Skip to content

Black Friday ve 11.11 Alışveriş Festivali

Black Friday ve 11.11 Alışveriş Festivali

Yılın son çeyreğinde firmalar satış hedeflerini tutturmak ve stokları eritebilmek adına kampanya dönemlerine girer. Tüketicinin merakla beklediği, Kasım ayıyla özdeşleşen bu kampanya dönemlerinde Amerika’nın Black Friday’i karşısında diğer bir ticaret devi Çin’in geleneksel ticaret festivali 11.11 var. Bir günde Milyar dolarlık ciroların elde edildiği bu dönemsel alışveriş çılgınlığına birlikte göz atalım.

Black Friday ve 11.11 Alışveriş Festivali

Hafta sonunun Pazartesi ya da Cuma ile birleştirilerek, tüm zamanın eğlence ve alışverişe ayrılmasıyla ekonomiyle katkı sağlayan bu kampanya döneminin tarihi; caddelere, sokaklara taşan boğucu Şükran Günü kalabalığının o günlere özel indirimlerle kazanç kapısına çevrilmesi ve zaman içinde gelenekselleştirilmesine dayanır.

Türkiye’de de başta pazar yerleri ve tekstil firmaları olmak üzere birçok e-ticaret firması tarafında kısa süre içinde benimsenen Black Friday ile; markalar yılın son günlerinde satış hedeflerini tutturabilmek adına bu kampanya dönemlerine dahil oluyorlar ve makul reklam bütçeleriyle site trafiğini artırma ve büyük indirimlerle kısa sürede satış elde etmek adına çalışmalar yapıyorlar.

Diğer bir ekonomi devi Çin’in tarihi çok da geriye gitmeyen ve ülkede Bekarlar Günü olarak kutlanan 11.11; günün çoğunu çalışarak geçiren beyaz yakalı Çinlilerin rağbet ettiği ve çok kısa sürede çok büyük ciroların elde edildiği diğer bir alışveriş çılgınlığı.

Black Friday ve 11.11 Alışveriş Festivali

Uzak doğudan uzanan 11.11 tarihi çok tanıdık bir isimle hayatımıza girdi: n11. 11.11 tarihinde mağazaların %70’e varan indirimlere gitmesi ile N11 2016’da bir günde tam 65 milyon tl ciro elde etti. 2017’de bu rakam 140 milyon tl’ye ulaştı. Türkiye’de birçok e-ticaret firması ve pazar yeri de bu kampanya dönemlerini değerlendirerek yılın son döneminde stoklarını büyük ölçüde eriterek tatmin edici cirolar elde ediyorlar.

E-ticaret siteniz ve pazar yerlerinde mağazanız varsa yılın son çeyreğinde bu kampanya dönemlerini değerlendirmek adına öncesinde marka bilinirliği çalışmaları yürüterek yeni kullanıcılara ulaşabilir, yeniden pazarlama reklamlarıyla hali hazırda ürününüzü tanıyan insanlarla indirimli fiyatlarla tekrar temas kurma şansı yakalayabilirsiniz.