Skip to content

Blog Stratejisi – Sayısal Zeka

Blog-Stratejisi-–-Sayisal-Zeka

Gerçek: Şu anda okuduğunuz blog her ay on binlerce dolar üretiyor.

İkinci Gerçek: Binlerce okuyucu her ay bu bloga akın ediyor.

Üçüncü Gerçek: Siz de yapabilirsiniz.

Uygulanabilir bir içerik stratejisi, ilk kelimeden yayına kadar geçen tüm yaşam döngüsünü ele alır. Blog okuyucunuzun ne istediğini bilin ve büyümekten korkmayın.

SEO

SEO, her içerik stratejisinin temel bir parçasıdır ve olması gerekir. İçerik stratejistleri, yalnızca arama motorlarından gelen web yöneticisi yönergelerine uyacak şekilde içeriği yönetmek için değil, aynı zamanda yalnızca anahtar kelimeleri kullanmak yerine marka oluşturan içerik planlamak ve oluşturmak için de iyi bir konuma sahiptir.

Arama sonuçlarında başarılı olmak için Google’ın kalite yönergelerine uymak ve bilinen SEO hilelerinden kaçınmak her zamankinden daha önemlidir. Google, kaçınılması gereken SEO taktikleri için bir kontrol listesi bile sağlar.

Geliştiricilerinizin İçeriğinizi Meta Verilerle Desteklemesini Sağlayın

Bir web geliştirme bağlamında meta veriler, web geliştiricilerinin arama motorlarının (ve diğer uygulamaların) bir web sayfasındaki içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olmak için kullanabilecekleri bir dizi programlama yönergesidir.

 • Meta veriler, içeriğinizin arama sonuçlarında diğerlerinin arasından sıyrılmasına yardımcı olabilir.
 • Meta veriler, beklenmedik bağlamlarda görüntülendiğinde içeriğinize daha fazla anlam katabilir (örneğin, diğer web sitelerinde görünen TripAdvisor yorumları).
 • Meta veriler, farklı cihazlarda (örn. mobil, tablet, TV vb.) görüntülendiğinde içeriğinize daha fazla anlam verebilir.

Sonuç olarak geliştiricilerinizin, arama sonuçlarında daha fazla görünürlük ve daha zengin bir kullanıcı deneyimi elde etmek için içeriğinizi meta verilerle sarmalamasını sağlayın.

İçerik Stratejinizi Planlamak İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Blog-Yazmak-Sandiginizdan-Cok-Daha-Buyuk-Bir-Sorumluluktur_4

 

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir tekniktir. Kullanıcıların aradıkları içeriği bulmak için Google’da ve diğer arama motorlarında yazdıkları belirli kelimeleri ve cümleleri keşfetmenize yardımcı olur.

 • İnsanların aradığı gerçek arama terimlerini keşfedin.
 • Popüler arama terimleri için benzersiz içerik fikirleri bulun.
 • Rakiplerinizden öğrenin ve onları daha iyi içerikle yenin.
 • Blogunuza sürekli trafik çekmek için bir dizi sütun makale oluşturun.

Dijital İçerik Pazarlama Stratejisinde 5N1K

Bu altı sorunun tamamı cevaplanmadıkça hikayenizin tamamlanmayacağını iddia ediyorum!

Çünkü bu soruların herhangi birinin ihmal edilmesi içeriğinizde bir boşluk bırakacaktır.

 • Neden – İş durumunu ve hedeflerini bilin. Neden bu projeye başlıyorsunuz?
 • Ne – Mesaj nedir?
 • Nerede – Mesaj nerede okunacak (konum, cihaz, bağlam)?
 • Nasıl – İçeriği nasıl sunmalı / yapılandırmalıyız?
 • Ne Zaman – İçeriği oluşturma ve yayınlama işleminin zamanlaması.
 • Kim – Okuyucu kim?

Metrikler

Düzenli olarak içerik oluşturmanızı sağlayan bir blog stratejisi bulduğunuzda, sonuçlarınızı ölçmeniz gerekir.

Peki neyi izlemelisiniz?

