu Hedefleme: Konu hedefleme, mevcut bir sayfa konuları listesinden seçim yapmanıza izin verir; bu, reklamlarınızın yalnızca bu konuyla ilgili sayfalarda gösterileceği anlamına gelir. Dezavantajı, pek çok konuyu çok derinlemesine inceleyemeyeceğinizdir, yani reklamlarınızın alakasız sitelerde görünme riski vardır. Örneğin, bir konu ‘insan kaynakları’ kadar geniş olabilir, oysa reklamınız doğrudan üniversiteden işe alınmak için yüksek oranda hedeflenebilir. Bunu akılda tutarak, reklamlarınızın yüksek oranda hedeflenmesini ve bu nedenle hedeflemek istediklerinizle alakalı olmasını sağlamak için hedeflemeyi başka bir hedefleme yöntemiyle birleştirmeniz önerilir.

Yeniden Pazarlama: Yeniden pazarlama, web sitesi sayfalarınızı ziyaret eden ziyaretçilerin bilgisayarlarına bir çerez bırakmanıza olanak tanır. Google daha sonra Google görüntülü reklam ağındaki siteleri ziyaret ettiklerinde reklamları özellikle bu kullanıcılara gösterecektir. Yeniden pazarlama hedeflemesi, en basitinden, reklamınızı sitenizi ziyaret eden herkese gösterebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin Google, reklamlarınızı yalnızca ana sayfanızda bir video izleyen veya belirli bir süre web sitenizde kalan kişilere hedeflemenizi sağlar. Ne kadar fazla yeniden pazarlama listesi oluşturabiliyorsanız, görüntüleme ağını kullanarak hedef kitlenizi hedeflerken o kadar stratejik olabilirsiniz.

Alışveriş Reklamları

Google, bu reklamcılık özelliğini 2017’de Google NZ’de tanıtmıştır.

Google alışveriş reklamları, çevrimiçi satılan somut bir ürünü ararken Google arama sonuçları sayfasının en üstünde gösterilir. Alışveriş reklamları bir resim, bir fiyat ve bir marka veya web sitesi adı URL’sinden oluşur. Google alışveriş reklamları, herhangi bir web sitesine bile tıklamadan önce insanlara ürünleri görsel olarak karşılaştırma imkanı sunar.

Google Alışveriş reklamları bir ürün resmine ve bir fiyata sahiptir, bu nedenle arama sonuçlarının dışında kalırlar. Google, birçok işletmenin Google Alışveriş reklamlarının tıklama oranlarının normal metin reklamlardan genellikle% 200 ile % 300 daha yüksek olduğunu keşfettiğini bildirdi. Alışveriş reklamları, yüksek dönüşüm oranları ile tüm reklam verenler için cazip bir yöntemdir. Ürünlerin fiyat ve görsel bilgilerini arama sonuçlarına göre göstermek, kelime hedeflemesi ile uğraşmak zorunda kalmamak ve güncellemeleri otomatik yapmak bu yöntemi cazip kılmaktadır.

E-ticaret sitesine sahip tüm ürün tabanlı işletmeler Google alışveriş fırsatlarından yararlanmalıdır. İşletmelerin önemli bir kısmı Google alışverişte diğer e-ticaret reklamlarından daha iyi getiri elde eder. Bununla birlikte, Google Ads reklamcılığına benzer şekilde, Google alışveriş kampanyaları da düzgün bir şekilde kurulması ve yönetilmesi için bir uzman gerektiren karmaşık bir platform kullanır.

Kampanya başına 10.000 ürünlük bir limit olduğunu unutmamak gerekmektedir. 10.000’den fazla ürün varsa bir kırılıma gitmemiz gerekecektir.

Video Reklamları

Google’ın YouTube’da ve video iş ortağı sitelerinde müşterilerle farklı şekillerde etkileşime geçmek için sunduğu reklam modelidir. Video reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için etkili bir seçenektir.

Video reklamları adına televizyon, en eski ve en bilinen yöntemdir. Ancak televizyon yayınlarında hedefleme yapılamaması ve performansın ölçülememesi nedeni ile yerini dijital platformlara bırakmaya başlamıştır. Dijital video reklamlarında demografik hedefleme, ilgi alanı, anahtar kelime hedefleme ve konuya göre hedefleme yapılabilmektedir. Artık bir çok marka, televizyon reklamlarına ayırdığı payı video reklamlarında kullanmakla daha az maliyetle daha yüksek bir dönüşüm elde etmektedir.

İnternet kullanıcılarının % 92’si çevrimiçi video kullanmaktadır. YouTube’da her gün 4 milyar video izleniyor. Yapılan bir araştırmaya göre alışveriş yapanların yaklaşık üçte biri video reklamı izledikten sonra bir ürün satın alıyorlar. Amazon ve e-Bay dahil çevrimiçi pazarların devleri, bir ürün açıklamasına bir video reklam eklemenin, bir müşterinin o ürünü satın alma şansını % 35’e kadar artırdığını bildirdi.

Video reklamlar, Youtube videolarından hemen önce, Youtube arama sonuçlarında, izleme sayfa kenarlarında ve Google görüntülü reklam ağlarında gösterilir. İzleyici reklamın 30 saniyesini ya da 30 saniyeden az bir reklam için ise tamamını izlediğinde maliyet oluşmaktadır. Kullanıcı reklamı atladığında herhangi bir maliyet ödenmemektedir.

Bir video reklamı görüntüleyen ve ilginç veya değerli bulmuş olanlar, reklamlarını sosyal medyada takipçileriyle paylaşıyorlar. Örneğin Twitter kullanıcıları tarafından her dakika 700’den fazla video paylaşılıyor. Bu da reklamınızın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Mobil cihazlarda video izleyen insan sayısı yükselmeye devam ediyor. Video dağıtımı yapan şirketler için ilginç bir istatistik, kısa parçaların % 88’inin, 30 saniye civarında mobil cihazların sonuna kadar izlenmesidir. Aynı reklamı bilgisayarda görüntüleyenler için geçerli değildir.

