Skip to content

EAT ve SEO: Google'ın İstediği İçerik Nasıl Oluşturulur?

EAT-ve-SEO-Google'in-Istedigi-Icerik-Nasil-Olusturulur

Google-Siralamalari-Icin-Daha-Once-Duymadiginiz-Kavram-EAT-Nedir_3

Editör İçeriği için Yazar Adlarını ve Biyografileri Dahil Edin

Google yönergelerine göre, web sitesinden sorumlu kişi oldukça önemlidir. İçerik oluşturucunun bir uzman olup olmadığını değerlendirmeleri ve incelemeleri gerekir. Bu nedenle, yazarın adı ve biyografisi, markanın geçmişi ile birlikte EAT puanı oluşturulurken kalite değerlendiricileri için oldukça önemlidir. Bunları siteye eklemek ve herkesin kolayca bulması için yeterince görünür kılmak, EAT puanınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

YMYL web siteleriniz varsa bu daha önemlidir ve bu nedenle içerik, mutlaka konulardaki yetkili uzmanlar tarafından oluşturulmalıdır.

Kişisel Markalaşmaya Yatırım Yapın

Kalite Değerlendiricileri, marka veya yazar tarafından oluşturulan içeriği yalnızca içerik oluşturuculara bağlı olmak yerine üçüncü taraflarca inceleme eğilimindedir. Bu, sayfanızda üçüncü tarafların bulunmasının sizin için harika olacağı anlamına gelir ve bu kişisel markalamaya yatırım yapmakla mümkündür. Sosyal medya etkileyicileriyle (Influencer) etkileşime geçin, sosyal medya profillerinizi düzenli olarak güncelleyin ve takipçilerinizle iletişim kurun, böylece onları her zaman hikayenizle güncel tutun.

Düşük EAT İçeriğini Düzenleyin

Çok fazla içeriğe sahip web siteleri genellikle birden çok yazara sahip olma eğilimindedir. Bu gibi durumlarda, her yazarın EAT’si ve her web sayfasının EAT’si ayrı ayrı değerlendirilse de, hepsi tek bir yerde toplandığında, düşük EAT derecesine sahip web sayfaları, web sitenizin genel itibarını etkileyebilir. Bu nedenle, düşük EAT içeriğini kesmek, arama sonuçlarında yerinizi korumanıza yardımcı olur, bu da biraz trafik kaybetmeye değer.

Mevcut İçeriği Denetleyin

Muhtemelen sitenizdeki bazı eski içerikler mevcut uzmanlık seviyenizle eşleşmiyordur. Yayınladığınız her şeyi gözden geçirin ve oyunun bu aşamasında kendiniz için belirlediğiniz standartlara ulaşıp ulaşmadığını sorun. İçeriğiniz kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılıyor mu? İçeriğiniz hakkında yazarlık bilgileriniz ve yayın tarihleriniz var mı? EAT seviyenizi kanıtlamak için Google’a ne kadar fazla bilgi verirseniz, SERP’lerde o kadar iyi durumda olursunuz.

Teknik Güvenliğe Yatırım Yapın

EAT’de güvenilirlik, içeriğin doğruluğu ile değil, kullanıcının güvenliği ile ilgilidir. Örneğin işlevsel olmayan bir ödeme sayfasına sahip bir e-ticaret sitesi, kalite değerlendiricileri tarafından “düşük” bir derecelendirme alacaktır. Bu nedenle, teknik güvenliğe yatırım yapmak, sitenizi EAT için optimize etmenize yardımcı olabilir.

Markanızı Denetleyin

İnsanlar markanız hakkında ne diyor? Tutarlı bir markanız var mı? Google’ın EAT puanlarına ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için markanızı dürüstçe değerlendirin. Markanızın tüketici perspektifini elde etmek için mevcut müşterileri araştırmak harika bir başlangıç noktasıdır. Bir adım daha ileri gidebilir ve iyi markalaşmanın tüm ayrıntılarını bilen SEO uzmanlarını arayabilirsiniz. Bir uzman gibi görünüp görünmediğinizi, görselleriniz ve tasarımınız size güvenilebileceğinizi gösteriyorsa ve siteniz tüketicilere sektörünüzde bir otorite olduğunuzu gösteriyorsa, belirlemenize yardımcı olabilirler.

Uzmanları İşe Alın

Bu, kendi kendinize yapamayacağınız her şey için geçerlidir: site tasarımı, içerik oluşturma, temel SEO, hatta yukarıda belirtilen denetimler. Bazı sitelerin diğerlerinden daha iyi performans göstermesinin bir nedeni vardır. Çoğu zaman, bunun nedeni bazı işletmelerin alt düzey hizmetler veya ürünler sunarken bazılarının sunmaması değildir. Bunun nedeni, bu işletme sahiplerinin çevrimiçi varlıklarını dışarıdaki uzmanların yardımı olmadan sürdürmeye çalışmasıdır.

Bağlantıları Dahil Edin

Google’ın zaten bildiği ve saygı duyduğu siteleri birbirine bağlamak, kendi EAT’nizi artırmanın harika bir yoludur. Yüksek EAT’li siteler ve işletmelerle bağlantılar oluşturduğunuzda EAT’nizin onlara yaklaştığını göreceksiniz.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Google Sıralamaları İçin Daha Önce Duymadığınız Kavram: EAT Nedir?

EAT Neden En Önemli Sıralama Faktörüdür?