Bariz trafik ve sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra yorumları takip edin. Bunlar daha iyi bir katılım göstergesidir (blogunuzun amacı insanlarla ilişkiler kurmaktır) ve daha da önemlisi, dönüşümleri takip eder. E-posta listenize kaydolarak, sosyal ağlarda sizi takip ederek veya doğrudan sizinle iletişime geçerek gönderinizi kaç kişi okudu ve potansiyel müşteri haline geldi.

Bu, hedeflerinize ulaşılıp ulaşılmadığını ortaya çıkarabilecek adımdır.

Daha sonrasında Google Analytics raporlarınıza da göz atmayı unutmatın, tıklamayı artırmak, hemen çıkma oranını azaltmak için ne gerekiyorsa yapın. Bilmiyorsanız, ilgili makale için burayı tıklayın.

Dahili Bağlantıları Rutin Bir Görev Haline Getirin

Artık iyi içerik oluşturmaya başladığınıza göre, makalelerinize mevcut blog gönderilerinizden bağlantı vermek önemlidir. Buna dahili bağlantı denir ve SEO’da büyük bir rol oynar.

 • Dahili bağlantılar, Google’ın web sitenizdeki farklı makaleler arasındaki bağlamı ve ilişkiyi anlamasına yardımcı olur. Daha sonra bu bilgileri sıralama sinyalleri olarak kullanır.
 • Stratejik olarak ve bağlam içinde yerleştirildiğinde dahili bağlantılar, sayfa görüntülemelerini artırmanıza ve hemen çıkma oranını düşürmenize yardımcı olabilir.
 • Üçüncü taraf web sitelerinden makalelerinize bağlantı vermelerini istemek daha zordur. Kendi sitenizde bağlantı oluşturmak çok daha kolaydır.

Statik Sayfalar İçin İçerik

Blog-Yazmak-Sandiginizdan-Cok-Daha-Buyuk-Bir-Sorumluluktur_5

 

Hakkında Sayfası

Herhangi bir blogdaki en geleneksel sayfa ‘Hakkında’ sayfasıdır. Bu sayfa, blogunuzun yeni ziyaretçilere ne hakkında olduğunu, kim olduğunuzu ve belirli konunuz hakkında neden bir blogunuz olduğunu söyler. Nişinize ve tarzınıza bağlı olarak, sağladığınız bilgiler tamamen iş veya kişisel ve eğlenceli olabilir.

İletişim Sayfası

Bu sayfa, blogunuzun ziyaretçilerinin sizinle her zaman iletişim kurmasına olanak tanır. E-posta adresinizi ve sosyal ağ bağlantılarını içeren basit bir sayfa olabilir veya ziyaretçilerin web sitenizden ayrılmadan sizinle iletişim kurmak için kullanabileceği basit bir iletişim formu eklentileri kullanabilirsiniz.

Ürünler

Blogunuzu işletmenizi tanıtmak için oluşturduysanız, sattığınız mal ve/veya hizmetlerin ayrıntılarını içeren bir sayfa olduğundan emin olmak istersiniz. Alternatif olarak, işletmeniz için zaten bir web siteniz varsa, menünüzde ona bir bağlantı verebilirsiniz.

Blog, okuyucuları dünyanıza davet etmenin ve şirketinizle bir sohbet başlatmanın düşük maliyetli, düşük riskli bir yoludur. Tüketicilerin %71’i, ilgilendikleri bir şirket tarafından üretilen içeriği okumak için zaman harcıyor.

Sorumluluk Reddi / Politika

Kendinize biraz sorumluluk koruması sağlamak için, bir sorumluluk reddi beyanı veya politika sayfası düşünmelisiniz.

Örneğin, bir sağlık blogu yazıyorsanız, ancak bir tıp uzmanı değilseniz, doktor veya başka bir sağlık hizmeti sağlayıcısı olmadığınızı söylemek ve okuyucuların tıbbi bilgiler için doktorlarını görmelerini önermek için bir sorumluluk reddi beyanı oluşturmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, web sitenizin ziyaretçilerini, analitik izleme, Google AdSense, bağlı kuruluş pazarlama bağlantıları ve diğer içerik türlerini kullandığınız konusunda da bilgilendirmek isteyebilirsiniz. KVKK yaptırımları oldukça ağır, sonra canınız sıkılmasın. =)

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin! Önceki yazılar:

Blog Yazmak Sandığınızdan Çok Daha Büyük Bir Sorumluluktur

Blog Stratejisi – Duygusal Zeka