Video bilgilendirme ve eğitim için mükemmel bir formattır. Birden fazla duyuya hitap eden görsel ve işitsel unsurlar içerdiğinden, video reklamlar eğitim araçlarının yanı sıra performans gösterir. İzleyiciler, bazı şeylerin nasıl çalıştığını veya yeni bir beceri öğrendiğini gerçekten görebildiğinden, özellikle ürün tanıtımları için veya “Nasıl Yapılır?” kılavuzları olarak kullanıldığında etkilidirler.

Arama motorları videoyu sever. En büyük arama motoru şirketleri, sıralama sayfasındaki bazı siteleri daha yüksek sunan algoritmalara ince ayarlar yaparken video içeriğine öncelik vermiştir. Videoları sosyal medya aracılığıyla dağıtmak, bloglara göndermek ve web sitenize yerleştirmek, hedef kitlenizin alakalı bilgiler ararken sizi bulma olasılığını artırır.

Bir video kısa sürede çok miktarda bilgi aktarır. Videoda metne kıyasla daha kısa sürede daha fazla şey söyleyebilirsiniz. Video, duyulara daha çekici geliyor, bu yüzden aynı anda gösterip anlatarak daha fazla bilgi aktarabilir. Video, hikayenizi diğer formatlardan daha iyi anlatır. Video reklamların duygusal etkisi önemlidir. Görme ve sesle hikaye anlatırken, bir izleyicinin duygularını ürününüze veya hizmetinize bağlarken daha sağlam bir kişisel ilişki kurarsınız.

Evrensel Uygulama Reklamları

Uygulamaların tanıtımı için kullanılabilecek en uygun kampanya modeli evrensel uygulama reklamlarıdır. Evrensel uygulama kampanyaları için herhangi bir hedefleme yapmanıza gerek kalmadan maksimum kullanıcıya erişme imkanı elde edersiniz. Uygulamanın maksimum sayıda indirilmesi için reklamlar otomatik olarak dönüşümlü yayınlanır ve sistem teklifleri performansa göre otomatik olarak ayarlanır.

Uygulamalar Google Play Store ve App Store’da yüklü olmalıdır. Kampanyayı oluştururken uygulama ismini ilgili alana girmeniz yeterlidir.

Google’ın evrensel uygulama reklamları, uygulama tanıtımını otomatikleştirmek için makine öğrenmesini kullanır.

Evrensel uygulama reklamları (UAC), Google’ın Google Play, Arama, YouTube ve Gmail ile Google görüntülü reklam ağındaki milyonlarca web sitesi ve uygulama gibi en büyük eklentilerinde yeni uygulama kullanıcıları bulmanıza da yardımcı olur. Google, Ads’teki tüm uygulama yükleme kampanyalarının UAC’ye dönüştüğünü açıkladı.

Seçtiğiniz işlemi tamamlamayan kullanıcılarla birlikte yapmayan kullanıcılara bakarak Ads, bir kullanıcının açık artırma sinyallerini değerlendirir. Bu, cihaz türü, şu an bulundukları ağ, hangi uygulamalara sahip olduklarını ve birçok başka bilgi içerir. Bu modeller daha sonra gelecekteki açık artırmaları, nereye ve nasıl teklif vereceğini ve benzer özelliklere uyan diğer kullanıcılara hangi reklamları sunacağını tahmin etmek için kullanılır.

UAC reklamlarıyla,

  • Google Arama
  • Google Oyun
  • YouTube
  • Google Görüntülü Reklam Ağında görüntülenebilirsiniz.

Mobil uygulama reklamları, uygulama geliştiricilerin uygulamalarında reklam yayınlamak için para aldıkları uygulama geliştiricileri için popüler bir para kazanma stratejisidir. Mobil uygulama reklamları, reklam verenleri ve geliştiricileri birbirine bağlayan bir mobil uygulama reklam ağı üzerinden sunulur. Uygulama ağdan bir reklam ister ve ağ, kullanıcıya en yüksek ücretli reklamı tanımlamak ve gerçek zamanlı olarak sunmak için algoritmalar kullanır.

Uygulama geliştiricilerin, video reklam birimleri, mobil uygulama görüntülü reklamları ve yerel mobil uygulama reklamları dahil olmak üzere uygulamadan para kazanmayı artırmak için uygulamalarına entegre edebilecekleri birçok farklı mobil reklam biçimi türü vardır.

Geçiş reklamları, bir sonraki oyun seviyesine geçmek ya da bir uygulamada geçiş noktalarında görünen tam ekran görüntüler veya videolardır. Bu tür reklamlar, boyutları ve kullanıcılar üzerindeki daha büyük gösterimleri nedeniyle banner reklamlardan daha yüksek tıklama oranlarına sahiptir. Geçiş reklamları yalnızca kullanıcı bir görevi tamamladığında görüntülenir. Bir daha asla ana uygulama aktivitesine veya oyun oynamaya başladığında kullanıcıyı kesintiye uğratmaz.

Kaybolmayan pop-up reklamlar, uygulamalarda ekranın herhangi bir bölümünde ortaya çıkan “tıkla-yükle” özelliğiyle App Store’a yönlendiren görseller de bu reklamlardandır.

Raporlama ve dönüşümleri takip etmek amacıyla Play Store hesabınızı Ads hesabınıza bağlamanız gerekmektedir. Ancak IOS uygulamaları için Firebase aracını kullanarak dönüşümlerinizi takip edebilirsiniz.