Skip to content

Google My Business Listenizi Optimize Etme

google-my-business-listenizi-optimize-etme_1

Google My Business Listenizi Optimize Etme

Şimdi işletmenizi doğruladıktan sonra profilinizi oluşturmayı bitirme zamanı!

GMB’nizi gerçekten eksiksiz hale getirmek için işte size yapmanız gereken birkaç iyi uygulama:

 • Fotoğraf ve / veya video ekleyin. İşletmeniz için görsel yardımcılara sahip olmak, onu daha fazla öne çıkaracak ve müşterilere daha güvenilir gösterecektir. İşletmenizin dış fotoğraflarını, grup çalışanlarının fotoğraflarını ve diğer ilgili resimleri ekleyebilirsiniz.
 • İşletmenizin bir tanımını ekleyin. Tüketicilere işletmenizin tam olarak ne yaptığı ve onlara nasıl yardımcı olabileceği konusunda fikir vermek için birkaç cümle yeterlidir.
 • İşletme logonuzu ekleyin, markanızın öne çıkmasını sağlayın!
 • İşletme ayrıntılarını ekleyin. Çalışma saatlerinizi, konumunuzu, iletişim bilgilerinizi ve açıklamanızı güncellediğinizden emin olun.
 • Google incelemelerinizi yönetmeye başlayın. Artık bir GMB profiline sahip olduğunuza göre, müşteriler, harika bir çevrimiçi itibar kazanmanıza yardımcı olacak incelemeler bırakabilir; bu, yeni müşteriler kazanmak ve sizi rakiplerden koruyarak hizmetlerinizi arayan daha fazla kişiye ulaştırmak için çok önemlidir. Yalnızca aldığınız olumlu yorumlara değil, özellikle olumsuz yorumlara yanıt verdiğinizden emin olun.
 • Google My Business kontrol paneline gidin, üzerinde çalışmak istediğiniz girişi tıklayın, “Bilgi”yi seçin ve ardından doldurmak veya güncellemek için bir bölüm seçin.
 • Bir işletme profili fotoğrafı, hizmet verdiğiniz alan, çalışma saatleriniz, özellikler (örneğin tekerlekli sandalyeyle erişilebilir, ücretsiz wifi gibi), işletmenizi açtığınız gün ve yıl ve bir genel telefon numarası dahil olmak üzere olabildiğince fazla bilgi ve medya ekleyin. Web sitesi URL’nizi de linklemeyi unutmayın.

Herhangi bir zamanda, Google My Business kontrol panelinize giriş yaparak, “Bilgi”yi tıklayıp, düzenlemek istediğiniz alanın yanındaki kalemi tıklayarak, değişikliğinizi yapıp ardından “Uygula”yı seçerek işletme profilinizi düzenleyebilirsiniz.

Google My Business Profilinizi Optimize Etmenin 8 Yolu

Şimdi biraz daha detaya iniyoruz: Bu ipuçlarıyla Google’da işletmenizi güzelleştirin.

Google My Business Profilinizi Oluşturma Adımları_blog-5

1. Profilinizin Tamamını Doldurun

Google’a işletmeniz hakkında olabildiğince fazla bilgi verin. Neden? Google’ın işletmenizi müşteri aramalarıyla eşleştirmesini kolaylaştırır. Başka bir deyişle, arama sıralamanızı iyileştirir.

Google açıklıyor, “Yerel sonuçlar her bir arama için, tam ve doğru bilgilerle en alakalı sonuçları ve işletmelerin doğru aramalarla eşleşecek şekilde daha kolay olanını tercih ederler.”

Bu, iletişim bilgilerini, kategorileri, öznitelikleri ve daha fazlasını doldurmanız gerektiği anlamına gelir. Tabi bu sırada mümkün olduğunca doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

Google, yerel sıralamayı üç faktöre göre belirler:

 1. Alaka Düzeyi: Girişinizin bir aramayla ne kadar iyi eşleştiği
 2. Mesafe: Bulunduğunuz yerin arama veya arama yapan kişiden ne kadar uzakta olduğu
 3. Önem: Bir işletmenin ne kadar tanınmış olduğu (diğer birkaç faktöre bağlı olarak)

Örneğin, eski bir giyim mağazası işletiyorsanız, bulunduğunuz yerde “eski giyim” araması yapın. İnsanların anahtar kelime ilhamı için kullandıkları ilgili konulara ve terimlere bakın.

