Skip to content

E-Ticarete Başlamak İsteyenler Ne Yapmalı?

E-Ticarete Başlamak İsteyenler Ne Yapmalı

Son dönemde yaşanan olumsuz gelişmeler ne yazık ki birçok işletme sahibini olumsuz etkiledi. Fakat bu durum sürekli ertelenen “Acaba internette satış yapabilir miyim?” fikrinin de daha çok düşünülmesine yol açtı.

Elbette internet üzerinden satış yapmak hem marka bilinirliğinin hem de satışların artmasında en etkili yöntemdir. Burada dikkat etmeniz gerekenler ise mümkün olduğunca en doğru adımları atmak.

E-Ticaret Tam Olarak Ne Demek?

E-Ticaret Tam Olarak Ne Demek? E-Ticaret Tam Olarak Ne Demek?

Aslına bakacak olursanız e-ticaret yaklaşık olarak 20-25 yıllık bir geçmişe sahip. Aslında bir satış kanalı olarak son derece yeni bir alan diyebiliriz. Ülkemizdeki geçmişi ise biraz daha yakın tarihli. Bu durumda e-ticaret hala ülkemizde büyük bir dinamik oluşturuyor. Ayrıca tüketici davranışlarının bu dönemde hızla değişiyor olması da e-ticaretin önemini hızla artırıyor.

Tam olarak e-ticaret, ürün ya da hizmetinizi internet üzerinden farklı ödeme yöntemleri aracılığıyla ülkenize ve hatta dünyaya ulaştırmanız demektir.

E-Ticaret Yapmanın Faydaları Nelerdir?

E-Ticaret Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Maalesef şu anda zorlu bir sürecin içerisindeyiz. Bu süreçte daha önce internetten alışveriş yapmamış olan kitle dahi interetten alışveriş yapmaya başladı. Bu da bazı sektörlerin e-ticarette var olmasının önemini vurgulamış oldu. E-ticarete yeni başlayanlar ya da başlamak isteyenler için kısaca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 7 gün 24 saat ürünleriniz görünür olur ve satış yapabilirsiniz,
  • Sadece bulunduğunuz çevreye değil, ülkenin her yerine ve hatta dünyaya satış yapabilirsiniz,
  • Markanızı yalnızca çevrenizdeki insanlara değil aynı zamanda yerelde ve hatta globalde de farklı insanlara da tanıtabilirsiniz,
  • Fiziksel bir mağazaya ihtiyaç duymadan daha düşük bütçelerle kendi işletmenizi kurabilirsiniz,
  • Mesai saati ya da özel günlere bağlı kalmadan her an her gün satışlarınıza devam edebilirsiniz,
  • Fiziksel bir mağaza kiralamak hem pahalı hem de zaman alıcıdır. Bu zamanı e-ticaret sitesi ile yarı yarıya hatta daha fazla oranda azaltabilirsiniz,
  • Dilediğiniz kadar ürünü sitenize yükleyebilir ve her bir ürünün öne çıkan özelliğini belirtebilirsiniz. Mağazanızda yalnızca tek bir müşteriye ürünleri tek tek anlatmak zaman alır. Ama bunlar sitenizde olduğu sürece ziyaretçileriniz saatlerde bu ürünlere bakabilir.

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin İlk Adımı Nasıl Atmalıyım?

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin İlk Adımı Nasıl Atmalıyım?

Bu işi elbette tek başınıza ya da ailenizde bu işlere daha yatkın olabileceğini düşündüğünüz kişilerle de yapabilirsiniz. Fakat bir yere kadar. Bir yerden sonra “E-ticaret dedikleri bu muymuş? Pek de matah bir şey değilmiş.” cümlesini kuracaksınız.

E-ticaret işi biraz daha stratejik ekip gerektirir. Ürün ve markanıza güveniyorsanız daha profesyonel bir ekiple çalışmanız size daha tatmin edici sonuçlar verecektir. Bu iş yalnızca yeğeninizle ya da komşunun bilgisayar mühendisi ile ilerletebileceğiniz bir iş değildir. Doğru veri analizleri, bu analizlere göre doğru reklam stratejileri, sağlam bir altyapıya sahip bir web sitesi, size özel yazılım, web sitesi tasarımı ve daha nicesi. Bunu yalnızca 1 kişinin yapabileceğine inanıyorsanız lütfen o kişiyi bizimle de tanıştırın. Böyle bir zat-ı şahane ile tanışmak bize şeref verecektir.

Özetle e-ticarete başlamak için atacağınız en doğru ilk adım profesyonel bir ekibe danışmak olacaktır. “Ben bu işe tek başıma başlayayım, sonra bakarız.” diyenlerdenseniz sonra bakacağınız zaman da sizin için burada olacağız.

Webolizma Bu Süreçte Size Nasıl Destek Olacak?

Webolizma Bu Süreçte Size Nasıl Destek Olacak?

Sonunda o hep planladığınız e-ticaret işine girmeye karar verdiniz ya da zaten e-ticarete adım atmıştınız ama beklentileriniz istediğiniz gibi gelişmedi. Durum her ne olursa olsun size birçok hizmet verebilir, iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir veya beklentileriniz karşılanmadığı durumda bir u dönüşü yapabiliriz. Online satış yapabilmeniz için genelden özele birçok hizmeti vermekteyiz.

Web Tasarım Hizmeti Çok Önemli

Web Tasarım Hizmeti Çok Önemli

Eğer fiziksel bir mağaza açacak olsanız en işlek yerde bir mağaza bakıp içini kusursuz bir şekilde dekore edecektiniz. Web sitenizle bu çalışamların zamanını ve maliyetini düşürmüş olacaksınız. Size özel bir web tasarımı online mağazanızı oluşturmak için atılacak ilk adım olacaktır.

Sosyal Medyaya Sıkı Sıkıya Sarılın

Sosyal Medyaya Sıkı Sıkıya Sarılın

Marka ya da ürününüzü en iyi tanıtabileceğiniz yerler sosyal medya hesaplarınızdır. Güzel bir mağaza açtınız ve iş ağzı laf yapan ve girişken olan broşür dağıtacak ekip üyeleri ile çalışmaya geldi. Böylelikle yeni açılmış olan mağazanızı etrafınızdaki hemen hemen herkese duyurmuş olacaksınız. 

Muhteşem bir web sitesi açtınız. İşte burası mağazanız. Broşür dağıtacak ekibiniz ise sosyal medya hesaplarınız. Burada hem istediğiniz gibi hitap edip ikna edebileceksiniz hem de daha büyük kitlelere hitap edip mağazanızın açılışını duyurabileceksiniz. Bu işte de Webolizma’nın sosyal medya ekibi son derece deneyimli.

SEO ve SEM Sizin Sağ Kolunuz

SEO ve SEM Sizin Sağ Kolunuz

Belki bu terimleri duydunuz belki de yeni yeni tanışıyorsunuz. Terimsel açıklamasını her yerde bulabilirsiniz. Biz size kısaca açıklayalım. SEO, kendinizi kelimelerle anlatma gücünüzdür. Elbette teknik tarafları oldukça yoğundur. Bunun için profesyonel bir SEO uzmanına ihtiyacınız olacak. SEM ise arama motorlarında reklamınızı yine kelimelere dayanarak yapmanızdır. İkisi arasında ince bir çizgi var. Her ne olursa olsun her iki terim de e-ticaret sürecinde sizin gözünüz kulağınız olacak. Mutlaka bir uzmanla çalışmanızda fayda var. Gözünüz kulağınız sağlam olursa sizden hiçbir şey kaçmaz.

Google ve Sosyal Medya Reklamları İle Yükseliş

Google ve Sosyal Medya Reklamları İle Yükseliş

 

Her şey dağıttığınız broşürler ile bitmiyor elbette. Billboard reklamlarını da kullanabilirsiniz. Böylelikle hem daha görünür olursunuz hem de daha şatafatlı bir reklam olur.

Ama bir dakika! Daha az maliyetle daha fazla kişiye görünmek varken neden billboard kullanasınız ki?

Her gün birçok insan Google üzerinden arama yaparken yine milyonlarca insan sosyal medyada aktif olarak zaman geçirmektedir. Bir billboard için vereceğiniz kirayı ve bu kiraya karşılık alakalı alakasız ulaşacağınız kitleleri bir düşünün. Daha düşük maliyetle alakalı potansiyel kitlenize ulaşmak daha akıllıca olmaz mıydı? Web siteniz tamam, sosyal medya hesaplarınız ile kitlenize var olduğunuzu duyurmak da tamam, Google ve sosyal medya reklamlarını kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşmak kaldı. Bu reklamlar sayesinde hem marka bilinirliğinizi arttırmış olacaksınız hem de satışlarınızı yükselteceksiniz. Elbette bunları yapmak için de verileri iyi analiz eden, hedef kitlenizi iyi tanıyan ve size uygun reklam stratejileri geliştiren bir ekibe ihtiyacınız olacak.

Sonuç olarak Webolizma olarak online satışlarınız için gerekli her adımı profesyonelce atıyoruz. Sizin isteklerinizi can kulağı ile dinliyoruz. Hedefleri ve stratejileri belirliyoruz ve harekete geçiyoruz. Sizinle periyodik olarak iletişime geçip bu stratejilerin nasıl ilerlediğini de size raporluyoruz. Tabii ki gönlünüz istediği zaman beraber çay ya da kahve içip yemek de yiyoruz. Her şey iş değil. Dostluk da bizim için önemli. Yukarıda saydığımız hizmetler dışında elbette ki ihtiyaca göre farklı hizmetlerimiz de var. Sizi de mutlaka aramızda görmek isteriz.