Skip to content

E-Ticarette Ürün Görselleri ile SEO

E-Ticarette-Urun-Gorselleri-ile-SEO

Sayfadaki metni optimize etmek harika, ancak resimler sayfanızın SEO değerini daha da artırabilir. Her resim, arama dizinleyicilerine alabilecekleri daha fazla bilgi vererek sayfanızın organik arama sıralamasını iyileştirmek için uyarlanabilen dosya adları ve alt metin de içerir.

Araştırmalar, insanların gördüklerinin %80’ini ve okuduklarının %20’sini hatırladığını gösteriyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, Z kuşağı ve Y kuşağı tüketicilerinin %62’si görsel arama yetenekleri istiyor. Pinterest CEO’su Ben Silbermann, “Aramanın geleceği anahtar kelimelerden çok resimlerle ilgili olacak” diyor. Kullanıcılar, bugün bile kelimeleri aratmak yerine, Google Lens ile bir arama kutusunda aradıklarını açıklamaya gerek kalmadan kıyafetlerin, mobilyaların veya ev dekorlarının bir fotoğrafını sorgulayabiliyor.

SEO İçin Ürün Fotoğrafçılığının Önemi

Ürün fotoğrafları da dahil olmak üzere sitenizdeki görsellerin SEO’nuza katkıda bulunabileceğini biliyor muydunuz?
Ürün görsellerinizi ve fotoğraflarınızı arama motorları için optimize etmek, ürünleriniz için ilgili müşteriler kazanmanın harika bir yoludur. Bunu yapmanın birkaç yolu var:

Görüntü Dosyanızı Adlandırın

“image01.jpg” gibi görseller Google’a veya tüketicilere yardımcı olmaz. Fotoğrafları adlandırırken, resmi net bir şekilde tanımlayan kelimeler kullanın. Çok uzun dosya adları yazmaktan ve bunları anahtar kelimelerle doldurmaktan kaçının çünkü bunlar sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

Resimlerdeki Alternatif Metin

Arama motorları görüntüleri yorumlamakta zorlanırlar, çoğunlukla görseller adlarına ve alternatif metne bağlıdırlar. Alt metnin amacı, görselleri Google’a veya diğer arama motorlarına açıklamaktır, böylece onları anlayabilirler.

Görüntü Boyutu ve Türleri

JPEG, e-ticaret mağazalarında en sık kullanılan dosya türüdür çünkü daha küçük bir dosya boyutuyla yüksek kaliteli fotoğraf ön izlemesine izin verir. Daha önce belirtildiği gibi, daha küçük görüntü dosyası boyutu yükleme hızını artırmada rol oynayabilir. Önemli sayfa yükleme süreleri sıralamanızı düşürebilir ve satış kaybı anlamına gelebilir.
Ürünleriniz ne kadar harika olursa olsun, başarılı olmak için ürünlerinizin ilgi çekici fotoğraflarını çekmek çok önemlidir. Alıcıların ürünlerinize dokunamayacaklarını ve ellerinde tutamayacaklarını aklınızdan çıkarmamalısınız, sadece bu fotoğraflara sahipler.

e-ticarette-urun-gorsellerinin-onemi-3

Görseller zaman içinde daha zengin ve hacimli hale geldi ve tipik bir e-ticaret sayfasının ağırlığının %60’ından fazlasını oluşturdukları için site performansını nasıl etkilediklerini görmek kolay. Görüntü boyutlarını ve tükettikleri bant genişliğini azaltmak, kaçınılmaz olarak bir e-ticaret sitesinin daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, görüntü kalitesini düşürmek de kullanıcı katılımını azaltır – kimse eski püskü görünümlü bir vitrini sevmez. Yani denge çok önemli. Bu işi manuel olarak yapmak zordur, çoğu zaman daha büyük boyutlu görüntüler kullanılır ve sayfa performansı etkilenir. Görüntü yönetimi, kaliteyi düşürmeden daha hızlı sayfa yüklemeleri elde etmek için gerektiğinde görüntüleri sıkıştırarak ve formatı değiştirerek bu işlemi otomatikleştirir. Geliştirilmiş performans ayrıca daha iyi arama sıralamalarına ve SEO ile dolayısıyla daha yüksek site trafiğine katkıda bulunur.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Ürün Görseli E-Ticaret Mağazası İçin Neden Önemlidir?

E-Ticaret Mağazası Ürün Görsellerinin Özellikleri