Skip to content

Daha Fazla Trafik İçin Google Görsel Arama

daha-fazla-trafik-icin-google-gorsel-arama

Tipik bir arama sorgusunda kullanılan anahtar kelimeler için web sitenizi zaten optimize ettiniz. Peki bunu Google Görsel Arama için optimize ettiniz mi? Aksi takdirde, çok fazla trafiği kaçırıyor olabilirsiniz. Google Görsel Arama ile nasıl daha fazla trafik elde edilir ki dediğinizi duyuyorum. Görsel optimizasyonu, arama motoru optimizasyonunun (SEO) en çok gözden kaçan unsurlarından biri olabilir. Birçok profesyonel bunu abartı olarak görüyor. Aslında, rakiplerinizi geride bırakmanın ve marka bilinirliği oluşturmanın en iyi yollarından biridir.

Kendi arama davranışımı düşünürsem, kendimi sık sık resimlere bakarken buluyorum, örneğin X şehrinin neye benzediğini bilmek istediğimde ya da markasını bilmeden veya nereden satın alabileceğimi bilmeden bir yerde gördüğüm bir ürünü arıyorsam. Bir görselin binden fazla kelimeyi söylediği birkaç durum olduğunu ve bu görsel aramanın genel bir aramadan daha yararlı olabileceğini biliyorum. O zaman soru şu: Görsel arama ile siteme trafik, e-ticaret sitelerine de satış sağlayabilir miyim?

Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek istemez misiniz? Bunu resimlerinizi optimize ederek siz de yapabilirsiniz!
Bu makalede, görsel optimizasyonunun hedeflerini gözden geçireceğiz ve görselleri arama sonuçları ve sosyal medya için optimize etmek için ne gerektiğini tartışacağız.

Google Görsel Arama ile Nasıl Daha Fazla Trafik Elde Edilir?

Google, site sahiplerine trafik kazanmak için yeni bir fırsat sunan görsel arama sonuçlarındaki fotoğraflara daha fazla anlam yükledi! Bu güncellemenin arama yapanların konuları daha ayrıntılı keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçladığını söylüyor. Google Görseller’de yapılan bu güncelleme, site sahiplerinin fotoğraflarıyla ve görsel tasarımlarıyla da trafik çekmeleri için yeni bir yol oluşturuyor.

daha-fazla-trafik-icin-google-gorsel-arama-2

Görsel SEO yeni bir konu değil, ancak bu günlerde her zamankinden daha önemli. Google’ın, Google Discover ve AMP Stories gibi yenilikler yoluyla görsel aramayı sürekli vurgulamasıyla, gelecekteki aramanın büyük ölçüde görsel olacağı açık görünüyor. Pazarlamacılar için bu, her sayfadaki içerikle eşleşen görselleri bulmak veya oluşturmak, ve bu görselleri arama için uygun şekilde optimize etmek için gerekli zamanı harcaması gerektiği anlamına gelir.

Google bir süre önce de kullanıcıların Google Görseller’de görüntülenen etkinlikler, yerler, nesneler vb. hakkında daha fazla bilgi bulmasını kolaylaştıran bir güncelleme yayınladı. Bunu, kullanıcılar için daha iyi ve daha etkili bir ortam oluşturmak için aramayı, özellikle görsel aramayı iyileştirme yolu olarak anlayabiliriz.

Görsel Arama Bilgi Grafiği

Google diyor ki;

“İlgili Bilgi Grafiği varlıklarına bağlantılar oluşturmak için, bir görüntünün görsel ve metin sinyallerini değerlendiren ve Google’ın görselin web sayfasındaki metni anlayışı ile birleştiren derin öğrenme yoluyla görüntü hakkında anladığımızı alıyoruz. Bu bilgiler, belirli bir görüntüyle ilgili en olası kişileri, yerleri veya şeyleri belirlememize yardımcı olur. Bunu Bilgi Grafiğindeki mevcut konularla eşleştiriyoruz ve ardından bir eşleşme bulduğumuzdan emin olduğumuzda bunları Google Görseller’de öne çıkarıyoruz.”

Yani basitçe söylemek gerekirse, Google şimdi görsel konusuyla ilgilenen kullanıcılar için daha fazla bilgi ve kaynak sağlamak için görsel aramaya bir bilgi grafiği ekliyor. Kullanıcıların görsel aramada gördükleri fotoğraflara daha fazla bağlam ekliyorlar, bu bilgi parçaları da aynı zamanda kullanıcıların görsel konusu hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlıyor.