2. Fotoğraflarla Öne Çıkın

İnsanların işletmenizin neyle ilgili olduğunu görmelerine yardımcı olun.

Google My Business profilinizi oluşturduğunuzda, tıpkı Facebook, Twitter, LinkedIn veya Pinterest’te olduğu gibi bir logo ve kapak fotoğrafı ekleyebileceksiniz. Bu görüntüler olmadan insanların markanızı çevrimiçi olarak tanıması daha zor olacaktır.

Ek fotoğraflar göndererek konumunuzu, ürünlerinizi veya el işçiliğinizi gösterin. Bir restoran işletiyorsanız, yemeklerinizin, menülerinizin ve yemek salonunuzun resimlerini gönderin. İştah açıcı, profesyonel göründüklerinden ve düşük çözünürlüklü olmadıklarından emin olun.

Google My Business Fotoğrafları

Google’a göre, fotoğrafları olan işletmeler, Google Haritalar’da web sitelerine %35 daha fazla tıklama ve %42 daha fazla yol tarifi talep ediyor.

Kaç resim ekleyeceğinizden veya içeriğin ne olması gerektiğinden emin değil misiniz? Şöyle bir giriş yapalım o halde:

Kapak Fotoğrafı: Google My Business kapak fotoğrafınız, girişinizde önde ve ortada göründüğü için en önemlilerinden biridir.

Profil Resmi: Profil fotoğrafınız, yeni fotoğraflar ve videolar yüklediğinizde veya yanıtları gözden geçirdiğinizde görünen yüzünüzdür.

İşletmenizi daha bilgilendirici ve ilgi çekici hale getirmek için profiliniz ve kapak fotoğraflarınızın yanı sıra başka resimler de yüklemelisiniz:

Dış Mekan: İşletmenizin dışında farklı yönlerden, müşterilerin işletmenizi her zaman tanıması için günün farklı zamanlarından (sabah, öğleden sonra, akşam) resimler kullanın.

İç Mekan: Dekor ve ambiyansa odaklanarak işletmenizin içini fotoğraflayın. Müşterilere işletmenizin içinde durmanın veya oturmanın nasıl görüneceği konusunda doğru bir fikir verin.

Ürün: Sunduğunuz ürün veya hizmet türlerinin temsili paylaşımlar yapın. Ürün türü veya hizmet başına bir fotoğraf yeterlidir. Tanındığınız ürünleri göstermek ve fotoğrafların iyi aydınlatıldığından emin olmak önemli!

İş Yerindeki Çalışanlar: Sunduğunuz hizmet türlerini sunan çalışanlarınızın “aksiyon” çekimlerini kullanın. Çalışanlarınızı memnun müşterilerle yakalamaya çalışın.

Yiyecek ve İçecek: En popüler menü öğelerinizi temsil eden resimlerle iştah kabartın. Bir yemek fotoğrafçısı tutmayı düşünebilirsiniz- çünkü söz konusu gıda olduğunda bunu doğru yapmak çok zordur!

Ortak Kullanım Alanları: Müşterilerinizin vakit geçirecekleri yerlerin fotoğraflarını paylaşın (bir lobi veya salon gibi). Sunduğunuz çeşitli olanakları temsil edin.

Odalar: Farklı oda ve suit seçeneklerinizin resimleri bunu kapsar. En önemli nokta, asla konukları yanıltmaya çalışmayın – cüzdan dostu ve yüksek kaliteli seçeneklerinizi de mutlaka gösterin.

Takım: Yönetim ekibinizin ve personelinizin bir görüntüsünü ekleyin. Eşsiz kültürünüzü ve takım ruhunuzu gösteren resimler kullanın.

Google My Business Videoları

Fotoğrafların yanı sıra ayrıca video da ekleyebilirsiniz. Videolar şu şekilde olmalıdır:

 • 30 saniye veya daha kısa
 • 100 MB veya daha küçük
 • 720p çözünürlük veya üstü

Videolar profilinize çeşitlilik katabilir ve kategorinizdeki diğer işletmeler arasında öne çıkmanızı sağlayabilir.

3. Haberleri, Güncellemeleri ve Özel Teklifleri Yayınlayın

Adresiniz, çalışma saatleriniz ve iletişim bilgileriniz gibi Google My Business profilinizdeki bilgiler her zaman doğru ve güncel olmalıdır. Değişirse bu bilgileri düzenlediğinizden emin olun.

Müşterileri güncellemeler, yeni ürünler, teklifler ve etkinlikler hakkında bilgilendirmek için işletmeniz için gönderiler de oluşturabilirsiniz. Hedefinize bağlı olarak, bu gönderiler profilinizi güncel tutabilir, satışları artırabilir ve fiziksel veya dijital vitrininizi ziyaret etmeye teşvik edebilir.

Seçtiğiniz gönderi türü zengin medya ekleme seçeneği içeriyorsa bu fırsattan yararlanın. Google’a göre, insanlar içinde fotoğraf, video veya GIF bulunan gönderilerle daha fazla etkileşim kuruyor.

4. Özellikler ve Nitelikler Ekleyin

Seçtiğiniz kategoriye bağlı olarak Google işletme hesapları için özel özellikler mevcuttur.

Aşağıda, kategoriye özgü mevcut özelliklerin bir listesi verilmiştir:

 • Oteller sınıf derecelendirmelerini görüntüleyebilir ve sunulan olanakları listeleyebilir.
 • Restoranlar ve barlar menü yükleyebilir, popüler yemekleri sergileyebilir ve çevrimiçi siparişler ve rezervasyonlar için bir bağlantı ekleyebilir.
 • Hizmet odaklı işletmeler bir hizmet menüleri görüntüleyebilir ve bir rezervasyon düğmesi ekleyebilir.
 • Küçük ve orta ölçekli şirketler ürün katalogları ekleyebilir.

İşletmenizin bu özelliklerden birine uygun olduğunu düşünüyorsanız, ancak bunları görmüyorsanız, yanlış kategoriyi seçmiş olabilirsiniz. İşletmeniz için en fazla 10 kategori seçebilirsiniz.

Müşterilerinizin ilgilendiği daha fazla bilgiyi paylaşmak için profilinize gerçek özellikler de ekleyebilirsiniz. Bir dükkan veya restoran işletiyorsanız, tekerlekli sandalye erişimine uygun olduğunu, ücretsiz Wi-Fi sunduğunu veya açık havada oturma imkanı sunduğunu paylaşmak isteyebilirsiniz. Hatta şirketinizin Kadın Liderliğinde olup olmadığını dahi paylaşabilirsiniz! We can do it girls!

5. Müşterileri Yorum Bırakmaya Teşvik Edin

İnsanlar diğer insanlara, işinize güvendiklerinden daha çok güvenirler. İyi bir inceleme, potansiyel müşterileri lehinize yönlendiren belirleyici faktör olabilir. İncelemeler ayrıca Google sıralamanızı iyileştirir.

Bir inceleme istemek için en iyi zaman, harika bir deneyim sağladıktan sonrasıdır. İster mağazada ister çevrimiçi olarak, inceleme isteyen bir kart veya e-makbuz paylaşmayı düşünün. Google, işletmelere çıkartmalar, sosyal gönderiler ve yazdırılabilir posterler içeren ücretsiz bir pazarlama kitine erişim sunar.

6. Yorumlara Yanıt Vererek Güven Oluşturun

Ek olarak, Google My Business standart bir sosyal ağa benzer özelliklere sahiptir. İşletmenizin Google yorumlarını yönetmeniz ve bunlara yanıt vermeniz için size güçlü bir yol sağlar ve hatta Google giriş durum güncellemelerini doğrudan Google girişinizde kullanabilirsiniz.

Bu, işletmenize daha fazla fiziksel trafik çekecek ve sonuçta size daha mutlu müşteriler ve daha iyi incelemeler bırakacaktır. Sonuçta, isteyeceğiniz son şey, insanların çalışma saatlerinden emin olmaması ya da yanıtlanmamış birden çok olumsuz yorumunuz olduğunu görmenizdir.

