Skip to content

Dijital Pazarlama Hunisi Neden Değişti?

Dijital-Pazarlama-Hunisi-Neden-Degisti

Sizlere birkaç yıl önce yine AIDA modelini anlatmıştım, ama trendlerle beraber biz de değişip yenileniyoruz. Biz daha iyisini yazana kadar, en iyi içerik bu. =) Ama yine de AIDA modelini incelemek isterseniz linki buraya bırakıyorum.

Hala bir Windows 98 PC mi yoksa yeni bir dizüstü bilgisayar mı kullanıyorsunuz? Cevabın tahmini çok da zor değil.

Aynı kavram dijital pazarlamanız için de geçerlidir. İşletmeniz için eski pazarlama yöntemleri artık etkili değil ve geride kaldı.

Dijital pazarlama, büyük ve küçük işletmelerin müşterileriyle iletişim kurma şeklini değiştirdi ve satışları artırdı. İnternet pazarlamacılığı için mevcut olan tüm farklı platformlar ile fırsatlar sonsuzdur.

Teknolojinin yükselişi, dijital pazarlama hunisinde değişiklikleri kaçınılmaz hale getirdi. İnternet kullanıcılarının sayısı şu anda dört milyardan fazla, artı 2,5 milyardan fazla akıllı telefon sahibi var.

Orijinal dijital pazarlama hunisi, kullanıcıların artık doğrusal olmayan, özel deneyimlere sahip olması nedeniyle etkisiz hale geliyor.

Modern Dijital Pazarlama Hunisi

Donusum-Hunisi-Nedir,-Neden-Onemlidir_5

Google’a göre geleneksel dijital pazarlama hunisi işe yaramıyor – en azından artık. Kullanıcılar, bir ürün veya hizmet satın almaya doğru doğrusal bir yol izlemek yerine, benzersiz, karmaşık ve çok kanallı yolculuklar yapıyor.

Bir dijital pazarlama hunisi, kullanıcıların potansiyel olmaktan müşteriye geçmek için attığı adımları açıklar. Birden fazla pazarlama hunisinin çoğu farkındalık, değerlendirme, satın alma ve elde tutmaya odaklanan aşamaları içerir.

İşletmeler, pazarlama çabalarına rehberlik etmek için herhangi bir huniyi kullanabilir.

Referans olarak, eski pazarlama hunisi (AIDA modeli olarak adlandırdığımız) şu dört aşamayı içerir:

 • Farkındalık: Bir kişi ürününüzün veya hizmetinizin var olduğunu bilir.
 • İlgi: Bir kişi, ürününüz veya hizmetinizle ilgilendiğini ifade eder.
 • Arzu: Bir kişi sizin ürününüzü veya hizmetinizi ister.
 • Eylem: Bir kişi ürününüzü veya hizmetinizi satın alır.

Eski Dijital Pazarlama Hunisi (AIDA)

 1. Doğrusal bir deneyime odaklanır.
 2. Dört adımdan oluşur.
 3. Evrensel kullanıcı davranışlarını düşünür.

Yeni Dijital Pazarlama Hunisi

 1. Doğrusal olmayan bir deneyime odaklanır.
 2. 10 adıma kadar oluşur.
 3. Bir kullanıcıyı yönlendiren davranışları düşünür.

Genel olarak, yeni dijital pazarlama hunisi her kullanıcıya eskisinden daha fazla odaklanıyor. Doğrusal olmayan bir yolculuğa doğru ilerlemek, işletmeler için daha fazla zorluk teşkil ederken, şirketinizin hedef pazarınıza daha iyi bir deneyim sunmasına olanak tanır.

Milyon dolarlık soru şudur: Tüketicilerle bağlantı kurmak için modası geçmiş bir pazarlama stratejisine güvenmiyorsanız, pazarlama stratejinizi yürütmek için neden eski bir pazarlama hunisine güvenesiniz?