Bu, kullanıcıların aradıklarını bulmalarına yardımcı olabilecek değerli bilgiler sağlayabilecek web sitelerini keşfetme şansını artırır. Hala başka bir görüntüye geçme seçeneğine sahipler, ancak bu güncellemeyle, alakalı ve yararlı bilgiler sağlayabilirseniz web sitenizin daha fazla arama alanı almasına izin veriyor.

Bu tüm sektörler için bir fırsat olacak mı? Ben öyle düşünmüyorum. Görsel aramayı kullanan kişilerin belirli bir amacı vardır ve niş pazarlarda olanlar için aramalar o kadar yaygın olmayabilir. Bununla birlikte, ünlü kişiler, tasarım fikirleri vb. yaygın görsel aramalar hakkında bilgi sağlamak isteyenler için, görsel aramada büyük bir trafik kaynağına sahip olma potansiyeline sahipler.

Görsel Optimizasyon Hedefleri

Neden sitenizi Google Görsel Arama için optimize etmelisiniz? Neden? Çünkü hedef pazarınızdaki insanların görsel ararken markanızla ilgili anahtar kelimeleri kullanması çok muhtemeldir.

daha-fazla-trafik-icin-google-gorsel-arama-5

Şimdi, aramalarda görünmeleri için görselleri optimize etmenin bazı yollarına bakalım.

Görüntü optimizasyonu söz konusu olduğunda, üç hedefi hedefliyorsunuz. İlk olarak, sayfa sıralamanızı ve trafiğinizi destekleyen resimler eklemelisiniz. Bunun anlamı şudur: resimler, sayfada sıraladığınız anahtar kelimeyle alakalı olmalıdır. Resminize anahtar kelime açısından zengin bir dosya adı verin. Google algoritması, bunu ayrıştıracak ve resmin doğasını belirleyecek kadar akıllıdır. Örneğin, “soluk kot pantolonlar” için optimize ediyorsanız, sayfaya yalnızca soluk mavi kot pantolonların resimlerini eklememeli, aynı zamanda bu resimleri o anahtar kelime için optimize etmelisiniz.

İkinci hedef, Google Görsel Arama’da iyi bir sıralama elde etmektir. Farkındaysanız, Google’ın özellikle görsel arayan kişiler için tasarlanmış bir arama motoru vardır. Resimlerinizin o arama motorunda iyi sıralandığından emin olmak istersiniz. Bu markanızı duyurmanın harika bir yoludur.

Google aramasındaki görseller, kullanıcıları sitenize götüren bağlantılar içerir. Arama sonucu bile, siteyi ziyaret etmek için tıklayabileceğiniz bir köprü içerir. Google bunu her görsel arama sonucuyla yapar. Dolayısıyla, görseliniz görsel sonuçlarında görünüyorsa, insanlar web sitenize giden bir bağlantıyı tıklama ve sunduklarınız hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatına sahip olacak. Yine bu da, daha fazla iş çekmenin harika bir yoludur.

Görsel optimizasyonunun üçüncü amacı ise, görsellerin sosyal medyada ve tıklama başına ödeme stratejisiyle doğru şekilde görüntülendiğinden emin olmaktır. Sosyal medyada içeriğinize bir bağlantı gönderdiğinizde, bu bağlantıyla ilişkilendirilmiş bir resim istemeyebilirsiniz. Ama diğer yandan bu görüntünün harika görünmesini de istiyorsunuz. Bunu sağlamak için görsellerinizi optimize etmeniz gerekecek.

Görsellerinize Doğru Anahtar Kelimeleri Ekleyin

Google görsel aramayı görmezden gelmeye karar verirseniz, büyük bir pazar payını çöpe atmış olursunuz. İstatistikler bunu doğruluyor. İstatistiklerin de ötesinde, Google, görsel aramayı tekliflerinin temel bir bileşeni haline getiriyor. Dahası, Google artık sayfada bulunması kolay görsellere öncelik veriyor. Özellikle, merkezi olarak yerleştirilmiş veya sayfanın üst kısmına yakın olan görsellerin en üst noktaya gelme olasılığı daha yüksektir.

Google henüz resimlerinizi “okuyamıyor”. Bu nedenle Google’a resmin “ne hakkında” olduğunu söylemek için görseli çevreleyen metinleri kullanmanız gerekir.