Gelecekteki müşterileri olumlu yorumlar bırakmaya teşvik etmenin en iyi yollarından biri, mevcut olanlara yanıt vermekten geçiyor. Bir teşekkür yanıtı bırakmak, yalnızca orijinal incelemeciye destekleri için minnettar olduğunuzu göstermekle kalmaz, aynı zamanda bu olumlu incelemenin girişinizde öne çıkmasını sağlar ve insanları kendi incelemelerini bırakmaya teşvik eder.

Ayrıca, onları ciddiye aldığınızı ve mutsuz alıcıyı yatıştırdığınızı göstermek için olumsuz yorumlara yanıt vermelisiniz. Ancak son derece nazik olduğunuzdan emin olun – onlara saldırmak profesyonel görünmenizi engeller!

Halbuki olumlu etkileşimler sadakat oluşturur. Marka sesinizle yanıt vermeyi ve ilgili ve profesyonel kalmayı unutmayın. Bu, olumsuz yorumlar için de geçerli. Onları görmezden gelmeyin. Ortaya çıkan sorunları dinleyerek ve ele alarak işleri tersine çevirin.

Dürüst olun ve gerektiğinde özür dileyebileceğinizi kabullenin. Konu hassas ise, size özel bir mesaj göndermelerini isteyin.

Soruları da cevapladığınızdan emin olun. Google Benim İşletmem profilinizde kalan bir müşteri sorusuna herkes yanıt verebilir. Herkesten önce yanıt verdiğinizden emin olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. İnsanlara işletmenizin aktif ve güvenilir olduğunu gösterin ve yanlış bilgilerin yayılma olasılığını önleyin.

7. Hootsuite İle Her Şeyi Tek Bir Yerde Yönetin

Birden fazla lokasyonun veya işletmenin tepesinde kalmak zordur. Neyse ki, Google doğrulamasını aldıktan sonra, Google My Business hesabınızı Hootsuite ile entegre edebilirsiniz.

Tek bir merkezi panodan, şirket güncellemelerini tanıtabilir, yorumlara yanıt verebilir ve insanların işletmeniz hakkında neler söylediğini takip edebilirsiniz. Bu sadece size zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda ortak temaları tanımlamayı da kolaylaştırır.

Örneğin, insanlar farklı hesaplarda benzer sorular soruyorsa, bir güncelleme yayınlamak faydalı olabilir. Bu durumda, bunu doğrudan Hootsuite kontrol panelinden de yapabilirsiniz.

8. Analizlerle Ücretli ve Organik Erişimi Hassaslaştırın

Google My Business profiline sahip olmanın bir başka avantajı da size analizlere erişim sağlamasıdır. Bu bilgiler, Google Analytics’in ötesine geçer.

Kaç müşterinin sizi aradığını takip edin, işletmenizi arayın, yol tarifi isteyin, fotoğraflarınızı tıklayın ve daha fazlasını yapın. En popüler anahtar kelimelerin, fotoğrafların ve işlemlerin hangileri olduğunu bilmek profilinizi ayarlamanıza ve hatta sosyal medya için oluşturduğunuz içeriği bilgilendirmenize yardımcı olabilir.

Google My Business analizleri, Google Ads için de kullanışlıdır. Bir Google Business hesabıyla, reklamlarınızda yerel uzantıları kullanabilirsiniz. Bu uzantılar, tıklanabilir yer ayrıntılarına sahip reklamları gösterir. Etkileşimi artırmak ve tıklama başına maliyeti düşürmek için bu özelliği analizlerle eşleştirin.

Google-My-Business-Profilinizi-Olusturma-Adimlari_blog-4

Google My Business, küçük işletmeler için çok önemli olsa da gizemli bir pazarlama aracıdır.

Google My Business profilinizi oluşturmak, yerel pazarlama yolculuğunuzun yalnızca başlangıcıdır. İşletmeniz ne kadar niş olursa olsun rekabet yaygındır, bu nedenle yerel arama varlığınızı anlamanıza yardımcı olacak yerel SEO araçlarına sahip olmanız çok önemlidir.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Google My Business Profilinizi Oluşturma Adımları

Google My Business Listesi Oluşturma