Skip to content

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Son dönemlerde yapılan “Nasıl daha kolay para kazanırım?” ya da “İnternet üzerinden para kazanma yöntemleri” arama sorguları sıklık kazanmaya başladı. Kimisinin karşısına türlü türlü terimler çıkarken o terimlerden biri de eminiz ki affiliate marketing olmuştur. Sürekli gözümüze çarpan affiliate marketing nedir? Tüm bu soruların cevabını almaya hazır mısın?

 

Affiliate Marketing Ne Demek?

 

Satış ortaklığı olarak dilimize çevrilen affiliate marketing; ürün ya da hizmetlerin web site veya işletmelerin reklamı yapılarak her başarılı satışta komisyon alınmasıdır. 

 

CPA (Cost Per Action) da diyebileceğimiz affiliate marketing, doğrudan satış dediğimiz sistemin online versiyonu desek sanırız ki daha açıklayıcı olacaktır. Günümüzde bu işi dünyada en iyi yapan ise Amazon’dur.

 

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nasıl Yapılır?

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing, iki tekil kişi arasında olmak zorunda değildir. Bir şirket ile beraber bir grup kişi arasında da satış ortaklığı yapılabilir. 

 

Satış ortaklığı sisteminde ise 3 taraf bulunmaktadır:

 

 • Tüccar: Yaratıcı ya da marka olarak da bahsedebileceğimiz tüccar, asıl ürünlerin sahibidir.
 • Ortak: Yayınlayıcı olarak da bilinen ortak, insanları ürünleri almaya teşvik etmektedir. Bloggerlar veya influencerlar bu kesmi oluşturmaktadır.
 • Müşteri: Tüccar ve ortağın güçlerini birleştirerek ürünleri pazarladığı kitleye ise müşteri denmektdir.

 

Bu tarafları 2 ana gruba ayırarak kendi açılarından affiliate marketing’i değerlendirelim. Ardından tam olarak satış ortaklığının işleyişi hakkında daha kapsamlı bilgileri konuşalım. Ne dersin? “Çok iyi olur!” dediğini duyar gibiyim. Harika! Hemen başlayalım.

 

Firmalar Açısından Affiliate Marketing

 

Eğer firma, içinde bulunduğu sektörde rekabet gücünü elinde tutuyorsa ve çevresi tarafından bu ürün çok iyi biliniyorsa satış ortaklığı çok mantıklıdır. Bir firmanın rekabet gücünü elinde tutması için fiyat, lojistik, üretim maliyeti gibi konularda avantajlı olması anlamına gelmektedir. Ürünün çok iyi tanınması da marka için influencer veya blogger gibi büyük kitlelere sahip kişilerin sizinle ortaklık yapmasını kolaylaştırır.

 

Kullanıcılar Açısından Affiliate Marketing

 

Sizinle ilgisi olmayan, üretimini sahiplenmediğiniz ürünlerin reklamını yapıp satışına yol açarak kazanç sağlayabilirsiniz. Yaptığınız her kazançtan da komisyon alırsınız. İnternetten para kazanma modellerinden birisi olan affiliate marketing’i evde otururken, tatildeyken ya da ek iş olarak yapmanız mümkün.

 

Şimdi ise affiliate marketing’in hangi şekillerde yapılacağından bahsedelim.

 

Firma İle Direkt Olarak Yapılan Affiliate Marketing

 

Öncelikle her şirketin affiliate marketing yapabileceğini söyleyerek konuya girelim. Hangi sektörde olursa olsun, hangi ürün veya hizmeti sunarsa sunsun firma sahipleri satış ortaklığını gerçekleştirebilir. Firma, ürünlerini aracı siteye yükler ve kişi ya da kişilerle işbirliğine girer. Bu kişi ya da kişiler ise satış yaptıkça yaptıkları satıştan komisyon alırlar. Doğru uygulandığı takdirde son derece kazançlı bir iştir.

