Skip to content

Google Discovery Ads: Keşif Reklamları Nedir?

Google-Discovery-Ads-Kesif-Reklamlari-Nedir

Haziran 2020 itibarıyla, Google Discovery reklamları artık tüm hesaplarda kullanılabilir.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Google, yıllık Google Marketing Live etkinliğinde büyük etki yarattı ve reklam verenlerin müşterileri çevrimiçi olarak bulmalarına yardımcı olacak planlanmış bir çok yeni özellik ve araç duyurdu. Bu duyurular arasında, reklam verenlerin ürünlerinin Google’ın popüler mülklerinde potansiyel kitleler tarafından keşfedilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış Discovery reklamları adlı yeni bir reklam türü de vardı.

Discovery Ads, Google Discover Feed (Google uygulamasının ana sayfasında veya mobil cihazda Google.com ana sayfasında gösterilir), YouTube ana sayfa özet akışı ve ayrıca G-Mail’de yayınlanan görsel bir reklam biçimidir.
Discovery kampanyaları, YouTube ana sayfa özet akışı, G-Mail sosyal medya ve tanıtım sekmeleri ve Google Keşfet özet akışında yayınlanır. Reklamın görünümü ve biçimi, bu özelliklerden hangisinde gösterildiğine bağlı olarak değişir, ancak büyük, görsel açıdan zengin deneyimlere odaklanır.

Şirket, şu anda 800 milyon kişinin her ay Keşfet’i kullandığını söylüyor.

Yeni Discovery reklamları, YouTube ana sayfa özet akışı, G-Mail ve ilk kez Google Keşfet özet akışında çalışan görsel biçimlerle bu temaya tam anlamıyla uyuyor. Ayrıca, temaya dayalı olarak anahtar kelimeye dayalı arama amacı hedeflemeyle değil, kitlelerle hedeflenen yeni bir Discovery kampanya türü aracılığıyla etkinleştirilirler.

Diğer Google kampanya türlerinde kontrolü hassaslaştırmak için kullanılanlar, Discovery kampanyalarındaki farklılıkları görecektir.

Aşağıdaki ayarlar bir reklam veren tarafından kullanılamaz, değiştirilemez veya yönetilemez:

  • Manuel Teklif Stratejileri
  • Teslimat Yöntemi
  • Cihaz Hedefleme
  • Yerleşim Hedefleme (Hariç Tutmalar Dahil)
  • Sıklık Sınırı
  • Reklam Rotasyonu
  • İçeriğe Dayalı Hedefleme

Bu düzeyde “Google’ın Halletmesine İzin Vermek”, reklam verenleri rahatsız edebilir, ancak Google bunun reklamlarınızı şiddet ve küfür gibi içerikten uzak tutmak için otomatik olarak uygulanan hariç tutmalar olduğunu belirtiyor.

Google ayrıca, reklam verenin kurulum sırasında belirttiği kopyaya ve öğelere göre yerleşim türü için reklamları otomatik olarak bir araya getirir.

Evrensel Uygulama Kampanyaları ve Dinamik Arama Ağı Reklamları ile ilgili sundukları gibi, Google’ın yapılması gerektiğini düşündüğü şekilde çalıştırmasına izin vermek için “Ayarla ve Unut” metodolojisini kullanır.

Bu düzeyde bir müdahale, hem medya alıcılarını hem de yönettikleri markaları çok rahatsız edebilir. Ancak, yoğun kullanıcılar Google’ın bu son teklifiyle şaşırtıcı bir başarı elde ediyor.

Reklam verenler, keşif reklamları yayınlamak için bir Discovery kampanyası başlatmalıdır. Google Ads’deki yeni kampanya türü, reklam verenlerin varlıklarını yükledikleri, bazı fikirler ortaya attığı ve reklam sunumunun bir dizi Google’da tamamen otomatik olarak ele alındığı Evrensel Uygulama kampanyalarıyla (artık yalnızca Uygulama kampanyaları olarak adlandırılır) başlayan kalıplara uyar.

Discovery kampanyaları, Google Discover özet akışında, YouTube ana sayfa özet akışında ve G-Mail’deki sosyal medya ve tanıtımlar sekmelerinde otomatik olarak gösterilebilir.

Kullanıcıların hesap ayarlarına bağlı olarak, Google, büyük ölçüde AMP etkin olan yayın içeriğini kişiselleştirmek için web ve uygulama etkinliğini, cihaz bilgilerini, konum geçmişini ve ev konumunu kullanabilir.

Discovery Reklamları Nasıl Görünüyor?

Google-Discovery-Ads-Kesif-Reklamlari_2

Nerede gösterildiklerine bağlı. G-Mail’de, normal G-Mail reklamları gibi görünür ve çalışırlar. YouTube ve Keşfet’te, büyük resimlere sahip yerel feed içi reklamlar gibi görünüyorlar – başka bir trend, yeni Galeri reklamlarını ve Vitrin alışveriş reklamlarının genişlemesini ve ayrıca bir başlık ve kısa açıklamayı görüyor. YouTube’daki reklamlar ayrıca bir harekete geçirici mesaj şeridi içerir.

Hedefleme, Google kitlelerine dayanır: ilgi, pazardaki yakınlık. Reklam verenler ayrıca özel amaç kitleleri kullanabilir. Bu kitleler, kullanıcıların arama etkinliği, YouTube izleme davranışı, Google Görüntülü Reklam Ağı sitelerine ziyaretler ve Play mağazasından indirilen uygulamalar dahil olmak üzere Google mülklerini kapsayan sinyallere dayalı olarak oluşturulur.

Keşfet Reklamlarını Ayarlama

  • Discovery kampanyaları için reklam öğesi ayar ekranı bulunmaktadır. Bir açılış sayfası URL’si girersiniz, en az bir yatay resim ve bir logo resmi yüklersiniz. Görüntüler bulanık olamaz, yetersiz kırpılamaz veya harekete geçirici mesajlar veya tıklama tuzağı içeremez.
  • Test için en fazla 5 başlık ve en fazla beş açıklama girebilirsiniz. Önizleme, siz bileşenleri girerken reklamın nasıl görüneceğini gösterir.
  • Discovery reklamları, tıklama başı maliyet esasına göre ücretlendirilir.

Discovery kampanyaları, Google’ın ekosistem genelinde reklam hedeflemeyi ve sunmayı otomatikleştirmek için birden çok özelliği ve kitle verilerinden yararlanma yollarını vurgular. Ayrıca, Google’ın dönüşüm hunisinin tamamını kapsamak için arama amacının ötesine baktığının bir göstergesidir.

Discovery kampanyaları, Facebook’un arama amacından ziyade hedef kitle verilerine dayalı olarak hedeflenen, görsel olarak bu türden etkili, yerel reklam biçimindeki başarısından ipucu alıyor. Google, Google+ ile bir sosyal ağ kurmakta başarısız olmuş olabilir, ancak en azından reklamlar açısından bunun bir önemi olmadığı ortaya çıktı. Google, sosyal ağ olmadan daha kapsamlı, görsel olarak ilgi çekici, kitle hedefli, yerel reklamlar için oyun yapmak için amaç veri sinyallerine ve envanter yüzeylerine sahiptir.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Sonraki yazılar:

Google Discovery Kampanyaları Nasıl Oluşturulur ve Optimize Edilir?

Google Keşif Kampanyalarını Neden Kullanmalısınız?