Skip to content

Google My Business Profilinizi Oluşturma Adımları

Google-My-Business-Profilinizi-Olusturma-Adimlari_blog

Google My Business, işletmenizin Google arama ve haritalarda nasıl göründüğünü incelemenizi ve yönetmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Bu, işletmenizin adını, yerini ve saatlerini eklemeyi; müşteri incelemelerini izleme ve yanıtlamayı, fotoğraf eklemeyi ve insanların sizi nerede ve nasıl aradığını öğrenmeyi sunar!

Yerel SEO’ya yeni başlıyorsanız, Google My Business, odaklanmak için harika bir yerdir. Sonuçta, insanlar yakınlarında bir ürün veya hizmet aradıklarında, genellikle bir satın alma işlemi yapmaya çok yakındırlar. Bu nedenle, insanlar Google’da arama yaptıklarında ortaya çıkan işletmenizle ilgili bilgilerin, olabildiğince doğru, eksiksiz yapılması ve optimize edilmiş olması önemlidir.

Google My Business Nedir?

Google My Business, insanların işletmenizi ve bununla ilgili ad, konum, saatler, web sitesi, telefon numarası ve yorumlar gibi ayrıntıları bulmasını kolaylaştıran, Google’da oluşturulmuş bir profildir.

Google, Google My Business’ı “işletmelerin ve kuruluşların arama ve haritalar dahil Google’daki çevrimiçi varlıklarını yönetmeleri için ücretsiz ve kullanımı kolay bir araç” olarak tanımlar. İşletme bilgilerinizi doğrulayarak ve düzenleyerek, hem müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olabilir hem de onlara işletmenizin hikayesini anlatabilirsiniz.

Neden Bir Google My Business Profiline İhtiyacım Var?

Google-My-Business-Profilinizi-Olusturma-Adimlari_blog-2

Bir Google My Business profiline sahip olmak, işletmenizin saygın ve güvenilir olduğunu gösterir. Ayrıca, farkında olsalar da olmasalar da, insanların işletmenizi bulmasını kolaylaştırır.

Hem küçük işletme sahipleri hem de SEO çabalarını önemseyen yerel işletmeler için bir Google My Business profiline sahip olmak bir zorunluluktur. Yerel SEO için Google arama sonuçlarında görünmek için Google’da bulunmanız gerekir.

Bir GMB profiline sahip olduğunuzda, işletmenizin gösterdiği mesajın ve kullanıcıların bu konuda bulacağı bilgilerin kontrolü sizdedir. Ayrıca Google My Business’ta bir inceleme varlığı elde edebilir ve yorumlara doğrudan platformdan yanıt verebilirsiniz.

İnsanlar, GMB profiliniz aracılığıyla işletmenizi kolayca bulabilir ve işletmenize yol tarifi alabilirler. Profilinizde doğru adrese sahip olduğunuzdan emin olarak kullanıcılar, bulunduğunuz yeri görebilir ve tek tıklamayla doğrudan Google Haritalar’dan yönlendirilirler.

Son olarak, bir GMB listesinin olması, müşterilerin onları işletmenize getiren neyi aradığı, nereden geldikleri ve kaç kişinin sizi doğrudan profilinizden aradığı gibi bilgiler verecektir.

Google My Business Ücretsiz Mi?

Evet, az önce de söylediğim gibi Google My Business’ı kullanmak tamamen ücretsizdir. Bunu kullanmanın tek şartı, müşterilerinizle yüz yüze etkileşimde bulunmanız gerektiğidir – başka bir deyişle, %100 çevrimiçi çalışamazsınız.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Sonraki yazılar:

Google My Business Listesi Oluşturma

Google My Business Listenizi Optimize Etme