Görselleri optimize etmeye gelince, ilk adım bunların doğru anahtar kelimelerle ilişkilendirildiğinden emin olmaktır. Bu adımın birkaç bölümü var:

İlk olarak, görüntü dosyasını anahtar kelimenize göre adlandırın. Örneğin: “pazarlama” için optimize etmeye çalışıyorsanız, görüntüye “pazarlama.jpg” gibi bir ad verin. (Genel bir kural olarak, web sayfalarınıza eklediğiniz “standart” resimler için JPG kullanın. Kurumsal logonuz veya diğer pazarlama grafikleri gibi daha “karmaşık” görüntüler için PNG veya GIF biçimini kullanın.) Googlebot, dosya adından anlam çıkarmaya çalışacaktır. Bu anlam, sayfanın içeriğine uyguladığınız anahtar kelimeyle ne kadar ilişkiliyse, o kadar iyidir. Örneğin “dönüşüm oranı optimizasyonu” görsel aramasına bakalım. Diyelim ki ilk sonuçlardan biri Hindistan’da bulunan bir web sitesinden alınan bir görüntü. Peki nasıl bu kadar yüksek sıralandı? Dosya adına bir göz atın: 21950308-communication-rate-optimization_orig.gif. Adında “dönüşüm oranı optimizasyonu” olduğunu görüyor musunuz? Google’ın bu görseli en üstte sıralamaya karar vermesinin sebeplerinden biri de bu.

Dosya adını anahtar kelimenizle aynı anlama getirdikten sonra işiniz bitmiş sayılmaz. Görüntüyü tam olarak optimize etmek için hala yapmanız gereken başka şeyler var.

Anahtar kelimeyi alt özelliğine ekleyin. Alt özelliği, görme engelli kişilere yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Ardından, anahtar kelimeyi görsel başlığına da eklemelisiniz. Neyse ki, WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS), resimlere alternatif metin ve başlık eklemeyi çok kolaylaştırır. Kitaplıktan herhangi bir görsele tıklayın ve ekranın sağ tarafında bu detayı ekleyin.

Alt Özelliği – Sitenize bir resim kodladığınızda, resmi metinde açıklamak için alt özelliğini kullanabilirsiniz. Birinin tarayıcısı resmi görüntülemiyorsa, onun yerine alternatif metni görür. Google, resmin nasıl göründüğünü öğrenmek için alternatif metni de tarayabilir.

Görsel Arama için Alternatif Metin – Sıralamalarınızı da etkileyebilecek ikincil unsurlar, görsellerin yanındaki / aynı sayfadaki metin (başlık, çevreleyen metin) ve görsele veya görselin bulunduğu sayfaya işaret eden bağlantılardaki bağlantı metnidir. Anahtar kelime araştırmanızı buraya uygulamayı unutmayın – dosya adlarınız ve alt öznitelikleriniz kullandığınız resimleri açıklamalıdır, ancak seçimleriniz de SEO hedefleriniz tarafından yönlendirilmelidir.

Google Görsel Arama için Görsel Boyutlandırma

daha-fazla-trafik-icin-google-gorsel-arama-3

Görüntü optimizasyonu söz konusu olduğunda bir diğer önemli adım, resimlerinizin doğru boyutta olduğundan emin olmaktır. Resimleriniz çok küçükse, sayfanıza çok fazla değer katmayabilir. Üstelik küçük resimler sıralamanızı da düşürür. Öte yandan, çok büyüklerse sayfanızın yüklenmesi çok uzun zaman alabilir.

Bu noktada resimleriniz için en uygun boyut, herhangi bir kenar çubuğu hariç, içeriğinizin görüntülendiği alanın genişliğine bağlıdır. Örneğin, içerik alanınız 1200 piksel genişliğinde ancak bu piksellerin 300’ü kenar çubuğu tarafından kullanılıyorsa, optimum genişliğiniz 1200 – 300 = 900 pikseldir. Bu, sitenizin bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar monitöründe nasıl göründüğüne bağlıdır. Bu durumda, resimlerinizin maksimum 900 pikselden daha geniş olmamasını istersiniz, aksi takdirde siteniz onları içerik alanına sığacak şekilde sıkıştırır ve görüntüde sünme meydana gelir. Ayrıca, görüntülerinizi oluşturmak veya düzenlemek için photoshop kullanıyorsanız, görüntüyü kaydederken “Web için Kaydet” seçeneğini kullandığınızdan emin olun. Neden? Çünkü bu seçenek, dosya boyutunu en aza indirirken görüntünün bütünlüğünü koruyacaktır. Daha küçük dosya boyutu, sayfanızın daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

Resim XML Site Haritası Ekleme

İçeriğiniz için bir site haritanız olabilir, ya resimleriniz için bir site haritanız var mı? Yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir. Site haritanız hakkında Google’ı bilgilendirmelisiniz. Google Arama Konsoluna gidin ve sol taraftaki kenar çubuğunda “Tara”yı tıklayın. Ardından, açılır menüden “Site Haritaları”nı seçin. Site haritası URL’nizi eklemek için ekranın sağ tarafındaki “Site Haritası Ekle/Test Et” i tıklayın.

