Skip to content

E-ticaret Dönüşüm Oranınızı Arttırın

E-ticaret dönüşüm oranını arttırmak için 6 öneri

Büyük emeklerle hem vaktinizi hem nakdinizi harcayarak beyninizin emeği, gözünüzün nuru e-ticaret sitenizi oluşturdunuz. Her şey olması gerektiği gibi gözüküyor. Ufak tefek satışlar da oluyor. Ama isteğiniz ufak tefek satışlardan biraz daha fazlası. Öyle değil mi? 

E-ticaret dönüşüm oranı (Conversion Rate), sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizin yapmasını istediğiniz davranışların yüzdesidir diyebiliriz. Bu davranış bir anket doldurma olabilirken üye olma, doküman indirme, sepetine ürün ekleme gibi etkinlikler de olabilir elbette. Bir e-ticaret sitesi iseniz ziyaretçilerinizden beklediğiniz asıl dönüşüm ise alışverişi tamamlamadır. 

Siteniz bol bol trafik alıyor ama istediğiniz dönüşüm oranını yakalayamıyor olabilirsiniz. Peki tüm gün dilimizden düşmeyen bu dönüşüm oranı yani conversion rate nasıl arttırılır? Bu girizgahtan sonra ayrıntılardan bahsedelim.

E- Ticaret Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?

E- Ticaret Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?

Conversion rate yani dönüşüm oranını arttırmak için 6 öneri şu şekildedir:

  1.  Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Kullanıcıların büyük bir kısmı artık web sitelerine mobil üzerinden giriş yapmakta. Mobil üzerinden giriş yapan kullanıcılar nispeten acelecidir. Karşılaştıkları herhangi bir sıkıntı karşısında sitenizden herhangi bir dönüşüm gerçekleştirmeden ayrılabilirler. Bu durum da dönüşüm oranınızı düşürecektir.
  2. Sepet adımlarını olabildiğince kısa ve sorunsuz bir şekilde tasarlamalısınız. Kullanıcı son adıma kadar gelip ödemede bir problem yaşadığı takdirde kararından vazgeçmekte oldukça hızlıdır. Sepet adımlarını iyi analiz etmeli, bir problem varsa en kısa zamanda çözüm bulunmalıdır.
  3. Üyeliksiz devam edemeden üye zorunluluğu olması da yine dönüşüm oranını düşüren etmenlerden biridir. Kullanıcı bir ürünü almaya karar verir, sepetine ekler ve ödeme yapmaya gitmek ister. O da ne! Üye olmadan alışveriş yapması mümkün değildir. Düşünün ki bir mağazaya girdiniz ve sizden isminizi, soyisminizi, iletişim numaranızı ve e-postanızı istiyorlar. Bu bilgileri verene kadar belki de çoktan ürünü alıp çıkmıştınız. Ayrıca belki de o siteden ikinci kez alışveriş yapmayacaksınız. Ne diye bilgilerinizi veresiniz ki?
  4. Sayfa açılış hızınızı yabana atmayın. Şöyle düşünün: Yan yana aynı hizmeti veren 2 mağaza var. Bunlardan birisine X kozmetik diğerine de Y kozmetik diyelim. Müşteri X kozmetik firmasının ürünlerini daha çok seviyor olabilir. Fakat müşteri kapıda bekledi bekledi bekledi… Baktı ki mağazanın açılacağı yok. O bekleme anında ise Y kozmetik çoktan açıldı ve içerisi kalabalık olmaya başladı. Potansiyel müşteriniz sizi beklemekten sıkılıp diğer firmaya girecektir. Hatta aradığı ürünü daha uygun fiyata ve ayrıca 1 alana 1 bedava kampanya fırsatı ile istediği ürüne sahip olacaktır. Böyle bir fırsattan dolayı potansiyel müşteriniz ne yazık ki bundan sonra Y firmasını tercih edecektir.
  5. Elbette uygun fiyat ve kampanyalar da çok önemli. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi müşteriyi en çok cezbeden konulardan bir tanesi de fiyatlar ve kampanyalardır. Sezon indirimleri, yüzde indirimler, kampanyalar ve daha pek çok fiyat etkinliği hem markanızı dinamik tutacaktır hem de mevcut müşterinizin ilgisini çektiği kadar potansiyel müşterilerinizi de harekete geçirecektir. Fiyat araştırması yapan potansiyel müşteriniz diğer markada bulamadığını sizde bularak hem web sitenizde vakit geçirmekten zevk alacaktır hem de yapmış olduğu alışveriş hanenize dönüşüm olarak yazılacaktır.
  6. Call to action artık olmazsa olmaz diyebiliriz. Peki, nedir bu call to action? Kısaca kullanıcıyı harekete geçirici çağrılar diyebiliriz. Ürün detayınıza giren bir kullanıcı harekete geçirici “Hemen Al” veya “Sepete Ekle” butonu gördüğünde eylemi gerçekleştirmeye daha yatkın olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ie butonun ulaşılabilr bir konumda, uygun bir renkte olmasıdır. Aslında bir nevi UX/UI çalışması da diyebiliriz. Kullanıcı deneyimi odaklı çalışarak call to action butonlarınızı daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Sonuçta hanenize bir dönüşüm daha yazmanızı rica edeceğiz.

Bu altı madde dönüşüm oranınızı arttırmanıza fayda sağlayacak elbette. Ama çok daha fazla öneri ve teknik olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Webolizma ekibi olarak dönüşüm oranlarınızı en verimli şekilde arttırmak için uzman kadromuz ile yanınızda olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.