 

Aracı Siteler İle Yapılan Affiliate Marketing

 

Affiliate Network olarak da adlandırabileceğimiz aracı siteler, firma ve satış ortaklarını aynı platformda buluşturur. Aracı siteler firmalara teknik altyapı ve finansal sistemi hazırlar. Ürün sahipleri ise ürünlerini sisteme eklerler. Satış ortakları, aracılık etmek istedikleri ürün ya da hizmeti sistem üzerinden seçer ve satış ortaklığı burada başlar.

 

Affiliate Marketing İle Satış Yapma Yöntemleri

Affiliate Marketing İle Satış Yapma Yöntemleri

Affiliate marketing yapmanız için birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri ne kadar doğru ve etkili kullanırsanız o kadar kazanç elde edersiniz. Şimdi bu satış yapma yöntemlerinden kısaca bahsedelim.

 

 1. Blog Üzerinden Satışa Yönlendirme

  Affiliate marketing için en etkili yöntemlerden birisi olan blog, hedef kitlenize doğrudan hitap etmelidir. Eğer blog açarken düşünceniz affiliate marketing yapmak ise burada yapacağınız her çalışma müşteri gibi düşünerek yapılmalıdır. İçerikleriniz, hitap ettiğiniz kitle gibi düşünerek oluşturulmalıdır.
  İçeriklerinizin içerisine ürün ya da hizmet ile ilgili linkleri ekleyebilirsiniz. Böylelikle içeriklerinizi okuyan kitle eğer ikna olursa bu linke tıklayacaktır. Tabii sadece linke tıklamakla iş bitmiyor. Ürün ya da hizmetin satın alımı gerçekleştirilmelidir. Ancak bu şekilde kazanç elde edebilirsiniz.
  SEO konusunu da yabana atmayın. İçeriklerinizde ve sitenizin teknik yönlerinde SEO kriterlerine dikkat ediyor olmanız işleri son derece hızlandıracaktır.
 2. Sosyal Medya Aracılığı İle Satışa Yönlendirme

  Son dönemlerde bu konuda Instagram büyük bir çıkış yaptı. Influencerlar aracılığı ile sosyal medya üzerinden affiliate marketing’i gerçekleştirebilirsiniz. Facebook, YouTube, Twitter ve daha pek çok sosyal medya kanalı ile affiliate marketing yapmanız mümkündür. Viral reklam olarak da bilinen reklam modeli ile özellikle Twitter fenomenleri sayesinde satış yapılabilir. Bunun birçok örneğine şahit olmuşsunuzdur. Hem üreticinin hem de aracının kazandığı en güzel affiliate marketing sosyal medyada yapılandır diyebiliriz.
 3. Google Ads İle Satışa Yönlendirme

  Hedef kitleye rahatlıkla ulaşabileceğiniz Google Ads gibi platformlar affiliate marketing için son derece etkilidir. Burada bir şeyi belirtmek isteriz. Google Ads gibi platformlarda yapacağınız reklam çalışmaları için para ödemeniz gerekmektedir. Hatta reklamınızın daha büyük kitlelere ulaşmasını ve daha etkili olmasını istiyorsanız bütçenizi de yüksek tutmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu tür platformlar biraz daha uzmanlık gerektirmektedir.

Affiliate Marketing Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Affiliate Marketing Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sonuç olarak kazanç sağlayacağınız bir iş yapıp vakit harcayacaksınız. Dolayısıyla dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır.

 

 1. Ürün ya da Hizmet Seçimi

  Reklamını yapacağınız ürün ya da hizmetin seçimini yaparken son derece dikkatli olmalısınız. Ürün için affiliate marketing yapacaksanız kaliteli olmasına özen gösterin. Kalitesiz ürünler, hedef kitleniz ile aranızdaki bağı baltalayabilir. Özellikle markalı ürünlerin uzun vadede getirisi çok yüksektir.
  Hizmette de durum aynıdır. Reklamını yaptığınız hizmet eğer güvenilir değilse ve anlattığınız kadar mükemmel değilse yine kitleniz ile aranız bozulabilir.
 2. Komisyon Oranı

  Firmalar, kendi komisyon oranlarını belirlemektedir. Firmanın maliyet ve kar durumu kesinlikle komisyonu etkilemektedir. Ürün kalitesi ve markanın bilinirliği arttıkça komisyon düşecektir. Fakat kalitesiz ürün/hizmet tanıtıp yüksek komisyon almaktansa kaliteli ürün/hizmet sunup düşük komisyon almak uzun vadede sizi daha çok memnun edecektir.