Tüketici davranışı değişti ve buna bağlı olarak, tüketicilerin takip ettiği alıcının yolculuğu da değişti. Öyleyse, eski pazarlama hunisini yeni bir şey lehine terk etmek mantıklı geliyor, bugünün dijital alıcısının yolculuğunu doğru bir şekilde temsil eden bir şey.

Günümüzün Dijital Pazarlamasında Dönüşüm Hunisi Nasıl Kullanılır?

Donusum-Hunisi-Nedir,-Neden-Onemlidir_7

Huninin ilk kısmı veya huninin üst kısmı çekimdir. İlgi çekerek ve hedef kitlenizi web sitenize çekerek başlayın.

Açıkçası, müşterilerinizin hem keyif alacağı hem de kolayca gezinebileceği harika görünen bir web siteniz olmalıdır.

Web sitenize trafik çekmenin birkaç yolu vardır. En yaygın yöntemlerden bazıları şunları içerir:

 • Kurşun Mıknatıslar
 • Bloglar
 • Seminerler (ya da Web Seminerleri)
 • Hedeflenen Reklamlar

Potansiyel müşterilerinizin yararlı ve ilginç bulacağı değerli içerik oluşturmak için içerik pazarlama stratejilerini anlamanız ve kullanmanız gerekir. Hedef kitlenize yardımcı olacak değerli içerik geliştirdikten sonra, bunları bloglar veya web seminerleri şeklinde onlara ücretsiz olarak verin.

Bu bilgileri sosyal medyada paylaşın. Amaç, insanların gönderilerinizi arkadaşlarıyla paylaşarak daha fazla etkileşime girmesini sağlamaktır. Bağlantılar ve videolar sağlayarak, web sitenize fazla mesai trafiğini artıracaksınız. Müşteriler bilgi almak için web sitenize gelmeye başladığında, kendinizi bir uzman olarak belirlemeniz ve markanızı kafalarında sağlamlaştırmanız gerekir.

Erişiminizi daha da genişletmek için, içeriğinizi ilginç bulacak potansiyel müşterileri hedeflemek için sosyal medya reklam kampanyalarını kullanın. Bir potansiyel müşteri sizinle ne kadar çok etkileşim kurarsa, dönüşüm hunisinde o kadar aşağı hareket eder.

Facebook Reklamları

Facebook reklamları, pazarlama hunisi bulmacasının bir diğer önemli parçasıdır. Facebook reklamlarını kullanarak içeriğinizi hedef kitlenize ulaştırabilir ve yeni müşteriler yakalayabilirsiniz. Facebook hakkında harika olan şey, hedefleme yeteneğidir. Facebook’un sahip olduğu gelişmiş hedefleme, pazarlama dönüşüm hunisinin çeşitli aşamalarında doğru kişilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

İlk tanıtıma ek olarak, Facebook yeniden hedefleme için mükemmeldir. Yeniden hedefleyen bir Facebook reklamı, e-posta stratejisini desteklemek ve potansiyel müşterileri huni aracılığıyla temel teklife taşımak için önemlidir. Ek olarak, yeniden hedefleme, ilk seferinde kurşun mıknatıs aracılığıyla dönüşüm gerçekleştirmeyen insanları dönüştürmede büyük bir rol oynayacak.

Profesyonel İpucu: Potansiyel müşterinize ulaşmak için bir Facebook reklamına para harcamadan önce, pazarlama dönüşüm huninizin çalıştığından emin olmanız gerekir. Evet, Facebook reklamları markanızı ortaya çıkarmanın ve yeni müşteriler çekmenin harika bir yoludur, ancak iyi bir pazarlama hunisine sahip değilseniz, o zaman onu Facebook’ta tanıtmamalısınız.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Dijital Dönüşüm Hunisi Nedir, Neden Önemlidir?

İşletmeniz İçin Dijital Dönüşüm Hunisi Nasıl Oluşturulur?