Skip to content

Google Kalite Puanı

Google Kalite Puanı

Google, yayınladığı farklı reklamcılık ağlarının her biri için kalite puanını farklı şekilde belirler. Gelin çoğu reklam veren için en büyük trafik kaynağı olan Google kalite puanının nasıl hesaplandığını inceleyelim.

Google’a göre kalite puanı, anahtar kelimeniz bir arama sorgusuyla her eşleştiğinde (yani, anahtar kelimeniz bir reklamı tetikleme potansiyeline sahip olduğunda) gerçek zamanlı olarak hesaplanır. Google kalite puanı, anahtar kelimelerinizin gerçek tıklama başına maliyetlerini (TBM) etkilemek ve hesabınızda gördüğünüz ilk sayfa tekliflerini tahmin etmek de dahil olmak üzere, çeşitli şekillerde kullanılır. Ayrıca, bir anahtar kelimenin, bir kullanıcı arama sorgusu girdiğinde gerçekleşen reklam açık artırmasına girip girmeyeceğini ve eğer öyleyse, reklamın ne kadar üst sıralarda sıralanacağını belirler.

Google Kalite Puanı
Google Kalite Puanı

Anahtar kelime Google kalite puanı, açılış sayfasına veya URL’ye dayalı olarak reklamların alaka düzeyini hesaplar. Bir anahtar kelime gösterim aldıktan sonra, anahtar kelime Google kalite puanı nasıl performans gösterdiğini gösterir.
Hesabınızda düşük gösterimli ve yeterince geri bildirim alamayan birçok anahtar kelimeniz varsa kalite puanı olmayan anahtar kelimelerin yeterli trafik veya derecelendirme sorgusu yoktur.

  • Kalite Puanı: Her bir anahtar kelimenin, reklamın ve açılış sayfasının izleyicilerle ne kadar alakalı olduğu.
  • Reklam Alaka Düzeyi: Anahtar kelimelerin bir kampanyadaki reklam metni ile ne kadar alakalı olduğu.
  • Açılış Sayfası Deneyimi: Sayfanın görüntüleyenleri için açılış sayfasının ne kadar yararlı olduğu.
  • Beklenen (TO): Geçmiş performansla karşılaştırıldığında, bir reklamın kullanıcıya gösterildiğinde ne sıklıkta tıklandığı.

Google Kalite Puanını Etkileyen Faktörler

Google Kalite Puanını Etkileyen Faktörler
Google Kalite Puanını Etkileyen Faktörler

Anahtar Kelimenin ve Eşleşen Reklamın Google’daki Geçmiş Tıklama Oranı (TO)

Anahtar Kelimenin ve Eşleşen Reklamın Google’daki Geçmiş Tıklama Oranı (TO)
Anahtar Kelimenin ve Eşleşen Reklamın Google’daki Geçmiş Tıklama Oranı (TO)

Tıklama oranı (TO) reklamınızın aldığı tıklamaların, reklamınızın yalnızca Google arama yoluyla gösterilme sayısına (gösterimler) bölünmesiyle elde edilen adettir. Reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin her birinin kendi kampanya performansınıza özgü olan kendi TO’ları vardır.
Tıklama oranı Google kalite puanının en önemli bileşenidir, çünkü hangi reklamların kullanıcılarımızla en alakalı olduğunu doğrudan gösterir. Örneğin, benzer şekilde hedeflenmiş bir reklam gösteren iyi hedeflenmiş bir anahtar kelimenin, belirgin olmayan reklam metnine sahip genel bir anahtar kelimeden daha yüksek bir TO’ya sahip olma olasılığı daha yüksektir. Anahtar kelimeleriniz ve reklamlarınız birbirleriyle ve işletmenizle ne kadar ilgili olursa, bir kullanıcının anahtar kelime öbeğinizi aradıktan sonra reklamınızı tıklaması o kadar olasıdır.

Anahtar Kelimenin Reklam Grubundaki Reklamlarla Alaka Düzeyi

Anahtar Kelimenin Reklam Grubundaki Reklamlarla Alaka Düzeyi
Anahtar Kelimenin Reklam Grubundaki Reklamlarla Alaka Düzeyi

Reklam grubunuzdaki anahtar kelimelerin reklamlarınızla alakalı olması gerektiği anlamına gelir. Reklam grubundaki anahtar kelimeler, reklam metninde tekrarlanmalıdır.

Anahtar Kelimenin ve Eşleşen Reklamın Arama Sorgusuyla Alaka Düzeyi

Bir müşterinin aradığı anahtar kelimenin (arama sorgusu) reklam grubunuzdaki ve reklamın kendisindeki anahtar kelimelerle alakalı olması gerekir. Google kalite puanını hesaplarken eşleme türü dikkate alınmaz.

Hesabınızdaki Tüm Reklamların ve Anahtar Kelimelerin TO’su İle Ölçülen Hesap Geçmişiniz

Bazı reklam verenler, yanlış bir şekilde mevcut anahtar kelimelerinde ve reklam metinlerinde olabildiğince az ayarlamalar yapmaları gerektiği anlamına geldiğini yorumladılar. Aslında Google, yakın tarihin lehinedir ve reklam verenlere sürekli iyileştirme yoluyla iyileştirme için yeterli alan sağlar. Google Ads Ajansı blogunun Günün Gerçekleri’nde yayınlanan bir raporuna göre, “Birkaç kötü gün boyunca yapılan test performansı Google kalite puanlarınızı bozmaz. Müşterilerinizin hesaplarını optimize etmek için teklifleriniz, reklamlarınız ve anahtar kelimeleriniz üzerinde hedefli testler yapmanızı öneririz. ”

Reklam Grubunda Görünen URL’lerin Geçmiş TO’su

Müşterinin reklamı tıkladıktan sonra yönlendirdiği URL’yi değil, reklamda görüntülenen URL’yi ifade eder. Bu, reklam grubunuzdaki anahtar kelimelerle alakalı olmalıdır.

Açılış Sayfanızın Kalitesi

Açılış Sayfanızın Kalitesi
Açılış Sayfanızın Kalitesi

Google, kaliteli bir web sitesinin üç ana bileşeninin alakalı ve orijinal içerik, şeffaflık ve gezinilebilirlik olduğunu söylüyor.

  • Alaka Düzeyi – Kullanıcılar, reklamınızın vaat ettiklerini kolayca bulabilmeli ve sitenizdeki sayfaya bağlantı, reklamınızdaki ürün veya hizmetle ilgili en yararlı bilgileri sağlamalıdır.
  • Özgünlük – Başka bir sitede bulunamayan benzersiz içeriğe sahip olma. Başka bir deyişle, başka bir yerde bulunan sayfaları yansıtmayın ve reklamınızla alakalı faydalı içerik sağlayın.
  • Şeffaflık – Kullanıcılarla güven oluşturmak için siteniz üç ana alanda açık olmalıdır: işinizin doğası; sitenizin bir ziyaretçinin bilgisayarı ile nasıl etkileşime girdiği.
  • Gezilebilirlik – Kullanıcıların reklamınızdaki ürünü veya teklifi satın alması veya alması için kısa ve kolay bir yol sağlayın, sitenizdeki pop-up’ları, pop-under’leri ve diğer rahatsız edici öğeleri aşırı kullanmaktan kaçının ve açılış sayfanızın hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun.