Skip to content

E-Ticaret ve Türleri

E Ticaret ve Turleri

Yaklaşık 25 yıl önce ilk çevrimiçi işlem gerçekleştiğinden beri, e-ticaret bugün en önemli sektörlerden biri haline geldi.

E-ticaret o kadar yaygın hale geldi ki, birçok insan bir e-ticaret işleminin parçası olduklarının farkına bile varmayabilir.

Çevrimiçi alışveriş yapan müşterilerin sürekli artmasının bazı nedenleri şunlardır:

Daha İyi Seçim: Özellikle yiyecek ve içecek söz konusu olduğunda, çok çeşitli ürünler arasından seçim yapmak, çevrimiçi alışveriş yapmak için büyük bir motive edici faktördür.

Ücretsiz Kargo: Alışveriş yapanlar, toplu olarak satın alırken kargoya fazladan para harcamaktan hoşlanmazlar. Ücretsiz gönderim alışverişe başlamak için harika bir teşviktir.

Daha Düşük Fiyatlar: Birçok fiziksel mağazayla karşılaştırıldığında, çevrimiçi mağazalar markalı ürünler ve hizmetler için daha iyi fırsatlar sunar, bu da çevrimiçi alışveriş yapmanın başka bir nedenidir.

Fiyat Karşılaştırması: Bu, çeşitli ürünlerin fiyatlarını rahatça karşılaştırabildikleri için çevrimiçi alışveriş yapanlar için de motive edici bir faktördür.

Kolaylık: Hareketli kozmopolit şehirlerde çevrimiçi alışveriş, insanları mağazaya gitme zahmetinden kurtarır. Diğer daha küçük yerlerde, çevrimiçi alışveriş, yerel olarak bulunmayan ürünlere erişim sağlar.

E-Ticaret Nedir?

3 kelimeyle: dijital alışveriş sepeti.

E-ticaret yazılım şirketi Shopify’a göre e-ticaret, “İnterneti kullanarak mal veya hizmet alıp satmaktır.” Tanım ayrıca bir para ve bilgi transferinin çevrimiçi olarak gerçekleşmesini gerektirir.

İşletmeler Arası (B2B – Brand to Brand)

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_1

B2B, en yaygın e-ticaret türlerinden biridir. Bu, iki işletme arasında bir mal veya hizmet işleminin gerçekleştiği zamandır.

B2B işlemi, bir madencilik şirketinin bir ağır makine şirketinden ekipman satın almasını veya hatta tedarik zinciri lojistik hizmetleri alan bir işletmeyi içerebilir.

İşletmeden Tüketiciye (B2C – Brand to Customer)

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_2

E-ticaretin belki de en yaygın biçimi olan B2C, bir işletme bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında ortaya çıkar. Örneğin Netflix, hizmetini izleyicilere satarken B2C e-ticaretine giriyor. İşlemin tamamı çevrimiçi olarak gerçekleşir.
Ürünler B2C e-ticaret yoluyla da satın alınabilir. Amazon’da fiziksel bir malın satın alınması, B2C işlemi olarak kabul edilir.

B2C ilişkisinde, tüketiciler genellikle düşük fiyatlı mal veya hizmetleri seçerler ve araştırmalar, tüketicilerin uygun ve uygun fiyatlı nakliyeye değer verdiğini gösterir.

Mobil Ticaret (M-Ticaret)

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_4

Çevrimiçi trafikteki ilginç bir gelişme, cep telefonu kullanımının hızla artmasıdır. Aslında internet kullanımının çoğu cep telefonlarında gerçekleşiyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, m-ticaretin büyümesiyle bağlantılıydı.

M-ticaret, başka bir e-ticaret türü gibi görünebilir. Örneğin, bir mobil cihazda gerçekleşen bir B2C satın alma işlemi hem B2C hem de m-ticaret olarak kabul edilir.

Diğer e-ticaret türlerini içerdiği için, m-ticaret kendisini bir e-ticaret lideri olarak belirlemiştir. 2017 yılında m-ticaret, tüm e-ticaretin %34,5’ini oluşturdu. 2022 yılına kadar, m-ticaretin tüm e-ticaretin %58,9’unu oluşturması bekleniyor.

Rakiplere ayak uydurmak için, tüm e-ticaret işletmelerinin duyarlı, mobil uyumlu siteler ve ödeme işlemleri kullanması gerekir. Daha fazla insan mobil hale geldikçe, sitelerin de mobil kullanıcıları hedefleme konusunda daha iyi bir iş çıkarması gerekiyor.

Facebook Ticaret (F-Ticaret)

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_5

Dünya çapında 3,5 milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medyanın büyümesi e-ticareti değiştirdi. En büyük sosyal medya sitesi Facebook, ürün ve hizmet alım satımı için bir platform sunarak kullanıcılarını sitede daha uzun süre tutabileceğini fark etti. Sonuç, Facebook ticaretiydi. F-ticaret doğrudan Facebook’u ifade ederken, terim genellikle sosyal medya sitelerinde bir bütün olarak e-ticareti tanımlamak için kullanılır.

M-ticarete çok benzer şekilde, f-ticaret, B2B veya B2C gibi diğer e-ticaret satış türlerinden oluşabilir. Facebook üzerinden bir mobil cihazda gerçekleşen bir satış, hem m-ticaret hem de f-ticaret olarak kabul edilir.

F-ticaret, diğer e-ticaret türleriyle aynı pazar boyutunu yönetmez, ancak bunun nedeni nispeten genç bir gelişme olabilir. Milyarlarca insanın sosyal medyayı kontrol ettiği f-ticaret, e-ticaret şirketlerinin her zaman genişlemeye çalıştığı bir alandır.

Müşteriden Müşteriye (C2C – Customer to Customer)

E-Ticarette-Bilmeniz-Gereken-Farkli-Kullanici-Tipleri_3

İşletmelerin bu tür bir işlem üzerinde büyük bir etkisi olmasa da, müşteriden müşteriye (C2C) ticaret hala önemlidir. Bu işlemler, üçüncü bir tarafın aracı olarak hareket etmesine dayanır.

Örnek olarak eBay’i düşünün. eBay mal satmıyor veya satın almıyor olsa da, kullanıcılarına bir hizmet sağlıyorlar. Ödemeler eBay’in sitesi üzerinden güvenli bir şekilde yapılır ve alıcının ve satıcının bilgileri çevrimiçi olarak aktarılır.

Bu C2C ilişkisinde aracı, hizmet genellikle satıcı tarafından sağlandığı için nakliyeyi kolaylaştırmaz.

Müşteriden İşletmeye (C2B – Customer to Brand)

Daha az bilinen bir e-ticaret biçimi olan C2B, genellikle bir aracıya ihtiyaç duyulması açısından C2C’ye benzer. Bu işlemde tüketici bir satıcı olarak hareket eder ve işletme bir alıcı olarak hareket eder.

Stok fotoğraflar, bir C2B işleminin mükemmel bir örneğidir. Tüketici bir fotoğraf çeker ve bunu bir stok fotoğraf sitesine yükler. İşletme daha sonra stok fotoğrafı kullanma hakkını öder. Aracı site, işlemi barındırır, para ve bilgileri çevrimiçi olarak aktarır.

İşletmeden Yönetime (B2A – Brand to Administration)

B2G olarak da anılan B2A e-ticaret, bir işletmenin genellikle bir web sitesi aracılığıyla hükümete çevrimiçi bir hizmet sağladığı zamandır.

B2A e-ticaretini anlamanın bir yolu vergilerdir. Devlete giden vergiler, TurboTax veya H&R Block gibi üçüncü taraf işletmeler aracılığıyla çevrimiçi olarak dosyalanabilir.

Tüketiciden Yönetime(C2A – Customer to Administration)

B2A’ya benzer şekilde, C2A, bir tüketici devlet için bir şeyler sağladığında ortaya çıkar.

C2A işlemi, park cezası ödemek veya yeni bir resmi kimlik siparişi vermek kadar basit olabilir. Ancak, bir C2A e-ticaret işlemi olarak kabul edilmesi için bunun çevrimiçi yapılması gerekir. C2A ve B2A bugün en önemli e-ticaret türleri olmasa da, her ikisi de çevrimiçi işlemlerin geleceğinin önemli bir parçasıdır.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Sonraki yazılar:

5 Tür E-Ticaret Müşterisi 

E-Ticarette Daha Fazla Satış Sağlamanın Tek Yolu