Skip to content

Dijital Reklam Çalışmalarınız Yeterli Mi?

Dijital-Reklam-Calismalariniz-Yeterli-Mi-1

Geleneksel reklamcılığın aksine, dijital pazarlama ve internet reklamcılığı her işletme için giderek daha erişilebilir hale geliyor ve hedef kitlenize hızlı, kolay, verimli ve uygun maliyetli bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Bu nedenle, Google reklam veren ve çevrimiçi varlığı olan işletmeler daha fazla yer kazanıyor.

Bu nedenle, bir bloga sahip olmak temel olmakla birlikte, sosyal ağlarda yer almak zorunludur ve bir çevrimiçi pazarlama stratejisine de sahip olmak kesinlikle gereklidir.

İnternette Reklam Vermenin En Büyük Faydası Nedir?

Dünyanın en iyi caddelerinden birinde, günün 24 saati, yılın 365 günü açık, çekici bir vitrininiz olduğunu hayal edin. İnternet reklamcılığına yatırım yaptığınızda olan şey aşağı yukarı budur: Dijital pazarlama ile hayatları boyunca sizi arayan ve varlığınızı bile bilmeyen binlerce insan tarafından görünür hale gelirsiniz!

Özetle, iyi tasarlanmış ücretli bir Google reklam verme ve internet reklamcılığı kampanyası başarınızı katlayarak artırabilir.

Dijital pazarlamacılar olarak en büyük zorluklarımızdan bir diğeri trafiktir.

İnsanların ilgisini kolayca ve uygun maliyetle nasıl çekebiliriz, onları web sitelerimize yönlendirebilir ve onları abonelere ve müşterilere nasıl dönüştürebiliriz?

Dijital-Reklam-Calismalariniz-Yeterli-Mi_2

İşin sırrı başta Google reklam ve dijital reklamcılıktır. Ve nasıl çalıştırılacağını anlarsanız, size trafik akışınız üzerinde daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.

Diğer birçok ortam gibi dijital de frekans gerektirir. Önemli olan konu bir dijital pazarlama kampanyasının ne kadar sürmesi gerektiğini belirlemektir.

Peki bir kampanya için ideal zaman nedir? En az 3 ay veya daha uzun süre çalışan dijital reklam kampanyalarınızın %70 oranında başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Üç aydan daha kısa bir süre boyunca bir kampanya yürüttüğünüzde, potansiyel olarak müşterinin aradığı sonuçları vermeyecek bir kampanya satmış olursunuz. Kampanya çok kısaysa, müşterilerinizin mesajınızı görme olasılığını azaltırsınız.

Bu, mesajın 3 ay boyunca tamamen aynı kalması gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır. Her 45 günde bir reklam öğesinin değiştirilmesi dijital pazarlama yolculuğunuzda sizi başarıya götürür.

Zaman açısından kritik olan belirli bir olay veya harekete geçirme ifadesi olduğunda kısa kampanyalar daha doğru sonuçlar verir:

  • Siyasi Kampanyalar
  • Konserler
  • Etkinlikler (Fuarlar, Festivaller, Seminerler, Fuarlar)

Kampanyanın uzunluğuna ek olarak, reklam öğesi de sonuçlar açısından önemlidir. En iyi sonuçlar için, aşağıdaki ipuçlarını yaratıcı mesaja ve harekete geçirici mesaja uygulayın:

  1. Gif reklamlarını kullanın! Animasyonlu gif reklamları, statik reklamlara göre daha iyi tıklama ve dönüşüm elde eder. Aslında, gif animasyonlu reklamlar, statik reklamlara göre %37 daha yüksek TO gösterdi.
  2. Harekete geçirici mesaj düğmelerini kullanın. Reklamınızda harekete geçirici mesaj düğmesi olması daha yüksek dönüşümler sağlar.
  3. İnsanların resimlerini içeren reklamlar, içermeyenlere göre daha yüksek tıklama oranına sahiptir. Tasarımlar yerine fotoğrafları kullanın. İnsanların resimlerini kullanmak markanız için geçerli bir seçenek değilse yerlerin veya nesnelerin fotoğraflarını kullanın. Fotoğraf içeren reklamlar, arka plan olarak basit bir renk veya dikdörtgen içerenlere göre daha yüksek tıklama oranına sahiptir.

Google Sarı Sayfalar Gibi

Google bir arama motoru olduğu için, insanlar bilgi ararken oradan başlar. Yani Google Ads ‘Sarı Sayfalar’a çok benziyor.

Google reklam verme ile trafik çekmek için, insanların sizi bulmasına yardımcı olacak ve ideal bir satış konuşmasına yol açabilecek anahtar kelimelere teklif vereceksiniz.

Facebook Billboard Gibi

Facebook haber akışınızda gezinmek biraz otobanda araba sürmek gibidir. Kaydırırken reklamları, tanıtılan gönderileri ve rastgele yorumları görürsünüz.

Facebook ile dijital pazarlama kampanyası yürütüyorsanız istediğiniz kadar az harcayabilir ve yine de erişiminizi genişletebilirsiniz. Reklamlarınızı tam olarak yeterince hedefleyin ve mesajınızda doğru gözlere sahip olacağınızdan emin olun.

YouTube Televizyon Gibi

YouTube’un en önemli metriği, izlenen dakika sayısıdır. Amaçları, videoları tüketen sitede kalmanızı sağlamaktır, böylece geleneksel televizyon gibi çalışırlar, videolarda reklam oynarlar ve insanların izlemesini kesintiye uğratırlar.

Dijital reklamlarınızı kitlenizin sevdiği YouTube kanallarına, izledikleri video türlerine ve aradıkları şeye göre hedefleyebilirsiniz.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Sonraki yazılar:

İnternette Reklam Vermenin En İyi 7 Yolu

İnternet Reklamlarında Başarılı Sonuçlar Elde Etmek İçin 8 İpucu