Resminizin Kendi HTML Sayfasını Oluşturmadığından Emin Olun

Bazı içerik yönetim sistemleri, bir resmi yüklediğinizde ayrı bir HTML sayfası oluşturur. Sisteminizde durum buysa, bu seçeneği devre dışı bırakın. Bir CMS’nin yalnızca görüntü için ayrı bir URL oluşturması tamamen uygun ve gereklidir. Ancak, o görüntü için tamamen ayrı bir sayfa oluşturmamalıdır. Bu optimizasyon çabalarınıza zarar verir.

Google Görsel Arama için Görsel Meta Verileri

Üç tür resim meta verisi vardır: teknik, idari ve açıklayıcı. İlk ikisi için endişelenmenize gerek yok. Ancak, görüntüleri optimize ederken açıklayıcı meta verileri kullanmalısınız. Meta verileri; alternatif metin, başlık ve alt başlık bilgisi eklemek kadar kolaydır.

WordPress kullanıyorsanız, bir resmi düzenlerken sağ taraftaki kenar çubuğunda bir açıklama alanı göreceksiniz. Resimlerinize alternatif metin, başlık ve başlık bilgisi eklediğinizden emin olun. Bu alana biraz bilgilendirici metin ekleyin. Metnin anahtar kelimenizi içerdiğinden emin olun.

CDN’ler Ne Olacak?

İçerik Dağıtım Ağları (CDN’ler) sitenize performans artışı sağlayabilir. Bununla birlikte, görüntü optimizasyonu söz konusu olduğunda size karşı da çalışabilirler. Nasıl? Resimlerinizin URL’lerini değiştirerek! Bu, 404 hatasına yol açabilir ve sitenizin sıralamasını kaybetmesine neden olabilir. Görüntüleri taşırken 301 yönlendirmeleri kullandığınızdan emin olun.

Sosyal Medya

Görsellerinizi sosyal medya ve arama motorları için optimize etmeniz gerekiyor. Doğru boyutta bir resim kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Bu “doğru boyut” sosyal medya platformuna göre değişecektir. Örneğin Facebook söz konusu olduğunda ideal boyut 1200 x 630’dur. Minimum boyut 600 x 315’tir. Facebook için 600 x 315’ten daha küçük yapabilirsiniz, ancak bu durumda görüntünüz küçük resim olarak görünebilir. Daha fazla öne çıkmaları için (maksimum sınırlar dahilinde) daha büyük resimler kullanmak genellikle iyi bir fikirdir. Twitter için ideal görüntü boyutu 435 x 375’tir. Minimum boyut 280 x 150’dir. Pinterest için en iyi resim boyutu 735 x 1102’dir. Unutmayın: İçerik yönetim sisteminizde belirttiğiniz öne çıkan görseli, sosyal medyada bağlantınızla birlikte görünen görsel olarak kullanmak zorunda değilsiniz. Çeşitli sosyal medya platformları, ilgili bir resmi belirtmek için kullanabileceğiniz işaretleme sunar. Örneğin Facebook, OpenGraph işaretlemesini kullanır. Bir resmi URL’nizle ilişkilendirmek için bu işaretlemeyi kullanmalısınız. Aynı şekilde Twitter, Twitter Kartları kullanır ve Pinterest, geliştiricilerin zengin pinler oluşturmasına olanak tanır.

Google Görsel Arama için Ne Tür Görseller Oluşturulmalı?

daha-fazla-trafik-icin-google-gorsel-arama-1

Artık Google görsel arama için görsellerin nasıl optimize edileceğini biraz bildiğinize göre, sıradaki soru şudur: Ne tür görseller oluşturmalısınız?

Blog yazılarında olduğu gibi, her şey anahtar kelime araştırmasıyla başlar.

Bir düşünün: Başta bir makale yazmaz ve popüler anahtar kelimeleri içeriğinize zorla uydurmaya çalışmazsınız. Öyleyse bunu neden resimlerle yapıyorsunuz? Bunun yerine, zaten optimize ettiğiniz anahtar kelimelerle alakalı resimler oluşturun.

Aslında, “Nasıl Yapılır” makaleleri, orijinal resimleri eklemek için harika bir yerdir. Bunun nedeni, bir şeyin nasıl yapılacağını açıklamaya gelince, bir resim genellikle bin kelimeye bedeldir.

