Skip to content

E-Ticarette Daha Fazla Satış Sağlamanın Tek Yolu

E Ticarette Daha Fazla Satis Saglamanin Tek Yolu

Müşteri memnuniyetini artırmaktır!

E-ticarette müşteri memnuniyeti, UX ve otomasyon yazılımı geliştirme ile ilgili tartışmaların vazgeçilmez bir noktası haline geldi. Dünya çapındaki endüstrinin ve özellikle herhangi bir işletmenin gösterdiği her türlü çaba, mutlu müşteriler edinmeyi amaçlamalıdır: daha fazla satış ve organik trafik sağlamanın tek yolu budur.

Müşteri Memnuniyeti ile Finansal Başarı Arasındaki Bağlantı

Bu iki parametrenin hem B2B hem de B2C durumlarında birbiriyle yakından bağlantılı olduğu iyi bilinmektedir. Memnuniyet artarsa, finansal başarı da artacaktır. Öte yandan, memnuniyet azalırsa, mali durum da aynı şeyi yapacaktır.

Ürün İçeriğini Zenginleştirin

Daha fazla ürün içeriği eklerseniz ve tüm satış kanallarınızda doğru ve tek tipse, daha fazla trafik ve satış dönüşümü çekersiniz. Ortalama bir müşterinin eksiksiz bir açıklama, teknik özellikler, iyi çözünürlüklü resimler, videolar, öğreticiler ve gerekirse talimatların bulunduğu bol bir galeri, kullanım hakkında uyarılar, önceki alıcıların görüşleri ve tamamlayıcı ürün önerileri bulmayı beklediğini unutmayın.

Bir PIM yazılım sistemi (Ürün Bilgi Yönetimi) , ürün verilerini istediğiniz tüm kanallara ve distribütörlere aynı anda ve hatasız göndermek için mevcut herhangi bir e-ticaretin temelidir. Sağlam bir omni-channel stratejisi, müşteri memnuniyetinin ve kaliteli hizmetin faydalarına açılan kapıdır.

Müşterileri Dinleyin

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_9

Ürünü piyasaya sürmeden önce türü ve piyasaya çıktıktan sonra ürünün kendisi hakkında ne düşündüklerini bilmek, mükemmel kalitede hizmet sunmanın bir numaralı aracıdır. Hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimleri hesaba katın: Rakiplerinizden daha iyi olmak için bile nelerin iyileştirilmesi gerektiğini görmenizi sağlar.

İzlenimlerini öğrenmek için eski müşterilerle iletişime geçin (referans müşteriler olmaktan ve güvenilmekten ayrıca gurur duyacaklar) ve yeni kitleleri test edin. Her tür analiz memnuniyetle karşılanır: çevrimiçi formları kullanın, odak gruplarıyla A / B testleri düzenleyin, bir satın alma işleminden sonra kısa tatmin soruları içeren postalar hazırlayın ve sosyal medya yorumlarını toplayın.

İncelemeleri Teşvik Edin

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_12

İncelemeler, alıcının ürün türü ve gerçekten aradıkları şeyin bu olup olmadığı hakkında hızlı bir fikir edinmesini sağlar. Ek olarak, başkalarının ürünü satın alıp test ettiğini görünce ve müşteri hizmetlerinizin ortaya çıkabilecek soruları, şüpheleri ve olumsuz yorumları yanıtladığını okuyunca kendilerini daha güvende hissedecekler. Dürüst olun ve ürünlerinizin kalitesiyle veya sorunlara neden olan özellikleriyle ilgili bilgileri asla saklamayın.

Önemli Satın Alma Verilerini Sağlayın

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_10

Kullanıcıya, adreslerine veya coğrafi bölgelerine göre nakliye ücretlerinin ne kadar olacağını, ekspres gönderim seçeneği varsa, ortalama gönderim ve varış süresinin ne olduğunu ve en sık sorulan sorularda ortaya çıkan diğer verileri açıklayın.

Düşünceli Olun

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_11

Müşterileriniz arasında prestijinizi ve marka imajınızı geliştirmenin mükemmel bir yolu, güzel jestler yapmaktır: teşekkür e-postalarını kişiselleştirmek, özel danışmanlıkları tamamen benzersiz kılmak ve kimse beklemediğinde ekstra avantajlar sunmak. Örneğin özel tarihlerde indirim kuponları (doğum günleri gibi), memnun kalmadıkları deneyimler için hediye çeki ve siparişlerde veya bir lansman promosyonu olarak ekstra hediye ürünler gibi.

Müşteri Hizmetlerinizi Genişletin

Telefonla, e-postayla, canlı çevrimiçi sohbetle, sosyal medyada özel mesajlarla, her bir müşteriye kendisini değerli hissettirecek olası tüm iletişim kanallarını açın. Kullanıcıların %76’ya kadarı, müşteri hizmet kalitesini marka veya şirket değerlendirmelerinin temel unsuru olarak görüyor. Müşteriye kötü muamele ederseniz, onları küçümsüyorsanız veya yüzlerce satış arasında göz ardı ediyorsanız, Nespresso veya Adidas olmanız fark etmez. O müşteri asla geri dönmeyecek.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

E-Ticaret ve Türleri

5 Tür E-Ticaret Müşterisi