Affiliate Marketing Ödemeleri Hangi Eylemler Sonucu Yapılır?

Bu başlığın anlamını biraz daha açacak olursak; firma sizden farklı isteklerde bulunabilir ve bu istekler sonucunda size ödeme yapar. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

 

 • Satış Başı Maliyet (CPS): Yaptığınız satış başına sabit bir ücret verilir. Sattığınız ürün ya da hizmetten belli bir yüzde alırsınız.
 • Müşteri Yaratma Maliyeti (CPL): Onaylanan ya da tamamlanan her müşteri için ödeme yapılır.
 • Tıklama Başı Maliyet (CPC): Reklam tıklamaları aracılığı ile firmanın sitesine getirdiğiniz trafik için ödeme yapılır.
 • Eylem Başı Maliyet (CPA): Kullanıcılar için yapılan reklamlardaki form ya da anket benzeri eylemlerin tamamlanması sonucu ödeme yapılır.

Affiliate Marketing Yapmanın Avantajları

 

Her işte olduğu gibi satış ortaklığının da bazı avantaj ve dezavantajları vardır. Her ne kadar blogger ya da influencerlar için faydalıdır. Öncelikle avantajlardan bahsedelim.

 

 1. Başlangıç Maliyeti Düşüktür

  Ortaklık programına katılmak için genelde bir ödeme yapmanız gerekmez. Ortaklık şirketleri genelde ürün ya da hizmet ile ilgileneceği için sizin herhangi bir sermaye konusunda endişe etmenize gerek yoktur.
 2. Kolay Katılım

  Bir ortaklık programına katılmak hiç zor değildir. Yapmanız gereken tek şey mini bir anket doldurmaktır. Sonrasında ürünlerinizin reklamını yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat bazı programlara katılım daha zor olabilir. Bunu da hatırlatmadan geçmeyelim.
 3. Kargo ve İade Süreci Yok

  Siz bir ortaksınız ve ilgilenmeniz gereken tek şey ürün ya da hizmetin doğru tanıtılıp satışın gerçekleşmesidir. Geri kalan her şey ile firma ilgilenecektir.
 4. Ürün ya da Hizmet Üretmenize Gerek Yok

  Bu yöntemde kendi e-ticaret sitenizi kurmuyorsunuz. Dolayısıyla üretim yapmak gibi süreçler sizin sorumluluğunuzda değildir. Tek yükümlülüğünüz tanıtım yapmak.
 5. Uyurken Bile Kazanın

Siz uyurken birileri tanıtımızı ya da reklamınızı görecek. Her ne kadar sizin için gün bitmiş olsa da kimileri için yeni başlıyor olabilir. Böylelikle 7 gün 24 saat kazanç elde edebilirsiniz.

 

Affiliate Marketing Yapmanın Dezavantajları

 

 1. Referral Sorunu

  Eğer ciddi manada para kazanmak istiyorsanız büyük bir referral sayısına sahip olmanız lazım. Ve büyük bir referral sayısına ulaşmaz biraz zaman alabilir.
 2. İnternet Reklamcılığında İyi Olmalısınız

  Her ne kadar affiliate marketing yapmak eğitim gerektirmese de bu işe yeteneğiniz ve ilginiz olması son derece önemlidir. Sosyal medya nasıl kullanılır, kitle nasıl etkilenir gibi konulara hakim olmanız gerekmekte.
 3. Bir Miktar Kodlama Bilgisi

  Bir bloggersanız ya da e-postanız aracılığı ile reklam vermek istiyorsanız kodlama konusunda en azından temel düzeyde bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Aksi halde işler sizin için biraz zorlaşabilir.
 4. Belli Ödeme Sınırları Var

  Ortaklık yaptığınız firma size belli bir kota koyabilir. Sonuç olarak bu kota dolmadan ödeme almanız da pek mümkün değildir. Bu her ortaklık için geçerli olmasa da bir ihtimal olacağı aklınızdan çıkmasın.