SEO anahtar kelimeleriniz için sıralanan içerik oluşturmaya çalışırken, her şeyi yazmak ve daha sonra içeriğinize anahtar kelimeleri zorlamak yerine bu anahtar kelimelerle başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Benzer şekilde, görsel arama için optimize ederken, anahtar kelimelerle başlayın ve oradan gidin.

Birçok anahtar kelime, görsel içeriğe doğal olarak katkıda bulunur, ancak hemen hemen her tür içerik resimlerle zenginleştirilebilir. “Nasıl yapılır” anahtar kelimeleri özellikle görüntü ağırlıklı içeriğe elverişlidir, çünkü bir süreci açıklamak, basitçe açıklamaktan genellikle daha kolaydır. (Bu nedenle, bazı kendin yap mobilyalarının tümü diyagram olan, dil içermeyen talimatlarla birlikte gelir.) Nasıl yapılır anahtar kelimeleri, son derece alakalı uzun kuyruk trafiği sağlamak için ve bir soruya mükemmel bir yanıt verebileceğiniz zaman harikadır. O ziyaretçiyi daha sonra bir müşteriye dönüştürme şansınızı artırırsınız.

Kaliteli fotoğraflar, kullanıcılara bulanık ve net olmayan görüntülerden daha çok çekicidir. Ayrıca, diğer web yöneticilerinin, web sitenize gelen trafiği artırabilecek iyi kaliteli bir resme bağlanma olasılığı çok daha yüksektir. Net, keskin resimler, arama sonuçlarımızda gösterdiğimiz küçük resim sürümlerinde de daha iyi görünecek ve bu nedenle kullanıcılar tarafından tıklanma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Yapabileceğiniz başka bir şey de logonuzu orijinal resimlerinizin üzerine yapıştırmaktır. Neden? Çünkü bu, marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olur. Unutmayın: Google görsel arama yoluyla insanları çekmek söz konusu olduğunda, hemen bir satış yapma olasılığınız yoktur. Bunun yerine, sadece bir giriş yapıyorsunuz. Görsellerinizi bulan kişilerin, ilgi alanlarına odaklanan bir marka olduğunuzu bilmelerini sağlayın. Ardından, ürünlerinizden birini daha sonra satın almaya karar verebilirler.

Ayrıca, resimlerinizi paylaşılabilir hale getirin. İnsanlar her zaman paylaşılabilir metin içeriği oluşturmaktan bahseder. Ama neden paylaşılabilir görüntüler de yaratmayasınız? İnsanlar markalı orijinal resimlerinizi sosyal medya kanallarında paylaşırsa, görünürlüğünüzü artırırsınız. Bu size uzun vadede yardımcı olacak.

Google Analytics’te Görsel Arama Sonuçları

Birisi Google Görsel Arama sonuçlarında bir görselde sizin sitenize yönlendiren bağlantıya tıklamaya karar verirse, bu verileri Google Analytics’te tespit edebilirsiniz. Ve bunu yapmanın yolu aslında oldukça basit! Nasıl olduğunu göstereceğim.

Yönlendirme yolları aracılığıyla Google Görsel trafiğini bulmak için adres: Edinme / Tüm Trafik / Yönlendirmeler. Oraya vardığınızda, google.com’a tıklayın, yönlendirme yollarını göreceksiniz. Yönlendirme yolları “imgres”, “mgres”, “images” veya “imageetail” ise, istediğiniz sayı tam olarak budur.

Google Analytics’te arama işlevi kullanım satırlarını genişletin. Satır sayısını artırmanın faydalarından biri, resim aramasının diğer trafik kaynaklarınıza kıyasla konumunu görebilmenizdir. Ayrıca, Hemen Çıkma Oranı ve oturum sayısı gibi ölçümleri karşılaştırabilirsiniz. Arama işlevini kullanmanın yararı, görsel arama trafiğini aramanın hızlı bir yolu olmasıdır.

Google Görsel Aramanın Geleceği

daha-fazla-trafik-icin-google-gorsel-arama-4

Görünüşe göre, 3B görüntülere yönelik gelişmiş destek, evrimsel süreçteki sonraki adımlardan biri. Bir de sanal gerçeklik var. Birçok emlak web sitesi zaten “sanal turlar” sunuyor. Kendi rahat koltuğunuzun rahatlığından bir evde yürüyebiliyorsunuz.
Google’ın yeni nesil görüntüler için gelişmiş destek sunmasını bekleyin. Bu tür yüksek teknoloji sihirbazlarını kendi sitenize nasıl dahil edebileceğinizi düşünün, böylece ne zaman hazır olursunuz.